Saules elektrostacija

Eksperti: nav iespējams atteikties no OIK pilnībā

50
(atjaunots 12:20 02.08.2018)
Latvijas Ekonomikas ministrijas darba grupa uzskata, ka tā saucamie "zaļie sertifikāti" problēmu neatrisinās, jo arī tas ir atbalsta mehānisms.

RĪGA, 2. augusts — Sputnik. Nav iespējams pilnībā atteikties no elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK), paziņoja Ekonomikas ministrijas darba grupas loceklis, eksperts enerģētikas jautājumos Juris Ozoliņš LTV pārraidē "Rīta panorāma".

Ozoliņš paskaidroja, ka "zaļās" enerģijas ražošana sagādā zināmus izdevumus, ko nepieciešams segt. Eksperts kritiski novērtēja ierosinājumu aizvietot OIK ar tā saucamajiem zaļajiem sertifikātiem. Savulaik tika plānots ieviest tos visā Eiropā, taču vēlāk idejas autore — Dānija un citas valstis atteicās no tās, jo piedāvāto sistēmu bija grūti pārvaldīt.

Arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājam Jānim Endziņam raizes sagādā Ekonomikas ministrijas iecere no 2021. gada aizvietot OIK ar "zaļajiem sertifikātiem". Pārsvarā šī sistēma darbojas lielās valstīs ar lielu tirgu, atzīmēja Endziņš. Viņš uzsvēra, ka vairākas valstis no tādas pieejas atteikušās, un pašlaik būtu jāizvērtē, vai rezultātā izmaksas samazināsies.

Vakar ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens iepazīstināja ar darba grupas ierosinājumiem OIK atcelšanas jautājumā, vēsta rus.db.lv. Ministrija ierosina 2019. gadā atjaunot subsidētās enerģijas nodokli 15% apmērā, noteikt jaunas prasības biogāzes stacijām par pārtikas atkritumu un citu organiskas izcelsmes atkritumu minimālo daļu. Plānots arī reformēt maksājumu par jaudu, grozīt tā administrēšanu, ieviešot stacijām prasību iekļaut savos izdevumos papildu pakalpojumus, kā rezultātā mazināsies patērētāju maksājumi. Ekonomikas ministrija piedāvā arī pārskatīt iekšējās peļņas normu un ieviest "zaļos sertifikātus".

Iepriekš Ašeradens paziņoja, ka atteikšanās no OIK draud Latvijai ar lieliem tiesu procesiem. Viņš paskaidroja, ka summas, iespējams, būs mērojamas simtos miljonu eiro, un ministrijas uzdevums ir rast tiesisku risinājumu izejai no šīs situācijas. Politiķis piebilda, ka labus risinājumus piedāvā Eiropas Komisija.

Šī gada sākumā patērētāji visā valstī saņēma ievērojami pieaugušus rēķinus par elektrību. LTRK kritizēja OIK reformu, "Zemnieku saeima" paziņoja, ka pieprasa ekonomikas ministra demisiju. Opozīcija sāka vākt sarakstus ar līdzīgu mērķi.

Tolaik Ašeradens paziņoja, ka reforma dāvājusi iespēju samazināt elektrības cenu lielajiem ražotājiem, un problēmas esot radušās tikai sezonas uzņēmumiem. Tiesa, vēlāk viņš pauda viedokli, ka OIK sistēma ir "morāli bankrotējusi" un to laiks likvidēt.

Darba grupas ekspertiem tika uzdots līdz 1. augustam izvērtēt OIK un subsidētās elektroenerģijas ietekmi uz tautsaimniecību un iesniegt ierosinājumus sistēmas atcelšanai.    

50
Pēc temata
Lai neiznāk kā ar OIK: iepakojuma depozīta sistēma ir jāpārdomā
Ašeradens apsola Latvijas iedzīvotājiem OIK maksas samazināšanu par 13%
Kučinskis: jautājums par OIK tiks atrisināts jau šīs valdības laikā
Zemnieku elektrības rēķinus apspriedīs ministra sapulcē

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

5
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

5
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

11
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

11
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam