Pensionāre

Piecu eiro pensijas pielikums un neļaujiet bērniem braukt projām no Latvijas

225
(atjaunots 14:22 16.08.2018)
Piedāvājot piemaksāt tiem pensionāriem, kuru bērni vēl nav aizbraukuši no Latvijas, Reirs būtībā atzina, ka pie Latvijas sociālās politikas stūres visus neatkarības gadus bijuši nejēgas un kaitnieki, uzskata publicists Juris Paiders.

RĪGA, 16. augusts — Sputnik. Labklājības ministrs Jānis Reirs sācis individuālu reklāmas kampaņu, piedāvājot pensiju sistēmas reformu, raksta Juris Paiders Neatkarīgajā Rīta Avīzē.

Labklājības ministrija uzstājusies ar revolucionāru ideju: pensionāriem jāsaņem pensijas pielikums no savu bērnu nodokļiem. Viena procenta apmērā no bērnu sociālajām iemaksām pašu pensijā. Attiecīgos grozījumus ministrija jau nosūtījusi valdībai 10. augustā.

Svarīgākais Reira priekšvēlēšanu sauklis tiek formulēts šādi: "Šāda sistēma gan veicinās nodokļu maksāšanu Latvijā, gan paaudžu solidaritāti. Mums ir būtiski vēlreiz parādīt, ka tie, kas godprātīgi vispārējā režīmā maksā nodokļus, ir ieguvēji. Šoreiz tiešā veidā sniedzot atbalstu saviem vecākiem — pensionāriem. Turklāt šādi netiks palielināts nodokļu slogs."

Taču pensionāri saņems vienu procentu nevis no bērnu algas un ne no kopējā samaksāto nodokļu apjoma, bet gan tikai no sociālajām iemaksām. Tātad, šobrīd, ja bērna alga sastāda tūkstoti eiro mēnesī, katrs no viņa vecākiem saņems pensijas pielikumu 60 eiro apmērā gadā — piecus eiro mēnesī.

Koalīcijas partneri izturējās pret Reira individuālo politisko reklāmu bez īpašas līdzjūtības — apspriežot grozījumu, Saeimas Sociālo lietu komisija norādīja, ka Reira piedāvājums ir netaisnīgs, jo pensijas pielikumu nesaņems tie pensionāri, kuru bērni aizbraukuši uz ārzemēm un vairs nemaksā nodokļus Latvijai.

Turklāt "palīdzību saviem vecākiem varēs sniegt tie, ka maksā nodokļus ierastā kārtībā ar 35,09% likmi". Tātad, aiz borta paliek, piemēram, mikrouzņēmumu darbinieki.

Pielikumu nesaņems pensionāri, kuru bērni gājuši bojā, nestrādā invaliditātes dēļ vai arī paši jau izgājuši pensijā. Visvecākie pensionāri nevar cerēt uz pielikumu.

"Astoņdesmit piecus gadus veca māmuļa, kurai ir dēls vai meita 65 gadu vecumā un jau saņem pensiju, paliks bez piemaksas. Nav nopelnījusi! Vajadzēja domāt, kad laist bērnus pasaulē," sarkastiski apraksta šo sistēmu Paiders.

Un kas būs, ja cilvēks pēkšņi uz ligu laiku palicis bez darba.

"Iespējams, Reirs to nezina, taču dzīvē tā mēdz atgadīties. Tad, māmuļa vai tētuk, saturies! Tev par sodu piemaksa tiks atņemta! Vecāki saņems sodu par bērna nokļūšanu ilgstošajos bezdarbniekos!" raksta publicists.

Paiders saprot, kādēļ "Jaunā Vienotība" cenšas piesaistīt pensionāru balsis — visstabilākā Latvijas elektorāta balsis. Taču šādas idejas jāizvirza sabiedrības apspriešanā ne tikai karstākajā priekšvēlēšanu laikā.

"Turklāt labklājības ministram ir pieeja tik lieliem administratīviem resursiem, ka viņam bija visas iespējas panākt, lai pensiju reformas likumprojekts tiktu sagatavots kvalitatīvāks — bez kliedzošiem defektiem," pārliecināts publicists.

"Tas, ka ģimenēs ir bērni, tas, ka bērni, izauguši lieli, paliek dzīvot un strādāt savā dzimtenē, ir normāli. Tādai ir jābūt normālai lietu kārtībai normālā zemē. Tas, ka visi vietējo iedzīvotāju bērni savā dzimtenē var atrast godīgu darbavietu, kurā maksā labas algas un tiek maksāti visi nodokļi, tā ir normāla parādība normālā Eiropas Savienības zemē. Taču ja kādā zemē desmitiem gadus pie varas esošās valdošās partijas ir spiestas noteikt īpašu prēmiju tiem vecākiem, kuru bērni neaizbrauks uz ārzemēm, tad tas ir nožēlojami," pārliecināts Juris Paiders.

Pēc viņa domām, Reira piedāvājums ir sociālās politikas izgāšanās un paša vadības nespējas atzīšana.

"Tā ir atzīšanās, ka nejēgas un kaitnieki bija pie valsts sociālās politikas stūres visus neatkarības gadus," pārliecināts Paiders.

Turklāt šī summa, par kādu Jānis Reirs vēlas nopirkt pensionārus, ir vienkārši nožēlojama.

"Divarpus līdz pieci eiro mēnesī pie pensijas! Un neļaujiet bērniem braukt projām no Latvijas!" raksta publicists.

Bieži bērni, kuri brauc prom uz ārzemēm, palīdz saviem vecākiem ar summām, kas ir desmitiem reižu lielākas.

Latvijas sabiedrībai nepieciešama atvērta un godīga diskusija par to, kā atrisināt sakrājušās sociālās un demogrāfiskās problēmas, taču šobrīd nav labākais laiks šādai apspriedei, uzskata Paiders.

"Uz katru vietu pie Saeimas siles ir 14 pretendentu, tāpēc, ar ļoti retiem izņēmumiem, katrs pretendents solīs un pārsolīs citu, cenšoties izdabāt vidējam vēlētājam. Tāpēc šajā brīdī Reira reforma ir jānoliek plauktā," nobeigumā sacīja Juris Paiders.

Viņš piedāvā sākt diskusijas par šo grozījumu nepieciešamību vai bezjēdzību ne agrāk kā nākamajā dienā pēc Saeimas vēlēšanām.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, pērn Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības Imants Parādnieks paziņoja, ka pensiju apmēram Latvijā ir jābūt atkarīgam no bērnu skaita, kurus izaudzinājis pensionārs.    

225
Pēc temata
Bez bērnu palīdzības es nevarētu izdzīvot: pensionāri Latvijā pieprasa palielināt pensijas
Mamikins maina Eiropas Parlamenta pensiju pret īstiem priekiem Latvijas Saeimā
Kādēļ visi latvieši ir nacionālisti, taču ne visi ir Nacionālā bloka elektorāts
Rīdzinieka karte, foto no arhīva

Norēķini ar QR kodu: Rīgu sagaida jaunas sabiedriskā transporta biļetes

0
(atjaunots 15:28 10.07.2020)
"Rīgas satiksme" grasās atteikties no sadarbības ar "Rīgas karte" un pilnveidot e-talonu sistēmu.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Jau līdz gada beigām "Rīgas satiksme" plāno ieviest pasažieriem jaunu brauciena apmaksas veidu – ar QR kodu, vēsta TV3

Šāda projekta īstenošanas iepirkums tiks izsludināts jau šonedēļ.

Valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa pastāstīja, ka "Rīgas satiksme" grasās ieviest jaunus biļešu veidus, lai padarītu to iegādi tehnoloģiskāku, ērtāku un pasažieriem vienkāršāku.

No nākamā gada visu e-talonu sistēmu uzturēs "Rīgas satiksme", savukārt sadarbība ar uzņēmumu "Rīgas karte", vismaz esošajā formātā, tiks izbeigta.

Kā tehniski tiks īstenota šī pāreja, pagaidām īsti nav skaidrs, taču "Rīgas satiksmē" apgalvo, ka rīdzinieku ikdienas dzīvi tas nekādā veidā neietekmēšot.

Sputnik Latvija jau stāstīja par neseno incidentu Rīgas transportā, kad kontrolieri skarbi sagrāba bezbiļetnieku un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties.

0
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Rīga atjaunojusi visus braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā
Luksemburga – pirmā valsts ar bezmaksas transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Veselības ministre Ilze Viņķele, foto no arhīva

Viņķele: par otro vilni vēl ir pāragri runāt

3
(atjaunots 15:10 10.07.2020)
Līdz šim Slimību profilakses un kontroles centram ir izdevies noskaidrot Covid-19 inficēšanās avotus Latvijā.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Runāt par otro Covid-19 vilni pēc trīs dienu rādītājiem būtu priekšlaicīgi, taču tuvākās dienas būs izšķirošas, pastāstīja TV3 raidījuma "900 sekundes" intervijā veselības ministre Ilze Viņķele.

Pēdējo dienu laikā Latvijā ir atklāts vairāk nekā 30 jaunu Covid-19 saslimšanas gadījumu, lai gan pirms tam jaunu inficēto skaits saglabājās zemā līmenī.

Ministre uzsvēra, ka šī ir situācija, kurā noteikti ir jāizvairās no emocionāliem vērtējumiem un jāskatās uz faktiem. Viņa paskaidroja, ka Latvijā Covid-19 gadījumu skaits uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju joprojām nepārsniedz 15, taču nevajag gaidīt, kamēr saslimstība aizies tik tālu.

Tai pat laikā, viņasprāt, uz trīs dienu pamata būtu pāragri runāt par otro Covid-19 vilni un secināt, ka inficēšanās izaugsmes tendence ir stabila. Viņa paskaidroja, ka novērtējums tiek veikts katru nedēļu.

"Acīmredzot šodienas un vēl īpaši brīvdienu rādītāji būs tie izšķirīgie, vai otrdien uz Ministru kabineta sēdi man diemžēl būs jādodas ar striktākiem ierobežojumiem," uzsvēra ministre.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) saista pēdējo dienu uzliesmojumu ar Rīgas restorāniem "Aqua Luna" un "Riviera", kuros paviesojās cilvēku kompānija, tai skaitā divi tūristi.

SPKC atzīmēja, ka, ja speciālisti līdz nedēļas beigām nenoskaidros visus jaunos koronavīrusa inficēšanās avotus, nākamnedēļ valsts var atgriezties pie striktākiem ierobežojumiem saistībā ar Covid-19 izplatību.

Ministre uzsvēra, ka, risinot jautājumu par iespējamajām izmaiņām ierobežojumiem, tiks novērtēts inficēšanās raksturs un kur tā notiek. Šobrīd, pēc viņas sacītā, ir redzams, ka inficēšanās notiek cilvēkiem, kuri atbraukuši no ārzemēm un rīkojuši ballītes vai pasākumus.

"Tātad uzsvars ir ārzemes un iekštelpas - acīmredzot šis būtu tas virziens, kurā mums būtu jāseko notikumu rašanās cēloņiem un arī uz tiem jāiedarbojas," sacīja ministre.

Iepriekš Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis pauda pieņēmumu par to, ka "otrais vilnis", ja tas notiks, būs saistīts ar robežu atvēršanu un ārzemju braucieniem.

3
Tagi:
Latvija, koronavīruss, Ilze Viņķele
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Jauns Covid-19 uzliesmojums Latvijā: inficējušies vēl 13 cilvēki
Palielināts izmeklējumu skaits: valstī krasi pieaudzis Covid-19 gadījumu skaits
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi