Akcija krievu skolu aizsardzībai Rīgā

Krievus sadzirdējuši: ANO komiteja iesaka Latvijai pārskatīt skolu reformu

131
(atjaunots 09:22 31.08.2018)
ANO Rasu diskriminācijas likvidācijas komitejas slēdzienā tieši teikts, ka skolu reforma Latvijā ierobežo mazākumtautību likumīgās tiesības uz izglītību dzimtajā valodā un varasiestādēm vēlreiz derētu izvērtēt tās sekas.

RĪGA, 31. augusts — Sputnik. ANO Rasu diskriminācijas likvidācijas komiteja noraizējusies par ziņojumiem, ka esošā Latvijas valodas politika pārkāpj nacionālo mazākumtautību tiesības izglītībā, sabiedrības un politiskajā dzīvē, kā arī nodarbinātībā, teikts komitejas gala ziņojumā. Ar pilnu slēdziena tekstu iespējams iepazīties komitejas mājaslapā.

Iepriekš Latvijas ĀM, pamatojoties uz provizorisko komitejas preses paziņojumu pasteidzās paziņot, ka šī ANO instance pozitīvi vērtē Latvijas progresu diskriminācijas apkarošanā.

Saskaņā ar komitejas ziņojuma beidzamo teksta variantu, galvenais pamats uztraukumam ir skolu reforma, kura ierobežo krievu valodas izmantošanu. Tā, pēc komitejas domām, "radīs nevajadzīgus ierobežojumus izglītībai mazākumtautību valodās".

Pastāv pretenzijas arī valodas prasībām darba tirgū, jo tās "spēj novest pie tiešas vai netiešas mazākumtautību diskriminācijas, mēģinot iekārtoties darbā sabiedriskās un privātās iestādēs".

Komiteju sasniegušas ziņas par to, ka valodas prasības ierobežojušas mazākumtautību dalību sabiedrības un politiskajā dzīvē, kā arī piekļuvi pamatpakalpojumiem.

Eksperti iesaka Latvijai veikt nepieciešamos pasākumus, lai valodas politika un likumdošana nenoved pie tiešas vai netiešas diskriminācijas.

"Komiteja iesaka valstij pārliecināties, ka nepastāv nevajadzīgi ierobežojumi pieejai izglītībai mazākumtautību valodās. Pārskatīt Izglītības likuma grozījumu nepieciešamību, kuri radīs turpmākos ierobežojumus stundu skaitam mazākumtautību valodās valsts un privātajās skolās," teikts slēdzienā.

Rekomendācijas sakarā ar Valsts valodas likumu komiteja izsaka jau ne pirmo reizi: Latvija ir jāizdara tā, lai Valsts valodas likums "nenovestu pie nevajadzīgiem ierobežojumiem, kuri varētu ietekmēt etniskās diskriminācijas veidošanos vai nostiprināšanos". Jāseko tam, lai valodas politika netraucētu etnisko mazākumtautību pārstāvjiem iekārtoties darbā valsts un privātajā sektorā.

Krievijas ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova
© Sputnik / Виталий Невар

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 8. un 9. augustā ANO Komiteja 96. sesijas laikā Ženēvā izskatīja kārtējo Latvijas ziņojumu par ANO 1965. gada Konvencijas izpildīšanu par visu rasu diskriminācijas formu likvidēšanu laika posmā no 2008. līdz 2016. gadam. Devītajā augustā Latvijas ĀM paziņoja, ka "ANO Rasu diskriminācijas likvidācijas komitejas eksperti pozitīvi vērtē būtisko progresu, kuru Latvija sasniegusi visu diskriminācijas veidu apkarošanā".

Latvijas Cilvēktiesību komitejas valdes loceklis Aleksandrs Kuzmins, kurš piedalījās ANO Rasu diskriminācijas likvidācijas komitejas sēdē, atzīmēja, ka šāds secinājums tika izdarīts, pamatojoties vien uz īsu preses paziņojumu, savukārt ar gala secinājumus eksperti paziņos augusta beigās. Tieši šis gala slēdziens publicēts 30. augustā.

Gala dokumentā eksperti patiešām atzīmē vairākus pozitīvos aspektus, tostarp, vairāku starptautisko cilvēktiesību dokumentu ratifikāciju Latvijā. Taču ievērojami vairāk uzmanības veltīts problēmām un rekomendācijām.    

131
Pēc temata
Sāpes un cerības: kā sveica autobraucienu "Par krievu skolām"
Vanaga par izglītības reformu: vainīgi būs pedagogi
BSA rektors: Latvija saglabājās pateicoties ciematiem
Sobčaka: izspiežot krievu valodu, Latvija cērt nost sev labo roku
Margarita Dragile

Dragile: Saeima vēlas kontrolēt, krievi Latvijā svin 9. maiju

7
(atjaunots 15:26 06.06.2020)
Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par Sarkanās armijas formas lietojumu – politiķi ir nobažījušies par to, ka pašvaldības atļaus krieviem 9. maijā iziet uz ielas ar kara laiku PSRS atribūtiem.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par PSRS un nacistiskās Vācijas militārās formas lietojumu publiskos pasākumos. Politiķi ņēmuši vērā prezidenta piezīmes un atņēmuši pašvaldībām tiesības ļaut atsevišķos gadījumos izmantot totalitāro režīmu simbolus.

Saeima nolēmusi saglabāt kontroli pār masu pasākumiem, kas saistīti ar 9. maiju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja viena no akcijas "Nemirstīgais pulks" organizatorēm Latvijā Margarita Dragile.

"Acīmredzama ir Saeimas vēlēšanās kontrolēt situāciju, lai nepieļautu intereses parādīšanos un neparādītu, cik vērtīgs ir tas, kas svarīgs Latvijas krievu kopienai," uzsvēra Dragile.

Viņa atzīmēja, ka visus Latvijas krievu kopienas pasākumus pavada juristi un tiesībsargi.

"Speciālisti vienmēr rūpīgi iepazīstas ar atbilstošajām likuma normām. Esmu pārliecināta, ka mēs varēsim atrast risinājumu, kas ļaus veterāniem 9. maijā uzvilkt savu formu un ņemt rokās karogus, kā arī pasargās šo pasākumu organizatorus un dalībniekus," apliecināja Dragile.

23. aprīlī Saeima trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus, kuri aizliedz publiskos pasākumos nēsāt bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un varasiestāžu pārstāvju formas tērpu un apģērba elementu lietošanu.

Krievija šādas likuma normas nosodīja, atzīmējot, ka Latvijas politiķi ne tikai pielīdzinājuši padomju karavīra formastērpu nacistu mundierim, bet arī pielāgojuši savas ļaunprātīgās iniciatīvas Lielās Uzvaras 75. gadadienai. Sarkanās armijas formastērpa aizliegumu Latvijā Krievijas Ārlietu ministrija nosauca par zaimojošu iniciatīvu un ņirgāšanos par padomju karavīru piemiņu, kuri ziedojuši savas dzīvības par Latvijas atbrīvošanu.

7
Tagi:
saeima, nacionālisms, Uzvaras diena
Pēc temata
Tādu likumu izpildīt nevar: policija iebilst pret grozījumiem par Georga lentes aizliegumu
Uzvara pār nacismu rada draudus? KF vēstniecība par Georga lentes aizliegumu
Krievijas Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs, militārais politologs Andrejs Koškins, foto no arhīva

Augsta agresijas pakāpe: eksperts novērtēja rīkojumus Latvijā kara gadījumam

10
(atjaunots 15:19 06.06.2020)
Latvijas Aizsardzības ministrijas norādījumi kara gadījumam raksturo ne tikai republikas ģeopolitisko stāvokli, bet arī attīstības vektoru – valsts spēj vienīgi ģenerēt augstas pakāpes agresiju, neko vairāk.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Latvijas Aizsardzības ministrija laidusi klajā bukletu "Kā rīkoties krīzes gadījumā", kurā sniegti ieteikumi iedzīvotājiem, kā izturēties krīzes situācijās, kas saistītas ar epidēmijām, tehnogēnām katastrofām un dabas kataklizmām. Īpaša uzmanība veltīta padomiem par to, kā rīkoties kara gadījumā.

Latvijai nekas cits neatliek, kā vien ģenerēt augstas pakāpes agresiju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja Krievijas Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs, militārais politologs Andrejs Koškins.

"Ne ekonomika, ne sociālā sfēra Latvijā nav prioritāras un nonākušas visai bēdīgā stāvoklī. Naudu, ko pagaidām izsniedz Eiropas Savienība, un grantus no ASV var saņemt, ja aktīvi īstenot agresīvu Krievijai naidīgu politiku. Tā nu Latvija ar to nodarbojas," konstatēja Koškins.

Eksperts atzīmēja, ka Latvijas Aizsardzības ministrijas norādījumi kara gadījumam raksturo ne tikai republikas ģeopolitisko stāvokli, bet arī attīstības vektoru.

Ja valsti apdraud ārējais ienaidnieks, Ministru kabinets izsludina ārkārtējo stāvokli, armija un kompetentie dienesti sāk aizsardzības pasākumus, vēsta buklets. Latvijas iedzīvotājiem jābūt gataviem karadienestam, viņiem ir tiesības sākt bruņotu pretošanos un atteikties no sadarbības ar okupācijas varu.

10
Tagi:
Aizsardzības ministrija, Latvija
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs, foto no arhīva

Krievijas politiķis prognozēja tālāko situāciju ASV

0
(atjaunots 15:21 06.06.2020)
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs uzskata, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām.

RĪGA, 6. jūnijs — Sputnik. Krievijas Federācijas padomes Informācijas politikas un sadarbības ar medijiem komisijas vadītājs Aleksejs Puškovs novērtēja tālākās notikumu attīstības izredzes ASV, vēsta RIA Novosti.

Kopš maija beigām virknē lielāko pilsētu ASV notiek protesta akcijas un nekārtības, kas izcēlušās pēc afroamerikāņa Džordža Floida nāves aresta laikā. Viens no policistiem, kurš aizturēšanas laikā vairākas minūtes ar ceļgalu saspieda Floida plecu, apsūdzēts par slepkavību, trīs citi – par līdzdalību slepkavībā.

Intervijā "Parlamentskaja gazeta" senators norādīja, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām. Tomēr šoreiz aizdomās turamos likumsargus neizdosies atbrīvot no atbildības par cilvēka nāvi, tiesas process būs stingrs un, domājams, demonstratīvs, uzskata politiķis.

"ASV etniskā "bumba" sprāgst regulāri. Tāpēc nedomāju, ka mēs stāvam uz amerikāņu sociālās revolūcijas sliekšņa. Manuprāt, protesti sāks noklust: marodierus pārvarēs, huligānus iesēdinās, un situācija kopumā stabilizēsies ilgi pirms 2020. gada prezidenta vēlēšanām," teica Puškovs.

Viņš piebilda, ka protestu radītais efekts varētu pazust jau līdz novembrim, tomēr tas diezin vai palīdzēs Savienotajām Valstīm izvairīties no rasu konfliktiem nākotnē.

0
Tagi:
politika, ASV, Krievija
Pēc temata
Polijas izdevums: ASV imidžs grūst acu priekšā
Diplomāts nosauca vārdus par Krievijas saikni ar protestiem ASV par viltus ziņām
"Domājams, krievi": uzlauzts ASV absolūtais ierocis
"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"