Kaļķu iela Vecrīgā

Darbs un nauda nav galvenais: Latvijas ĀM zina, ar ko piesaistīt reemigrantus

102
(atjaunots 16:24 20.07.2018)
Latvija spēj dot reemigrantiem kaut ko labāku, nekā augsti apmaksāts darbs un karjeras izaugsmes iespējas, atgādināja ĀM.

RĪGA, 20. jūlijs – Sputnik. Pēc Ārlietu ministrijas Saeimas sekretāres Zandas Kalniņas-Lukaševicas sacītā, vairums reemigrantu uzskata par galveno atgriešanās priekšrocību dzimtenē iespēju būt kopā ar tuviniekiem un draugiem, vēsta Mixnews.lv.

Pasažieri lidostā. Foto no arhīva
© Sputnik / Максим Блинов

Par to Kalniņa-Lukaševica paziņoja sociālās kustības semināra "Latvija strādā" laikā. Viņa pastāstīja darba devējiem par rekomendācijām un iepazīstināja viņus ar reemigrācijas atbalsta nosacījumiem, kuri paredzēti likumprojektā par diasporu, kuru nolasīs šī gada rudenī Saeimā.

Tele2 mobilo sakaru operatora iniciētais projekts "Latvija strādā" ir virzīts uz ārzemēs dzīvojošos tautiešu piesaistīšanu darbam Latvijā.

Kalniņa-Lukaševica sniedza Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījumu centra veiktās aptaujas rezultātus. Saskaņā ar šiem datiem, 66% reemigrantu uzskata par atgriešanās priekšrocību iespēju būt blakus tuviniekiem un draugiem, savukārt 31% aptaujas dalībnieku uzskata par motivāciju skaidru, draudzīgu vidi.

Radiet apstākļus

Parlamenta sekretāre uzsvēra, ka tas viss neatceļ reemigrantu nodarbinātības un augsti apmaksāta darba esamības aktualitāti dzimtenē. Turklāt Kalniņa-Lukaševica minēja karjeras izaugsmes un apmācības iespējas svarīgumu. Taču, tostarp, viņa atzīmēja, ka liela nozīme dzimtenē atgrieztajiem latviešiem ir arī kolektīvs, kurā viņi strādā.

Turklāt svarīgi nodrošināt cilvēkus ar dzīvesvietu, savukārt bērniem sniegt iespēju apmeklēt bērnudārzus un skolās, lai vecāki varētu strādāt. Parlamenta sekretāre aicināja darba devējus, kuri vēlas atgriezt cilvēkus no ārzemēm, aizdomāties par šiem aspektiem. Kalniņa-Lukaševica tāpat atgādināja par tiešsaistes intervijas rīkošanas iespēju, ko darba devēji var rīkot ar latviešiem, kuri dzīvo ārzemēs, un par to, ka darba devējam nav jāpieprasa, lai reemigrants nekavējoties uzsāk darbu – cilvēkam jādod laiks uz pārcelšanos. Turklāt darba devējam ir jāsniedz skaidri sludinājumi par vakancēm un jāsniedz profesionālās apmācības iespēja.

Likumā par diasporu tāpat paredzēta iespēja deklarēt papildu adresi Latvijā, kas ļaus iestāties bērnudārza rindā vai pieteikties skolā, kamēr pārvākšanās vēl tiek plānota.

Atpakaļ Latvijā

Iepriekš darbu sāka pilotprojekts, kura mērķis ir palīdzēt atgriezties dzimtenē darba emigrantiem. Šiem nolūkiem atvēlēti 425 tūkstoši eiro. Programmas ietvaros visos Latvijas reģionos darbu sākuši koordinatori. Viņu uzdevums ir veidot saziņu ar ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem, lai noskaidrotu viņu vajadzības un problēmas, kas neļauj atgriezties dzimtenē. Tāpat viņu pienākums ir iespēju robežās sniegt atbalstu šiem cilvēkiem. Projektu koordinē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Pirmās sarunas ar latviešiem ārvalstīs apliecināja, ka cilvēkus visbiežāk no atgriešanās atbiedē grūtības ar atbilstoša darba meklējumiem, mājokļa un bērnu izglītības jautājums. Dažiem radies arī valodas jautājums — daudzi emigranti jau aizmirsuši latviešu valodu un daudz labāk sarunājas angliski. Tāpēc viņi meklē darbu uzņēmumos, kuros darbā jāizmanto angļu valoda.

Taču neskatoties uz visām šīm labajām ziņām, cilvēki turpina aizbraukt no Latvijas, pametot savus draugus, atstājot mīļoto darbu un kolēģus. Jūnija beigās rīdziniece, kura pēc ilgām pārdomām nolēmusi emigrēt, publicēja savā Facebook lapā publikāciju par to, ka ir ļoti smagi šķirties no Latvijas, taču dzīve valstī kļūst neciešama.

102
Pēc temata
Reemigrācijas projekts: 20 ģimenes jau atgriezušās, 31 grasās atgriezties
Vakanču "copy-paste" mums nav vajadzīgs: latvieši kritizē reemigrācijas plānu
Dažkārt viņi atgriežas: nosaukti reemigrācijas iemesli
LU

Latvijas augstskolas pārgājušas pie attālinātām studijām

5
(atjaunots 16:48 26.10.2020)
Praktiskās nodarbības Latvijas augstskolu stundentiem joprojām notiks klātienē, tomēr lekcijas būs organizētas attālināti.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. No šīsdienas līdz 15. novembrim mācību process augstākajās mācibu iestādēs būs daļēji attālināts, vēsta Tvnet.

Šo lēmumu valdība pieņēma aizvadītās nedēļas nogalē, jo nesenie Covid-19 izplatības gadījumi valstī cita starpā saistīti ar augstskolu studentiem.

Grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai pieņemti ar mērķi ierobežot studentu pulcēšanos.

Mācību process augstskolās būs daļēji attālināts – lekcijas notiks attālināti, bet iemaņu iegūšanai nozīmīgas praktiskās nodarbības ļauts organizēt klātienē, ievērojot stingrus drošības pasākumus.

Attālinātās mācības sākušās arī skolu vecākajās klasēs, tomēr skolēniem nodrošināta iespēja tām sagatavoties.

Slimību profilakses un kontroles dati liecina, ka augstākais Covid-19 izplatības līmenis konstatēts mācību iestādēs un bērnu kolektīvos, otro vietu ieņem saslimušo ģimenes locekļi un kontaktpersonas.

5
Tagi:
augstākā izglītība, izglītība, koronavīruss
Pēc temata
Šuplinska aicina skolas atgriezties pie tālmācībām
Skolotāji aizvien biežāk slimo ar Covid-19
Latvijas skolotāji pieprasa valsts kompensācijas par izdevumiem attālinātajam darbam
Liepājas skolas nelabprāt pāriet pie tālmācībām
Banku karte

Interneta pirkumu epidēmija: ko iedzīvotāji visbiežāk pērk tīmeklī

4
(atjaunots 16:47 26.10.2020)
Pēc stingro ierobežojumu periodā, kad pirkumi internetā bija piespiedu pasākumus, iedzīvotājiem tomēr saglabājies ieradums visu iegādāties tīmeklī, liecina bankas Citadele dati.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Dati, kas apkopoti par pirkumiem internetā 2020. gadā, liecina, ka iepirkšanās tīmeklī ir sasniegusi kolosālus apmērus, tomēr mainījies pirkumu sortiments, atzīmēja banka "Citadele".

Karantīnas laikā Latvijā bija populāri gandrīz visu iegādāties attālināti, internetā. Agrāko pieprasījumu, piemēram, naktsmītņu un aviobiļešu rezervāciju nomainīja parasti ikdienas sadzīves pirkumu.

Par stabilu nišu kafejnīcām un restorāniem kļuva ēdienu piegāde mājās. Septembrī ēdienu piegādes pasūtījumu skaits pārsniedza pavasarī sasniegtos rādītājus, vēsta Press.lv.

Bankas "Citadele" speciālisti atzīmēja, ka pavasarī pāreja pie interneta pirkumiem bija piespiedu lieta, ņemot vērā ārkārtejo situāciju valstī, bet tagad šī tendence saglabājusies ērtību un komforta labad. Pircēji ir pieraduši, ka iespējams droši iegādāties pārtiku, apģērbu, sadzīves iekārtas, neapmeklējot veikalu.

Uzņēmēji ir uztvēruši šīs tendences un tagad plašak piedāvā visu informāciju elektroniskā formātā, kā arī paplašinājuši iespējas iegādāties preces un pakalpojumus internetā.

Bankas "Citadele" karšu un norēķinu operāciju nodaļas vadītājs Andris Lazdiņš norādīja, ka uzņēmēji sākuši plašāk interesēties par e-komerciju. Domājot par konkurenci ar starptautiskajiem interneta veikaliem, firmas Latvijā sākušas būtiski mainīt biznesa formātu, kļūst pieejamākas un ērtākas Latvijas iedzīvotājiem.

Jāpiebilst, ka šī gada pavasarī aviobiļešu iegāde Latvijā sarukusi 20 reizes, vairākkārt mazinājusies mitekļu rezervēšana. Naktsmītņu pieprasījuma nelielo lejupslīdi sekmēja iekšzemes tūrisma saglabāšanās, kā arī braucieni uz kaimiņvalstīm.

4
Tagi:
internets
Pēc temata
Latvijā atļauts pasūtīt zāles ar piegādi uz mājām: kā tas darbojas
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Piegāde kaut vai pusnaktī: kā Covid-19 izmainījis pārtikas pasūtīšanu tiešsaistē Latvijā
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

0
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

0
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā