Vēlēšanas

Sarunas par koalīciju: neērts JKP, jauns premjera kandidāts un deklarācija

32
(atjaunots 13:35 17.10.2018)
Jaunā konservatīvā partija skaidroja, kāpēc publiski iesniegusi savu koalīcijas un vietu sadalījuma variantu, KPV LV un Nacionālā apvienība iestājas pret šādu steidzamību.

RĪGA, 17. oktobris — Sputnik. Politiskās partijas, kuras vada sarunas par koalīcijas izveidi pēc Saeimas vēlēšanām, publiski izsaka dažādas vēlmes: vienas uzstāj, ka vispirms jāizveido programma, citas jau sadala amatus, trešās uzskata, ka piecas partijas koalīcijā būtu par maz. Galu galā skaidrības koalīcijas sastāvā joprojām nav.

KPV LV raksta deklarāciju

KPV LV partija pēc pirmā sarunu raunda sāka sagatavot valdības deklarācijas uzmetumu - ceļa karti, kādi darbi būs jāveic jaunajai valdībai.

"Šodien, nedēļu pirmajam sarunu aplim noslēdzoties, ir skaidrs kas varētu būt tie pamata darbi ar kuriem sākt jaunajā valdībā, līdz ar to KPV LV šobrīd gatavo valdības deklarācijas projektu, lai ieskicētu pamatlietas, ar ko nākamajai valdībai vajadzētu nodarboties un kuras realitātē ir iespējams realizēt," - paziņoja Latvijas Televīzijas raidījuma "Rīta panorāma" premjera kandidāts no KPV LV Aldis Gobzems.

Primāro uzdevumu starpā viņš nosauca koalīcijas padomes likvidāciju un reģionālo reformu.

"Tas secīgi nozīmē valsts sektorā strādājošo skaita efektivizāciju, tas secīgi nozīmē valsts pārvaldes samazināšanu un tas secīgi nozīmē iespēju veikt arī citas reformas kas saistītas ar izglītību, veselības aprūpi un tā tālāk, bet tas būtu pirmais solis, ar ko būtu jāsāk jaunajai valdībai," - teica Gobzems.

Tāpat viņš atzīmēja, ka sarunas ar potenciālajiem koalīcijas partneriem ir parādījušas, ka var pārskatīt jautājumus, kas saistīti ar elektroenerģijas obligātās iepirkšanas komponentu (OIK). "Ir skaidrs, ka ir iespējas pārskatīt jautājumus, kas saistīti ar OIK, un mēs redzam, ka arī medikamentu cenu samazināšana iezīmējās kā aktuāls jautājums, kuru  var uzlikt jaunas valdības dienas kārtībā," - piebilda Gobzems.

Turklāt viņš uzsvēra, ka viņa partija uzskata, ka vispirms jānosaka valdības darba plāns un tikai pēc tam jāsadala amati.

"Šodien runāt par piecām vai sešām partijām vai septiņām, vai četrām, ir pārāk agri, es domāju, ka šī saruna būs aktuāla pēc tikšanās ar Valsts prezidentu. Ir ļoti interesanti un būtiski saprast arī Valsts prezidenta viedokli. Ir skaidrs, ka tas, ko piedāvā un piedāvās KPV LV, arī tiekoties ar Valsts prezidentu, ir neveikt nepārdomātus eksperimentus ar valsti. Veikt reformas, bet veikt tās pārdomāti, pakāpeniski un saskaņoti," - teica Gobzems.

JKP nevēlas aizkulišu spēles

Jaunā konservatīvā partija negrasās vest aizkulišu spēles un veidot valdību "aiz kadra", publiski izvirzot lozungus par valdības uzdevumiem, tāpēc ir kļuvusi neērta partneriem, paziņoja premjera kandidāts no JKP Jānis Bordāns. JKP, pēc viņa vārdiem, vissvarīgāk esot panākt atklātību un uzticību starp potenciālajiem partneriem.

Pēc Bordāna domām, sarunas par valdības veidošanu notiek normālā virzienā, visi apspriež JKP piedāvāto amatu sadalījuma plānu. Partija vēlētos, lai "līdz aptuveni šodienai" partijas formulē attieksmi pret JKP piedāvājumu, bet tālāk sāktos partiju darbs pie darbu plānu izstrādes konkrētajās nozarēs potenciālo darītāju vadībā.

Skaidrojot strīdus jautājumus JKP piedāvājumā, Bordāns paziņoja, ka neredz iemeslus, kāpēc ārlietu ministram jābūt politiķim – " ģeopolitiskā situācija vienmēr ir kaut kāda", bet "Brexit" esot vienkārši vienas valsts izstāšanās no ES.

Finanšu ministra amats tika solīts citai partijai, lai " lai piedāvājums būtu visām partijām motivējošs", bet Ekonomikas ministrija piedāvāta KPV LV, jo šī partija priekšvēlēšanu kampaņā lielu uzsvaru likusi uz OIK sistēmas likvidēšanu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju JKP vēlētos vadīt pati, jo tai ir nozīmīga loma ES fondu sadalē un caur to var "pieskatīt" arī Rīgas pašvaldības darbu.

Bordāns atkal uzsvēra, ka partija nevēlas redzēt ZZS koalīcijā.

Taču, ja JKP paliks opozīcijā, tad Latvija uzzinās, kas ir "reālā opozīcija", solīja Bordāns.

Ja viens aizcirtīs durvis

Nacionālā apvienība "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) uzskata, ka koalīcijā jābūt sešām partijām un JKP ir pasteidzinājusi izslēgt Zaļo un zemnieku savienību, raksta Diena.

Raivis Dzintars paziņoja, ka Jaunā konservatīvā partija, izslēdzot ZZS no savu partneru loka, faktiski ir radījusi situāciju, kad, "katram nākamajam aizejot no koalīcijas vai iespītējoties kādā jautājumā, rastos strupceļa situācija".

"Tas nozīmē, ka jebkurš ministrs justos kā uz čemodāniem sēdošs. Tāda situācija noteikti neveicinātu valsts izaugsmi," - sacīja Dzintars. Viņš uzskata, ka labākā modele ir sešu partiju koalīcija.

Tāpat Dzintars pauda viedokli, ka valdības veidošanas procesā, izņemot nosauktos, var parādīties arī jauns premjera kandidāts.

Viņš piebilda, ka partijas, kuras startēja vēlēšanās ar tēzi "viss ir slikti", šobrīd nevar sniegt informatīvu priekšlikumu par valdības darbu.

"Ir viegli vienu reizi iegūt labu rezultātu vēlēšanās ar saukli, ka visi ir zagļi, viss ir slikti, visus ieliksim cietumā, visiem sadosim, bet daudz grūtāk ir pēc tam nelikt vēlētājiem vilties. Tie solījumi jau nav jāsaprot tikai burtiski - faktiski tas, ko no šīm tā saucamajām jaunajām partijām sagaida, ir tāda kā revolūcija, jauns 15. maijs. (1934. gada 15. maijā Kārlis Ulmanis veica valsts apvērsumu – red.) Bet skaidrs, ka nekāda 15. maija nebūs, viņi arī īsti nezina, kā to 15. maiju realizēt. Un arī ne visa sabiedrība to 15. maiju gribējusi, vien zināms pilsoņu loks, kas nobalsojis par vieniem vai otriem. Arī ar to jārēķinās, ka ne visai sabiedrībai ir sajūta, ka tās reformas, kas bijušas, ir absolūti nepareizas. Sabiedrība ir ļoti daudzšķautņaina, to arī redzam vēlēšanu rezultātos," - noslēdza Dzintars.

Latvijas Saeimas vēlēšanas notika 6. oktobrī. Saskaņā ar CVK datiem, pirmo vietu 13. Saeimas vēlēšanās ieņem partija "Saskaņa" ar 19,8% vēlētāju balsu, otrā vieta ir KPV LV partijai (14,25%), trešā – Jaunajai konservatīvajai partijai (13,59%). Ceturtajā pozīcijā "Attīstībai/Par!" (12,04%), tālāk seko nacionālais bloks "Visu Latvijai" (11,01%), Zaļo un zemnieku savienība (9,91%) un partija "Jaunā Vienotība" (6,69%). Pārējās partijas nepārvarēja 5% barjeru. Tādējādi, pēc vēlēšanu rezultātiem, "Saskaņa" saņem 23 deputātu vietas Saeimā, KPV LV un JKP – 16, "Attīstībai/Par!" un VL-TB/LNNK – 13, ZZS – 11, "Jaunā Vienotība" – 8.

32
Temats:
Kas stāsies pie stūres: Latvijas jaunās valdības veidošana (102)
Pēc temata
Jauniņie nevienojas, KPV LV un ZZS tikšanās "paliek karājamies gaisā"
Kaimiņš paziņoja, ka KPV LV rīkos pārrunas ar "Saskaņu"
Trīs jaunās Saeimas partijas varētu apturēt veselības aprūpes reformu

Rīgā guļ tonnām atkritumu: kas vēl nav noslēdzis līgumu

7
(atjaunots 14:05 03.06.2020)
Dažas fiziskas un juridiskas personas kaut kādu iemeslu dēļ vēl nav noslēgušas līgumus par atkritumu izvešanu.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Jaunos atkritumu apsaimniekošanas līgumus Rīgā noslēguši 85% klientu. Labāk process ritējis fiziskajām personām, aktīvākie bija iedzīvotāji Vidzemes priekšpilsētā un Ziemeļu rajonā, kur līgumi ir teju visiem, stāsta Latvijas Radio.

Jaunā atkritumu apsaimniekošanas kārtība Rīgā stājās spēkā 20. maijā. Tā paredz, ka turpmāk pilsēta sadalīta četrās zonās, kurās pakalpojumus nodrošina uzņēmumi "Clean R", "Eco Baltia vide" un pilnsabiedrība "Lautus vide", kurā apvienojušās kompānijas "Lautus" un "Pilsētvides serviss".

Atkritumu konteiners Rīgā, foto no arhīva
© Sputnik / Юлия Грант

Daudziem rīdziniekiem atkritumu apsaimniekotājs ir mainījies. Piemēram, Jāņa Medena gružus Pudiķa ielā izved ne vairs "Clean R", bet gan "Eco Baltia vide". Jaunā kompānija norunātajā datumā izvedusi šķirojamos atkritumus, bet sadzīves kopējo gružu konteiners iztukšots dienu pēc norunātā laikā. Taču rīdzinieks ir neziņā, vai par dalītajiem atkritumiem tiešām būs jāmaksā.

Kompānija "Eco Baltia vide" paskaidroja, ka Pudiķa ielas namsaimniekam par šķiroto atkritumu izvešanu nebūs jāmaksā, jo tos gan noteiktajā grafikā, gan ārpus tā savāc bez maksas.

Arī "Clean R" informēja, ka šķirotos atkritumus visiem klientiem izved par velti. Jaunos līgumus noslēguši ap 90% klientu, un rādītājs esot vērtējams kā apmierinošs.

Tomēr tonnām rīdzinieku mēslu izvesti vēl netiek. To apliecināja Rīgas domes Vides pārvaldes priekšniece Evija Piņķe. Liels skaits privātmāju un juridisko personu vēl nav noslēgušas attiecīgos līgumus, pārsvarā – tie privātmāju īpašnieki, kuru atkritumi tiek izvesti reti, un uzņēmumi, kam Rīgā ir tikai oficiālā adrese, bet ne telpas, savukārt citi šajā laikā darbu apturējuši, līdz ar to atkritumus nemaz neradot. Taču šur tur atkritumi krājas.

Rīgas dome aicināja galvaspilsētas namu apsaimniekotājus problēmu gadījumos tās risināt pašiem, nevis mudināt iedzīvotājus vērsties pie atkritumu kompānijas, jo, pirmkārt, tas ir apsaimniekotāja pienākums, bet, otrkārt, skaitliski liels sūdzību skaits kavē to apstrādi.

Iepriekš vēstīts, ka strīdi par atkritumu apsaimniekošanu lika pamatu Rīgas domes atlaišānai. Galvaspilsētas vadība plānoja uzticēt uz 20 gadiem atkritumu izvešanu AS "Tīrīga", taču Konkurences padome darījumu aizliedza un lika pagarināt pašreizējos atkritumu apsaimniekošaas līgumus, savukārt valdība izsludināja ārkārtas situāciju Rīgā līdz decembrim un vēlāk pagarināja līdz marta vidum.

Tikai 5.martā Rīgas dome un Vides aizsardzības un regionālās attīstības ministrija vienojās par atkritumu izvešanas noteikumiem, lai to apsaimniekošana atsāktos agrākajā režīmā. Tomēr tagad ir skaidrs, ka pāreja nav bijusi gluda.

7
Tagi:
atkritumu izvešana, Rīga
Pēc temata
Pagaidu saimnieki gatavojas darbam Rīgas domē: ko pateica jaunais "mērs"
Gada laikā krasi pieaugusi maksa par atkritumu izvešanu no meža
Rīdzinieki satraukti – Brīvības pieminekli okupējušas žurkas
Twitter

"Pārstājiet lietot krievu valodu": latviešu Twitter satracinājusi uzņēmuma reklāma

16
(atjaunots 11:48 03.06.2020)
Nacionālpatrioti atkal ir satraukti. Šoreiz "pa ādu" dabūjusi telekomunikāciju kompānija "Tet", kas uzdrošinājusies publicēt sociālajos tīklos reklāmu krievu valodā.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Mononacionālas valsts atbalstītāji nesēž rokas klēpī salikuši – viņi modri seko latviešu valodas lietojumam valstī, pareizāk sakot, tam, kā tiek aizliegta krievu valoda. Aizliegt taču ir daudz vieglāk nekā stiprināt savu dzimto latviešu valodu.

Sakarā ar krievu valodas ļaunprātīgu lietošanu nacionālpatriotu uzmanība atkal pievērsusies telekomunikāciju kompānijai "Tet". Šoreiz par valodas jautājumu satrauktos sociālo tīklu apmeklētājus aizkaitinājusi uzņēmuma reklāma krievu valodā. Starp citu, "Tet" reklāmas tvītā bija pieļauta gramatiska kļūda – izmantots nepareizs lietvārda locījums, tomēr komentētājus satrauca cits jautājums.

​"Sakiet, VVC, vai tas ir normāli, ka Latvijas uzņēmums Latvijā komunicē svešvalodā, kas nav neviena no ES oficiālajām valodām? Pie kam, šis nav privāts uzņēmums, uzņēmuma kontrolpakete pieder Latvijas valstij. Kad sāks ievērot Satversmē noteikto?" bija sašutis Twitter lasītājs Nodus Gordius. Acīmredzot viņš atgādināja par skandalozo, 2014.gadā pieņemto Satversmes preambulu.

Telekomunikāciju uzņēmuma pārstāvji pateicās par jautājumu un paskaidroja savu viedokli.

"Sveiki, paldies par jautājumu. Šis ir piedāvājums biznesa klientiem – kā zinām, ne visi biznesmeņi Latvijā ir latvieši, citi nāk, piemēram, no NVS reģiona valstīm. Reklāmas tiek tēmētas sociālā tīkla uzstādījumos –ja jums tā rādās, visticamāk, ikdienā internetā daudz lasiet krieviski," atbildēja "Tet".

​Līdzīgu atbildi saņēma arī pazīstamā latviešu publiciste Elita Veidemane – arī viņa nespēja paiet garām tik "kliedzošai" reklāmai Twitter.

"Es jau vienreiz jums pajautāju: kāpēc šis paziņojums ir krieviski? Mums jau ir iestājusies divvalodība?" sašuta Elita Veidemanu.

​Telekompānijas atbilde viņai nepatika, un publiciste turpināja savu domu.

​"Tas nav svarīgi, vai es lasu krieviski. Runa ir par jums, nevis par mani. Ka biznesmeņi ir ne tikai latvieši, tad lai viņi meklē tulkus. Krievu valoda nav ES oficiālā valoda, un Latvijā ir valsts valoda ir latviešu. Lūdzu, ievērojiet Valsts valodas likumu," uzstāja Veidemane.

​Viņai mēģināja iebilst pat citi komentētāji – viņi izkaidroja reklāmas darbības algoritmu sociālajos tīklos.

"Ir gan svarīgi, tādēļ jūs redzat šo tvītu (noķerta). Jums šķiet, ka labāk biznesam (tāpēc arī slikti ka valsts) neko nepārdot, ja nav latviski un latviešiem? Viņi tvītotu arī mandarīnā, ja būtu pieejama auditorija šeit. Un tam nav nekāda sakara ar valsts valodu, tikai bizness," publicisti pie prāta vest mēģināja Rihards Staņkovs, tomēr viņa bija nelokāma.

​"Es varu un drīkstu lasīt jebkurā valodā. Arī krievu. un krievu valodu pārvaldu pilnībā, starp citu. Bet uzņēmumam ir jāievēro Valsts valodas likums," turpināja Veidemane.

​Savukārt lietotājs Nodus Gordius savu verbālo dueli ar uzņēmumu "Tet" noslēdza ar aicinājumu pārtraukt Latvijā lietot krievu valodu.

"Jūsu uzņēmuma menedžmenta uzstādījums ir biznesu veidot ar pieliektu muguriņu? Jūsu arguments neiztur kritiku, jo  starptautiskā biznesa valoda ir angļu valoda. Sāciet ievērot Satversmi un pārstājiet Latvijā lietot krievu valodu!" uzrakstīja Nodus Gordius.

​Atgādināsim, ka telekomunikāciju kompānija "Tet" jau iepriekš nokļuvusi latviešu valodas kaismīgo aizstāvju redzeslokā.

Nesen ar Nacionālās apvienības pārstāvi Edvīnu Šnori (politiķi, kurš slavu guvis ar citātu par "krievu utīm) gadījās kuriozs – politiķis apvainojās uz "Tet" automātisko atbildētāju, kurš uzstājīgi turpināja sarunu ar viņu krievu valodā.

16
Tagi:
Elita Veidemane, krievu valoda, LTAB
Pēc temata
"Kur esam? Krievijā?" publiciste sašutusi par pareizticīgo baznīcu Jūrmalā
"Latviski nesaprot": ārsts ir šokēts – pacients ar galvas traumu nerunā latviski
Slēdzam ciet "Bobjor TV", bet mērs runā krieviski: Veidemane kaunina patriotus

Kas jauns kosmosā? Fantastiskas zvaigžņu ziņas fotogrāfijās

0
(atjaunots 14:10 03.06.2020)
 • Jupitera dienvidu puslode
 • Astronauti Duglass Hērlijs un Roberts Benkens kosmosa kuģī Crew Dragon
 • Kravas kuģa Cygnus atiešana no Starptautiskās kosmosa stacijas
 • Zvaigžņu mirdzums melno debesu fonā
 • Saulriets no Starptautiskās kosmosa stacijas borta
 • Isikkula ezers līdz ar to ieskaujošajām Tjaņšaņa ziemeļu grēdām, Kirgīzija
 • Spirālveida galaktikas NGC 5426 un NGC 5427
 • Zeme no Starptautiskās kosmosa stacijas borta
 • Spirālveida galaktika NGC 4100
 • Vedēja sistēmas AB attēls ar apļveida disku
 • Kanādiešu manipulators Space Station Robotic Manipulator System (SSRMS)
 • Kosmiskā krēsla no Starptautiskās kosmosa stacijas borta
Uz Zemes turpinās cīņa ar Covid-19 pandēmiju, un visi gaida ziņas, tomēr šis un tas jauns notiek arī kosmosā.

Skaistākie kadri mūsu fotogrāfiju izlasē palīdzēs jums uz kādu brīdi piemirst problēmas uz Zemes.

Paskatieties, kā izskatās pundurgalaktika KK 246, pazīstama arī kā ESO 461−036, kā kosmosā strādā kanādiešu manipulators Space Station Robotic Manipulator System, kā izskatās Isikkula ezers no orbītas un daudz kas cits interesants.

0