Kārlis, Linda un laiva Linda Riodežaneiro

Latvietis šķērsos Kluso okeānu airu laivā, lai palīdzētu bērniem

199
(atjaunots 15:11 19.07.2018)
Piedzīvojumu meklētājs Kārlis Bardelis devies jaunā bīstamā maršrutā, lai piesaistītu uzmanību labdarības programmai, lai ikvienam bērnam Latvijā būtu iespēja izaugt ģimenē.

RĪGA, 19. jūlijs — Sputnik. Latvietis Kārlis Bardelis iecerējis šķērsot Kluso okeānu no Dienvidamerikas līdz Austrālijai airu laivā Linda, lai palīdzētu bērnunamu audzēkņiem atrast audžuģimenes, vēsta ziedot.lv.

Projekta "Bored of Borders" 2013. gada rudenī ar skrituļslidām šķērsoja Eiropu no Nordkapa raga Norvēģijā līdz Gibraltāram. 2014. gada pavasarī viņš ar slēpēm devās apkārt Polārajam lokam no Krievijas robežas līdz Norvēģijas jūrai, XXII ziemas Olimpiādi Sočos atzīmēja ar braucienu ar velosipēdu no Rīgas līdz Sočiem, lai savāktu naudu Bērnu slimnīcai Rīgā, kā arī airu laivā šķērsoja Atlantijas okeānu no Namībijas uz Riodežaneiro.

Jauno maršrutu viņš nosaucis par gRow together un veltījis to bērnunamu audzēkņiem un audžuģimenēm. Ceļotājs piedāvāja visiem interesentiem sacensties ar viņu. Katrs eiro, kas ziedots programmai "Plecs" (audžuģimeņu atbalstam) ar ziedot.lv starpniecību, līdzinās 5 km, ko ceļotājs pārvarējis okeānā; kartē tiks atzīmēts, kurš ticis tālāk – laiva Bored of Borders vai ziedotāju "laiva".

"Šobrīd Latvijas bērnu namos dzīvo nedaudz vairāk kā 1000 bērni un jaunieši. Aicinām ziedot, lai katram bērnam ir iespēja augt kopā ar ģimeni, kas iedvesmos un atbalstīs, lai arī kādu mērķi viņi gribētu sasniegt," – aicina ceļotājs.

Kārlis Bardelis jau sācis savu ceļojumu. 14. jūlijā viņš pameta Limu (Peru), kur ieradās kopā ar draudzeni Lindu ar tandēma velosipēdu, pārvarot vairāk nekā 5,4 tūkstošus kilometru Dienvidamerikā un devās Klusajā okeānā, vēsta rus.lsm.lv.

Sekojot slavenās ekspedīcijas "Kon-Tiki" maršrutam, Bardelis apstāsies Franču Polinēzijā – vairāk nekā 7 tūkst. km attālumā no Peru piekrastes (birokrātijas dēļ viņš bija spiests atteikties no pieturas Galapagosu salās, kas būtiski palielināja pirmo ceļojuma posmu), lai nogaidītu taifūnu sezonas beigas. Taču "Kon-Tiki" Polinēzija bija galamērķis, bet Kārlim – tikai starpposms: 2019. gada nogalē viņš cer ierasties Austrālijā.

Līdzi Kārlis paņēmis proviantu, glābšanas plostu ārkārtas situācijai, ūdens atsāļotāju un mikroelementus, jo augļus un dārzeņus viņš neredzēs ilgus mēnešus. Viņš plāno ik dienas airēt 12-14 stundas, un naktīs atpūsties, cerot, ka vējš viņu nenovirzīs no maršruta.

Maršruta gRow together kopējais garums – aptuveni 15 tūkstoši 500 km, uzvarai jāsavāc 3 100 eiro.

199
Pēc temata
Airētājs upurējis rokas Ziemeļu Ledus okeāna dēļ
Antarktīdas pētniekus no Latvijas aplaupīja putni
Atgriezties Rīgā un ilgoties pēc Antarktīdas
Sniegputenis

Kaut kas vēl nebijis: tuvākajās dienās Latvijā gaidāms stiprs sniegputenis

2
(atjaunots 08:16 25.01.2021)
Pirmo reizi Latvijas vēsturē varētu sarkano brīdinājumu par ekstremāli stipru sniegu, ko ciklons sagādās no Ukrainas rietumiem.

RĪGA, 25. janvāris - Sputnik. Šīs nedēļas sākumā, īpaši otrdien un trešdien, Zemgalē, Vidzemē un Rīgā gaidāmi ilgstoši nokrišņi, raksta Tvnet.lv, atsaucoties uz sinoptiķu prognozēm.

​Tiek ziņots, ka no Ukrainas rietumiem Latvijai tuvojas ciklons, kas atnesīs spēcīgus nokrišņus. Ja valsts austrumos tās izkritīs lietus veidā, tad centrālajos un rietumu novados galvenokārt snigs.

Paredzams, ka Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludinās oranžo vai pat sarkano brīdinājumu.

Gaisa temperatūra tuvākajās dienās būs aptuveni nulle grādu, snigšanas laikā iespējamas vēja brāzmas. Pūtīs ziemeļu vējš.

Atgādinām, ka oranžā vai sarkanā brīdinājuma periodā ir jāievēro drošības pasākumi. Pacentieties bez īpašas vajadzības neiziet no mājām. Nenovietojiet automašīnas zem kokiem.

2
Tagi:
prognoze, Latvija
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

43
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

43
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas