Jauniši uz ielas

Divi sidri vai viens prezervatīvs: cīnīties ar HIV jauniešu vidū

48
(atjaunots 13:16 23.08.2018)
Latvijā jāsamazina prezervatīvu cena un jāveic sociālā kampaņa par kontracepcijas derīgumu, uzskata HIV inficēto atbalsta biedrības vadītājs.

RĪGA, 23. augusts — Sputnik. Kontracepcijas līdzekļi Latvijas veikalos maksā pārāk dārgi, šī iemesla dēļ jaunieši tos nepērk un riskē saslimt ar HIV: šādu viedokli pauda HIV inficēto atbalsta biedrības AGIHAS vadītājs Andris Veiķenieks radio Baltkom ēterā.

Latvija šobrīd ieņem līderpozīcijas Eiropas Savienībā pēc jaunu HIV inficēšanās gadījumu skaita, turklāt gandrīz 10% HIV inficēto ir jaunieši. Pēc Veiķenieka domām, vien no iemesliem ir tas, ka Latvijā prezervatīvi ir nepieejami jauniem cilvēkiem, kuriem bieži nav lielu finanšu līdzekļu.

"Maz kurš pievērš uzmanību prezervatīvu cenām lielveikalos. Tie maksā apmēram trīs eiro. Iedomāsimies situāciju, kad jauns vīrietis, students piektdienas vakarā dodas balēties ar draugiem. Pa šo naudu viņš var nopirkt sev divus sidrus. Ko viņš izvēlēsies — domāju, varam ilgi neminēt. Es domāju, ka jāsarīko kaut kādas sociālās kampaņas par to, ka tavs labākais draugs seksuālajās attiecībās ir prezervatīvs. Ja šīs attiecības nav monogāmas, protams. Taču jaunībā praktiski nevienam nav bijis monogāmu attiecību. Jāsamazina prezervatīvu cenas, lai tie kļūtu pieejami. Par to jādomā valsts līmenī," uzskata Veiķenieks.

Kā jau iepriekš stāstīja starptautiskā likuma speciāliste Marija Jarmuša, ANO Bērnu tiesību komiteja iesaka nodrošināt pusaudžiem pieeju bezmaksas kontracepcijas līdzekļiem, taču Latvijā šī rekomendācija pildīta netiek, tostarp, skolēnu vecāku pretošanās dēļ.

Pagājušajā vasarā sabiedrības organizācija "Papardes zieds" piedāvāja valstij palīdzēt ģimenēm, kuras atrodas sociālā riska zonā, un apmaksāt viņiem kontracepcijas līdzekļus. Taču pagaidām Latvijā šobrīd nav iespējams saņemt pat daļēji valsts apmaksātus kontracepcijas preparātus.    

48
Pēc temata
Jauniešu vidū Latvijā strauji izplatās HIV
Baltijas valstīs pieaug narkotiku lietošana
Latvijā pieaug gan HIV saslimšanas līmenis, gan no AIDS mirušo skaits

Covid-19 atvesta no Francijas un Itālijas: Latvijā septiņi jauni inficēšanās gadījumi

1
(atjaunots 17:00 15.08.2020)
Latvijā reģistrēti septiņi jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi; epidemioloģiskā izmeklēšana parādījusi, ka divi inficētie atgriezušies no Francijas un Itālijas.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Pēdējās diennakts laikā Latvijā reģistrēti septiņi jaunio Covid-19 infekcijas gadījumi, liecina Slimības profilakses un kontroles centra dati. Valstī veikts 1881 tests. SPKC epidemioloģiskā izmeklēšana parādīja, ka četri inficētie kontaktējušies ar citiem pacientiem, divi atgriezušies no Francijas un Itālijas. Jautājumā par vienu inficēto centra speciālisti vēl noskaidro visus apstākļus.

​Pēdējo 24 stundu laikā viens pacients ar Covid-19 nogādāts slimnīcā. Stacionāros patlaban ārstējas četri pacienti, kam diagnosticēta Covid-19.

​Kopš pandēmijas sākuma Latvijā veikti 224 412 izmeklējumi. Slimība reģistrēta 1315 cilvēkiem, 1078 cilvēki atveseļojušies, 32 pacienti miruši.

​Pie tam SPKC lūdz atsaukties autobusa Rēzekne-Daugavpils pasažierus, kurš izbrauca 13. augustā no Aglonas pieturas pl. 11:17. un autobusa Daugavpils-Priežmale pasažierus, kas izbrauca pl. 16:00 un brauca līdz Aglonai.

Diviem pasažieriem šajos reisos izrādījušies pozitīvi Covid-19 testi.

1
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pāvilosta

Nīcā un Pāvilostā sūdzas par lietuviešu tūristu huligāniskajām izdarībām

7
(atjaunots 12:10 15.08.2020)
Atbraucēji no Lietuvas sagādā lielas raizes piejūras pašvaldībām Kurzemē, - tūristi nereti ignorē aizlieguma zīmes.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Lietuviešu tūristi nereti pārkāpj noteikumus Kurzemes pludmalēs, vēsta rus.liepajniekiem.lv.

Karstajās brīvdienās daudzi liepājnieki vēlas atpūsties pie jūras. Tie, kam centrālā pludmale šķiet pārlieku trokšņaina, meklē klusākas vietas tālāk no burzmas. Visbiežāk izraudzīti tiek Bernāti Nīcas novadā.

"Pagājušajās brīvdienās ar ģimeni devāmies uz Bernātiem, tur nebija nevienas brīvas vietas, kur novietot auto. Tās bija saliktas pat aizliegtajās vietās," stāstīja lasītāja.

Nīcas novada domes izpilddirektors Andrejs Šakals atzina, ka šogad atpūtnieku ir īpaši daudz. Viņs atklāja, ka pašvaldība dara visu iespējamo, lai novērstu pārkāpumus – zīmes ir izliktas, policija veic regulārus reidus un soda neapzinīgos pārkāpējus.

"Šogad situācija ir īpaši saspīlēta, jo ļoti daudz atpūtnieku ierodas no Lietuvas. Cik man zināms, Pašvaldības policija dienā uzraksta ap 30 protokoliem. Cilvēki apstājas neatļautās vietās, pie pašām zīmēm, aizņem abas ceļa malas, iebrauc aizliegtajā teritorijā pa mazajiem meža celiņiem," pastāstīja Šakals.

Nīcas Pašvaldības policijas priekšnieks Guntis Grantiņš konstatēja, ka automašīnas ar Latvijas numuriem noteikumus ievēro vairāk un, ja tiek sodīti, cenšas pārkāpumu neatkārtot. Toties tūristi no Lietuvas ierobežojumus neievēro, tādēļ sodu saņem atkal un atkal.

"Liekam arī informatīvās zīmes, tās bieži vien izposta, izrauj, nomet. Viesi no Lietuvas bieži vien zīmēm nemaz nepievērš uzmanību, seko norādēm GPS. Ja tās ved viņus pa mazajām meža takām, viņi arī brauc. Mēs stāstām, ka nevar braukt visur, kur rāda navigācija, it kā viņi mūs dzird, ar galvu māj, tomēr turpina neievērot. Turklāt sodi ir diezgan bargi, no 30 līdz 350 eiro. Vislielākā soda summa tiek piemērota par iebraukšanu kāpās. Apdzīvotā vietā kāpas ir 150 metri no pirmā zaļā punkta, savukārt neapdzīvotā vietā 300 metri. Tas ir ļoti rupjš pārkāpums, tomēr gadās, ka sodītie apstrīd protokolus, sakot, ka nav bijušas zīmes, vai izrādot neizpratni par to, kāpēc tas nav atļauts," stāstīja Grantiņš.

Populārā pludmalē Pāvilostā pārkāpēju skaits ir mazāks, pastāstīja Pāvilostas Pašvaldības policijas priekšnieks Aleksandrs Urtāns. Tomēr apstāšanās neatļautā vietā un iebraukšana kāpu zonā nav vienīgie pārkāpumi ark o policija ir spiesta cīnīties šovasar. Piedevām atpūtnieki kurina ugunskurus neatļautās vietās un slej teltis.

7
Tagi:
policija, tūristi, Lietuva, Latvija
Pēc temata
Skaisti un droši: Latvija pievērsusies tūristiem no Somijas
Budapeštā plāno ierobežot iespēju izīrēt dzīvokļus tūristiem
Gluži kā Tenerifē: sociālajos tīklos skan pārsteigums par mājokļa nomas cenām Jūrmalā