Swedbank kalkulators

Aizvainoja pilsoni: Swedbank krieviski atteica latvietei kredīta piešķiršanā

77
(atjaunots 10:22 28.07.2018)
Latvijas iedzīvotāja saņēmusi no bankas atteikumu kredīta izsniegšanā krievu valodā un pasūdzējās vietējā nacionālistiskā avīzē Latvijas Avīze.

RĪGA, 28. jūlijs – Sputnik. Swedbank kredītkartes saņemšanas pieteikumu iesniegusī Latvijas iedzīvotāja sašutusi par to, ka atteikums viņai atnācis krievu valodā. Sieviete vārdā Vita pat paziņojusi par to avīzei Latvijas Avīze, atzīmējot, ka bankas rīcība esot, aizvainojusi viņu nevis kā bankas klienti, bet kā Latvija pilsoni.

Pēc Vitas sacītā, pirms dažām nedēļām viņa aizpildīja internetbankā pieteikumu kredītkartes saņemšanai – latviešu valodā. Vita apgalvo, ka nekur dokumentos neesot norādījusi, ka vēlētos saņemt informāciju svešvalodā. 

Taču pēc dažām dienām uz viņas mobilo tālruni atnāca īsziņa no bankas krievu valodā, kas rakstīta latīņu burtiem: "Izvērtējot jūsu kredītu vēsturi, ienākumus, un, rūpējoties par apdomātu kreditēšanu, paziņojam, ka šobrīd nevaram piešķirt jums kredītu."

Sieviete paziņoja, ka uzruna krievu valodā aizvainojusi viņu nevis kā bankas klienti, bet kā pilsoni.

"Vai tiešām, dzīvojot Latvijas valstī, man katru reizi ikvienā iestādē jāatgādina, ka vēlos sazināties valsts valodā? Vai tomēr darbinieku pašu pienākums būtu komunikācijai izvēlēties valsts valodu?" — citē Vitas vārdus izdevums.

Pēc viņas sacītā, pēdējā laikā, sākot ar veikaliem un beidzot ar valsts iestādēm, kļūst par normu uzrunāt klientus vai nu divās valodās, vai tikai krieviski.

Swedbank pārstāve Kristīne Jakubovska uz jautājumu par bankas valodas politiku paziņoja avīzei, ka banka komunicē ar klientiem tajā valodā, kādā viņi paši izvēlēsies.

"Saziņas valodu klients var brīvi izvēlēties un mainīt gan internetbankā, gan sazinoties ar banku pa tālruni, gan filiālēs. Šajā situācijā, nezinot konkrēto klienti, diemžēl nav iespējams noteikt, kāpēc nosūtīta informācija valodā, kuru kliente nav izvēlējusies par saziņas valodu ar banku. Aicinām klienti sazināties ar banku un lūgt bankas darbiniekus precizēt saziņas valodu ar konkrēto klientu – to var izdarīt gan internetbankā, gan telefoniski. Un noteikti vēlos atvainoties bankas vārdā, ja ir notikusi kļūda," — pateica Jakubovska.

Savukārt Valsts valodas centra pārstāvis Viesturs Razumovskis uzsver, ka, saskaņā ar Valsts valodas likumu, katram ir tiesības vērsties ar iesniegumiem un sarunāties valsts valodā iestādēs, uzņēmumos, sabiedriskās un reliģiskās organizācijās. No tā top skaidrs, ka kompānijām ir pienākums sniegt informāciju klientiem latviešu valodā. Par šo noteikumu pārkāpumu var tikt izrakstīts 70-140 eiro sods.

"Konkrētajā gadījumā gan grūti pateikt, vai noticis apzināts pārkāpums. Tādēļ es aicinātu gan šo kundzi, gan citus cilvēkus līdzīgās situācijās vērsties ar iesniegumu VVC, lai varam uzsākt pārbaudes lietu," — paziņoja Razumovskis.

Iepriekš Swedbank nav nonākusi valodas inspektoru redzeslokā. Saskaņā ar VVC pārstāvja vērtējumu, kopumā lielie Latvija uzņēmumi atbildīgi izturas pret valodas prasībām, jo saprot, ka Valsts valodas likuma pārkāpumi spēj nopietni ietekmēt reputāciju. Taču līdz ar Informācijas tehnoloģiju izmantošanas palielināšanos komunikācijā ar klientiem arvien biežāk rodas situācijas, kad tehnisku kļūdu dēļ vai "cilvēciskā faktora" rezultātā rodas šāda veida starpgadījumi.

Latvijā ir viena valsts valoda – latviešu valoda. Krievu valodai ir svešvalodas statuss, neskatoties uz to, ka tā ir dzimtā valoda gandrīz 40% valsts iedzīvotāju.

77
Pēc temata
"Kāpēc runājat krieviski" nevis "paldies": Rīgas radiostacijas ikdiena
VVC: latviešiem ir jātiesājas par krievu valodas prasībām darbā
Nacionālistu nakts murgi, jeb Diena, kad Latvijā aizliegs runāt latviski
"Korovka" īstam latvietim: uzņēmējs "troļļo" VVC
Kas to būtu domājis: Baltijas valstu premjeri tiekoties sarunājas krieviski
Ne Pāvels, bet Pāvils: VVC attīrījis kalendāru no nelatviešu vārdiem

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

5
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

5
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

11
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

11
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam