Oriģinālie Abavas vīni

Latvijas vīns: rabarberu dzirkstošais sausais vīns latviešu gaumē

121
(atjaunots 18:59 19.08.2018)
Augustā Arlavciemā Tukuma rajonā svinīgi atklāts ģimenes vīna darītavas Abavas vīnu pagrabs un bārs.

RĪGA, 19. augusts — Sputnik, Simona Aleksejeva. Astoņu pastāvēšanas gadu laikā zīmols ieguvis sekmīga vietējā ražotāja titulu un paplašinājis sortimentu līdz 22 dzērieniem no Latvijā augušām ogām un augļiem.

Ideja atklāt pašiem savu vīna darītavu dzīvesbiedriem Mārtiņam un Lienei Barkāniem ienāca prātā pirms 10 gadiem. Ceļojot pa Toskānu viņi aizrāvās ar vīna darīšanu un izlēma ķerties pie skaistā biznesa Latvijā. Zīmolu Abavas viņi dibināja 2010. gadā, ieguldīja kompānijā ģimenes ietaupījumus un saņēma Altum un eirofondu finansējumu.

Владельцы семейной винодельни Мартиньш и Лиене Баркансы
Фото Томс Норде
Ģimenes vīndarītavas saimnieki Mārtiņš un Liene Barkāni

Mārtiņš un Liene iestādīja savus vīnogulājus šim nolūkam nopirktā zemes gabalā Abavas upes ielejā trīs kilometru attālumā no Sabiles. Skaidrs, ka vīnogu audzēšanai Latvijas kaprīzajos klimatiskajos apstākļos piemīt zināmas izaicinājuma un eksperimentu nianses. Vairāki gadi pagāja, pirms dēsti deva vīna ražošanai piemērotu ražu. Tāpēc biznesa sākumā zīmola saimnieki sāka apgūt Latvijai tradicionālākus dzērienus no vietējiem augļiem un ogām. Lietā tika liktas zemes, avenes un dažādi augļi. Firmas etiķete Abavas ar graciozo spāri pamazām sāka greznot upeņu deserta vīna, karstvīna, sausā un pussaldā ābolu vīna un sidra, kā arī stipro dzērienu pudeles. Starp citu, spārīte nesa vīna darītājiem laimi – viņi izcīnīja uzvaru konkursā "Gada zīmols 2017", kurā pārspēja citus Latvijas zīmolus.

В ассортименте семейной винодельни Abavas 22 позиции - от яблочного сидра до крепких напитков
Фото Томс Норде
Ģimenes vīna darītavas Abavas sortimentā ir 22 pozīcijas - no ābolu sidra līdz stipriem dzērieniem

Par īstu ģimenes lepnumu kļuva rabarberu dzirkstošais vīns – atsvaidzinošs maigi rožains dzēriens ar patīkamu skābenu noti. Šodien Abavas izgudrojums aizvien biežāk tiek pasniegts augstākās sabiedrības pasākumos ārvalstu sauso vīnu vietā – efektīgi, neparasti un patriotiski. Rabarberu dzirkstošais ātri kļuva par vienu no valsts jaunajām vizītkartēm.

Zīmola jaunais hits – oriģināls dzirkstošais vīns "Āboli apiņos", kura garšā ābolu svaigumu ieskauj apiņiem raksturīgais rūgtums. Šodien Abavas vīnus pasniedz daudzos Latvijas restorānos – zīmols aktīvi sadarbojas ar someljē un pamazām iekaro pielūdzējus ārzemēs. Vīna darītavas produkcija jau tiek eksportēta uz 10 Eiropas valstīm, un zīmola īpašnieki ir apņēmušies sarakstu paplašināt.

На виноделие хозяев бренда вдохновила поездка в Италию
Фото Томс Норде
Uzsākt vīna ražošanu zīmola saimniekus iedvesmojis ceļojums uz Itāliju

Mārtiņš Barkāns stāsta, ka uzņēmums realizē aptuveni 100 tonnas dažādu dzērienu gadā, un 2018. gadā laikapstākļi tā iepriecinājuši, ka saimnieki plāno palielināt ražošanas apjomus. Ar vietējo vīnu bagātīgo klāstu iespējams iepazīties vīna darītavas degustāciju zālē un bārā Arlavciemā.

Ceļš no Rīgas līdz vīna darītavai ilgst nepilnu stundu, un degustāciju zāles priekšrocības atklājušās ātri. Liene Barkāne atzina, ka uzņēmuma izdevies bagātināt tūrisma maršrutu pa Kurzemi ar jaunu unikālu pieturas punktu – vietu, kur ikviens var nogaršot Latvijā ražotos vīnus un uzzināt, kā tie radīti. Šeit zīmola firmas veikalā iespējams arī iegādāties iepatikušos dzērienus.

Сегодня бренд Abavas реализует 100 тонн напитков в год
Фото Томс Норде
Pašlaik zīmols Abavas realizē 100 tonnu dzērienu gadā
121
Pēc temata
Izsolē par 103 tūkstošiem eiro pārdota vīna pudele
Latvijas pārstāvis tika atzīts par labāko vīnzini Eiropā un Āfrikā
Jauna lappuse vīnu vēsturē: radīts zilais vīns
Grāmatas

KF senators: atteikšanās no krievu valodas Latvijā ir provinciālisma izpausme

2
(atjaunots 07:37 01.10.2020)
Atteikties no lielas daļas kultūras tikai tāpēc, ka tai ir krievu saknes, - tā ir "pašnoniecināšana", tas ir neracionāli, uzskata Krievijas Federācijas padomes loceklis Aleksejs Puškovs.

RĪGA, 1. oktobris — Sputnik. Krievu valodas lietošana ir viens no faktoriem, kas padara Latviju par Eiropas kultūras daļu un ļauj tai nenoslēgties Baltijas reģionā, ir pārliecināts Aleksejs Puškovs.

Iepriekš Saeimas deputāts Atis Lejiņš ("Jaunā Vienotība") rakstā "Latvijas Avīze" asi nosodīja Rīgas domes deputāti Antoņinu Ņenaševu ("Progresīvie"), kura atzina krievu valodas lielo lomu Latvijā. "Mēs dzīvojam nacionālā valstī, nevis Krievijas guberņā; kāpēc mums joprojām palikusi ieradumā šāda zemošanās?" jautāja politiķsi. Pēc viņa domām sarunas ar krieviem krievu valodā Latvijā – tas ir pazemojums.

Krievijas Federācijas Padomes Informācijas politikas un sadarbības ar medijiem komisijas priekšsēdētājs Aleksejs Puškovs, komentējot Lejiņa izteikumus intervijā izdevumam "Polit Ekspert", norādīja, ka tā ir zināma provinciālisma izpausme – censties noliegt nozīmi, kāda ir vienai no vadošajām mūsdienu pasaules valodām.

"Jā, patiešām, Latvija nav Krievijas Federācijas guberņa. Taču, manuprāt, tas ir zināms provinciālisms – Latvijā noliegt vienu no mūsdienu pasaules vadošajām valodām," teica Puškovs un piebilda, ka 80% Rīgas iedzīvotāju runā krieviski un tas ir visiem zināms.

Politiķis atgādināja, ka krievu valoda ir viena no ANO oficiālajām valodām, tajā runā simtiem miljonu cilvēku, krievu valoda tiek apgūta ārvalstu augstskolās, lai rastos iespēja strādāt ar tik lielu un nozīmīgu valsti kā Krievija un pieskarties bagātajai krievu kultūrai. Tāpēc deputātiem Latvijā ir jānovērtē tas, ka valstī ir iespēja dabiski saglabāt krievu valodu, uzskata Puškovs.

"No krievu valodas un krievu kultūras var atteikties tikai dziļi provinciāli domājoši cilvēki pēc principa: mēs dzīvosim savā ciemā un neko citu negribam zināt. Krievu valoda ir atzīta par vienu no vadošajām mūsdienu pasaules valodām," teica senators.

Viņš piebilda, ka nevar neatzīt krievu valodas nozīmi Eiropas politikā, ekonomikā un kultūrā. Tās lietošana ir viens no faktoriem, kas padara Latviju par Eiropas kultūras daļu un ļauj tai nenoslēgties Baltijas reģionā, ir pārliecināts senators.

Puškovs aicināja Latvijas politiķus turēties pie moderna viedokļa par pasauli – nevar atteikties no lielas daļas savas kultūras tikai tāpēc vien, ka tai ir krievu saknes. Tā ir "pašnoniecināšanās", uzskata Krievijas politiķis.

2
Tagi:
Aleksejs Puškovs, Atis Lejiņš, krievu valoda, latviešu valoda
Pēc temata
"Cik ilgi pieļausim?": latvietis sašutis par interviju LTV ar skolnieci krievu valodā
Tā ir necieņa: Parādnieks pret informāciju par Covid-19 krievu valodā
Lai runā arī krieviski: rīdzinieki neuzskata, ka Latvijā jāaģitē tikai latviešu valodā

CSDD: tehniskās apskates nodošana privātās rokās uzskrūvēs pakalpojuma cenas

12
(atjaunots 19:26 30.09.2020)
Nododot automobiļu tehniskās apskates veikšanu privāto kompāniju rokās, autoīpašniekiem šīs pakalpojums nekļūs lētāks, atzina CSDD valdes loceklis Aivars Aksenoks.

RĪGA, 30. septembris – Sputnik. Otrdien Saeimas Publisko iepirkumu un revīzijas komisijas deputāti uzklausīja minēto iestāžu ierēdņus par to, kā tiks organizēta Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) rīcībā esošo kompāniju kapitāldaļu pārdošana, kuras veic tehnisko apskati. Pirmajā plānā bija jautājumi par to, kāds un vai vispār būs izdevīgums sabiedrībai no pilnas tehniskās apskates nodošanas privātās rokās, raksta Neatkarīgā.

Kam tas ir izdevīgi?

"Jūs rakstāt, ka viens no galvenajiem ieguvumiem [tehniskās apskates tirgus liberalizēšanai] būs brīva konkurence un zemāka pakalpojuma cena. Par cik varētu samazināties pakalpojuma cena iedzīvotājiem?" pavaicāja Aksenokam Saeimas frakcijām nepiederošā deputāte Ļubova Švecova.

Aksenoks norādīja, ka vislielākais garants zemākām cenām ir publiska iepirkuma procedūra, taču precīzi prognozēt, kādas būs cenu izmaiņas, viņš neņemas.

"Publiskā iepirkuma procedūrai būtu jānodrošina reālā patiesā cena. Kāda tā būs, ir ļoti grūti prognozēt. Tīri pie sevis rēķinot, šī cena klientam būtiski varētu nemainīties," norādīja CSDD pārstāvis.

Uz to, ka tehniskās apskates cena var nevis nokrist, bet gan, tieši otrādi, pieaugt, netieši norādīja arī Konkurences padomes pārstāvis Jānis Račko. Viņš atgādināja, ka padome vairākkārt aicinājusi ļaut piedalīties tehniskās apskates pakalpojumu sniegšanas konkursos arī autoservisiem, taču šī ideja interešu konflikta dēļ tika noraidīta.

"Grūti prognozēt, kāda cena būs iepirkumā, bet, ņemot vērā ierobežoto pretendentu loku, nezinu, vai būs daudz pretendentu, kas konkursā startēs. Ir bijusi diskusija, vai serviss ir ieinteresēts to vai citu darīt. Esam izteikuši viedokli, ka mūsdienās iespējas kontrolēt pakalpojumu no CSDD puses ir daudz lielākas un pakalpojuma sniegšanu būtu iespējams kontrolēt un pretendentu loku paplašināt. Esam vairākkārt teikuši, bet atdūrās pret argumentu, ka pastāv interešu konflikts. Līdz ar to būs šaurs pretendentu loks," atgādināja Račko.

"Tātad cena nemainīsies, tas ieguvums atkrīt [...]. Cena drīzāk varētu kāpt, kā izklausījās," rezumēja Nacionālās apvienības pārstāve Ilze Indriksone.

Priekš kam tad ir vienota cena?

Aksenoks norādīja, ka vislielākais liberalizācijas ieguvums – sistēmas sakārtošana – nebūs jūtama, taču esošajā situācijā, kad CSDD gan kontrolē tos, kas veic tehnisko apskati, gan tai pat laikā ir šo kompāniju līdzīpašnieks, neatbilst mūsdienu lietu kārtības izpratnei un normatīvu bāzei.

Tāpat viņš norādīja, ka, nododot publiskā iepirkuma kārtā tehniskās apskates punktus privātās rokās, jārēķinās ar to, ka dažādās Latvijas vietās reālā pakalpojuma cena atšķirsies. Piemēram, Rīgā, kur transportlīdzekļu ir vairāk, izdevumu pašizmaksas būs mazākas, nekā attālos tehniskās apskates punktos. Tādēļ, lai nodrošinātu vienādu cenu visā valstī, CSDD apkopos komersantu piedāvājumus un nosūtīs tos Ministru kabinetam, kurš noteiks vienotu cenu.

12
Tagi:
Ceļu satiksmes drošības direkcija
Pēc temata
Jauni pārbaudes kritēriji: Rīgā un Liepājā uz luksoforiem uzstādīti fotoradari
Autovadītājiem pastāstīja, kā izvairīties no dubulta soda