Eiro naudaszīmes. Foto no arhīva

Kreilis: 2000 eiro alga drīzumā pārstās būt par "kosmosu" Latvijā

115
(atjaunots 08:45 14.08.2018)
Strādnieku deficīts liek uzņēmumiem celt algas, vairs nav aiz kalniem diena, kad 2000 eiro uz rokām būs ierasta lieta Latvijā, uzskata Jānis Kreilis.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Bakalaurs šodien Latvijā var viegli saņemt 1000 eiro algu, savukārt labam speciālistam arī 1500 eiro vairs nav "kosmoss", uzskata darba meklējumu portāla reemigrantiem dibinātājs Jānis Kreilis, raksta Dienas Bizness.

Pēc viņa sacītā, šodien Latvijas tirgū vērojams strādnieku trūkums un piedāvājuma pārpilnība, un šī situācija ir izdevīga darba meklētājiem – cīņā par kadriem kompānijas gatavas palielināt algu.

"Tas nozīmē, ka šodien labam speciālistam nerunājot jau par vadītājiem, nopelnīt 1500 eiro uz rokām – tas vairs nav "kosmoss". Turklāt jāņem vērā, ka algas pieaug par 10% gadā, un jau pēc trīs gadiem uz rokām būs jau 2000 eiro. Jā, es, protams, saprotu, ka ir vēl daudz citu faktoru, piemēram, kā attīstīsies pasaules ekonomika, vai tā nebuksēs, vai nepārkarsīs Latvijas tirgus un daudz kas cits. Taču vispārējās tendences paliek nemainīgas: protoši un zinoši cilvēki Latvijā varēs pelnīt arvien vairāk un vairāk. Un inflācija taču joprojām nepārsniedz 3% gadā," — pateica Kreilis.

Pēc viņa sacītā, pirms desmit gadiem uzņēmumi izvirzīja ļoti augstas prasības darba meklētājiem, un varēja izvēlēties labākos, jo bija pietiekams skaits kandidātu.

"Meklējot, piemēram, mārketinga speciālistu, uzņēmums varēja norādīt prasībās piecu gadu darba pieredzi, tostarp, prasmi virzīt tekstus AdWords, Facebook un Twitter, valodas zināšanas, tostarp vācu un franču, prasmes strādāt grafiskā dizaina programmās un vēl maģistra grādu. Un par to visu tas bija gatavs maksāt 500 latu uz rokām," — atzīmēja Kreilis.

Savukārt šodien bakalaurs, kuram ir divu svešvalodu zināšanas un pāris gadu darba pieredze, var atrast darbu par 1000 eiro uz rokām, paziņoja viņš.

"Ja tā turpināsies, tad pēc dažiem gadiem par vienīgo prasību kandidātam kļūs spēja elpot," — noslēdza savu domu Kreilis, citējot kādas Latvijas kompānijas personāldaļas darbinieci.

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, ka gandrīz 70% Latvijas uzņēmēju ir noraizējušies par darbaspēka trūkumu, par to liecina Latvijas Tirdzniecības un ražošanas kameras veiktā aptauja. Aptaujas laikā noskaidrojās, ka visvairāk darbinieku trūkst celtniecībā, pakalpojumu nozarē, tirdzniecībā un medicīnā.

115
Pēc temata
Latvietis Anglijā: fermā pelnu līdz 6000 eiro, mājās neatgriezīšos
Latvijas IKP pieaugs, bezdarbs saruks, bet algas - palielināsies
Latvijas iedzīvotāji brauc uz Kanādu cirst mežu. Alga – 40 tūkstoši
Zemāk par minimālo algu: kam Latvijā ir viszemākās algas
SEB bankā pastāstīja, kad alga Latvijā sasniegs tūkstoti eiro
Skolniece, foto no arhīva

"Neredzamie bērni": tālmācību pirmie rezultāti Latvijā

4
(atjaunots 07:03 01.06.2020)
Pagājuši divi tālmācību mēneši – absolūti jauna un visnotaļ sāpīga pieredze Latvijas skolām. Tikmēr Izglītības un zinātnes ministrija jau nopietni plāno šīs epopejas turpinājumu arī nākamajā mācību gadā.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Par tālmācību plusiem un mīnusiem un par to, kāda mācība ir jāgūst nākotnes iecerēm, Bb.lv aprunājās ar Rīgas 34. vidusskolas direktori, pedagoģijas doktori Nataļju Rogaļevu.

Plusi

Direktore atzinās, ka jau ir noilgojusies pēc savu skolēnu un skolotāju sejām un sapņo pēc iespējas drīzāk tikties ar viņiem nevis tiešsaistē, bet dzīvajā kā agrāk. Taču savu plusi, protams, ir arī tālmācībām.

"Bērni strādāja patstāvīgi, un viņi iemācījās atbildīgāk izpildīt uzdevumus, patstāvīgi tikt skaidrībā ar tiem," stāsta Nataļja Rogaļeva. "Viņi iemācījās strādāt ar tehnoloģijām, arī daudzi skolotāji pavirzījušies uz priekšu savā darbā ar tehnoloģijām. Vēl viens pluss, manuprāt, ir tajā, ka bija daudz uzdevumu, kas bija saistīti ar nepieciešamību lasīt, jeb tādi uzdevumi, kurus nav iespējams izpildīt, ja tu neizlasīsi tekstu. Tādēļ, gribi negribi, skolēniem nācās daudz lasīt. Un tas ir labi, jo lasīšanas iemaņas mūsdienu bērniem nav diez ko attīstītas, un šajos divos mēnešos tās droši vien ir uzlabojušās."

Taču arī mīnusu nesagatavotās tālmācībās izrādījies ne tik maz.

Mīnusi

"Kopumā mūs pievīla skolotāju IT sagatavotība, un pirmās divas nedēļas mēs nebijām īpaši gatavi tam, lai piedāvātu bērniem attālinātas tiešsaistes mācību stundas, un kamēr mēs apguvām šīs metodikas, protams, pagāja laiks," skaidro direktore. "Otrkārt, protams, komunikācijas, individuālās pieejas trūkums, kad skolotājs redz, kas notiek klasē, un var kontrolēt katru bērnu. Dažkārt pasniedzējam pietiek vienkārši pienākt klāt pie skolēna un pastāvēt blakus viņam vai paskatīties uz viņu, lai viņš sāktu strādāt. Esošajā situācijā šādas iespējas mums nebija, un tādēļ daudzus bērnus mēs vienkārši "pazaudējām", jo "aiziet" līdz katram bērnam tālmācību situācijā mums neizdevās. Un, protams, ļoti liels mīnuss – tā ir bērnu "noslāņošanās". Iznāca, ka tie bērni, kuriem vecāki palīdzēja: pieslēgties pie tiešsaistes mācību stundām, lejupielādēt uzdevumus, kaut ko skaidroja – jutās ērti, izjuta atbalstu un veiksmīgi mācījās. Atšķirībā no tiem bērniem, kuri palika viens pret vienu ar skolotāju aiz kadra.

Arī vecāki sūdzējās, ka viņi paši no rīta līdz vakaram strādā attālināti un viņiem nav iespējas un spēka palīdzēt saviem bērniem. Un atsevišķi skolēni, paliekot bez strādājošo vecāku palīdzības, izpildīja uzdevumus daudz sliktāk, bet ir arī tādi bērni, kuri vispār praktiski nemācījās šos divus mēnešus. Kādas būs viņu zināšanas nākamā mācību gada sākumā, grūti pat prognozēt."

Kļūdu labojums

Nataļja Rogaļeva uzskata, ka ja septembrī atsāksies tālmācības, pirmām kārtām ir jādomā par to, kā uzlabot skolotāju zināšanas tehnisko jautājumos.

"Lai arī šajos divos mēnešos situācija ir uzlabojusies, mūsu skolā ir vismaz 30 pedagogi, kuri nenovadīja nevienu tiešsaistes konferenci, nevienu tiešsaistes mācību stundu vai konsultāciju un vienkārši banāli pievienoja uzdevumus, augšupielādēja failus, un dažkārt pat ne prezentāciju, bet vienkārši tekstu: izpildi tādu un tādu uzdevumu mācību grāmatā, uzraksti un atsūti man," stāsta direktore. "Tātad, mums ir ļoti stipri jārūpējas par skolotāju tehnisko un datorpratību, jāizstrādā kaut kādi protokoli un procedūras, kā mēs varam sasniegt katru bērnu. Un mums ļoti nopietni jāpadomā par to, ko mēs darīsim ar tiem bērniem, kuri izkrīt no procesa, jo viņi reāli izkrīt, mēs viņus neredzam – tālmācībās pastāv "neredzamie bērni"."

Ko uzņem 10. klasē

Tomēr dzīve turpinās, un šogad jau 30 Rīgas skolas nolēma uzņemt skolēnus 10. klasē uz konkursa pamata, pēc iestājeksāmenu rezultātiem. Šogad eksāmens būs vienots visām 30 skolām. Pārbaudījums notiks 15. jūnijā, divu stundu garumā. Eksāmena saturā ir zināšanas matemātikā un svešvalodā.

Katrai skolai, kas ir pieteikusies šai eksaminācijai, jāsniedz sava platforma tās sarīkošanai, savukārt bērni varēs piereģistrēties eksāmenam Rīgas domes Izglītības departamenta mājaslapā, norādot to, kurā skolā viņi vēlas nolikt šo eksāmenu. Saņemot rezultātus uz rokām, topošais 10. klases skolnieks varēs doties ar tiem uz jebkuru viņa izvēlēto skolu, kura noteikts savus atlases kritērijus. Piemēram, 60% vai 70% pareizi izpildīta daba.

Ja skola nav pieslēgusies šim vienotajām iestājeksāmenam, tad tai nav tiesību veikt nekāda veida pārbaudes vispār un ir jāuzņem bērni atbilstoši iestāšanās iesniegumu iesniegšanas kārtībai.

4
Tagi:
izglītība, skolotāji, skola
Pēc temata
Skandāls ar "Tava klase": premjeram radušies jautājumi Šuplinskai
Degi Karajevs: 1. septembrī krievu pirmklasniekus gaida šoks
Skolas direktore: mācības tiešsaistē – tas ir ne tikai stress, bet arī izaicinājums
Latviešu pedagogi: skolu reforma rada idiotus
Panorāmas rats Amsterdamā

Lietuvas uzņēmums uzbūvēs Rīgā panorāmas ratu

8
(atjaunots 14:58 31.05.2020)
Panorāmas rata būvniecības projektam Uzvaras parkā Rīgā jābūt īstenotam līdz 2022. gada septembrim.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Izsoles laikā Lietuvas uzņēmums "RPR Operators" ieguva tiesības uzbūvēt Pārdaugavā Raņķa dambī panorāmas ratu, raksta Tvnet.lv.

Lēmumu par apbūvi Rīgas dome pieņēma jau 2019. gada jūlijā.

Izsole notika 2019. gada oktobrī. Par uzvarētāju kļuva Lietuvas kompānija, kura nodarbojas ar atrakciju un atpūtas parku būvniecību.

Pēc izsoles apbūvētājam nodeva zemesgabalu 5,7 tūkstošu kvadrātmetru platībā Uzvaras parkā, starp Raņķa dambi un Slokas ielu. Saskaņā ar noteikumiem, panorāmas rata augstums nedrīkst pārsniegt 60 metrus. Kompānijai tiek dotas apbūves tiesības uz 30 gadiem.

Līdz 2021. gada 30. septembrim "RPR Operators" ir jāizstrādā un jāapstiprina panorāmas rata projekts, kurš ir jāsaskaņo ar departamentu. Būvniecības beigas ir ieplānotas līdz 2022. gada septembra beigām.

Pēc Rīgas Būvvaldes pārstāvja Edgara Butāna sacītā, jau ir saņemta Lietuvas uzņēmuma būvniecības ideja par rata uzstādīšanu, lēmums šajā jautājumā tiks pieņemts 2020. gada 20. jūnijā.

8
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Poļu tūristi iedarbinājuši panorāmas ratu mirušajā Pripetē
Televizori un wi-fi augstumā: Ķīnā atklāts jauns panorāmas rats