Jevgenija Krjukova

Sods un trolings no VVC: plakātiem par krievu skolu aizsardzību jābūt latviešu valodā

57
(atjaunots 08:35 09.09.2018)
VVC uzskata, ka sludinājumi krievu valodā par krievu skolu aizsardzības mītiņu ierobežo integrāciju; nu pareizi, ja nu latvieši sagribēs atnākt, krievu skolas aizstāvēt, ironizē Jevgenija Krjukova.

RĪGA, 9. septembris — Sputnik. Aicinot uz krievvalodīgās izglītības aizstāvēšanas mītiņu Latvijā tikai krievu valodā, aktīvisti iedragā integrāciju. Tieši tā uzskata Valsts valodas centra (VVC) darbinieki, kuri izrakstījuši 40 eiro sodu Latvijas Krievu savienības valdes loceklei Jevgenijai Krjukovai.

Par incidentu Krjukova pastāstīja Facebook.

Jūlija beigās viņa saņēma administratīvā pārkāpuma protokolu, kuru izrakstījis VVC. Centra inspektoriem nepatika Daugavpilī Krjukovas izlīmētie plakāti krievu valodā "MĪTIŅŠ — krievu skolām būt".

Sludinājumi tika uzrakstīti krieviski, tātad, svešvalodā — savukārt tas, pēc inspektoru domām, "neveicina sabiedrības saliedētību" uz latviešu valodas — vienīgās valsts valodas pamata.

"Izrādās, bez latviešu valodas, kura visiem ir kopīga, nav iespējama pilnvērtīga demokrātija. Goda vārds, tā arī rakstīts. Lielāku izkropļojumu pat izdomāt grūti. Nu un jā, latviešu tiesības pārkāptas — ja nu viņi pēkšņi vēlas atnākt mītiņā, krievu skolas aizstāvēt?" ironizē Krjukova.

Kā arī bija norādīts centra vēstulē, 6. augustā Jevgenija Krjukova ieradās uz lietas izskatīšanu, taču izrādījies, ka viņu uzaicinājušais inspektors ir atvaļinājumā.

"Nu, ko lai saka, zvaniet, rakstiet, kolīdz atpūtīsieties. Taču neviens pat netaisījās rakstīt — šodien saņēmu gatavu lēmumu par četrdesmit eiro sodu. Izrādās, 6. augustā "tika pieņemts lēmums izskatīt lietu 29. jūlijā", un uz lietas izskatīšanu es neierados. Tā vienkārši ir neredzēta muļķību gvelšana," raksta Krjukova.

Viņa plāno apstrīdēt lēmumu tiesā.

Latvijā dzīvo gandrīz divi miljoni cilvēku. Krievu valodā runā apmēram 40% valsts iedzīvotāju, taču tai ir svešvalodas statuss un nav pat reģionālās valodas statusa.

Šogad Latvijas Saeima ne vien pieņēma vidējās izglītības reformu, kura paredz pilnu skolu pāreju uz mācībām latviešu valodā, bet arī apstiprināja aizliegumu krievvalodīgajām mācību programmām privātajās augstskolās. Nākamie rindā ir krievu bērnudārzi, kuros paliek arvien mazāk krievu valodas.

Kārtējā masveida krievu skolu aizstāvju akcija notiks Rīgā, 15. septembrī.

Krievu valodas ierobežošana Latvijā piesaistījusi arī starptautisko struktūru uzmanību. Tā, piemēram, ANO Rasu diskriminācijas likvidēšanas komiteja aicinājusi Latvijas varasiestādes atkārtoti izvērtēt skolu reformas nepieciešamību un sekas.    

57
Pēc temata
Atstāšu te mācīties krievu valodu: skandāls ar "Prieks Tūre" tūristu izvešanu
Skandāls LTV: žurnālists aiziet no kanāla, Nacionālajam blokam nodrošinās tulku
Saeima atbalstīja aizliegumu darba devējiem pieprasīt krievu valodas zināšanas
Latvijas un NATO karogs, foto no arhīva

Latvijas mediji: NATO - demokrātiskā dzīvesveida garants Latvijā?

15
(atjaunots 12:03 18.01.2021)
Politologs Veiko Spolītis apgalvo, ka NATO ir demokrātisku valstu vienotība - labākās zāles nedemokrātisku politiķu iedomātai lielvaru sāncensībai.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Kopš 2016. gada dažu lielvaru vadītāju divdomīgie spriedelējumi par NATO nākotni rosināja ģenerālsekretāru J. Stoltenbergu pēc 2019. gada alianses septiņdesmitās jubilejas svinībām paziņot, ka "vecajo padome" sagatavos alianses nākotnes politiskās attīstības redzējumu, Latvijas Avīzē stāsta politologs Veiko Spolītis.

NATO aizsargās "mūsu demokrātisko dzīvesveidu"?

Tagad "daži" lielvalstu vadītāji atkāpjas vēsturē un gandrīz vienlaikus NATO galvenajā mītnē Briselē tika publicēts ziņojums "NATO 2030: vienoti jaunam laikmetam", kas kalpos par stratēģisku priekšrakstu Eiroatlantiskās kopienas turpmākajai attīstībai.

Ziņojuma autori secina, ka pirmo reizi trīsdesmit gadu laikā no 2014. gada NATO ir nepieredzēti pastiprinājusi kolektīvās aizsardzības militāro komponentu. Lai alianse darbotos militāri nevainojami, NATO ilgtspējai ir nepieciešams politiskais komponents jeb organizatoriskā pieskaņošanās un dalībvalstu vienotība.

"Alianse ir pārdzīvojusi PSRS sabrukumu, Suecas krīzi, dalībvalstu atšķirīgos uzskatus par Vjetnamas karu, militārās huntas alianses dalībvalstīs, spīvas debates par kodolieroču izvietošanu Eiropā, domstarpības par NATO paplašināšanu un Irākas karu. Neskatoties uz to, vienoti principi, demokrātiskās institūcijas un tas, ka visi sabiedrotie ir ieguvēji no kolektīvās drošības, ir ļāvis NATO palikt vienotai."

Spolītis ieskatās 2030. gadā un redz, kā NATO kolektīvā aizsardzība aizsargās Eiroatlantiskās telpas iedzīvotājus no fiziskas drošības apdraudējumiem un aizsargās demokrātisko dzīvesveidu.

Izaicinājumi

Gandrīz uz septiņdesmit lapām uzskaitīti Eiroatlantiskās drošības kopienas izaicinājumi un rekomendācijas to risinājumiem. Apdraudējumi nav sarindoti prioritārā secībā, saraksts ir paredzami iespaidīgs, un pirmo reizi NATO vēsturē tiek minēta Ķīna.

Пресс-служба Минобороны РФ

Citi mūsu izaicinājumi, apgalvo politologs, bijušais Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs, ir Krievija, nekontrolēta tehnoloģiju attīstība, terorisms, dienvidu puslodē notiekošais, masu iznīcināšanas ieroču kontrole, enerģijas piegāžu drošība, globālā sasilšana un tās sekas, pandēmiju izplatība, cilvēkdrošība, hibrīdie un kiberdraudi, kosmosā notiekošais un visbeidzot stratēģiskā komunikācija un dezinformācijas izplatība.

Izaicinājumu saraksts ir pietiekami plašs, lai pārliecinātos, ka neviena NATO dalībvalsts ar šiem izaicinājumiem nevar tikt galā viena. Līdzīga sapratne ir izveidojusies arī Eiropas Savienībā, un darba dalīšana, lai veicamie uzdevumi nepārklātos, būs viens no institucionālās savietojamības uzdevumiem divu starptautisko organizāciju starpā.

Lai risinātu šos stratēģiskos uzdevumus, dalībvalstu pārvaldes kvalitātes uzlabojumi ar digitālajiem risinājumiem un mākslīgā intelekta palīdzību būs neizbēgami. Tas nozīmē, ka likuma varas nostiprināšana un cīņa ar korupciju dalībvalstīs tiks pastiprināta, jo, lai civilmilitārā kontrole efektīvi darbotos, ir nepieciešama pašpietiekama un izglītota pilsoniskā sabiedrība.

"Situācijā, kur mūsu austrumu kaimiņš ir NATO pasludinājis par galveno ienaidnieku, mums nav jāizgudro jauns ritenis," ir pārliecināts autors. Labākās zāles nedemokrātisku politiķu iedomātai lielvaru sāncensībai, raksta Spolītis, ir demokrātisku valstu vienotība.

Tāpēc ziņojuma autori secina: "Mieram, kuru eiropieši ir baudījuši pēdējos septiņdesmit gadus, ir izņēmuma raksturs, un NATO saglabājas, lai nodrošinātu šo nenovērtējamo sasniegumu."

NATO uzstādījums paliek nemainīgs: "Viens par visiem un visi par vienu," Spolītis noslēgumā atsauca atmiņā musketieru devīzi.

Jā, tas jau ir labāk, nekā "visi pret vietu". Savā iepriekšējā rakstā Latvijas Avīzē Spolītis minēja tādu piemēru, skaidrodams, kāpēc NATO valstīm nevajagot baidīties no Krievijas.

"Lietderīgi atgādināt, ka NATO valstu iedzīvotāju skaits pārsniedz Krieviju deviņas reizes," viņš atzīmēja, acīmredzot, cerībā, ka mūsdienīgi bruņoto lielvalsti varēs ar cepurēm apmētāt... Tiesa gan, autors ir aizmirsis vēsturi – tas nevienam un nekad nav izdevies.

15
Tagi:
Latvija, NATO
Sniegs Rīgā, foto no arhīva

Namīpašniekus Rīgā sodīs par sniegu uz jumtiem

14
(atjaunots 11:50 18.01.2021)
Rīgas dome vērsusies pie namu īpašniekiem un pārvaldniekiem ar lūgumu rūpīgi sekot jumtu un pagalma teritoriju stāvoklim sniegputeņu laikā. Maksimālais sods par prasību pārkāpumu – 1400 eiro.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Sakarā ar bagātīgajiem sniegputeņiem un mainīgajiem laikapstākļiem Rīgas dome lūdz namu īpašniekus un pārvaldniekus sekot jumtu un pagalma teritoriju stāvoklim atbilstoši normatīvo aktu prasībām, raksta Bb.lv.

Rīgas dome atgādināja, ka teritoriju uzkopšanas un ēku uzturēšanas noteikumi paredz arī sniega un ledus novākšanu no gājēju ietvēm un koplietošanas celiņiem pagalmos. Sniegs jānotīra ik dienas rīta pusē, lai nepakļautu gājējus riskam.

Vienlaikus namu īpašnieki un pārvaldnieki atbild par balkonu, lodžiju un jumtu stāvokli. Sods par minēto objektu neatbilstošu uzturēšanu var sasniegt 1400 eiro juridiskām personām un 350 eiro – fiziskām personām.

Pagalmu un ēku stāvokli pārbauda Rīgas domes administratīvā inspekcija. No 2020. gada decembra tā ierosinājusi jau 31 administratīvā pārkāpuma lietu par pagalmu un ēku neatbilstošu stāvokli ziemas periodā.

Tāpat Rīgas dome atgādināja, ka jumtu tīrīšana jāuzdod profesionāļiem – jumtu tīrīšana saviem spēkiem vai piesaistot privātpersonas nav pieļaujama. Uz jumta var atrasties tikai profesionālis, nodrošināts ar visām nepieciešamajām iekārtām darbu veikšanai augstumā.

14
Tagi:
sniegs, Rīgas dome
Pēc temata
Jaungada dāvana no austrumiem: Latvijai tuvojas sniegputenis