Nauda aploksnē

Uzņēmēji: pie ēnu ekonomikas noveduši augstie nodokļi, nevis parādi

57
(atjaunots 09:55 21.08.2018)
Saskaņā ar pētījuma datiem, uzņēmēji izvēlas aplokšņu algas, lai darbinieki vairāk saņemtu uz rokām, jo nav ticības valstij un tās sociālajām garantijām.

RĪGA, 21. augusts – Sputnik. Latvijā 56% uzņēmēju uzskata, ka ēnu ekonomiku veicina pārāk augsti nodokļi, raksta rus.tvnet.lv ar atsauci uz Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociāciju, kura sniedz kopā ar Sabiedriskā viedokļa pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas datus.

Pēc biznesmeņu domām, otrs būtiskākais ēnu ekonomikas faktors ir uzticības trūkums valstij. Tā uzskata 26% uzņēmēju. Septiņi procenti uzskata, ka ēnu ekonomiku vecina nepietiekams godīgums sabiedrībā un tikai 2% — ka ēnu ekonomiku veicina parādsaistības.

Uz jautājumu par ēnu ekonomikas apkarošanas instrumentiem 61% respondentu atbildēja, ka par instrumentu varētu kļūt darba spēka nodokļu samazināšana, savukārt 24% — uzticības celšanu valstij.

Vairāk nekā puse (52%) aptaujāto nepiekrīt tam, ka darbinieki paši izvēlas aplokšņu algas, lai izvairītos no saistību izmaksām. Uzņēmēji izvēlas aplokšņu algas, lai darbinieki vairāk saņemtu uz rokām, jo nav ticības valstij un tās sociālajām garantijām.

Aptaujā piedalījās 750 uzņēmēji.

Jūlijā SKDS veica valsts iedzīvotāju aptauju, kurā 42% aptaujāto paziņojuši, ka ēnu ekonomikas attīstību Latvijā veicina augstie nodokļi. Gandrīz trešā daļa respondentu uzskata, ka neuzticība valstij, piemēram, pensiju sistēmai vai sociālajām garantijām, stimulē "pelēko" ekonomiku. 11% aptaujāto norādīja, ka ēnu ekonomikas attīstības galvenais faktors ir godīguma trūkums.

Iepriekš vēstīts, ka parlamenta vēlēšanu gaidās aizvien biežāk skan pārmetumi par to, ka nebanku kreditēšana ir viens no ēnu ekonomikas katalizatoriem, taču aptaujas dati šo apgalvojumu neapstiprināja. Rīgas Ekonomikas augstskolas profesors norādījis, ka "pelēkās" zonas īpatsvars sastāda aptuveni 22% IKP, jeb apmēram piecus miljardus eiro.

Vienlaikus ātro kredītu portfelis sastāda aptuveni 120 miljonus eiro – 2,4% ēnu ekonomikas apjoma, tātad šīs nozares ietekme nav liela. Šī iemesla dēļ nebanku kreditēšanas nozares likvidācija situāciju ēnu ekonomikas jomā neuzlabos.

Iepriekš Latvijas Komercbanku asociācija ierosināja cīnīties ar ēnu ekonomiku, ieviešot obligāto bezskaidras naudas norēķinu pielietošanu algas izmaksām.

57
Pēc temata
No maisiņiem līdz aviobiļetēm: Latvijas iedzīvotājus gaida jauni nodokļi ES reformu dēļ
Eksperts vēsta par ēnu ekonomikas apjoma samazināšanos Latvijā
Birokrātija un nodokļi: Latvija zaudējusi pozīcijas konkurētspējas reitingā
ES palīdzība Latvijai samazināsies, un nodokļi palielināsies
LU

Latvijas augstskolas pārgājušas pie attālinātām studijām

10
(atjaunots 16:48 26.10.2020)
Praktiskās nodarbības Latvijas augstskolu stundentiem joprojām notiks klātienē, tomēr lekcijas būs organizētas attālināti.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. No šīsdienas līdz 15. novembrim mācību process augstākajās mācibu iestādēs būs daļēji attālināts, vēsta Tvnet.

Šo lēmumu valdība pieņēma aizvadītās nedēļas nogalē, jo nesenie Covid-19 izplatības gadījumi valstī cita starpā saistīti ar augstskolu studentiem.

Grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai pieņemti ar mērķi ierobežot studentu pulcēšanos.

Mācību process augstskolās būs daļēji attālināts – lekcijas notiks attālināti, bet iemaņu iegūšanai nozīmīgas praktiskās nodarbības ļauts organizēt klātienē, ievērojot stingrus drošības pasākumus.

Attālinātās mācības sākušās arī skolu vecākajās klasēs, tomēr skolēniem nodrošināta iespēja tām sagatavoties.

Slimību profilakses un kontroles dati liecina, ka augstākais Covid-19 izplatības līmenis konstatēts mācību iestādēs un bērnu kolektīvos, otro vietu ieņem saslimušo ģimenes locekļi un kontaktpersonas.

10
Tagi:
augstākā izglītība, izglītība, koronavīruss
Pēc temata
Šuplinska aicina skolas atgriezties pie tālmācībām
Skolotāji aizvien biežāk slimo ar Covid-19
Latvijas skolotāji pieprasa valsts kompensācijas par izdevumiem attālinātajam darbam
Liepājas skolas nelabprāt pāriet pie tālmācībām
Banku karte

Interneta pirkumu epidēmija: ko iedzīvotāji visbiežāk pērk tīmeklī

9
(atjaunots 16:47 26.10.2020)
Pēc stingro ierobežojumu periodā, kad pirkumi internetā bija piespiedu pasākumus, iedzīvotājiem tomēr saglabājies ieradums visu iegādāties tīmeklī, liecina bankas Citadele dati.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Dati, kas apkopoti par pirkumiem internetā 2020. gadā, liecina, ka iepirkšanās tīmeklī ir sasniegusi kolosālus apmērus, tomēr mainījies pirkumu sortiments, atzīmēja banka "Citadele".

Karantīnas laikā Latvijā bija populāri gandrīz visu iegādāties attālināti, internetā. Agrāko pieprasījumu, piemēram, naktsmītņu un aviobiļešu rezervāciju nomainīja parasti ikdienas sadzīves pirkumu.

Par stabilu nišu kafejnīcām un restorāniem kļuva ēdienu piegāde mājās. Septembrī ēdienu piegādes pasūtījumu skaits pārsniedza pavasarī sasniegtos rādītājus, vēsta Press.lv.

Bankas "Citadele" speciālisti atzīmēja, ka pavasarī pāreja pie interneta pirkumiem bija piespiedu lieta, ņemot vērā ārkārtejo situāciju valstī, bet tagad šī tendence saglabājusies ērtību un komforta labad. Pircēji ir pieraduši, ka iespējams droši iegādāties pārtiku, apģērbu, sadzīves iekārtas, neapmeklējot veikalu.

Uzņēmēji ir uztvēruši šīs tendences un tagad plašak piedāvā visu informāciju elektroniskā formātā, kā arī paplašinājuši iespējas iegādāties preces un pakalpojumus internetā.

Bankas "Citadele" karšu un norēķinu operāciju nodaļas vadītājs Andris Lazdiņš norādīja, ka uzņēmēji sākuši plašāk interesēties par e-komerciju. Domājot par konkurenci ar starptautiskajiem interneta veikaliem, firmas Latvijā sākušas būtiski mainīt biznesa formātu, kļūst pieejamākas un ērtākas Latvijas iedzīvotājiem.

Jāpiebilst, ka šī gada pavasarī aviobiļešu iegāde Latvijā sarukusi 20 reizes, vairākkārt mazinājusies mitekļu rezervēšana. Naktsmītņu pieprasījuma nelielo lejupslīdi sekmēja iekšzemes tūrisma saglabāšanās, kā arī braucieni uz kaimiņvalstīm.

9
Tagi:
internets
Pēc temata
Latvijā atļauts pasūtīt zāles ar piegādi uz mājām: kā tas darbojas
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Piegāde kaut vai pusnaktī: kā Covid-19 izmainījis pārtikas pasūtīšanu tiešsaistē Latvijā
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

0
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

0
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā