Marš par krievu skolu aizstāvību Mūsu izvēle. 2018. gada 15. septembris

"Tie krievi" izgāja Rīgas ielās, lai prasītu mieru Latvijā

119
(atjaunots 09:47 16.09.2018)
"Krievu skolas – miers Latvijā" – ar šādu saukli Rīgā aizritējis vairāku tūkstošu dalībnieku mītiņš par izglītību dzimtajā valodā.

RĪGA, 16. septembris — Sputnik, Jevgēnijs Leškovskis. Krievi, latvieši, angļi, spāņi, itāļi, vācieši un citu Eiropas tautu pārstāvji sestdien, 15. septembrī, izgāja Rīgas ielās, lai aizstāvētu krievu skolas un pateiktu savu vārdu pret Kārli Šadurski, Eviju Papuli un citiem reformatoriem.

Jauniešiem ceļu

Dienu pirms marša par krievu skolām Rīgas dome izmainīja gājiena maršrutu — prom no centrālās Brīvības ielas. Taču tas vienalga nekādā veidā netraucēja sapulcēties protesta akcijā "Mūsu izvēle" tūkstošiem dažādākā vecuma cilvēkiem. Mītiņā par krievu izglītības aizstāvību Latvijā bija, pārsteidzoši daudz, liekas, rekordliels bērnu skaits, kurus atveduši vecāki.

Atnāca ļoti daudz jauniešu, un tā ir atbilde oficiālajiem latviešu medijiem, kuri joprojām apgalvo, it kā par krievu skolām te iestājas tikai "saujiņa padomju pensionāru".

Jaunās mammas un tēti redz, ka jau tagad krievu skolās izglītības process drīzāk atgādina trako namu, un kas būs pēc tam, kad startēs "Melnā Kārļa" reforma, bail pat iztēloties.

Марш в защиту русских школ Наш выбор. 15 сентября 2018 г.
© Sputnik / Sergey Melkonov
Marš par krievu skolu aizstāvību "Mūsu izvēle". 2018. gada 15. septembris

"Es šodien gāju kolonnā un redzēju ļoti daudz jaunu cilvēku, kuri, liekas, atnāca pirmo reizi. Tā ir laba zīme, gluži kā tas, ka piedalās dažāda vecuma cilvēki. Tas pierāda, ka problēmu redz visdažādākie cilvēki un ne tikai krievi. Tagad, neskatoties uz spēcīgāko pretošanos, visai krievu kustībai ir īpaši svarīgi, lai kopā ar mums paliktu pēc iespējas vairāk cilvēku, kuri gatavi rīkoties," pastāstīja Krievu skolu aizstāvības štāba aktīvists, tiesību aizstāvis Vladimirs Lindermans.

Atbalsts no Eiropas

Latvijas Krievu savienību aktīvi atbalsta Eiropā. Šodien kopā ar Krievu skolu aizstāvības štāba un Latvijas Krievu savienības aktīvistiem bija vairāki dažādu Eiropas Savienības partiju un Eiropas apvienību pārstāvji. Viņi draudzīgi izgāja maršā, un pēc tam uzstājās mītiņā Esplanādē.

Марш в защиту русских школ Наш выбор. 15 сентября 2018 г.
© Sputnik / Sergey Melkonov
Marš par krievu skolu aizstāvību "Mūsu izvēle". 2018. gada 15. septembris

Beigās mītiņš izdevās patiešām internacionāls: skanēja svarīgi vārdi krievu, latviešu, angļu, spāņu, vācu un daudzās citās valodās. Tas, kārtējo reizi, ir vēl viens sitiens oponentu virzienā, kuri ar naidu saka "tie krievi".

Nepiekrīt

Bija mītiņā arī Eiroparlamenta deputāts Miroslavs Mitrofanovs, viņš pastāstīja, ka tā nebūt nav pēdējā protesta akcija, un ka jau tagad cilvēku skaits, kuri atbalstīja "Mūsu izvēli", liecina par to, ka Latvijas varasiestāžu propaganda nav pārvērtusi Latvijas iedzīvotājus gausos un visam piekrītošos cilvēkos.

Марш в защиту русских школ Наш выбор. 15 сентября 2018 г.
© Sputnik / Sergey Melkonov
Marš par krievu skolu aizstāvību "Mūsu izvēle". 2018. gada 15. septembris

"Šodien atnāca daudz cilvēku, ņemot vērā to, cik spēka un simtus tūkstošus eiro ieguldīja kontrpropagandā mūsu politiskie oponenti, kuri iestājas par gausu un visam piekrītošu dzīves veidu. Neskatoties uz to, mēs redzam, ka Latvijā ir tūkstošiem cilvēku, kuri gatavi iziet ielās un cīnīties par savām tiesībām. Un tas ir svarīgi, jo bez cīņas te neviens un neko nedos, kā jau visā Eiropā. Un mums priekšā ir vēl skaļākas akcijas par krievu izglītības aizstāvēšanu Latvijā," sola Mitrofanovs.

119
Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
Pēc temata
Sods un trolings no VVC: plakātiem par krievu skolu aizsardzību jābūt latviešu valodā
Korotčenko: Latviju savaldīs tikai sankciju uzpurnis
Latvijas skolas mācību gada sākumā trūkst skolotāju
Skolas tāfele, foto no arhīva

Skolnieka tēvs kļuva par skolotāju: Rīgas skolā ar grūtībām atrada matemātikas skolotāju

1
(atjaunots 21:25 18.09.2020)
Divpadsmit skolas Rīgā joprojām meklē matemātikas skolotājus, viena no tām palīgā nācās saukt kāda skolēna tēvu.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Sakarā ar matemātikas skolotāju trūkumu Rīgas 40. vidusskolas sestās klases skolēniem nenotika neviena mācību stunda šajā priekšmetā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Informātikas stunda skolā, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кряжев

Tiesa, pagaidu risinājums ir atrasts – matemātiku pasniegs kāda skolēna tēvs. Atbilstoša izglītība viņam ir, mācību stundas atsākās jau piektdien.

Skolas direktore Jeļena Vediščeva paskaidroja, ka pedagogu trūkums nav tikai šīs skolas problēma. Rīgā 12 skolas joprojām meklē matemātikas skolotājus, tikpat daudz skolu meklē mūzikas, datorzinību pasniedzējus un citus pedagogus.

"Citi meklē privāto skolotāju, citi matemātikas pulciņu apmeklē. Bet ikvienam ir tiesības uz izglītību, to Satversme nosaka, un bez maksas. Par to nav jācīnās!" uzskata skolēna māte Vita Ozera.

Pedagogu trūkums skolās vērojams jau ilgus gadus. Statistika rāda, ka lielākais kadru trūkums vērojams starp latviešu valodas un svešvalodu, kā arī matemātikas pasniedzējiem. Slodze tiek sadalīta starp esošajiem skolotājiem, kuri rezultātā ir spiesti strādāt daudz vairāk. Īpaši aktuāla šī problēma ir lielpilsētās.

Aleksandrs Ļivčaks
© Photo Из личного архива Александра Ливчака

Situāciju pasliktina arī tas, ka jaunie kadri ne labprāt nāk strādāt izglītībā, jo alga nav liela, savukārt profesijas prestižs pieaug lēni. Saskaņā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) datiem, Latvijas skolotāju vidējais vecums ir 48 gadi, savukārt vairāk nekā puse skolotāju (51%) ir vecāki par 50 gadiem. Tas nozīmē, ka nākamajā desmitgadē nāksies atjaunot aptuveni pusi skolotāju sastāva.

Pērn Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija izstrādāja jaunu pedagogu piesaistes programmu skolās. Paredzēts, ka skolotāja profesiju vien viena gada laikā varēs apgūt tie, kam jau ir kāda cita augstākā izglītība.

1
Tagi:
skola, skolotāji, Latvija
Pēc temata
Algas nelielas, zems prestižs: Latvijas skolās trūkst vairāki simti skolotāju
Publicēts kārtējais Latvijas skolu reitings
Fizika un matemātika joprojām "pieklibo": kā Latvijas skolēni nokārtojuši eksāmenus
Ceturtajā daļā Latvijas lauku skolu nav ātrgaitas interneta
Pasažieri lidostā Rīga

Latvija ievieš elektronisko anketēšanu visiem ieceļotājiem: jāpaspēj 24 stundu laikā

3
(atjaunots 21:01 18.09.2020)
Tuvāko nedēļu laikā Latvijā sāks darboties mājaslapa, kur absolūti visiem valstī ieceļojošajiem būs jāaizpilda anketa.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Septembra beigās vai oktobra sākumā Latvijā darbību uzsāks portāls, kurā visiem valstī ieceļojošajiem būs jāaizpilda speciāla anketa. Šī prasība skars arī ieceļotājus ar privāto transportu, kā arī tālbraucējus un tos, kuri šķērso Latviju tranzītā, vēsta Latvijas Radio 4.

Pašlaik anketu ar nesen apmeklēto valstu un (virknē gadījumu) ar 14 dienu pašizolācijas vietas adreses norādīšanu starptautisko reisu pasažieri aizpilda papīra formātā.

Portāls ar anketu latviešu, krievu un angļu valodās uzsāks darbu pēc dažām nedēļām. Līdz ar elektroniskās anketas parādīšanos paredzēts, ka tā būs jāaizpilda ne vien starptautisko reisu pasažieriem, bet absolūti visiem ieceļotājiem – gan Latvijas pilsoņiem, gan ārzemniekiem. Tas būs jāizdara 24 stundas pirms robežas šķērsošanas, paziņoja IeM Informācijas centra pārstāvis Jānis Dreimanis.

Jaunā sistēma automātiski sadalīs saņemto informāciju starp Valsts policijas un Valsts robežsardzes struktūrvienībām.

"Ņemot vērā, ka turpmāk šī anketa būs jāaizpilda visiem, kas šķērso mūsu valsts robežu, rodas jautājums, kā mēs spēsim pilnvērtīgi pārliecināties, ka neviens nešķērso mūsu robežu, neaizpildot šo anketu. Šeit uzreiz ir jāsaka, ka mēs pārejam pie ļoti plašas kontroles. Dēļ kā paša fakta kontrole, ka Latvijā iebraucošais ir aizpildījis anketu, iespējams, kļūs nedaudz vājāka. Bet, protams, tiks rīkoti arī citi kontroles un uzraudzības pasākumi, lai tie cilvēki, kuriem paredzēta pašizolācija, to ievērotu," piebilda Dreimanis.

3
Tagi:
Latvija, robeža, koronavīruss
Pēc temata
Viņķele aicina atturēties no braucieniem uz Lietuvu un Igauniju
Igaunija pacels pieļaujamo Covid-19 saslimstības līmeni Lietuvai un Somijai
Mīlestība nav tūrisms: Latvijā aicina aizsargāt neprecētu pāru tiesības pandēmijas laikā