Lācis. Foto no arhīva.

Gasparjans: kur Latvija likusi naudu, ko ASV piešķīra aizsardzībai

229
(atjaunots 15:50 19.08.2018)
Kāpēc ASV prezidents Donalds Tramps nav pieprasījis no Latvijas atmaksāt bruņojuma nomaiņai piešķirtos kredītus, jo krievu lācis vēl joprojām nav parādījies.

RĪGA, 19. augusts — Sputnik. Politologs un žurnālists Armens Gasparjans savā iknedēļas Baltijas un tuvāko ārvalstu notikumu apskatā pastāstīja, kā kļuvis par "eksperimentālu cīņas metodi" par humānu Latviju un par to, kā Baltija piekrāpusi NATO, biedējot aliansi ar krievu lāci un "zaļajiem cilvēciņiem".

Trešdien, 15. augustā Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Rīgā tikās ar Lielbritānijas jauno ārlietu ministru Džeremiju Hantu.

Bet kā tad Latvija?

Pēc šīs tikšanās Latvijas ārlietu ministrs intervijā BBC Ceturtajam radiokanālam paziņoja, ka Krievijas ārpolitika pēdējos gados esot kļuvusi "uzstājīgāja un agresīvāka". Piedevām Rinkēvičs apgalvoja, ka Maskava "iejaucoties" citu valstu, piemēram, Ukrainas, Moldovas un Gruzijas lietās, un paziņoja, ka Rietumu attieksmei pret "tā saucamo hibrīdkaru jābūt ļoti nopietnai", taču atklātu militāro sadursmi viņš negaidot.

"Bet kā tad Latvija. Pat es personīgi iejaucos, pieņemot Latvijas politiskās apvienības "Par Alternatīvu" piedāvājumu izvirzīt manu kandidatūru Latvijas pastāvīgā pārstāvja ANO postenim. Moldova – tas ir skaidrs, Ukraina un Gruzija – arī skaidrs, tas viss Latvijai droši vien ir sāpīgi, bet kā tad ar pašu valsti?"- apjautājās Gasparjans.

Taču patiesībā Latvija nebūt nav sevi aizmirsusi. Neskatoties uz Rinkēviča vārdiem par to, ka tieša militāra sadursme nedraud, jau pirms Latvijas un Lielbritānijas ārlietu ministru tikšanās LR valdība 14. augustā apstiprināja savu bruņoto spēku dalību Ziemeļatlantijas alianses vērienīgajās militārajās mācībās "Namejs 18". Interesanti, ka to scenārijs paredz nekārtības, ko sacēluši vietējie "separātisti" no virtuālās Latgales tautas republikas.

Mācības notiks visā valsts teritorijā, un tautas sacelšanās apspiešana, ko NATO apvienotā militārā grupējuma ietvaros apgūs Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, ASV un Kanādas, patiesībā ir sagatavošanās intervencei pilsoņu kara gaitā.

Kur ir nauda?

Pēc Gasparjana domām, visas šīs mācības organizētas, lai radītu ilūziju, taču patiesībā tas ir tikai paņēmiens, kā "izsūknēt" naudu no NATO.

"ASV prezidenta Donalda Trampa vietā es pieprasītu no Latvijas atmaksāt kredītus, kas piešķirti armijas bruņojuma atjaunošanai, tās pārformatēšanai atbilstoši NATO standartam. Lieta tāda, ka divdesmit gadus šai valstij piešķirta nauda un tur apgalvoja, ka krievu lācis tankā cauri netiks, to noteikti apturēs. Un te pēkšņi, bez kādas pauzes Latvijas ministrs saka, ka atklātas sadursmes nebūs. Atvainojiet, bet kam tad jūs īsti gatavojaties visus šos gadus? Kur tad ir nauda? Manuprāt, tā ir visīstākā korupcija," – piezīmēja Gasparjans.

Politologs uzsvēra, ka, no vienas puses, Latvijas pozīcija ir visai dīvaina, taču, no otras puses, valsti var saprast, jo patlaban nervi visiem ir saspringti un situācija tiek saasināta no visām pusēm. Viņš pieminēja Laimas Vaikules skandalozo piezīmi par Krimu. Pēc Gasparjana domām, spriedze ir nokļuvusi par kultūras un mākslas pasaulē.

Vai raķete vispār bija?

Politologs pieminēja arī NATO raķetes nejaušo palaišanu Igaunijas gaisa telpā. Atgādināsim, ka 7. augustā spāņu iznīcinātājs Eurofighter Typhoon, kas pilda NATO misiju Baltijas debesīs kļūdaini palaida kaujas raķeti, ko vēl joprojām nav izdevies atrasts. 17. augustā Igaunijas GKS komandieris pulkvedis Rijvo Valge paziņoja, ka raķetes meklējumi ir pārtraukti, jo karavīru rīcībā nav pietiekamu resursu plašās teritorijas pārmeklēšanai.

"Divas nedēļas viņi meklē vienu, pievērsiet uzmanību – vienu raķeti. Pa to laiku taču varēja uzrakt Igauniju pa perimetru. Turklāt mani pārsteidz Spānijas miers, jo notikušais ir ārkārtas situācija un patiesībā vajadzēja sapulcēt visus, ko vien iespējams. Bet te paiet divas nedēļas, un šai tēmai veltīto ziņu tonalitāte nemainās – "mēs nevaram atrast". Raķete vispār bija? Es vairs neesmu pārliecināts par tās eksistenci," – paskaidroja Gasparjans.

Viņš norādīja, ka nebūs pārsteigts, ka galu galā parādīsies ziņa par to, ka raķete bija nozagta no Igaunijas teritorijas un ar to stāsts par NATO kļūdu beigsies.

"Šķiet, raķeti vienkārši nevēlas atrast," – teica Gasparjans.

229
Temats:
Notikumu apskats ar Armenu Gasparjanu (54)
Pēc temata
Armenam Gasparjanam piedāvā kļūt par Latvijas pastāvīgo pārstāvi ANO
Gasparjans: demokrātija Latvijā – tā ir vairākuma tiesības apspiest mazākumu
Gasparjans: tagad apdraudēti visi Latvijas iedzīvotāji
Gasparjans: liekulība un centieni iztapt visiem atņems Latvijai tranzītu un naudu
Brīvības piemineklis

Zatlera iecere savāca vairāk nekā 40 000 eiro: Rīga ieraudzīs jaunu Mildas izgaismojumu

1
(atjaunots 08:25 24.10.2020)
Jauno Mildas izgaismojumu Rīgā varēs ieraudzīt 11. novembrī, Lāčplēša dienā: Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonds gaida Latvijas iedzīvotāju atsauksmes.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Brīvības pieminekļa Rīgā jaunā izgaismojuma izveidošanas ideja pieder bijušajam Latvijas prezidentam Valdim Zatleram. Viņš nolēma, ka valsts galvenais monuments pazūd tumsā, reklāmu un ielu lukturu fonā, un organizēja Brīvības pieminekļa izgaismošanas fondu.

Tiesa, eksperti atzīmēja, ka Zatlera iecerētais projekts ar nosaukumu "Gaisma mūsu brīvībai" tehniski īstenot ir diezgan sarežģīti. Un tādēļ aptuvenā summa, kura būtu nepieciešama tā īstenošanai dzīvē, ir 500 tūkstoši eiro.

Pašlaik ir izdevies savākt vairāk nekā 41 tūkstoti eiro. Taču ieraudzīt pirmos rezultātus varēs jau 11. novembrī, Lāčplēša dienā, vēsta Rus.lsm.lv.

Arhitekts Austris Mailītis, kurš strādā pie projekta, pastāstīja, ka šobrīd tiek apzinātas detaļas, izstrādāta koncepcija un iesniegts tā saucamais minimālais projekts Būvvaldei.

Tas, ko cilvēki ieraudzīs 11. novembrī, nebūs beidzamais izgaismojuma variants. Būs iespēja atstāt fondam atsauksmes ar savu viedokli par projektu. Koncepciju grasās pilnveidot.

Atgādināsim, ka visu šo iecerējušais Zatlers atzīmēja, ka monuments, kurš Rīgas centrā atrodas jau vairāk nekā 80 gadus, nedrīkst naktīs kļūt neredzams, jo "naktī brīvība nepazūd".

1
Tagi:
Brīvības piemineklis
Pēc temata
KF vēstnieks Latvijā: oficiālā Rīga aizmirsa, kurš nosargāja Mildu
Latvijas eksprezidents vāc līdzekļus Brīvības piemineklim
Brīvība ar mirdzošām zvaigznēm Rīgā: startē Mildas izgaismošanas publiskā apspriešana
Daugavpils Reģionālā slimnīca, foto no arhīva

Situācija ir nomācoša: Latvijas ārstiem nemaksā par darbu ar Covid-19

2
(atjaunots 07:58 24.10.2020)
Nepietiekamā finansējuma dēļ Latvijas mediķiem nav pietiekamas motivācijas strādāt valsts slimnīcās.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Mediķu noslodze Covid-19 dēļ ir palielinājusies un ir acīmredzama, taču valsts neparūpējās par pienācīgu atalgojumu par papildu slodzi, paziņoja LTV raidījuma "Rīta Panorāma" intervijā Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs.

Ceturtdien veselības ministre Ilze Viņķele pastāstīja, ka Latvijas slimnīcās atrodas lielākais Covid-19 pacientu skaits kopš pavasara. Taču ārstu ienākumos tas nekādā veidā nav atspoguļojies.

"Ja runājam par piemaksām pirmā Covid-19 viļņa periodā, tad, salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm, mēs esam bēdīgā situācijā. Lietuvā bija un arī tagad ir gandrīz dubults atalgojums ārstiem, kuri nodarbojas ar Covid pacientu ārstēšanu. Igaunijā tās ir vienreizējas izmaksas 1500 eiro apmērā," sacīja Kalējs.

Kalējs atzīmēja, ka nepietiekamā finansējuma dēļ, mediķiem nepietiek motivācijas strādāt slimnīcās. Pie tam, no Eiropas valstīm – visbiežāk no Itālijas un Spānija – regulāri tiek saņemti pieprasījumi pēc medicīnas nozares darbiniekiem, un viņiem piedāvā atalgojumu krietni augstāku, nekā Latvijā.

Viņš norādīja, ka šobrīd slimnīcas izmanto pusi savas jaudas Covid-19 ārstēšanas jautājumos, taču, piemēram, Daugavpilī resurss ir praktiski izsmelts.

Komentējot Covid-19 testēšanas kārtības izmaiņas – kad prioritāti tiks atdota cilvēkiem ar ārsta nosūtījumu, Kalējs pateica, ka šīs pārmaiņas palielinās plūsmu pie speciālistiem, kas paaugstinās pašu ārstu inficēšanās risku.

2
Tagi:
ārsti, koronavīruss
Pēc temata
Mediķu arodbiedrības vadītājs no jauna pieprasījis Viņķeles demisiju
Covid-19 pasliktinājis sirds slimnieku stāvokli Latvijā
"Vai nav citas slimības?": Covid dēļ pacients ar insultu nonācis slimnīcā pēc divām dienām
Latvijas iedzīvotāji baidās iet pie ģimenes ārstiem Covid-19 uzliesmojuma dēļ