Eiro

Pusgada laikā Latvija izšķērdējusi gandrīz miljonu no eirofondiem

36
(atjaunots 12:10 17.09.2018)
Četras piektdaļas no visām neatbilstībām konstatētas pašvaldību projektos, visvairāk no tiem ir saistīti ar veselības veicināšanas projektiem.

RĪGA, 17. septembris — Sputnik. Pirmajā pusgadā no ES fondiem nepareizos nolūkos iztērēti 765 600 eiro, teikts Finanšu ministrijas sagatavotajā ziņojumā par ES fondiem.

2018. gada pirmajā pusē ES fondu līdzfinansētajos projektos konstatētas 77 neatbilstības par kopējo summu 765 600 eiro apmērā — par 11% vairāk, nekā 2017. gada pirmajā pusē.

Vislielāko neatbilstību daļu (95%) Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) konstatējusi iesniegto izmaksu pieteikumu un to pamatojošo dokumentu pārbaudes gaitā. 71% no tiem izraisa aizdomas par krāpniecību vai organizēto noziedzību: divos projektos uzsākti attiecīgi procesi. 15% ir saistīti ar pārkāpumiem iepirkumu vai konkurences jomā, tie tika konstatēti lielākoties atlases kritēriju izmainīšanā pēc piedāvājuma paziņošanas.

Bija arī pārkāpumi sakarā ar pretlikumīgiem un/vai diskriminējošiem vērtēšanas kritērijiem. 8% gadījumu atklāta noteikto ieviešanas nosacījumu neizpildīšana.

Līdz 2018. gada pirmā pusgada beigām netika atgriezti 940 900 eiro par nepareizi izmantoto līdzfinansējumu krāpniecības un atsevišķu iepirkuma vai konkurences normu pārkāpumu gadījumos. Šos pārkāpumus šobrīd izvērtē Konkurences padome (KP). Atkarībā no KP lēmuma varētu tikt izmainīts CFLA lēmums un ieviests attiecīgs finanšu labojums.

Četras piektdaļas, jeb 80%, neatbilstību konstatētas pašvaldību projektos, no tiem visvairāk — 11 gadījumos — līguma nosacījumu pārkāpumi, tostarp, 10 gadījumi ir saistīti ar veselības veicināšanas projektiem.

Uzņēmēju pieļautie pārkāpumi visbiežāk — 67% gadījumu — saistīti ar normatīvo aktu neievērošanu, kuri regulē iepirkumu vai konkurences kārtību. 34 no 77 neatbilstībām konstatētas valsts iestāžu projektos.

Pārkāpumi konstatēti arī nevalstisko organizāciju projektos. Vislielākā neatbilstība finanšu izteiksmē — 14 900 eiro apmērā — tika konstatēta klasteru programmas ietvaros un ir saistīta ar iespējamu interešu konfliktu.

Esošajā ES fondu plānošanas periodā no 2014. līdz 2020. gadam uzsākti projekti 2,9 miljardu eiro apmērā, kas sastāda 66% no šim periodam piešķirtajiem 4,4 miljardiem eiro. Jau ir pabeigti 74 projekti 215 miljonu eiro vērtībā ēku energoefektivitātes, ceļu celtniecības, uzņēmējdarbības infrastruktūras un degradējušo teritoriju revitalizācijas veicināšanas jomās.    

36
Pēc temata
Nav bēgļu – nav naudas: Latvijai samazinās ES finansējumu
Dombrovskis: ES vairs nedos Latvijai tik daudz naudas
Izveidota darba grupa Latvijas finansiālās reputācijas atjaunošanai
Eirokomisārs: eirozonas valstis pārvarējušas krīzi
Dārzeņi. Foto no arhīva

Kur lai liek dārzeņus: Latvijas zemnieki baidās no tālmācībām

7
(atjaunots 18:59 04.08.2020)
Latvijas zemnieki nezin, vai spēs šoruden un šoziem piegādāt produktus skolām, ja tās atkal pāries pie tālmācībām.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas skolu pāriešanas varbūtība pie tālmācībām šoruden biedē ne tikai skolēnu vecākus, bet arī zemniekus, vēsta Latgales reģionālā televīzija.

Pagājušajā nedēļā Latvijas valdība apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto plānu, pēc kura skolās un citās mācību iestādēs sāksies jaunais mācību gads. Tas ietver sevī dažādus rīcības variantus, atkarībā no epidemioloģiskās situācijas attīstības, tostarp – pilnu pāreju pie tālmācībām.

Pēdējais variants var radīt būtiskus zaudējumus Latvijas zemniekiem, kuri piegādā izglītības iestādēm dārzeņus. Tā jau notika šī gada pavasarī – martā gandrīz pilnībā izzuda piegādes sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem un izglītības iestādēm, kā dēļ kopējais nozares kritums sasniedza 70-90%.

Rūtai Ķipurei ir sava zemnieku saimniecība – "Lukstiņmājas" Rēzeknes novadā. Šī sezona ir izdevusies laba – gan lietus, gan saule, tādēļ raža solās būt laba. Viņas ģimene strādā uz aptuveni 100 hektāriem, audzē dārzeņus un graudaugus.

"Skaisti sīpoli, laba burkānu raža, visā kopumā labi. Raža būs, galvenais, kur to pārdot," pateica Ķipure.

Viņai ir līgums par dārzeņu piegādi ar skolām Rēzeknē, Līvānos, Varakļānos un Ludzā. Taču šopavasar, ārkārtējās situācijas režīmā, dārzeņi palika noliktavā.

"Ļoti, ļoti daudz. Tonnās nemērījām (…), vienkārši izmetām, utilizējām, jo nevienam nevajadzēja. Pārāk zemas cenas," pastāstīja Ķipure.

Speciālisti iesaka nemest ārā dārzeņus, bet gan ziedot pansionātiem, dzīvnieku patversmēm, sadarboties ar sociālajiem dienestiem. Savukārt zemnieki saka, ka gadījumā, ja skolas būtu atvērušās, produkcija atkal būtu nepieciešama.

"Dzirdēju, ka skolas strādās ierastā režīmā, dotajā brīdī tā. Ir bailīgi, jo piegādes ir jāveic cauru gadu, bet viena lieta ir atvest uz skolu, un cita – saglabāt preci, tas ir grūti," saka Ķipure.

Vēl šī gada aprīlī Zemkopības ministrija izstrādāja atbalsta programmu 45,5 miljonu eiro apmērā. No šīs summas 2,5 miljoni eiro ir paredzēti zemnieku saimniecībām, kuras nodrošina pārtikas produktus skolām un bērnudārziem.

7
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Cilvēki izvēlēsies pabalstu: fermeri neatradīs strādniekus septembrī par 800 eiro
Lieta ir cenā: fermeri un veikali vienojās virzīt vietējās preces, taču ar to ir par maz
Euronews: kas vāc zemenes Eiropas laukos
Egils Levits

Levits aicina izteikt neapmierinātību ar reformām vēlēšanās

14
(atjaunots 17:18 04.08.2020)
Prezidents piedāvā neapmierinātajiem ar administratīvi teritoriālo reformu balsot pašvaldību vēlēšanās.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas iedzīvotāji varēs izteikt neapmierinātību ar administratīvi teritoriālo reformu (ATR) gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, paziņoja intervijā Latvijas Radio prezidents Egils Levits.

Šī gada jūnijā Latvijas Saeima steidzīgā kārtībā izskatīja ART likumu, saskaņā ar kuru Latvijā paliks tikai 42 pašvaldības esošo 119 vietā. Pašvaldības un opozīcijas pārstāvji vairākkārt pauda neapmierinātību gan ar pašu likumprojektu, gan ar to, ka tas tiek pieņemts pandēmijas pīķī attālinātā režīmā.

Nabadzība, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Pie prezidenta atklātā vēstulē vērsās 46 Latvijas pašvaldību vadītāji, aicinot neizsludināt likumu. Pašvaldības paziņoja, ka uzskata dokumentu par nekvalitatīvu, nepietiekami argumentētu, savukārt pašu reformu – par nedemokrātisku.

Taču prezidents izsludināja likumu, tostarp tāpēc, ka deputāti iekļāva tekstā viņa piedāvāto punktu par kultūrvēsturiskās identitātes nostiprināšanu.

Atbildot uz jautājumu par to, vai šī reforma bija jāpieņem tieši šobrīd, Levits paziņoja, ka iesaistītajām pusēm bija iespēja izteikt savus argumentus, jo tam bijis pietiekami daudz laika.

Tai pat laikā prezidents atgādināja, ka Satversmes tiesā jau ir iesniegtas vairākas prasības saistībā ar ATR likumu: par savu nolūku šādi rīkoties iepriekš paziņoja Limbažu, Kandavas, Varakļānu un Ikšķiles novads.

Tāpat Levits uzsvēra, ka Latvijas iedzīvotāji, kurus neapmierina ATR rezultāti, spēs izteikt savu neapmierinātību nākamgad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās.

"Par lēmumu būs jāatbild Saeimai un valdošajai koalīcijai. Ja izrādīsies, ka reforma nestrādā un negūs cilvēku atbalstu, tas atsauksies uz šīm partijām vēlēšanās. Tas ir demokrātisks process. Ir teiciens par to, ka kādu gultu klāsi, tādā gulēsi. Līdz ar to – kādu Saeimu ievēlēsim, ar tādu arī dzīvosim," sacīja prezidents.

(Atgādināsim, ka pašvaldību vēlēšanās vēlē nevis Saeimas, bet gan pilsētu un novadu pašvaldību deputātus).

Tāpat viņš uzsvēra, ka draudus demokrātijai Latvijā rada populisms, savukārt kritiskās domāšanas līmenis sabiedrībā ir visnotaļ zems, tādēļ valstij ir jāstrādā pie tās attīstības iedzīvotāju vidū.

14
Tagi:
Egils Levits, vēlēšanas
Pēc temata
Vēsturnieks: Latvija noliedz savu vēsturi, taču par to vaino Krieviju
Rozenvalds: Rīgas domes vēlēšanas interesē tikai pašus kandidātus
Latvija "atbrīvojusies no vēl viena padomju atavisma": Nacionālā apvienība triumfē
Latvijas ekonomikas būvi grauj nost: ar ko beigsies banku remonts