Romas Pāvests Francisks ieradās Latvijā 24. septembrī

Romas pāvests aicina latviešus strādāt brīvības labā

81
(atjaunots 14:17 24.09.2018)
Līdz šim Latvijai nācies saskarties ar sarežģītiem sociāliem, politiskiem, ekonomiskiem un garīgiem izaicinājumiem, taču tā spēja kļūt par vienu no galvenajiem reģionālajiem kultūras, politikas un ostu centriem, apziņoja Romas Pāvests Francisks.

RĪGA, 24. septembris — Sputnik. Romas Pāvests Francisks, kurš ieradās Latvijā 24. septembrī, uzstājās Rīgas pilī. Francis apsveica Latviju ar tās simtgadi un aicināja visus iedzīvotājus strādāt brīvības labā un iemācīties skatīties plašāk par savām interesēm, uzstāšanās tiešraidi nodrošināja LTV.

Katru reizi, kad sabiedrība mācās skatīties augstāk un plašāk par savām interesēm, cilvēku sadarbība pāraug solidaritātē. Un tā kļūst par pamatu vēstures veidošanai konfliktu un spriedzes nosacījumos, un tie, kas pagātnē tika uzskatīt par pretiniekiem, var panākt vienotību, lai radītu jaunu dzīvi, pateica Francisks.

"Latvijas simtgades svinībām ir liela nozīme, lai koncentrētos uz brīvību un neatkarību — uzdevumu, kurš skar visus. Strādāt brīvības labā šī vārda labajā nozīmē nozīmē piedalīties vispusīgā attīstībā," pateica pāvests, solot, ka lūgs Dievu, lai viņš svētītu Latvijas zemi un padarītu tās tautas darbu augļus nesošu.

"Latvija, dainu zeme, prata pārvērst savu sāpi un sēras dziesmā un dejā, kļūstot par dialoga un mierpilnu tikšanās vietu," uzsvēra Francisks.

Taču šodien, pēc viņa sacītā, republika kļuvusi par vienu no svarīgākajiem reģionālajiem kultūras, politikas un jūrniecības centriem.

Katoļu baznīcas vadītājs uzsvēra, ka valsts simtgade ir svarīgs notikums visai Latvijas sabiedrībai. "Jūs labi apzināties jūsu iegūtās un atgūtās brīvības vērtību. Tā ir brīvība, kuru jūs ieguvāt pateicoties savām saknēm," pateica pāvests, citējot rakstnieces Zentas Mauriņas vārdus "Manas saknes — debesīs". "Bez spējas raudzīties augšup nebūtu bijusi iespējama latviešu nācijas atdzimšana," piebilda Francisks.

Kā norādīja Romas Pāvests, viņš ir priecīgs, ka Latvijas zemes saknes ir saistītas ar katoļu baznīcu, taču veltīja uzmanību arī multireļiģismam. Francisks sacīja, ka reliģisko konfesiju sadarbība republikā pierādījusi, ka "kopienu var radīt arī ar atšķirībām".

"Tā gadās, kad cilvēki ir motivēti aizmirst nenozīmīgus konfliktus un ieraudzīt vienam otru," uzsvēra Francisks.

Savukārt Latvijas prezidents Raimonds Vējonis norādīja, ka ne visi latvieši izjūt uzlabojumus ikdienas dzīvē, daudzi cieš no nabadzības, un par tā sekām kļūst emigrācija vai cilvēku attiecību sabrukums. Romas Pāvesta Franciska vizīte, pēc viņa sacītā, kļūs par stipru impulsu Latvijas iedzīvotājiem ceļā pie cieņas, brīvības un taisnīguma.

"Jūsu vizīte iedvesmos un nostiprinās mūsu ģimenes, mūsu sabiedrību un mūsu valsti," sacīja prezidents.

Pāvests Francisks pirmo reizi viesojas Baltijas valstīs. Pirms viņa vēsturiskā vizītē Baltijas republikā pēc PSRS sabrukuma 1993. gadā ieradās Pāvests Jānis Pāvils II. Rīgā viņš viesojās 8. septembrī.

Apustuliskā Romas Pāvesta Franciska vizīte Baltijas valstīs sākās sestdien, 22. septembrī. Par pirmo Baltijas republiku, kuru apmeklēja pāvests, kļuva Lietuva. Latvijā Francisks ieradās 24. septembrī, vizītes programmu noslēgs brauciens uz Igauniju. Vatikānā pāvests atgriezīsies 25. septembrī.    

81
Pēc temata
Ne tikai zeķes: Romas pāvestam Latvija pasniegs īpašu dāvanu
Reklāmas kampaņa "Viļņa – Eiropas G punkts" var samulsināt Romas pāvestu

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

4
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

4
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

11
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

11
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam