Dzelzceļa stacija Rīgā

"Latvijā sistēma palīdz tev nomirt": emigranti nedomā atgriezties

141
(atjaunots 13:19 30.07.2018)
Algu, sociālo pabalstu līmenis, uzņēmējdarbības nosacījumi vilina latviešus pārvākties uz Igauniju.

RĪGA, 30. jūlijs — Sputnik. Arvien vairāk latviešu pārvācas uz pastāvīgu dzīvošanu kaimiņu Igaunijā — pirmām kārtām, dēļ augstākām algām, tādējādi saglabājot iespēju bieži viesoties dzimtenē, raksta Press.lv ar atsauci uz avīzi Maaleht.

Pēc Valgas apgabala Bezdarba kases darba devēju nodaļas konsultantes Pilles Mummas sacītā, pēdējo gadu laikā latviešu interese par darba iespējām Igaunijā manāmi pieaugusi. Saskaņā ar 2017. gada datiem, Igaunijā dzīvo vairāk nekā trīs tūkstoši latviešu, kamēr pirms septiņiem gadiem tie bija 1762 cilvēki. Daudzi latvieši pārvākušies uz Valgu, taču cilvēki piekrīt doties uz Pelvi, Tartu un Tallinu, jo galvenais ir dzīves līmenis un alga.

Rūpnīcas drupas
Sputnik / Робертс Вицупс

"Daži pabalsti robežas viņpusē arī ir augstāki. Bieži gadās, ka cilvēki patiešām pārvācas uz dzīvi šeit. Sākumā atbrauc strādāt un pēc tam pārved arī ģimenes," pastāstīja Valgas apgabala pārvaldes Komunikācijas dienesta vadītājs Pijms Kama.

Latvijā dzimusī Santa Tohvere, kura jau septiņus gadus dzīvo kaimiņu republikā, pastāstīja, ka viņai izšķirošais pārvākšanās faktors bija uzņēmējdarbības nosacījumi. Viņai un viņas vīram bijušas vienlaikus nelielas kompānijas Latvijā un Igaunijā.

"Kaut kā pati par sevi uzņēmējdarbība sāka vairāk attīstīties Igaunijā, un beigās mēs sapratām, ka Tallinā mums būs vieglāk," paskaidroja Tohvere, kura atzīmēja, ka pēc dzimtenes neskumst.

Dans pārvācās uz Igauniju pirms desmit gadiem, kad viņa celtniecības firmai piedāvāja šeit darbu. "Liekas, ka šeit arī krīzes nav!" stāsta vīrietis.

"Ja Latvijā aparāts palīdz tev nomirt, tad Igaunijā aparāts palīdz tev dzīvot!" saka vēl viens uz Igauniju aizbraukušais latvietis Rolands.

"Cerība uz Latviju kā uz tiesisku valsti ir zudusi. Mēs ar vīru, kurš ir igaunis, nolēmām dzīvot valstī, kur cilvēkiem ļauj dzīvot. Arī bērnu izglītība ir daudz draudzīgāka, pavisam cits līmenis," saka Agita.

"Pastāv daudz iemeslu, kuru dēļ šeit atbraukušies cilvēki paliek. Kādam tas ir piemērotāks darba tirgus, kādam — veselības aprūpes sistēma, kādam — mentalitāte. Man galvenais faktors ir tas, ka es šeit jūtos kā cilvēks un saņemu algu, kura atbilst tam, ko es spēju piedāvāt," spriež Emīls.

Latvija ir viena no Eiropas līderiem pēc iedzīvotāju skaita samazināšanās līmeņa. Sākot no 1990. gada valsts pazaudējusi ap 20% iedzīvotāju. Saskaņā ar ANO prognozēm, līdz 2050. gadam Latvija pazaudēs vēl 22% iedzīvotāju, savukārt līdz 2100. gadam — 41%. par galvenajiem depopulācijas iemesliem Latvijā sauc zemos ienākumus, salīdzinot ar bagātajām ES valstīm, nepietiekamo ekonomikas izaugsmi un stipru noskaņojumu pret migrantiem, kura dēļ iedzīvotāju samazināšanos nevar atspēkot iebraucēji no citām valstīm.    

141
Pēc temata
Demogrāfs aprēķinājis, cik iedzīvotāji paliks Latvijā līdz 2030. gadam
Politico: Latvija – zūdošā valsts
Arhitekts: Latvijas iedzīvotājiem nav pa kabatai normāls mājoklis
LU

Latvijas augstskolas pārgājušas pie attālinātām studijām

10
(atjaunots 16:48 26.10.2020)
Praktiskās nodarbības Latvijas augstskolu stundentiem joprojām notiks klātienē, tomēr lekcijas būs organizētas attālināti.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. No šīsdienas līdz 15. novembrim mācību process augstākajās mācibu iestādēs būs daļēji attālināts, vēsta Tvnet.

Šo lēmumu valdība pieņēma aizvadītās nedēļas nogalē, jo nesenie Covid-19 izplatības gadījumi valstī cita starpā saistīti ar augstskolu studentiem.

Grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai pieņemti ar mērķi ierobežot studentu pulcēšanos.

Mācību process augstskolās būs daļēji attālināts – lekcijas notiks attālināti, bet iemaņu iegūšanai nozīmīgas praktiskās nodarbības ļauts organizēt klātienē, ievērojot stingrus drošības pasākumus.

Attālinātās mācības sākušās arī skolu vecākajās klasēs, tomēr skolēniem nodrošināta iespēja tām sagatavoties.

Slimību profilakses un kontroles dati liecina, ka augstākais Covid-19 izplatības līmenis konstatēts mācību iestādēs un bērnu kolektīvos, otro vietu ieņem saslimušo ģimenes locekļi un kontaktpersonas.

10
Tagi:
augstākā izglītība, izglītība, koronavīruss
Pēc temata
Šuplinska aicina skolas atgriezties pie tālmācībām
Skolotāji aizvien biežāk slimo ar Covid-19
Latvijas skolotāji pieprasa valsts kompensācijas par izdevumiem attālinātajam darbam
Liepājas skolas nelabprāt pāriet pie tālmācībām
Banku karte

Interneta pirkumu epidēmija: ko iedzīvotāji visbiežāk pērk tīmeklī

10
(atjaunots 16:47 26.10.2020)
Pēc stingro ierobežojumu periodā, kad pirkumi internetā bija piespiedu pasākumus, iedzīvotājiem tomēr saglabājies ieradums visu iegādāties tīmeklī, liecina bankas Citadele dati.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Dati, kas apkopoti par pirkumiem internetā 2020. gadā, liecina, ka iepirkšanās tīmeklī ir sasniegusi kolosālus apmērus, tomēr mainījies pirkumu sortiments, atzīmēja banka "Citadele".

Karantīnas laikā Latvijā bija populāri gandrīz visu iegādāties attālināti, internetā. Agrāko pieprasījumu, piemēram, naktsmītņu un aviobiļešu rezervāciju nomainīja parasti ikdienas sadzīves pirkumu.

Par stabilu nišu kafejnīcām un restorāniem kļuva ēdienu piegāde mājās. Septembrī ēdienu piegādes pasūtījumu skaits pārsniedza pavasarī sasniegtos rādītājus, vēsta Press.lv.

Bankas "Citadele" speciālisti atzīmēja, ka pavasarī pāreja pie interneta pirkumiem bija piespiedu lieta, ņemot vērā ārkārtejo situāciju valstī, bet tagad šī tendence saglabājusies ērtību un komforta labad. Pircēji ir pieraduši, ka iespējams droši iegādāties pārtiku, apģērbu, sadzīves iekārtas, neapmeklējot veikalu.

Uzņēmēji ir uztvēruši šīs tendences un tagad plašak piedāvā visu informāciju elektroniskā formātā, kā arī paplašinājuši iespējas iegādāties preces un pakalpojumus internetā.

Bankas "Citadele" karšu un norēķinu operāciju nodaļas vadītājs Andris Lazdiņš norādīja, ka uzņēmēji sākuši plašāk interesēties par e-komerciju. Domājot par konkurenci ar starptautiskajiem interneta veikaliem, firmas Latvijā sākušas būtiski mainīt biznesa formātu, kļūst pieejamākas un ērtākas Latvijas iedzīvotājiem.

Jāpiebilst, ka šī gada pavasarī aviobiļešu iegāde Latvijā sarukusi 20 reizes, vairākkārt mazinājusies mitekļu rezervēšana. Naktsmītņu pieprasījuma nelielo lejupslīdi sekmēja iekšzemes tūrisma saglabāšanās, kā arī braucieni uz kaimiņvalstīm.

10
Tagi:
internets
Pēc temata
Latvijā atļauts pasūtīt zāles ar piegādi uz mājām: kā tas darbojas
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Piegāde kaut vai pusnaktī: kā Covid-19 izmainījis pārtikas pasūtīšanu tiešsaistē Latvijā
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

0
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

0
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā