Imants Kalniņš

Kalniņš: ES "kolhozā" Latvija veģetēs un pielāgosies

95
(atjaunots 17:32 03.10.2018)
Slavenais komponists, bijušais Saeimas deputāts Imants Kalniņš uzskata, ka, atrodoties ES sastāvā, Latvijai neesot cerību izdzīvot kā nacionālai valstij.

RĪGA, 3. oktobris — Sputnik. Latvija, atrodoties ES, nevar būvēt savu valsti pati, viņa atrodas kolhozā un ir spiesta pielāgoties tiem, kam ir reāla vara. Šī situācija ietekmē arī partiju programmas, kuras šodien iet uz Saeimu: viņiem vienkārši nav ko piedāvāt, esošā politiskā un ekonomiskā konjunktūra neļauj šeit kaut ko iesākt, uzskata komponists, bijušais vairāku Saeimas sasaukumu deputāts Imants Kalniņš, vēsta Press.lv.

Latvijas nākotne — veģetēšana

Latvija nevar pie sevis darīt visu tā, kā tai vēlētos — atrodoties ES sastāvā, tai nav iespēju pieņemt patstāvīgus ekonomiskus lēmumus un strādāt savā labā.

"Viens no cēloņiem ir tie konkurējošie personāži pasaulē, kas ir stipri lielāki un varenāki par mums. Mēs neesam vienīgie pasaulē, un līdz ar to mēs nevaram noteikt visu, kā mēs gribētu," paziņoja Kalniņš intervijā Neatkarīgajai Rīta Avīzei.

Viņš atgādināja, ka parādi Eiropas Savienībā komandē ekonomiski stipras valstis, visu ekonomisko aktivitāti Latvijā nosaka "neskaitāmas regulas, kuras nebūt netiek pieņemtas jaunāko konkurēt nespējīgo dalībvalstu interesēs".

Šajos apstākļos Latvija meklē, kam lai būtu lojālai, norādīja Kalniņš.

"Ja šeit ir bezcerība, tad jauns lojalitātes objekts mums ir jāmeklē. Ja mēs nespējam ieraudzīt savu nākotni, tad ir jāmeklē cita iespēja, cita lojalitāte. Bet tas ir — cik garš, tik plats. Tādēļ es saku — mūsu domas pilnīgi fokusējas uz to — bet kā tad, pie kā tad mums pieslieties, lai izdzīvotu?" pateica komponists.

Pēc viņa domām, latviešiem gadsimtu laikā jau izveidojusies spēja pielāgoties, lai izdzīvotu.

"Esmu domājis par to, ko uz latviešiem var attiecināt — pielāgošanos, kolaborēšanu, sauciet to, kā gribat, bet galu galā vēstures gaita caur gadiem, caur gadsimteņiem liecina, ka latvieši ir bijuši spiesti pielāgoties," pateica Kalniņš.

Bijušais deputāts uzskata par taisnīgu viedokli, ka Latvija ir Eiropas Savienības nomale. "Tā tas arī notiek, un tāda izskatās mūsu valsts perspektīva," pateica Kalniņš.

Saeima nav vajadzīga

Tā kā latviešiem nav iespējas ekonomiski, saimnieciski veidot savu valsti, jo viņu iespējas nosaka sistēma, kurā viņi atrodas, tad arī politiskajiem spēkiem nav ko piedāvāt vēlētājiem savās programmās, norāda Kalniņš.

"Šī paša iemesla dēļ, ka mums nav iespējas, šī piedāvājuma arī nav. Tā vietā, lai salabotu cauro jumtu, no jauna iestiklotu logus un ieceltu durvis atpakaļ eņģēs, ļaudis nodarbojas ar atlikušo krēslu pārbīdīšanu no vienas istabas otrā. (…) Ko tu tiem cilvēkiem pateiksi? Kā tava partija uzlabos šo situāciju? Viņai nemaz nav iespēju to uzlabot. Viņai ir iespēja tikai pakļauties ES konjunktūrai," norādīja Kalniņš.

Pēc viņa domām, arī Latvijas Saeima šajā politiskajā konjunktūrā ne uz ko nav spējīga un pat nav vajadzīga.

"Bez tā varētu brīnišķīgi iztikt. Pietiktu ar administratīvo aparātu," uzskata bijušais deputāts. Viņš piebilda: "Mēs jau esam kolhozā. Subkolhozā. Mūsu parlaments ir Eiropas Savienības parlaments. Priekš kam vēl katrai valstij savs parlaments."

ASV diktāts

Intervijas laikā komponists tāpat pauda viedokli par Krievijas un Latvijas attiecībām. Pēc viņa sacītā, šodien tās veidojas ASV diktāta ietekmē.

"Latvija maksā par savu iestāšanos Rietumu klubos — NATO un Eiropas Savienībā. Līdzdalības maksa ir — naidīga politika pret Krieviju. Tas ir tas, kas mums jāmaksā," pateica Kalniņš.

Pēc viņa domām, šāda situācija nav mūsu labā.

"Jo tas paralizē mūsu resursus, neļauj mums izmantot ne mūsu jūras robežu, ne mūsu austrumu robežu ekonomiskiem sakariem. Tātad — tas ir ASV interešu diktāts, būtībā — terors. No veselā saprāta viedokļa tās ir nenormālas attiecības, kādas Latvija spiesta uzturēt," noslēgumā pateica bijušais politiķis.    

95
Pēc temata
Atcelt sekojošās Latvijas Saeimas vēlēšanas? Politiķi jau gatavo pamatu
Piebremzējiet drusku: divas dienas pirms vēlēšanām Saeima balsos par "VDK maisiem"
Saeima nevēlas uzskatīt aizbraukušos nepilsoņus par Latvijas diasporu
Rokudzelži

VDD pastāstīja, par ko aizturēti septiņi krievvalodīgie žurnālisti

4
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Valsts drošības dienests sniedza komentārus par kratīšanu un Baltnews un Sputnik autoru aizturēšanu.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. Nākamajā dienā pēc kratīšanas, ko VDD organizēja septiņu krievvalodīgo žurnālistu mājās un darba vietās Rīgā, kā arī minēto žurnālistu aizturēšanas, specdienests atskaitījās par veiktajiem izmeklēšanas pasākumiem savā vietnē.

Iepriekš jau vēstīts, ka 3. decembrī VDD organizēja kratīšanas, izņēma tehniku, aizturēja un nopratināja virkni krievvalodīgo žurnālistu. Visi aizturētie ir starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa", kuras ietvaros strādā portāli Baltnews un Sputnik. Patlaban aģentūras juristi cenšas atrisināt minēto situāciju.

VDD informēja, ka procesuālās darbības veiktas kriminālprocesa ietvaros, kas sākts 2020. gada 16. janvārī saskaņā ar Krimināllikuma 84. panta pirmo daļu: par Eiropas Savienības un citu starptautisko organizāciju ieviesto vai Latvijas Republikas noteikto nacionālo sankciju pārkāpšanu.

VDD izmeklētājiem radušās aizdomas, ka notikusi saimnieciskā resursa nodošana personai, pret kuru vērstas Eiropas Savienības sankcijas par darbībām, ar ko tiek grauta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība.  

Procesuālo darbību laikā VDD ir ieguvis apjomīgu informācijas kopumu, kas ietver datu nesējus un dokumentus. Personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Lai izmeklēšana varētu noritēt netraucēti, VDD no plašākiem komentāriem par šo gadījumu šobrīd atturas.

"VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā," teikts specdienesta paziņojumā.

Iepriekš jau norādīts, ka ES individuālās sankcijas vērstas pret ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoru Dmitriju Kiseļovu, pati aģentūra sankciju sarakstos nav iekļauta. Baltijas valstis sankcijas interpretē paplašināti un attiecina tās arī uz aģentūru, tomēr Krievijas ĀM jau norādījusi, ka tamlīdzīgs traktējums ir absurds.

4
Tagi:
sankcijas, Sputnik, žurnālists, Drošības dienests
Pēc temata
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana
Ziņu portāls Baltnews informēja par lapas bloķēšanu Facebook
Krievijas ĀM asi nosodīja Sputnik un Baltnews žurnālistu aizturēšanu Latvijā
Ūdensvada krāns

"Nelietība": publicists sašutis par aizliegumu pārdot saimniecības preces brīvdienās

21
(atjaunots 12:04 04.12.2020)
Pazīstamais latviešu publicists Jurijs Paiders asi novērtēja jaunos ierobežojumus ar mērķi ierobežot koronavīrusa izplatību Latvijā – visvairāk viņš sašutis par aizliegumu pārdot saimniecības preces brīvdienās.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. Izdevuma "Neatkarīgā rīta avīze" analītiķis, ģeogrāfijas zinātņu doktors, LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docents Juris Paiders asi kritizēja jaunos ierobežojumus.

Atgādināsim, ka līdztekus citiem ierobežojošo pasākumu sarakstā iekļauts aizliegums brīvdienās strādāt visiem veikaliem, izņemot pārtikas preču un pirmās nepieciešamības preču (zāles, higiēnas priekšmeti).

Saimniecības preču veikalu slēgšana, pēc Jura Paidera domām ir ārkārtīgi sāpīga – izrādās, viņš nedzīvo pilsētā.

"Kariņam pilsētas dzīvoklī ir elektrība, siltums, ūdens u.c. Ja man laukos, piektdienas vakarā pārsprāgs ūdens pievads, tad mocies līdz pirmdienai. Latvijā katrs piektais dzīvo lauku mājā! Aizliegums pārdot saimniecības preces brīvdienās ir nelietība pret visiem lauku ļaudīm," savā lapā Twitter uzrakstīja Juris Paiders.

​Liela daļa komentētāju žurnālista sašutumu uztvēra sarkastiski, piemēram, atzīmēja, ka rūpīgam lauciniekam vienmēr ir vajadzīgo instrumentu un materiālu krājums. Pat radās aizdomas, ka žurnālistam nav ne jausmas, kā dzīvo laukos.

"Jūs laikam nepazīstat lauku ļaudis. Lauku ļaudis ūdens pievadu saremontēs pirms tas pārsprāgs. Un ja vajadzēs ienesīs ūdeni ar spaini, bet svētdien nemaz nebrauks uz veikalu, jo tā diena ir atpūtai, protams, ja nav lopi jāapkopj," norādīja Normunds Medens.

​Tomēr Paiders noliedza visas lasītāju aizdomas un parādīja savu malkas grēdu. Viņš stāstīja, ka dzīvo laukos jau trešo gadu desmitu un zina, kā tas ir, kad sestdien pēkšņi salūst apkures katls vai ūdens sūknis.

​"Sveiciens visiem apmelojošo tvītu rakstītājiem un melu tvītu retvītotājiem! Tas ir mans malkas šķūnis, mans Saules enerģijas akumulācijas panelis, par kur es neprasu ne no viena Latvijas iedzīvotāja man maksāt OIK, atšķirībā no valdībai pietuvinātajiem korumpantiem!" stāstīja Paiders.

"Visi baigi gudrie, bet, ja ārā ir -20 un kaut kas tāds notiek, tad tā tiešām ir ārkārtas situācija, kas jālabo nekavējoties, citādi var iedzīvoties baigos visas sistēmas bojājumos. Turklāt strādājošam cilvēkam tik uz veikalu darba dienā nav nemaz tik viegli," žurnālistu atbalstīja Vilnis.

​Citi iebilda, ka jaunajos ierobežojumos ir daudz nopietnākas lietas.

"Aizliegums pārdod šmigu brīvdienās vispār ir genocīds pret iedzīvotājiem, jo bez elektrības un ūdens pievadiem var izdzīvot!" ironiski konstatēja Arvis.

​Atzīmēsim, ka jaunie ierobežojumi paredz arī alkohola un cigarešu tirdzniecības aizliegumu brīvdienās un svētku dienās. Tie radīja asāko kritikas vilni sabiedrībā. Tomēr epidemiologi centās apliecināt, ka ar šo iniciatīvu nav saistīti.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību risku analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu tirdzniecības aizliegums nav epidemiologu lēmums, taču viņi to atbalsta, jo alkohola lietošana veicina socializāciju.

"Alkohola lietošana saistās ar plašāku socializēšanos, tāpēc ir augstāki kovida izplatīšanās riski, teica Perevoščikovs. tāpēc jāaizliedz tā tirgošana brīvdienās. man gan šķiet, ka manu kotlešu un rosola smarža daudz vairāk socializē apkārtējos. Aizliedzam kotletes un rosolu!" ziņu komentēja publiciste Elita Veidemane.

​Trešdien, 2. decembrī Latvijas valdība nolēma pagarināt ārkārtējās situācijas režīmu līdz 11. janvārim un ieviesa stingrākus ierobežojumus, ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos.

Cita starpā no 3. decembra visā Latvijas teritorijā aizliegts pulcēties kopā vairāk nekā diviem cilvēkiem (izņēmums – ģimenes), pie tam jāievēro 2 metru distance. Atcelti visi privātie pasākumi, ballītes un sapulces.

21
Tagi:
pandēmija, tirdzniecība, Latvija
Pēc temata
Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus
Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas ir uzsāktas 600 lietas par ierobežojumu pārkāpumiem
Elpot ir bīstami: PVO iesaka valkāt maskas visur
Petrovs: Covid-19 pasākumi ir absurdi un tiek ieviesti demonstratīvos nolūkos