Vēlēšanas

Sarunas par koalīciju: neērts JKP, jauns premjera kandidāts un deklarācija

33
(atjaunots 13:35 17.10.2018)
Jaunā konservatīvā partija skaidroja, kāpēc publiski iesniegusi savu koalīcijas un vietu sadalījuma variantu, KPV LV un Nacionālā apvienība iestājas pret šādu steidzamību.

RĪGA, 17. oktobris — Sputnik. Politiskās partijas, kuras vada sarunas par koalīcijas izveidi pēc Saeimas vēlēšanām, publiski izsaka dažādas vēlmes: vienas uzstāj, ka vispirms jāizveido programma, citas jau sadala amatus, trešās uzskata, ka piecas partijas koalīcijā būtu par maz. Galu galā skaidrības koalīcijas sastāvā joprojām nav.

KPV LV raksta deklarāciju

KPV LV partija pēc pirmā sarunu raunda sāka sagatavot valdības deklarācijas uzmetumu - ceļa karti, kādi darbi būs jāveic jaunajai valdībai.

"Šodien, nedēļu pirmajam sarunu aplim noslēdzoties, ir skaidrs kas varētu būt tie pamata darbi ar kuriem sākt jaunajā valdībā, līdz ar to KPV LV šobrīd gatavo valdības deklarācijas projektu, lai ieskicētu pamatlietas, ar ko nākamajai valdībai vajadzētu nodarboties un kuras realitātē ir iespējams realizēt," - paziņoja Latvijas Televīzijas raidījuma "Rīta panorāma" premjera kandidāts no KPV LV Aldis Gobzems.

Primāro uzdevumu starpā viņš nosauca koalīcijas padomes likvidāciju un reģionālo reformu.

"Tas secīgi nozīmē valsts sektorā strādājošo skaita efektivizāciju, tas secīgi nozīmē valsts pārvaldes samazināšanu un tas secīgi nozīmē iespēju veikt arī citas reformas kas saistītas ar izglītību, veselības aprūpi un tā tālāk, bet tas būtu pirmais solis, ar ko būtu jāsāk jaunajai valdībai," - teica Gobzems.

Tāpat viņš atzīmēja, ka sarunas ar potenciālajiem koalīcijas partneriem ir parādījušas, ka var pārskatīt jautājumus, kas saistīti ar elektroenerģijas obligātās iepirkšanas komponentu (OIK). "Ir skaidrs, ka ir iespējas pārskatīt jautājumus, kas saistīti ar OIK, un mēs redzam, ka arī medikamentu cenu samazināšana iezīmējās kā aktuāls jautājums, kuru  var uzlikt jaunas valdības dienas kārtībā," - piebilda Gobzems.

Turklāt viņš uzsvēra, ka viņa partija uzskata, ka vispirms jānosaka valdības darba plāns un tikai pēc tam jāsadala amati.

"Šodien runāt par piecām vai sešām partijām vai septiņām, vai četrām, ir pārāk agri, es domāju, ka šī saruna būs aktuāla pēc tikšanās ar Valsts prezidentu. Ir ļoti interesanti un būtiski saprast arī Valsts prezidenta viedokli. Ir skaidrs, ka tas, ko piedāvā un piedāvās KPV LV, arī tiekoties ar Valsts prezidentu, ir neveikt nepārdomātus eksperimentus ar valsti. Veikt reformas, bet veikt tās pārdomāti, pakāpeniski un saskaņoti," - teica Gobzems.

JKP nevēlas aizkulišu spēles

Jaunā konservatīvā partija negrasās vest aizkulišu spēles un veidot valdību "aiz kadra", publiski izvirzot lozungus par valdības uzdevumiem, tāpēc ir kļuvusi neērta partneriem, paziņoja premjera kandidāts no JKP Jānis Bordāns. JKP, pēc viņa vārdiem, vissvarīgāk esot panākt atklātību un uzticību starp potenciālajiem partneriem.

Pēc Bordāna domām, sarunas par valdības veidošanu notiek normālā virzienā, visi apspriež JKP piedāvāto amatu sadalījuma plānu. Partija vēlētos, lai "līdz aptuveni šodienai" partijas formulē attieksmi pret JKP piedāvājumu, bet tālāk sāktos partiju darbs pie darbu plānu izstrādes konkrētajās nozarēs potenciālo darītāju vadībā.

Skaidrojot strīdus jautājumus JKP piedāvājumā, Bordāns paziņoja, ka neredz iemeslus, kāpēc ārlietu ministram jābūt politiķim – " ģeopolitiskā situācija vienmēr ir kaut kāda", bet "Brexit" esot vienkārši vienas valsts izstāšanās no ES.

Finanšu ministra amats tika solīts citai partijai, lai " lai piedāvājums būtu visām partijām motivējošs", bet Ekonomikas ministrija piedāvāta KPV LV, jo šī partija priekšvēlēšanu kampaņā lielu uzsvaru likusi uz OIK sistēmas likvidēšanu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju JKP vēlētos vadīt pati, jo tai ir nozīmīga loma ES fondu sadalē un caur to var "pieskatīt" arī Rīgas pašvaldības darbu.

Bordāns atkal uzsvēra, ka partija nevēlas redzēt ZZS koalīcijā.

Taču, ja JKP paliks opozīcijā, tad Latvija uzzinās, kas ir "reālā opozīcija", solīja Bordāns.

Ja viens aizcirtīs durvis

Nacionālā apvienība "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) uzskata, ka koalīcijā jābūt sešām partijām un JKP ir pasteidzinājusi izslēgt Zaļo un zemnieku savienību, raksta Diena.

Raivis Dzintars paziņoja, ka Jaunā konservatīvā partija, izslēdzot ZZS no savu partneru loka, faktiski ir radījusi situāciju, kad, "katram nākamajam aizejot no koalīcijas vai iespītējoties kādā jautājumā, rastos strupceļa situācija".

"Tas nozīmē, ka jebkurš ministrs justos kā uz čemodāniem sēdošs. Tāda situācija noteikti neveicinātu valsts izaugsmi," - sacīja Dzintars. Viņš uzskata, ka labākā modele ir sešu partiju koalīcija.

Tāpat Dzintars pauda viedokli, ka valdības veidošanas procesā, izņemot nosauktos, var parādīties arī jauns premjera kandidāts.

Viņš piebilda, ka partijas, kuras startēja vēlēšanās ar tēzi "viss ir slikti", šobrīd nevar sniegt informatīvu priekšlikumu par valdības darbu.

"Ir viegli vienu reizi iegūt labu rezultātu vēlēšanās ar saukli, ka visi ir zagļi, viss ir slikti, visus ieliksim cietumā, visiem sadosim, bet daudz grūtāk ir pēc tam nelikt vēlētājiem vilties. Tie solījumi jau nav jāsaprot tikai burtiski - faktiski tas, ko no šīm tā saucamajām jaunajām partijām sagaida, ir tāda kā revolūcija, jauns 15. maijs. (1934. gada 15. maijā Kārlis Ulmanis veica valsts apvērsumu – red.) Bet skaidrs, ka nekāda 15. maija nebūs, viņi arī īsti nezina, kā to 15. maiju realizēt. Un arī ne visa sabiedrība to 15. maiju gribējusi, vien zināms pilsoņu loks, kas nobalsojis par vieniem vai otriem. Arī ar to jārēķinās, ka ne visai sabiedrībai ir sajūta, ka tās reformas, kas bijušas, ir absolūti nepareizas. Sabiedrība ir ļoti daudzšķautņaina, to arī redzam vēlēšanu rezultātos," - noslēdza Dzintars.

Latvijas Saeimas vēlēšanas notika 6. oktobrī. Saskaņā ar CVK datiem, pirmo vietu 13. Saeimas vēlēšanās ieņem partija "Saskaņa" ar 19,8% vēlētāju balsu, otrā vieta ir KPV LV partijai (14,25%), trešā – Jaunajai konservatīvajai partijai (13,59%). Ceturtajā pozīcijā "Attīstībai/Par!" (12,04%), tālāk seko nacionālais bloks "Visu Latvijai" (11,01%), Zaļo un zemnieku savienība (9,91%) un partija "Jaunā Vienotība" (6,69%). Pārējās partijas nepārvarēja 5% barjeru. Tādējādi, pēc vēlēšanu rezultātiem, "Saskaņa" saņem 23 deputātu vietas Saeimā, KPV LV un JKP – 16, "Attīstībai/Par!" un VL-TB/LNNK – 13, ZZS – 11, "Jaunā Vienotība" – 8.

33
Temats:
Kas stāsies pie stūres: Latvijas jaunās valdības veidošana (102)
Pēc temata
Jauniņie nevienojas, KPV LV un ZZS tikšanās "paliek karājamies gaisā"
Kaimiņš paziņoja, ka KPV LV rīkos pārrunas ar "Saskaņu"
Trīs jaunās Saeimas partijas varētu apturēt veselības aprūpes reformu
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

12
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

12
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
Nils Ušakovs

"Pūce visu šo laiku meloja": KNAB slēdza lietu par izšķērdību, kuras dēļ nocēla Ušakovu

8
(atjaunots 17:46 03.12.2020)
Pūce zināja, ka 18,4 miljoni pārskaitīti iedzīvotāju braukšanas atvieglojumu segšanai, bet izvēlējās samelot, ka Nils Ušakovs pieļāva izšķērdēšanu, paziņoja bijušais Rīgas mērs; tagad KNAB noskaidrojis patiesību, un ir jāgaida tiesas lēmums Ušakova atstādināšanas lietā.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 20. oktobrī izbeidza kriminālprocesu par iespējamo 18,4 miljonu eiro izšķērdēšanu "Rīgas satiksmē", paziņoja bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs savā Facebook lapā.

Lieta tika ierosināta pēc toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces sūdzības pēc Krimināllikuma 319. panta – amatpersonas bezdarbība, kura novedusi pie smagām sekām. Runa bija par 2017. gada notikumiem, kad Rīgas dome pārskaitīja "Rīgas satiksmei" 18,4 miljonus eiro, norādot maksājuma mērķī ieguldījums uzņēmuma kapitālā.

Pūce ne vien saskatīja tajā izšķērdības pazīmes, bet arī izmantoja šo gadījumu kā ieganstu Ušakova nocelšanai no amata, visur apgalvojot, ka tieši mērs "izšķērdējis 18 miljonus eiro".

Pārbaudes un konsultāciju rezultātā ar neatkarīgajiem ekspertiem KNAB konstatēja, ka nauda patiešām aizgāja "Rīgas satiksmes" zaudējumu segšanai, kas saistīti ar dažādu iedzīvotāju kategoriju braukšanas atvieglojumu segšanu, kā to arī bija apgalvojusi toreizējā domes vadība. Maksājuma mērķis grāmatvedības dokumentos tika norādīts nekorekti, taču pie izšķērdības tas nenoveda.

Pēc Ušakova advokāta Viktora Tihonova apgalvotā, Pūce zinājis, ka runa ir par grāmatvedības pretrunām un nauda tika pārskaitīta iedzīvotāju atvieglojumu segšanai, taču ignorēja šo faktu un paziņoja, ka Ušakovs it kā samazinājis domei piederošo īpašumu.

"Pūce visu šo laiku ir melojis. Tieši tāpat, kā meloja par savu "Rīgas satiksmes" caurlaidi," uzrakstīja Ušakovs, atgādinot par ministra Pūces nesenās demisijas iemeslu.

Tagad Ušakovs sagaida otrās instances tiesas lēmumu par savu sūdzību pret Pūces rīkojumu par Ušakova nocelšanu no mēra amata, kuram jābūt paziņotam janvārī.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 12. novembrī Juris Pūce atkāpās no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata, atzīstot, ka samelojis par nelikumīgu deputāta caurlaides izmantošanu "Rīgas satiksmes" stāvvietās, uz kuru viņam nav bijis tiesību. Īpašu pikantumu situācijai piešķir tas fakts, ka pats Pūce vairākkārt un skaļi apsūdzēja korupcijā bijušo Rīgas vadību un personīgi Nilu Ušakovu un solīja galvaspilsētai jaunu taisnīgas un godīgas vadības ēru, kad pie varas pilsētā atnāks viņa politiskais spēks.

8
Tagi:
Nils Ušakovs, Juris Pūce, KNAB
Pēc temata
Kā ministru maiņa ietekmēs novadu reformu Latvijā: LPS priekšsēdētāja viedoklis
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad
Jurists: Pūces liktenis tagad ir tautas rokās