Pulksteņi

Latvijas valdība atbalstījusi atteikšanos no pārejas uz ziemas laiku

193
(atjaunots 09:17 15.08.2018)
Latvijas valdība tāpat cer, ka ES valstis spēs nonākt pie vienotas pozīcijas šajā jautājumā.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Latvijas valdība otrdien atbalstīja Ekonomikas ministrijas sagatavoto valsts pozīciju pulksteņu griešanas jautājumā un atbalstīja ikgadējās pārejas uz vasaras un ziemas laiku prakses izbeigšanu, vēsta RIA Novosti korespondents.

Iepriekš Eirokomisija nolēma noskaidrot Eiropas Savienības valstu viedokli par esošo pārejas kārtību uz vasaras un ziemas laiku. Ar šo mērķi no 6. jūlija līdz 16. augustam ES tiek rīkota gan privātpersonu, gan organizāciju aptauja. Vairumā ES valstu pāreja uz vasaras laiku tika ieviesta 1960.-70. gados. Taču pēdējā laikā dažas ES valstis, tostarp, Lietuva un Somija, aicina atcelt obligāto pāreju uz vasaras laiku, jo tas slikti ietekmē cilvēku veselību un darbspēju.

ES karogs
© Sputnik / Сергей Мелконов

Latvijas valdības lēmums nenozīmē, ka republika atteiksies no laika pārejas uz ziemas laiku. Valsts paziņojusi savu pozīciju, taču gala lēmums tiks pieņemts, pamatojoties uz kopīgo ES lēmumu. Latvijas valdība tāpat cer, ka ES valstis spēs nonākt pie vienotas pozīcijas šajā jautājumā.

"Šai regulai jābūt vienotai visā ES, lai neveidotos situācija, kad Somijā ir viens laiks, Igaunijā — cits," paziņoja otrdienas brīfingā Latvijas ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Pērnā gada oktobrī analītiskās kompānijas TNS Kantar Latvijā veiktā aptauja parādīja, ka 56% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 55 gadiem cieš pāriešanas dēļ uz ziemas laiku. 2017. gada novembrī portālā Manabalss.lv parādījās kārtējā petīcija par pāriešanas uz vasaras un ziemas laiku atcelšanu, kuras autors Latvijai piedāvā dzīvot visu gadu pēc vasaras laika un nomainīt laika joslu. Parakstu vākšana rit kopš decembra, petīcija savākusi mazāk nekā 4 700 balsu.

Pirmo reizi pāreja uz vasaras laiku Latvijā tika īstenota 1981. gadā. Sākot no 1997. gada vasaras laiks ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai.    

193
Pēc temata
Sākusies parakstu vākšana pret pāreju uz ziemas laiku
Pāreja uz ziemas laiku negatīvi ietekmē Latvijas iedzīvotāju pašsajūtu
Par vienu stundu atpakaļ: Latvija pāriet pie ziemas laika
Par vienu stundu atpakaļ: Latvija pāriet pie ziemas laika
Operāciju zāle P. Stradiņa slimnīcā, foto no arhīva

Covid-19 pasliktinājis sirds slimnieku stāvokli Latvijā

3
(atjaunots 08:18 30.09.2020)
Priekšlaicīga mirstība no sirds un asinsvadu slimībām Latvijā ir trīs reizes augstāka, nekā vidēji Eiropā; problēmu šajā jomā bijis daudz arī agrāk, taču ar Covid-19 pandēmiju saistītie ierobežojumi tās ir saasinājuši.

RĪGA, 30. septembris – Sputnik. Ar Covid-19 pandēmiju saistītie ierobežojumi pasliktināja sirds un asinsvadu slimību pacientu stāvokli, vēsta TV3.

Aptauja, kas tika veikta Pasaules sirds dienas gaidās, parādīja, ka kardioloģisko slimnieku stāvoklis pasliktinājies stresa un ar jauno koronavīrusu saistīto ierobežojumu dēļ.

"Tas, ko pacienti mums stāsta, no kā viņi visvairāk šobrīd cieš un ar ko saskāras, ir grūtā pieejamība pie ārstiem, pie speciālistiem, kas faktiski nav nekas jauns. Arī pirms Covid-19, mēs zinām, ka bija jau garas rindas, lai tiktu pie šiem ārstiem. Nu šīs rindas kļuvušas vēl garākas. (…) Mēs zinām, kad ir ļoti daudz cilvēki kas netika vienkārši uz šim vizītēm, kad viņiem vajadzēja. Un tos reālos datus un to, kāda ir situācija, mēs redzēsim pēc pusgada, varbūt tikai pēc gada," pastāstīja Pacientu biedrības "ParSirdi.lv" vadītāja Inese Mauriņa.

Šonedēļ šī organizācija nosūtīja Veselības ministrijai vēstuli ar aicinājumu nekavējoties atrisināt problēmas kardioloģijā. Šobrīd vairāk nekā puse nāvju ir saistītas ar sirds un asinsvadu slimībām. Pērn no tām mira 15 tūkstoši cilvēku.

Taču visvairāk speciālistus uztrauc priekšlaicīgā mirstība – vecumā līdz 64 gadiem. Šis rādītājs Latvijā ir trīs reizes augstāks, nekā vidēji Eiropā.

"Būtībā no šīm slimībām nevajadzētu mirt jauniem cilvēkiem. Diemžēl tā ir, ka arī, skatoties, teiksim, uz Eiropas vidējo rādītāju, mums šī tendence ir augstāka. (...) Šeit būtu jāņem vērā riska faktori, jo šīs nav slimības, no kurām pēkšņi… Tur ir kaut kāds laika periods ar riska faktoriem, kuru rezultātā cilvēks mirst no infarkta vai no insulta," saka SPKC pārstāve Ilze Straume.

Ir trīs galvenie riska faktori – nepareizs uzturs, mazkustīgs dzīvesveids un smēķēšana. Jaunā tendence ir tāda, ka pacientu ar infarktu vecuma amplitūda ir paplašinājusies. Slimnīcā ar šādu diagnozi arvien biežāk nonāk gan 40 gadus veci cilvēki, gan pacienti virs 85 gadiem.

"Tas liecina, ka mūsu sabiedrība noveco, ka mums ir vairāk šo gados veco pacientu. Un, no otras puses, šie jaunie pacienti liecina par to, ka kaut kas primārajā profilaksē nav izdarīts pareizi. Acīmredzot mums ir diezgan daudz pacientu, kuri nav novērsuši riska faktorus, kas ir noveduši pie šis agrīnas infarkta attīstības," paskaidroja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Sirds un asinsvadu slimību klīnikas vadītājs Artis Kalniņš.

Sirds veselības formula paliek nemainīga. Uzturā ir jālieto dārzeņi un augļi, graudaugi un pākšaugi, netaukaini piena produkti un zivis, mazāk treknas gaļas un saldumu. Tāpat ārsti iesaka nodarboties ar sportu vismaz četras-sešas reizes nedēļā. Un, protams, jāatbrīvojas no kaitīgiem ieradumiem, ja tādi ir.

3
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvija un Eiropas Komisija izstrādās kopīgus noteikumus ceļojumiem Covid-19 apstākļos
Viņķele saskatījusi priekšrocības Covid-19 gadījumu skaita pieaugumā Latvijā
Dumpis: ar Covid-19 Latvijā klājas labi, un tas ir bīstami
Vitenbergs: ekonomika ir gatava otrajam Covid-19 vilnim
Parkomāts

Rīgas centrā vairākas reizes pieaugs stāvvietu cenas: iedzīvotāju domas dalās

10
(atjaunots 17:39 29.09.2020)
Sociālo tīklu lietotāji sadalījās divos flangos: vieni uzskata, ka stāvvietu sadārdzināšanās Vecrīgā nāks par labu pilsētai, savukārt citi sašutuši par šādu nekārtību; kādas vēl izmaiņas sagaida pilsētu no 2020. gada 1. oktobra.

RĪGA, 29. septembris – Sputnik. Sociālajos tīklos Rīgas iedzīvotāju ir izveidojuši plašu diskusiju saistībā ar stāvvietu cenu kāpumu galvaspilsētas centrā. Cilvēki sūrojas, ka visas stāvvietas apkārt Vecrīgai iekļaus vienotajā tarifu zonā R, kur par pirmo stundu nāksies maksāt 5 eiro, lai gan agrāk šī summa bija divas reizes zemāka, savukārt no otrās stundas stāvvietas maksa palielinās līdz 8 eiro stundā.

Zem attiecīgas publikācijas vienā no Twitter grupām daži komentētāji neatstāja bez uzmanības jauno Rīgas domes sasaukumu, apsūdzot visos grēkos tieši viņus, taču citi norādīja, ka tā vēl nav paspējusi uzsākt darbu. Viens no komentētājiem norādīja, ka būtu vērts padomāt par pazemes vai daudzstāvu autostāvvietu būvniecību, nevis cenu celšanu.

​"No ko lai saka, ceļš uz elli bruģēts ar labiem nodomiem, piedodiet, šoreiz gan ar stulbiem," piebilda nevienaldzīgais lietotājs.

​Lietotājs ar segvārdu sarkanakmens uzrakstīja, ka tādā garā arī gājējiem ir jāievieš maksa.

​Taču atradās arī tādi, kas nopriecājās par šādu varasiestāžu lēmumu. Viņuprāt, tas samazinās mašīnu skaitu pilsētas centrā, kā arī cels ekoloģija līmeni.

Iepriekš kļuva zināms, ka no 1. oktobra mainīsies "Rīgas satiksmes" maksas autostāvvietu lietošanas noteikumi. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, samazinātu maksu par autostāvvietu varēs veikt arī ar bankas konta starpniecību. Tāpat no ceturtdienas tiks samazināta B autostāvvietu zonas teritorija, kā arī izmaiņas skars R autostāvvietas zonu.

Vairs nav nepieciešamības izmantot SMS apmaksas sistēmas lietotāja uzlīmes. Izmaiņas skārušas arī autostāvvietu lietošanu svētku dienās un darbdienās. Tā, piemēram, gadījumā, ja svētku diena tiek pārcelta uz darbdienu, tad maksa par stāvvietu netiek iekasēta, savukārt, ja darbdiena tiek pārcelta uz brīvdienu, tad, tieši pretēji, tiek iekasēta. Plašāku informāciju par izmaiņām iespējams atrast "Rīgas satiksmes" mājaslapā.

10
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Vai jācieš būs autovadītājiem? Autostāvvietu īpašnieki neuzstādīja jaunos kases aparātus
"Man, latvietim, bija kauns": Gobzems pastāstīja, par ko nākas sarkt Latvijā
Taksometru stāvvietas Rīgas mikrorajonos atdos iedzīvotājiem to nevajadzīguma dēļ