Jauniši uz ielas

Divi sidri vai viens prezervatīvs: cīnīties ar HIV jauniešu vidū

48
(atjaunots 13:16 23.08.2018)
Latvijā jāsamazina prezervatīvu cena un jāveic sociālā kampaņa par kontracepcijas derīgumu, uzskata HIV inficēto atbalsta biedrības vadītājs.

RĪGA, 23. augusts — Sputnik. Kontracepcijas līdzekļi Latvijas veikalos maksā pārāk dārgi, šī iemesla dēļ jaunieši tos nepērk un riskē saslimt ar HIV: šādu viedokli pauda HIV inficēto atbalsta biedrības AGIHAS vadītājs Andris Veiķenieks radio Baltkom ēterā.

Latvija šobrīd ieņem līderpozīcijas Eiropas Savienībā pēc jaunu HIV inficēšanās gadījumu skaita, turklāt gandrīz 10% HIV inficēto ir jaunieši. Pēc Veiķenieka domām, vien no iemesliem ir tas, ka Latvijā prezervatīvi ir nepieejami jauniem cilvēkiem, kuriem bieži nav lielu finanšu līdzekļu.

"Maz kurš pievērš uzmanību prezervatīvu cenām lielveikalos. Tie maksā apmēram trīs eiro. Iedomāsimies situāciju, kad jauns vīrietis, students piektdienas vakarā dodas balēties ar draugiem. Pa šo naudu viņš var nopirkt sev divus sidrus. Ko viņš izvēlēsies — domāju, varam ilgi neminēt. Es domāju, ka jāsarīko kaut kādas sociālās kampaņas par to, ka tavs labākais draugs seksuālajās attiecībās ir prezervatīvs. Ja šīs attiecības nav monogāmas, protams. Taču jaunībā praktiski nevienam nav bijis monogāmu attiecību. Jāsamazina prezervatīvu cenas, lai tie kļūtu pieejami. Par to jādomā valsts līmenī," uzskata Veiķenieks.

Kā jau iepriekš stāstīja starptautiskā likuma speciāliste Marija Jarmuša, ANO Bērnu tiesību komiteja iesaka nodrošināt pusaudžiem pieeju bezmaksas kontracepcijas līdzekļiem, taču Latvijā šī rekomendācija pildīta netiek, tostarp, skolēnu vecāku pretošanās dēļ.

Pagājušajā vasarā sabiedrības organizācija "Papardes zieds" piedāvāja valstij palīdzēt ģimenēm, kuras atrodas sociālā riska zonā, un apmaksāt viņiem kontracepcijas līdzekļus. Taču pagaidām Latvijā šobrīd nav iespējams saņemt pat daļēji valsts apmaksātus kontracepcijas preparātus.    

48
Pēc temata
Jauniešu vidū Latvijā strauji izplatās HIV
Baltijas valstīs pieaug narkotiku lietošana
Latvijā pieaug gan HIV saslimšanas līmenis, gan no AIDS mirušo skaits
Latvijas armijas oficieris, foto no arhīva

Lieta nav formā: Latvijas NBS palūdza slavenības pārliecināt cilvēkus iet dienēt

2
(atjaunots 20:04 20.10.2020)
Otrdien, 20. oktobrī, startēja kampaņa "Esi formā", kuras gaitā Latvijas slavenībām uz sava piemēra ir jāmaina populārai viedoklis sabiedrībā, ka dienēšanā uzņem tikai fiziski spēcīgus un izturīgus cilvēkus.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas Nacionālie bruņotie spēki (NBS) uzsākuši speciālu kampaņu, lai piesaistītu dienēšanai pēc iespējas vairāk cilvēku. Ar sabiedrībā pazīstamu cilvēku palīdzību NBS aicinās Latvijas iedzīvotājus iestāties mehanizētajā kājnieku brigādē, raksta Lsm.lv.

​Kājnieku brigādes komandieris Sandris Gaugers paziņo, ka parasti NBS uzņem 700 cilvēkus gadā, lai gan šogad tika atzīmēta ažiotāža, pieteikumus iesniedza vairāk nekā 1600 cilvēku. Tādēļ pieņemts lēmumu palielināt vakanto vietu skaitu vismaz par 500.

NBS uzsāka kampaņu ar nosaukumu "Esi formā", kurā Latvijā pazīstama personas tiešajā ēterā demonstrēs savas sporta iemaņas, kas parādīs iedzīvotājiem, ka nav obligāti jābūt spēcīgam un izturīgam, lai kļūtu par Latvijas armijas daļu.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka NBS cer uz intereses celšanos par dienēšanu armijā krīzes valstī dēļ.

Lielā Tēvijas kara laiku lādiņi, foto no arhīva
ГУ МЧС по Воронежской области

Toreiz NBS komandieris Leonīds Kalniņš atzīmēja, ka 2020. gadā NBS plāno uzņemt savās rindās 900-1000 jaunu kareivju. Turklāt komandieris atgādināja, ka kopš 2017. gada NBS kareivju skaits palielinājies par tūkstoti.

Tāpat Kalniņš aicināja iet dienēt armijā tos, kas krīzes dēļ ir zaudējuši darbu, jo NBS garantē jauniesauktajiem stabilu atalgojumu no 900 eiro, karjeras izaugsmi, kā arī sociālās garantijas, tai skaitā veselības apdrošināšanu un garantēto pensiju.

Vakar publicētajā intervijā Kalniņš pastāstīja par koronavīrusa ietekmi uz Latvijas armijas kaujas gatavību. Pēc viņa sacītā, koronavīruss nav ietekmējis Latvijas aizsardzības potenciālu, taču lika organizēt savu darbību savādāk, lai nepakļautu inficēšanās riskam lielu skaitu karavīru.

2
Tagi:
Nacionālie bruņotie spēki, Latvija
Pēc temata
Nerunā latviski, tādēļ apjuka: NBS komandieris izvērtēja rīdzinieku reakciju uz manevriem
Latvijas NBS uzspridzināja padomju mantojumu
Noderēs britu bruņutransportieriem: Latvijas NBS saņēmuši raķetes "Spike"
Kādiem nolūkiem Latvijas NBS vienreizējās lietošanas granātmetēji AT4
Covid-19 eksprestestēšana, foto no arhīva

Iztaisīs divās dienās ar nosūtījumu: Latvijā maina Covid-19 testēšanas kārtību

6
(atjaunots 19:57 20.10.2020)
Bez maksas Covid-19 testu varēs veikt tikai tie, kas būs saņēmuši ārsta nosūtījumu, turklāt Veselības ministrija sola samazināt gaidīšanas laiku analīžu nodošanai līdz divām dienām.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas Veselības ministrija tuvākajā laikā plāno izmainīt Covid-19 testēšanas kārtību. Turpmāk, lai nodotu analīzes, būs nepieciešams ģimenes ārsta vai slimnīcas speciālista nosūtījums, vēsta Тvnet.lv.

Pēc Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktores Santa Līviņas sacītā, šāds solis ir jāsper, lai atrisinātu izveidojušos rindu problēmu.

Līviņa paskaidroja, ka šobrīd daudzi Latvijas iedzīvotāji, kuriem nav Covid-19 simptomu, vienalga vēlas veikt Covid-19 testu. Rezultātā laboratorijas saskaras ar paaugstinātu slodzi, bet klientiem ilgāk nākas gaidīt iespēju nodot analīzes.

Lai samazinātu rindas un gaidīšanas laiku līdz divām dienām, Veselības ministrija piedāvā veikt bezmaksas Covid-19 testus tikai ar ārsta nosūtījumu.

Pašlaik Latvijā koronavīrusa testu par brīvu var veikt ikviens gribētājs, iepriekš piesakoties pa tālruni 8303.

Vakar tika ziņots, ka diennakts laikā tika veikts 4171 Covid-19 izmeklējums. Tika reģistrēti 115 jauni inficēšanās gadījumi, vēstīja Slimību profilakses un kontroles centrs. Trīs cilvēki ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi nomira – viņu vecums bija starp 65 un 85 gadiem.

6
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Pēc temata
"Vai nav citas slimības?": Covid dēļ pacients ar insultu nonācis slimnīcā pēc divām dienām
Kas nopircis biļetes? Latvijas opera atceļ izrādes Covid-19 dēļ
Žurnālisti šokējusi dīvainā reakcija par sievietes nāvi no Covid-19
Nedēļas statistika: 50 cilvēki saslimuši ar Covid-19 pēc kora mēģinājuma