Latvijas pilsoņa pase un Uzturēšanas atļauja KF. Foto no arhīva

Krievijā dzīvojošie latvieši lūdz Saeimu padomāt par dubulto pilsonību

77
(atjaunots 08:47 10.02.2020)
Jautājums par dubulto pilsonību Krievijā dzīvojošajiem latviešiem kļūs par Saeimas 13. sasaukuma uzdevumu.

RĪGA, 13. septembris — Sputnik. Saeimas Pilsonības lietu komisija apspriedusi jautājumu par dubulto pilsonību Krievijā dzīvojošajiem latviešiem, informēja Skaties.lv.

Pašreizējais dubultās pilsonības reglaments neļauj Krievijā dzīvojošajiem latviešiem saņemt Latvijas pasi. Patlaban problemātiskā situācijā ir aptuveni 100 latvieši, kuri saņēmuši LR pilsonību bērnībā, laikā no 1992. līdz 1995. gadam. Patlaban viņi dzīvo Krievijā, ir arī šīs valsts pilsoņi un jau gadiem ilgi cer, ka politiķi dāvās iespēju saņemt dubultu pilsonību. Pilsonības likums aizliedz Latvijas pilsoņiem pēc 25 gadu vecuma saglabāt pilsonību, ja viņi saglabā arī Krievijas pasi, bet Krievijā bez pilsonības nav iespējams saņemt veselības aprūpes pakalpojumus vai pat pasta sūtījumus. Pie tam Krievijā dzīvojošie latvieši gribētu saglabāt saikni ar dzimteni.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve Ina Vorpa pastāstīja, ka pie viņiem vēršas bijušie izsūtītie ar bērniem un mazbērniem. PMLP ir neizpratnē, ko darīt ar bērniem, kas dzimuši pēc 2014. gada 1. oktobra.

Opozīcijas deputāti norādīja, ka koalīcija šo jautājumu atrisināt – partijas "Saskaņa" deputāts Artūrs Rubiks pauda nožēlu, ka četru gadu laikā Saeima neko nav izdarījusi, lai atrisinātu problēmu: "Ļoti žēl, ka Saeima pa četriem gadiem neko nav izdarījusi, lai problēmu risinātu. Koalīcija arī tagad nav gatava to darīt. Cerēsim, ka jaunā Saeima spēs.".

Maskavas latviešu kultūras biedrības vadītāja Lauma Vlasova pastāstīja, ka trīs reizes apmeklējusi komisijas sēdi, taču nekāds progress nav novērots. Par īpašu cinismu viņa uzskata valdības lēmumu piešķirt pilsonību bojāgājušā kinooperatora Andra Slapiņa bērniem.

"No malas kā vienkāršam cilvēkam tas izskanēja ciniski. Piešķirt bērnam par tēva nopelniem. Jūs ziniet, mēs, Maskavas latviešu biedrības pārstāvji, arī bijām barikādēs, mūs nenošāva, paldies Dievam. Ja mēs būtu nošauti, mūsu bērniem piešķirtu pilsonību? Tas ir neaptverami," — viņa paskaidroja.

Krievijas latviešu dubultpilsonības jautājums būs jaunās Saeimas risināmais uzdevums.

Kaimiņvalstī Lietuvā jautājums par dubulto pilsonību kļuva īpaši aktuāls pēc 2016. gada, kad Lielbritānija, kur patlaban dzīvo aptuveni 200 tūkstoši lietuviešu, pieņēma lēmumu izstāties no Eiropas Savienības. Aplēsts, ka dažu nākamo gadu laikā Lietuva var zaudēt desmitiem tūkstošu pilsoņu, kuri dos priekšroku Lielbritānijas pilsonībai.

Referendumu par dubultās pilsonības ieviešanu plānots organizēt līdztekus prezidenta vēlēšanām 2019. gada maijā.

77
Pēc temata
Latvija atteikusi pilsonībā futbola ierēdnim no Brazīlijas
Hokejists Bārtulis pieņēmis Krievijas pilsonību
Strauji pieaug Krievijas pilsonību ieguvušo cilvēku skaits
Mamikins komentējis Kiršteina ierosinājumu anulēt viņa Latvijas pilsonību
Kāpēc Anglijā dzīvojošie rezervisti atsakās no Latvijas pilsonības
Kur nu vēl vienkāršāk: vai tiks mainīta Latvijas pilsonības saņemšanas procedūra
Militārās mācības, foto no arhīva

Uzirdināja pludmali: Jūrmalciema iedzīvotāji noguruši karot ar armiju

0
(atjaunots 16:36 09.07.2020)
Mācību laikā Nīcas novadā kareivji izdangāja vietējo ceļu, kā arī izbrauca ar bruņutehniku pa pļavām un pa pludmali.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Militārās mācības Nīcas novadā jau ne pirmo reizi bojā ceļus, vēsta Skaties.lv.

Ivars Krieders dzīvo Jūrmalciemā. Nokļūt pie viņa mājās pēc militārajām mācībām ir praktiski neiespējami: uz izdangātā smilšu ceļa pastāvīgi iestrēgst automobiļi. Mācību laikā pagalmā iebrauca divas armijas mašīna. Kareivji nesaprata, kur atrodas, kā nokļūt pie jūras, tādēļ, ilgi nedomājot, brauca pa īsāko ceļu – caur pļavu.

Arī viņa kaimiņš Jānis Cibulis ir neapmierināts – tagad uz jūru nākas doties ar kājām, ar mašīnu nevar izbraukt.

"Ja kaut kas ir tagad vajadzīgs, ātrā palīdzība, tad mums iznāk, ka līdz šai vietai, iepriekš jau tur ir ceļš izdangāts, tad jānes uz nestuvēm līdz šai vietai, līdz ātrajai palīdzībai," sūdzas Jānis.

Nacionālo bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības mācību laikā šī gada jūnijā armijas vienības pārvietojās pa ciema teritoriju ar militāro tehniku un atstāja aiz sevis pamatīgu postažu. Tā ir bijis arī agrāk, tādēļ vietējās domes pacietības mērs šoreiz ir pilns.

"2017. gadā tad mums bija arī problēmas, pa šo ceļu, pa kuru mēs braucām, kur uzbērta grants, ja nemaldos, 600 metru garumā. Armija par saviem līdzekļiem saveda kārtībā, bet pagāja mums kādi trīs mēneši, kamēr tikām pie laba rezultāta. Kamēr nebijām aizrakstījuši aizsardzības ministram vēstuli," saka Nīcas novada domes pārstāvis Aigars Veiss.

Militārā tehnika sabojājusi arī Jūrmalciema pludmali, vienu no tīrākajām Latvijā.

"Pa pludmali viņi braukāja tā kā pa lielo autostrādi. Kaut gan principā viņiem ir atsevišķs ceļš, atsevišķa piebrauktuve, un viņi varēja to darīt visu no tās puses," pastāstīja Veiss.

Pēc viņa sacītā, armija vietējiem iedzīvotājiem sagādājusi vilšanos.

Vides dienesta pārstāvis Jānis Junkurs paskaidroja, ka pārbaudes tika veiktas gan pirms, gan pēc mācībām, un kaitējums dabai neesot konstatēts. Pludmale patiešām ir uzirdināta, taču lietus un vējš pakāpeniski izlīdzinās nestabilās smiltis.

NBS Gaisa spēku komandieris Viesturs Masulis atvainojās Jūrmalciema iedzīvotājiem par sabojāto ceļu. Viņš paskaidroja, ka jau 27. jūnijā pārstāvji devās uz ciemu un saveda kārtībā ceļu. Masulis apsolīja, ka nākotnē, kamēr ceļi netiks sakārtots sākotnējā izskatā, mācību dalībnieki nepametīs rajonu.

Tāpat viņš apsolīja turpmāk pats personīgi tikties ar pašvaldību un vietējiem iedzīvotājiem, lai informētu viņus par plānoto mācību norisi un atbildētu uz visiem jautājumiem

0
Tagi:
militārās mācības, Latvija, NBS
Pēc temata
Latvijas zemessargu mācības nobiedējušas Salaspils iedzīvotājus
Sikspārnis Pipistrellus nathusii, foto no arhīva

Zinātnieki Latvijā atklājuši sikspārņu koloniju

6
(atjaunots 12:55 09.07.2020)
Ķemeru Nacionālajā parkā atklātā sikspārņu kolonija pārsteidza zinātniekus ar savu skaitu, kurš ievērojami pārsniedz visu, ko viņi līdz šim ir redzējuši līdzīgās kolonijās.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Speciālistus, kuri veic sikspārņu koloniju pētīšanu un monitoringu Latvijā, gaidīja unikāls atradums Ķemeru Nacionālajā parkā, vēsta Rus.lsm.lv.

Pēc Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāves Maijas Rēnas sacītā, zinātnieki atklājuši vairāk nekā tūkstoš sikspārņu kādā no nacionālā parka koka ēkām.

Lielāko daļu kolonijas veido Latvijā izplatītie sikspārņi Pipistrellus nathusii. Taču speciālisti norāda, ka tie parasti izvēlas nedzīvot tik lielos baros. Kopumā Latvijā ir 16 sikspārņu veidi.

Gunārs Pētersons – kompānijas "Dabas eksperti" pārstāvis, kura veic sikspārņu uzskaiti pēc Latvijas Dabas aizsardzības pārvaldes pasūtījuma, paziņoja, ka tik liela kolonija ir unikāla parādība mūsu valstī. Visas iepriekš atklātās kolonijas sastāvēja maksimums no 400 īpatņiem.

Taču patiesībā arī šī parādība ir izskaidrojama. Pēc speciālistu sacītā, Ķemeru Nacionālajā parkā ūdenstilpēs ir ļoti daudz kukaiņu, kurus ēd sikspārņi.

Ķemeru Nacionālais parks ietver sevī Lielo Ķemeru tīreli, Kaņiera ezeru, Slocenes upes ieleju, Zaļā purva sēravotus, senās kontinentālās kāpas, smilšaino pludmali ar piejūras kāpām un Valguma ezeru.

Tāpat Pētersons pastāstīja, ka nama saimnieki, kurā tik brīvi iekārtojušies sikspārņi, zina, ka viņiem zem jumta apmetušies šādi viesi, un ir informēti par to aizsardzības pasākumiem. Tagad sikspārņu dēļ saimniekiem nāksies atlikt iepriekš ieplānoto jumta remontu.

Vērts atgādināt, ka Latvijā visas sikspārņu sugas ir īpašas un starptautiski aizsargājamas.

6
Tagi:
Ķemeru Nacionālais parks, Latvija
Pēc temata
Koronavīruss un citas kaites. Ar kādām slimībām cilvēki inficējušies no dzīvniekiem
"Tirgus bija viens no upuriem": Ķīna apstrīdēja sākotnējo versiju par Covid-19 izcelsmi