Pensionāre

Bez bērnu palīdzības es nevarētu izdzīvot: pensionāri Latvijā pieprasa palielināt pensijas

183
(atjaunots 09:46 09.07.2018)
Pensionāriem ir arī citas prasības valdībai: atcelt nodokļus, padarīt pieejamāku ārstēšanos slimnīcā un palielināt valsts kompensējamo medikamentu cenas daļu.

RĪGA, 9. jūlijs — Sputnik. Latvijas Pensionāru federācija vāc parakstus prasībai palielināt pensijas. Parakstu vākšanā aktīvi piedalās Jēkabpils pensionāri, vēsta Lsm.lv.

Jēkabpils pensionāru apvienība Sasaiste labprāt atsaucās uz Latvijas pensionāru organizācijas aicinājumu atbalstīt parakstu vākšanu. Sasaiste jau vairāk nekā 25 gadus darbojas ar mērķi uzlabot vecākās paaudzes iedzīvotāju sadarbību un līdzdalību sabiedriskajos procesos, kā arī cenšas nodrošināt cienīgas vecumdienas vecākā gadagājuma cilvēkiem.

Sasaistes valdes priekšsēdētāja Biruta Jemeļjanova pastāstīja, ka nezinātu, kā izdzīvot bez bērniem, kuri sniedz finansiālo atbalstu.

Jemeļjanova atgādināja, ka viņa nav vienīgā pensionāre, kam radušās finansiālas grūtības, tāpēc Sasaiste mēneša laikā savākusi vairāk nekā trīssimt parakstus prasībai palielināt valsts izmaksas veciem cilvēkiem.

Dodiet pensiju, ko esam nopelnījuši

Pensionāru prasības valdībai nav lielas, taču tās visas izstrādātas ar mērķi uzlabot cilvēku dzīvi. Piemēram, valdībai prasa noteikt ar iedzīvotāju ienākumu nodokli neapliekamo pensiju apmēru vismaz 370 eiro apmērā, palielināt pensijas, lai tās nebūtu zemākas par 20% no vidējās algas valstī, vienlaikus nosakot papildu atbalsta pasākumus vientuļajiem pensionāriem, noteikt maksu par palātu slimnīcā pirmskrīzes apjomā — 7,11 eiro dienā, par 25% palielināt valsts kompensējamo medikamentu cenas apjomu, kā arī atbrīvot no nodokļa nomaksas vienīgajam mājoklim, kura vērtība nepārsniedz 100 tūkstošus eiro.

Jēkabpils pensionāri uzskata, ka pensijas vispār nebūtu apliekamas ar iedzīvotāju ienākumu nodokli.

Jēkabpils Pensionāru apvienības pārstāve Gaida Skurjāte paskaidroja, ka pensionāriem jāsaņem viņu nopelnītā pensija, jo nodokļus viņi samaksājuši jau savos darba gados.

Lēmumu par savākto parakstu nodošanu atbildīgajām iestādēm Latvijas pensionāru federācija pieņems septembrī, kad noslēgsies parakstu vākšana. Jāpiebilst, ka pensionāru prasības var parakstīt ikviens Latvijas iedzīvotājs, ko uztrauc tajās skartie jautājumi.

Nabadzīgie pensionāri

Iepriekš vēstīts, ka neapliekamais pensiju minimums 2018. gadā pieauga par 15 eiro — no 235 līdz 250 eiro. Turklāt valdība pieņēma tālākās palielināšanas programmu līdz 2020. gadam.

Taču Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) rīcībā esošie dati liecina, ka Latvijā ir augsts nabadzības līmenis vecāka gadagājuma cilvēku vidū un pensijas bāzes līmenis ir ļoti zems, lai arī valstij ir iespēja palielināt to līdz 20% no vidējās algas. Šo problēmu risināšanai ESAO piedāvāja Latvijai samazināt 15 gadu iemaksu periodu, kas nepieciešams minimālās pensijas saņemšanai, kā arī ieviest pensiju dzīvesbiedriem apgādnieka zaudējuma gadījumā.

Solis pretim

Acīmredzot, Latvijas valdība ir uzklausījusi ESAO un nolēmusi spert nelielu soli pretī iedzīvotājiem. Aprīļa beigās Latvijas Saeima pieņēma Valsts pensiju likuma grozījumus, kas paredzēja izmaksāt mirušo pensionāru dzīvesbiedriem pabalstu 50% apmērā no viņu pensijas 12 mēnešu laikā. Grozījumi paredzēja arī apbedīšanas pabalsta izmaksu.

14. jūnijā Saeimas Budžeta un finanšu komisija atbalstīja grozījumus likumā par valsts fondētajām pensijām, kas paredzēja iespēju mantot 2. līmeņa pensiju uzkrājumus.

Ierosinājums dos iedzīvotājiem iespēju izvēlēties, kas notiks ar 2. pensiju līmeņa kapitālu tā īpašnieka nāves gadījumā. Uzkrājumus būs iespējams mantot, ieskaitīt cita cilvēka pensijas kapitālā vai pārskaitīt speciālā budžetā un izmantot, aprēķinot pensiju apgādnieka zaudēšanas gadījumā.

Tagad grozījumi vēl jāizskata otrajā un trešajā lasījumā.

183
Pēc temata
ESAO: daudzi pensionāri Latvijā ir nabagi, it sevišķi sievietes
Kas saņems pensijas pielikumu
Gulbenes novads pārvēršas par "pensionāru zemi"
Latvijā vairāk nekā 70% vientuļo pensionāru ir nabagi
Dzintars veikals, foto no arhīva

"Dzintara" administrators tiesā cenšas atņemt Gerčikovam preču zīmes

2
(atjaunots 12:10 02.07.2020)
"Dzintars" tiesā cenšas apstrīdēt preču zīmju nodošanu savam bijušajam vadītājam Iļjam Gerčikovam, kurš nodibinājis jaunu kompāniju.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. "Dzintars" maksātnespējas procesa administrators Jānis Ozoliņš uzstājas pret bijušo uzņēmuma šefu Iļju Gerčikovu: kompānija lūdz atzīt par spēkā neesošu darījumu, kura rezultātā viņš ir saņēmis preču zīmes, un pieprasa tās atgriezt, vēsta Baltic Course.

Šīs lietas izskatīšana sākusies 26. maijā.

Dzintars
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

Iepriekš tiesa pielietoja nodrošinājumu par labu "Dzintars": aizliegumu pārreģistrēt preču zīmes. Gerčikovs palūdza šo prasības nodrošinājumu atcelt, taču tiesa noraidīja prasību.

Savukārt Jānis Ozoliņš izskaidroja šādu situācijas redzējumu: Gerčikovs piesavinājies "Dzintara" preču zīmes vēl pirms tam, kad rūpnīca kļuva maksātnespējīga, un tas noticis nepamatoti.

Jau 2019. gadā Gerčikovs nodibināja firmu "Dzintars Beauty" un kļuva par vienīgo tās īpašnieku un valdes locekli. Un kad sabiedrībā sākās kompānijas problēmu apspriešana, toreizējā "Dzintara" valdes locekle Dagnija Maike paziņoja, ka zīmols, preču zīmes un visi kompānijas patenti jau ir nomainījuši īpašnieku – pārgāja pie Iļjas Gerčikova.

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, 12. novembrī Rīgas Pārdaugavas tiesa pasludināja Latvijas kosmētikas ražotāju AS "Dzintars" par maksātnespējīgu un par maksātnespējas procesa administratoru norīkoja Jāni Ozoliņu.

Pie šādas notikumu sakritības novedusi virkne faktoru. Uzņēmums neveica kārtējo nodokļu maksājumu, kā rezultātā parāds pieauga līdz 2,59 miljoniem eiro. Savukārt kopējā parādu un nodokļu parādu summa sastādīja 6,8 miljonus eiro.

Vienlaikus tika izbeigts tiesiskās aizsardzības process, jo "Dzintars" vairāk nekā 30 dienas nepildīja ar kreditoriem saskaņoto pasākumu plānu tiesiskās aizsardzības procesa ietvaros.

Neskaitot to, uzņēmums nesniedza sadarbības līgumus vai kaut kādus citus dokumentus, kuri apliecinātu "Dzintara" spējas izpildīt tiesiskās aizsardzības pasākumu plānu. Uzņēmums neizpildīja arī virkni normatīvo aktu prasību.

Sakarā ar visiem šiem apstākļiem tiesa bija spiesta konstatēt uzņēmuma maksātnespējas pazīmes.

Tiesas pārstāve Viktorija Mežance paskaidroja, ka galvenais uzņēmuma kreditors bija Valsts ieņēmumu dienests (VID), kurš nepiekrita jaunajām izmaiņām "Dzintara" tiesiskās aizsardzības pasākumu plānā pērnā gada septembrī. Iesniegumu par "Dzintara" maksātnespēju tiesa saņēma 2019. gada oktobrī.

"Dzintars" piedzīvoja finanšu grūtības pēc 2008. un 2014. gada krīzēm, kad tradicionālie noieta tirgi samazinājās, kas noveda pie pārdošanas apjomu krituma un apgrozāmo līdzekļu trūkuma, kā dēļ uzņēmumam uzkrājās parādi.

Ilggadējais Latvijas kosmētikas fabrikas "Dzintars" vadītājs Iļja Gerčikovs Sputnik Latvija intervijā paziņoja, ka grasās atjaunot produkcijas ražošanu – dažas dienas pirms uzņēmuma bankrota Gerčikovs piereģistrēja firmu "Dzintars Beauty". Pēc Gerčikova sacītā, jaunais uzņēmums ražos visu to labāko, kas bija "Dzintaram".

2
Tagi:
Dzintars, Latvija
Pēc temata
"Dzintara" darbinieki pieprasa no uzņēmuma vairāk nekā 600 tūkstošus eiro
Izpārdod "Dzintaru": fabrikai piederošās iekārtas ir nopērkamas
"Dzintara" bankrots: vairāk nekā simt darbinieki vēl nav atraduši darbu
Latvijā iet bojā kārtējais brends: Dzintars nav spējis pārliecināt kreditorus
Mediķis, foto no arhīva

Ārstus atkal piemānīja: piemaksas no valsts viņi arī nesaņēma

3
(atjaunots 10:45 02.07.2020)
Valdības piešķirtie 8 miljoni eiro krīzes izmaksām medicīnas darbiniekiem tā arī nenonāca līdz mediķiem un slimnīcām.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Neviena pašvaldības slimnīca Latvijā joprojām nav saņēmusi valsts solīto naudu piemaksām mediķiem, vēsta Mixnews.lv.

Marta beigās valdība pieņēma lēmumu par 8 miljonu eiro piešķiršanu piemaksām mediķiem, kas tieši iesaistīti darbā ar Covid-19.

Taču, saskaņā ar Latvijas Slimnīcu biedrības (LSB) datiem, pašlaik piemaksas ārstiem spējušas izmaksāt vien 53% pašvaldību slimnīcu, un arī tās to izdarījušas no saviem līdzekļiem.

Veselības ministrija iepriekš solīja, ka slimnīcas varēs izmaksāt piemaksas par darbu ar Covid-19 saviem darbiniekiem katru mēnesi, kopā ar algu. Tātad, pirmajām izmaksām bija jāsākas jau aprīļa sākumā – par martu. Taču, kā ziņo LSB, trīs mēnešu laikā nevienai pašvaldības slimnīcai līdzekļi netika ieskaitīti.

"Pašvaldību slimnīcas patlaban ir sarežģītas izvēles priekšā – vai valdības solītās, taču līdz šim nesaņemtās piemaksas darbiniekiem izmaksāt no saviem līdzekļiem, vai maksāt darbiniekiem tikai pēc finanšu līdzekļu saņemšanas. (…) Pašsaprotams, ka pēc visiem izskanējušajiem solījumiem katrs mediķis un jebkurš darbinieks, kas bija iesaistīts darba organizācijā un cīņā ar Covid-19, joprojām cer uz kaut kāda veida apbalvojumu," pastāstīja LSB vadītājs Jevgēņijs Kalējs.

Pēc viņa sacītā, solījumu nepildīšana samazina darbinieku motivāciju. Tāpat viņš atzīmēja, ka netika saņemtas arī kompensācijas par slimnīcu iepirktajām sejas maskām, cimdiem un halātiem.

"Līdz šim nevienai no slimnīcām nav kompensēti arī izdevumi par iegādātajiem individuālās aizsardzības līdzekļiem. Jau iepriekš informējām, ka valsts tos nespēja nodrošināt centralizēti, tādēļ slimnīcas bija spiestas meklēt veidus, kā iegādi nodrošināt pašu spēkiem," paziņoja Kalējs.

Mediķi aizsargtērpos, foto no arhīva
© Sputnik / Илья Питалев

Daugavpils Reģionālās slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs uzsvēra, ka izmaksu ārstiem nebūs bez valsts palīdzības.

"Slimnīcas personālam kompensācijas plānojam izmaksāt tikai tad, kad būs zināms kādu papildu finansējumu mums piešķirs no kopējiem līdzekļiem, kas domāti neparedzētiem gadījumiem. Šajā laikā jau esam ieguldījuši ļoti apjomīgus pašu līdzekļus slimnīcas nepārtrauktas darbības nodrošināšanā un visu pandēmijas apstākļos noteikto vadlīniju izpildē," paziņoja Semjonovs.

Pēc viņa sacītā, cilvēki kārtējo reizi vīlušies valdības solījumos.

3
Tagi:
Latvija, alga, mediķi
Pēc temata
Ārstu un skolotāju algu palielināšanai Latvijā var pārskatīt nodokļu sistēmu
Kariņš apsolījis palielināt algas mediķiem nākamgad
Apinis: ar mūsu algām visi jaunie Latvijas ārsti drīz būs Lielbritānijā
Levits: likums par mediķu algu palielinājumu ir jāpārraksta, lai nemuļķotu viņus
Krievijas dienas svētki, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par Krievijas vietu pasaulē pēc ASV līderības beigām

0
(atjaunots 12:14 02.07.2020)
Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču to ekonomika vairs nav visspēcīgākā.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Par ASV mantiniekiem pasaules līderībā var kļūt Krievija, Indija un Ķīna. Sarunā ar "Večerņaja Moskva" Reģionālo problēmu institūta ģenerāldirektors Dmitrijs Žuravļovs šādi komentēja Vācijas kancleres Angelas Merkeles paziņojumu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš Merkele paziņoja, ka Eiropas valstīm ir nopietni jāaizdomājas par jaunu realitāti, kur Savienotās Valstis var netiekties būt pasaules līderi.

Eksperts atzīmē, ka ASV pārstājušas būt absolūtais līderis pasaulē.

"Pēc 1945. gada Eiropa ir pieradusi domāt, ka amerikāņi ir galvenie," paskaidroja Žuravļovs.

Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču vairs nav visspēcīgākā ekonomika.

Žuravļovs uzskata, ka Krievijai ir milzīgs potenciāls, pirmām kārtām fundamentālā zinātne.

Politologs uzsver, ka par jaunajām ASV konkurentēm kļuvušas Ķīna un Indija, taču tām nav attīstītas fundamentālās zinātnes, kas nodrošinātu jaunas nozares ekonomikā. Taču viņš atzīmēja, ka zinātne šajās valstīs attīstās straujos tempos.

Iepriekš Vācijas kanclere jau uzstājusies ar kritiskiem izteicieniem attiecībā uz Savienotajām Valstīm. Tostarp septembrī viņa paziņoja, ka Eiropai ir nepieciešams pašai domāt par savu drošību, jo ASV neaizstāvēs to automātiski, kā tas bija aukstā kara laikos.

0
Tagi:
ASV, Krievija
Pēc temata
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
Eiropas Savienības galvenais diplomāts pasludinājis Amerikas ēras galu
Foreign Policy: Eiropa izvērtē dolāra hegemonijas iznīcināšanas iespējas
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV