CSN. Foto no arhīva

Kas pateica, ka OCTA Latvijā kļūs dārgāka: auto apdrošinātāji nepiekrīt

46
(atjaunots 10:29 15.09.2018)
Autoīpašnieki var neraizēties par to, ka pēc Civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likuma grozījumu pieņemšanas palielināsies OCTA cena.

RĪGA, 15. septembris – Sputnik. Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) vadītājs Jānis Abašins iedrošina autoīpašniekus, ka ieplānotie Civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas (OCTA) likuma grozījumi nepaaugstinās polišu cenas, vēsta Lsm.lv.

Latvijas valdība septembrī atbalstīja OCTA likuma grozījumus: nekas auto apdrošināšanā būtiski nemainīsies, toties tā tiks savesta kārtībā, uzskata Abašins. Viņš uzsvēra, ka grozījumos nav nekā radikāli jauna vai nezināma, nav izmaksu, kas apdrošinātājiem nevajadzētu veikt līdz šim, tādēļ jaunās normas – nav pamats polišu cenu kāpumam.

Abašins atzīmēja, ka Latvijas auto apdrošināšanas tirgū valda kārtīga konkurence un cenas tiek noteiktas tieši tur. Taču, pēc viņa domām, šobrīd tirgus ir stabilizējies.

Maksimālajai OCTA atlīdzībai plāno piemērot inflācijas koeficientu. Abašins apgalvo, ka šī koeficienta summas pagaidām pastāv tikai teorijā.

Dotajā brīdī maksimālā atlīdzība apdrošinātajai personai sastāda 5 miljonus eiro, savukārt īpašumam 1 miljonu eiro. Turklāt Abašins salīdzināja vidējo apdrošināšanas prēmiju apmēru Latvijā un Somijā. Maksimālā izmaksas summa CSN gadījumā Latvijā sastāda tūkstoti eiro, savukārt Somijā – 3,5 miljonus.

LAA vadītājs tāpat paziņoja, ka jaunie grozījumi savedīs kārtībā OCTA jautājumu automobiļu tirdzniecības jomā – pēc mašīnas pārdošanas iepriekšējā īpašnieka polise tiks anulēta, savukārt pārdevējam būs tirdzniecības numuri un atbilstoša šo numuru apdrošināšana. Ja kāds vēlas paņemt automobili izmēģinājuma braucienam, mašīnai tiks pieliktas šīs tirdzniecības numurzīmes un apzīmējums, ka "apdrošināšana iekļauta".

Abašins atzīmēja, ka grozījumi neskāra tikai lauksaimniecības tehniku, kas neizbrauc uz koplietošanas ceļiem.

OCTA esamību pārbaudīs fotoradari

Iepriekš ziņots, ka, saskaņā ar Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) datiem, šobrīd uz Latvijas ceļiem ir apmēram 1,5% neapdrošinātu automobiļu.

Līdz ar to LTAB sadarbībā ar Ceļu satiksmes drošības direkciju (CSDD) un Valsts policiju no 22. janvāra līdz 4. februārim veiks sociālo kampaņu, kurai jāparāda savlaicīgas tehniskās apskates iziešanas un OCTA polises iegādes nepieciešamība.

Lai precīzāk noteiktu vadītāju skaitu, kuri piedalās ceļu satiksmē bez derīgas OCTA polises vai tehniskās apskates, kampaņas gaitā stacionārie fotoradari pastiprināti kontrolēs OCTA un tehniskās apskates derīguma termiņus.

46
Pēc temata
Tuvojamies Eiropai: OCTA cenas Latvijā pieaugs
Kad kritīsies OCTA cenas
Kāpēc aug OCTA un kā pret to cīnīties
Vai tiks noteikti griesti OCTA cenām: petīcija savākusi 10 tūkstošus parakstu
Skolnieks. Foto no arhīva

Šuplinska: vecāko klašu skolēniem tālmācības nav kļuvušas par izaicinājumu

2
(atjaunots 14:51 01.06.2020)
Vecāko klašu skolēni jau tā prot strādāt patstāvīgi, savukārt jaunāko klašu skolēniem tika palaists kanāls "Tava klase": izglītības un zinātnes ministre nesaskata problēmas tālmācībās.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Eksāmenu rezultāti 12. klasēs nebūs atkarīgi no tālmācībām, paziņoja Latvijas Radio intervijā izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija).

Devīto klašu skolēnu centralizētie valsts eksāmeni šogad ir atcelti, savukārt 12. klašu skolēniem tie notiks saīsinātā veidā.

Eksāmenu laikā telpās varēs atrasties ne vairāk par noteiktu cilvēku skaitu, kas ievēros sociālo distanci. Tā kā katrs eksāmens ilgs ne vairāk par 3 stundām, skolēni var nenēsāt sejas maskas. Par izņēmumu var kļūt klases, kurās mācās bērni ar hroniskām slimībām vai ir skolotāji no riska grupām.

Skolniece, foto no arhīva
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Šuplinska ir pārliecināta, ka Latvijas skolu pāreja pie tālmācībām marta vidū neietekmēs eksāmenu rezultātus. Pēc viņas sacītā, parasti jaunas vielas apgūšana 12. klasē tiek pabeigta marta sākumā.

Tiesa, viņa pieļauj, ka tālmācību dēļ varēja parādīties stress. No otras puses skatoties, pēc viņas teiktā, maija otrajā pusē skolēniem bija iespēja tikties ar skolotājiem un klasesbiedriem konsultācijās, kas mazināja spriedzi.

"Cits jautājums, cik skolēni paši bijuši gatavi un noskaņojušies mācību procesam, vai daudzi nav paļāvušies uz medijos vairākkārt izskanējušo iespējamo [eksāmenu] atcelšanu," sacīja Šuplinska.

Kopumā, novērtējot tālmācības, ministre atzīmēja, ka sākumā process gāja grūti, pēc tam kļuva par ieradumu un beidzās samērā neslikti.

"Kā norāda direktori, grūtības bija tiem bērniem, kuri arī skolas laikā nespēj īsti tikt ar vielu galā. Savukārt vecākajām klasēm īsti izaicinājumu nebija. Patstāvīgais un plānotais darbs viņiem ir krietni ierastāks."

Viņa piekrita tam, ka 1.-6. klašu skolēniem ir bijušas grūtības, taču atgādināja, ka viņiem bija pieejams izglītojošais telekanāls "Tava klase".

Aprīļa beigās trīs 12. klases skolnieces no Rīgas uzrakstīja Šuplinskai atklātu vēstuli ar piedāvājumu atcelt centralizētos valsts eksāmenus 12. klasēs vai pārtraukt mācības visos priekšmetos, izņemot tos, kuros obligātie eksāmeni notiks.

Viņas norādīja, ka tālmācības neatstāj viņām laiku gatavoties eksāmeniem. Turklāt pandēmijas apstākļos eksāmeni un neziņa par to, kā un kādā formātā tie notiks, rada papildu stresu, tādēļ arī rezultāti var izrādīties sliktāki, nekā iepriekšējos gados.

Rīgas 34. vidusskolas direktore Nataļja Rogaļeva uzskata, ka tālmācības ir palielinājušas noslāņošanos starp bērniem: skolēni, kuriem palīdzēja vecāki, jutās ērti, izjuta atbalstu un veiksmīgi turpināja mācības, atšķirībā no bērniem, kuri palika viens pret vienu ar skolotāju aiz kadra.

2
Pēc temata
Vecāki jau ir krituši izmisumā: Šuplinska pastāstīja par attālinātām mācībām
Vanaga: ar attālinātajām mācībām visi pagaidām tiek galā
Atjaunojiet krievu valodu skolās vismaz karantīnas laikā: aktīvists vēršas pie premjera
Kādus eksāmenus šogad kārtos skolēni
Robežkontrole

Robežkontrole starp Latviju un Lietuvu ir atcelta

18
(atjaunots 17:42 01.06.2020)
Lietuvas Nacionālā sabiedriskās veselības aprūpes centra speciālisti turpinās dežurēt kopā ar robežsargiem; tas pats notiks arī Latvijā.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Sākot no 1. jūnija, plkst. 00:00 ir atcelta kontrole uz robežas starp Latviju un Lietuvu, vēsta Sputnik Lietuva.

Tagad ceļotāji drīkst šķērsot robežu tieši tāpat, kā to darījuši kopš 2007. gada, kad Lietuva un Latvija kļuva par Šengenas zonas dalībvalstīm. Līdzi ir jānēsā pase vai jebkurš cits personu apliecinošs dokuments. Tāpat ir svarīgi neaizmirst par to, ka gan Lietuvas, gan Latvijas teritorijā amatpersonām ir tiesības veikt atsevišķas pārbaudes.

Atbildīgo iestāžu speciālisti gan Latvijā, gan Lietuvā turpinās dežurēt kopā ar robežsargiem, lai mērītu ķermeņa temperatūru tiem, kas šķērso valstu robežu, un pārbaudīt cilvēkiem Covid-19 iespējamo simptomu klātbūtni.

Iekšējā ES robežkontrole ar Poliju paliek. Tas nozīmē, ka šo valsti drīkst pamest vai iebraukt tajā caur diviem pašreizējiem robežkontroles punktiem Lietuvā: Lazdiji – Aradninki un Kalvarija – Budzisko.

Līdz 1. jūnijam robežas šķērsošana starp Latviju un Lietuvu notika četros robežkontroles punktos: "Grenctāle - Saloči", "Rucava - Būtiņģe", "Medumi – Smeline" un "Meitene – Kalvji".

Maija vidū Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valdību vadītāji paziņoja, ka Baltijas valstīm ir izdevies pārvarēt pirmo Covid-19 vilni, un tādēļ tās atver iekšējās robežas. Taču premjeri aicināja iedzīvotājus ievērot drošības pasākumus un saudzēt viens otru.

18
Tagi:
robeža, Latvija, Lietuva
Pēc temata
Eksperts: lietuvieši un igauņi nesteidz braukt uz Latviju
Starp Latviju un Lietuvu ārkārtējās situācijas laikā palielinājusies tūristu plūsma
Polija atver robežas: atļauti tranzītbraucieni
Bulgārija atvērusi robežu visiem ES pilsoņiem