SPH Engineering bezpilota lidaparāts

Drons no Latvijas palīdzējis atrast Grenlandē iesalušu Otrā pasaules kara lidmašīnu

50
(atjaunots 20:20 22.08.2018)
Amerikāņu iznīcinātājs iesalis ledājā aptuveni 100 metru dziļumā.

RĪGA, 22. augusts – Sputnik. Latvijas kompānijas SPH Engineering izstrādātais bezpilota lidaparāts palīdzējis atrast pēc ārkārtas nolaišanās pamesto un Grenlandes ledū iesalušu Otrā pasaules kara laiku amerikāņu iznīcinātāju P-38, vēsta pati kompānija.

Jūlijā pabeigto ekspedīciju vadīja Džims Salazars un Kens Makbraids no amerikāņu nevalstiskās organizācijas Arctic Hot Point Solutions un Kritušo amerikāņu karavīru repatriācijas fonda, piedalījās arī Mario Karnevale un Mailzs Denforts no amerikānu kompānijas Hager GeoScience un Jānis Ķuze un Aleksejs Dobrovoļskis no SPH Engineering.

Члены экспедиции
Ekspedīcijas dalībnieki

Apmēram 100 metru dziļumā iesalušās lidmašīnas meklējumos tika izmantoti vienotā sistēmā integrētie zemes zondēšanas radars, jeb GPR (ground penetrating radar) un bezpilota lidaparāts – drons. SPH Engineering izstrādātā tehnoloģija tika vairākkārt testēta vēl pirms ekspedīcijas uz Grenlandi, taču ledū iesalušās lidmašīnas meklējumi ļāva izmēģināt to reālos apstākļos. Ekspedīcijas dalībnieki sadalījās divās grupās, viena uzsāka lidmašīnas meklējumus ar GPR un drona integrētās sistēmas palīdzību, cita pārvietoja GPR antenu ar kamanām pa ledāja virsmu.

Исследователи перемещают дрон на санях
Pētnieki pārvieto dronu ar kamanām

 

Abu grupu mērījumi atšķīrās vien par trim metriem. Uz šo datu pamata tika aprēķināta urbšanas vieta zondei. Ekspedīcijas panākumi tika gūti brīdī, kad no 104 metru dziļuma izdevās izvilkt zondi ar sarkanu eļļainu šķidrumu, kurā izdevās atpazīt Amerikas aviācijā izmantoto hidraulisko eļļu 5606.

Гидравлическое масло, обнаруженное в самолете
Zonde ar hidraulisko eļļu

1942. gada 15. jūlijā no ASV militārās bāzes Grenlandē izlidoja astoņas militāras lidmašīnas – seši P-38 iznīcinātāji un divi B-17 bumbvedēji, taču slikto laikapstākļu dēļ tiem nācās veikt ārkārtas nosēšanos uz ledāja tālu no apdzīvotām vietām. Pēc deviņām dienām ekipāžu locekļi tika izglābti, taču lidmašīnas nācās atstāt. 1990. gados izdevās atrast pirmo aviācijas vienības lidmašīnu – P-38, to pacēla un transportēja uz ASV, kur tā tika restaurēta.

Ekspedīcijas vadītājs Džims Salazars ir pārliecināts, ka pielietotās tehnoloģijas tiks izmantotas arī nākamajā ekspedīcijā 2019. gadā.

50
Pēc temata
Dānijā skolnieks, pildot mājasdarbus, atracis vācu lidmašīnu
Covid-19 eksprestesta veikšana, foto no arhīva

Latvijā atklāts 21 jauns Covid-19 gadījums, stacionēti četri cilvēki

0
(atjaunots 12:47 28.09.2020)
Saskaņā ar SPKC datiem, 13 cilvēki inficējās no iepriekš zināmiem avotiem, četri cilvēki – ārzemēs (Ukrainā un Indijā), par atlikušajiem četriem informācija tiek noskaidrota.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Latvijā aizritējušajā diennaktī veikti 1398 koronavīrusa testi, atklāts 21 jauns inficēšanās gadījums, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Saskaņā ar SPKC datiem, 13 gadījumos inficēšanās avots ir noteikts, četri cilvēki atbraukuši no ārzemēm (Ukraina, Indija), par atlikušajiem četriem informācija tiek noskaidrota.

Kopumā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti 312 230 Covid-19 izmeklējumi, 1697 cilvēkiem diagnoze apstiprinājās, no kuriem 1304 izveseļojās, bet 36 nomira.

Pēdējo 24 stundu laikā stacionēti četri cilvēki ar Covid-19. Kopumā stacionāros ārstējas 11 pacienti, visiem ir vidēji smaga slimības gaita. Kopumā pēc ārstēšanās no koronavīrusa infekcijas no slimnīcas ir izrakstīti 226 pacienti.

Pārresoru koordinācijas grupa šodien, 28. septembrī, apspriedīs situāciju ar Covid-19 izplatību, paziņoja grupas vadītājs, Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis. Pēc viņa sacītā, pagaidām netiek apspriesta iespēja pārskatīt epidemioloģiskās drošības pasākumus saslimstības pieauguma Latvijā dēļ.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāts vairāk nekā 33,3 miljoni inficēšanās gadījumu, mirušo skaits pārsniedzis miljonu, savukārt izveseļojušies vairāk nekā 24,6 miljoni cilvēku.

0
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Igaunija vienkāršo iebraukšanas kārtību no Latvijas
Ja ministrs saslims, visi būs apdraudēti: Latvijas valdība turpinās strādāt attālināti
Gandrīz 20% reģistrēto Covid-19 gadījumu bija bez simptomiem
Latvijas ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, foto no arhīva

Vitenbergs: ekonomika ir gatava otrajam Covid-19 vilnim

1
(atjaunots 11:37 28.09.2020)
Svarīgi sabalansēt ar Covid-19 saistītos ierobežojumus ar Latvijas ekonomiskajām interesēm, uzskata ekonomikas ministrs.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Latvijas ekonomika ir gatava jaunam Covid-19 uzliesmojumam, paziņoja Latvijas Radio intervijā ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Septembrī vairāk nekā puse ES valstu paziņoja par ar Covid-19 inficēto skaita pieaugumu. Epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanās dēļ Eiropā ieviesa jaunus ierobežojošus pasākumus. Latvijā vakar tika ziņots par 22 jauniem Covid-19 saslimšanas gadījumiem, divi pacienti tika stacionēti.

Vitenbergs uzskata, ka Latvijas ekonomika tiks galā ar šo pārbaudījumu.

"Pirmais vilnis bija jauns notikums gan veselības aprūpei, gan ekonomikai, taču tagad mēs esam sagatavotāki," sacīja viņš.

Taču, pēc viņa sacītā, veselības aprūpei ir jābūt pirmajā vietā, jo runa ir par cilvēku dzīvību, bet ir svarīgi arī sabalansēt ierobežojumus ar ekonomiskajām interesēm.

"Mans pienākums - lai cilvēkiem būtu darbs un viņi varētu nodrošināt līdzekļus sev, nevis ietu un cerētu uz valsti. Ja mēs sabiedrības veselības interesēs upurējam kādu no nozarēm, tad ir nepieciešams attiecīgs atbalsts," sacīja Vitenbergs.

Viņš pozitīvi novērtēja uzņēmēju pūliņus, kuri organizē darbu tā, lai cilvēki pēc iespējas mazāk saskaras viens ar otru.

Pēc Vitenberga sacītā, viņš negribētu pieļaut, ka Latvijā tiek ieviesti jauni būtiski ierobežojumi.

Ministrs piebilda, ka tūrisma nozare necer uz īpašiem atbalsta mehānismiem, taču palīdzība ir nepieciešama, tostarp, lai maksātu par apkuri ziemas sezonā. Tādēļ plānots pārskatīt spēkā esošos atbalsta mehānismus, kā arī vienoties ar bankām, lai nesākas masveida uzņēmumu maksātnespēja.

Iepriekš veselības ministre Ilze Viņķele uzstājās pret Vitenberga ideju par kumulatīvās divu nedēļu Covid-19 saslimstības robežas paaugstināšanu. Pēc viņas sacītā, Latvijas IKP tūrisms sastāda vien 2,5%, un ir nepieciešams izvēlēties starp Latvijas iedzīvotāju drošību un vienas nozares labklājību.

1
Tagi:
Latvija, koronavīruss, ekonomika, Jānis Vitenbergs
Pēc temata
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
Elksniņš: ostas stāv, tranzīts izsīcis, bet Latvijas varasiestādes iedzen valsti ellē
Ekonomists: Latvijas valdībai būtu jāsagatavo mūs jaunajam Covid-19 vilnim