Lielbritānijas karogs. Foto no arhīva

Padomi britu tūristiem Latvijā: sargieties no aukstuma un taksistiem

59
(atjaunots 11:11 05.07.2018)
Tūristus lūdz izvairīties no neapgaismotām ielām un parkiem, izmantot tikai oficiālos taksometrus un uzmanīt kredītkartes, taču nelūdz nekārtot dabiskās vajadzības pie Mildas un nevilkt nost bikses uz ielas.

RĪGA, 5. jūlijs – Sputnik. Sakarā ar Pasaules čempionātu futbolā Lielbritānijas ĀM atjaunojusi rekomendācijas tūristiem, tostarp, tiem, kas viesojas Latvijā.

Ik gadu Latvijā viesojas apmēram 142 tūkstoši Lielbritānijas pilsoņu, un vairums no šiem braucieniem norit bez nepatīkamiem pārsteigumiem, taču ĀM tomēr piedāvā tūristiem būt vērīgiem. Galvenais drauds ir kabatzagļi un laupītāji.

Tūristus lūdz izvairīties no neapgaismotām ielām un parkiem naktī, it sevišķi pastaigājoties vienatnē. Vairums kabatzagļu uzdarbojas Vecrīgā, Centrāltirgū, Centrālajā stacijā un Autoostā, tādēļ šādās vietās jābūt ļoti vērīgiem.

Paziņojumi par to, ka kāds no tūristiem ņem paaugstinātu maksu par dzērieniem vai veic mahinācijas ar kredītkartēm, kļuvuši ievērojami retāki, taču britus tomēr lūdz būt uzmanīgiem: meklēt bārus un klubus pēc drošu informācijas avotu rekomendācijām, tādu kā viesnīca vai citi tūristi, un neatstāt savus dzērienus bez uzraudzības.

Veicot maksājumu ar kredītkarti vai debetkarti, der pārliecināties, ka transakcija pabeigta, savukārt pret mēģinājumiem piespiest ievadīt pin kodu atkārtoti jāizturas uzmanīgi.

"Esiet uzmanīgi vadīšanas laikā. 2016. gadā uz Latvijas ceļiem bojā gāja 158 cilvēku, kas ir vienāds ar 8 nāvēm uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Salīdziniet ar vidējo rādītāju Apvienotajā Karalistē – 2,8 bojāgājušie uz 100 tūkstošiem cilvēku 2016. gadā," — brīdina ĀM.

Tūristiem sniedz padomus arī par taksometriem – aicina dot priekšroku Baltic Taxi vai Red Cab. Taču pat izmantojot oficiālo taksometru pakalpojumus, labāk ir iepriekš vienoties par cenu – atsevišķi taksometri izmanto skaitītājus, kuri pielāgoti aprēķinam pēc augstākām likmēm. Pirmām kārtām, tas attiecas uz braucieniem ar taksometru no Rīgas lidostas.

Tāpat britu tūristus brīdina, ka no oktobra līdz martam Latvijā ir ļoti auksts, varētu pat snigt un temperatūra dažkārt pazeminās līdz —25 grādiem.

Par to, ka nevajadzētu kārtot dabiskās vajadzības pie Brīvības pieminekļa un skraidīt pa Vecrīgu bez apakšbiksēm – divas izpriecas, kuru dēļ britu tūristi regulāri nonāk policijā, – ĀM joprojām izvēlas noklusēt.

59
Pēc temata
Iereibuši britu karavīri "parādījuši vellu" mācībās Latvijā
Piedzērušies tūristi salauza Rīgas ģimnāzijas vārtus
Lika rāpties un uzstādīt mastā karogu: Rīgā sodīti tūristi-pārkāpēji
Biolar

Rūpnīcai "Biolars" draud krimināllieta par ķīmisko atkritumu noliešanu

8
(atjaunots 16:03 11.08.2020)
Valsts policija veica izmeklēšanu: Zemgales reģionā nolietie bīstamie ķīmiskie atkritumi nodarīja zaudējumus 800 tūkstošu eiro apmērā.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Valsts policija aicina ierosināt krimināllietu par 26 zemesgabalu ķīmisko piesārņošanu Zemgales reģionā.

Pērnā gada maijā kriminālprocesa ietvaros tika aizturēts cilvēks, kurš nolēja no cisternas indīgo vielu ceļmalā. Šīs noziedzīgās darbības tika kvalificētas pēc 99. panta otrās daļas – par atkritumu izvešanas noteikumu pārkāpšanu, kuri rada būtisku kaitējumu apkārtējai videi, cilvēka veselībai, saimnieciskajām un īpašumu interesēm.

Tika nodarīti materiālie zaudējumi 800 tūkstošu eiro apmērā. Par šo noziegumu draud brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem, vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbi, vai naudas sods.

Šajā lietā aizdomās turamā statuss tika piemērots divām personām.

Saskaņā ar provizoriskajiem datiem, zemē nokļuvušie cianīda joni bija no Olainē izvietotās ķīmiskās rūpnīcas "Biolars". Valsts policijai izdevās atrast 18 vietas, kur toksiskos ķīmiskos atkritumus lēja tieši uz zemes. Dažviet zeme gar ceļmalu tika nolieta vairāku kilometru garumā – cisterna brauca ar atvērtu krānu. Citviet mašīna apstājās un nolēja lielu ķīmisko vielu apjomu vienuviet.

Uzņēmums savu vainu neatzina, tomēr piekrita daļēji piedalīties piesārņotās teritorijas attīrīšanā.

8
Tagi:
Latvijas policija, Biolars
Pēc temata
Ķīmiskos atkritumus izlēja zemē: rūpnīcas Biolar darbs varētu tikt apturēts
Septembrī varētu slēgt Biolar rūpnīcu
Plastmasas pudeles, foto no arhīva

Latvijas iedzīvotājiem nāksies samaksāt par saplacinātām pudelēm

28
(atjaunots 13:17 11.08.2020)
Taras depozīta sistēmas ieviešana Latvijā varētu izmaksāt patērētājiem dārgāk, nekā iepriekš paredzēts.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Taras depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā bremzē viens jautājums – iespēja nodot saplacinātas alumīnija bundžas un plastmasas pudeles, vēsta kanāla LTV7 raidījums "Šovakar".

Taras depozīta sistēmu Latvijā ieviesīs 2022. gada 1. februārī: dzērieni vienreizlietojamā iepakojumā maksās par 10 centiem dārgāk, taču šo naudu pircēji varēs atgūt, nododot tukšas bundžas vai pudeles speciālos taromātos.

Depozīta sistēmas dalībnieku produkcija tiks apzīmēta ar speciālu uzlīmi. Izmantoto iepakojumu pieņemšanas punktus plānots ierīkot veikalos vai blakus tiem, taču ne tālāk par 150 metriem no tirdzniecības vietas. Lauku apkārtnē iespējama punktu izveidošana, kur iepakojumus pieņems nevis aparāts, bet gan taras pieņēmējs.

Tomēr iepakojumu ražotājus uztrauc jautājums par to, vai patērētāji drīkstēs nodot saplacinātas bundžas un pudeles. Pēc viņu sacītā, citu valstu pieredze liecina, ka tas paver iespējas krāpniekiem: saplacinātas plastmasas pudeles un alumīnija bundžas ved no kaimiņvalstīm, kur depozīta sistēmas nav (Latvijas gadījumā tās var būt Polija, Krievija un Baltkrievija), nodod un saņem par tām naudu.

"Ja sistēma nepārbaudīs pudeles formu, ja nodod saplacinātu pudeli, tad var nodot šampūna pudeli, piemēram, ar viltotu svītrkodu. Tiek pieņemts iepakojums ar nesamaksātu depozītu, tas, kurš to nodod, saņem 10 centus – un beigās šos 10 centus nāksies dzēst operatoram. Līdz ar to, ražotājiem nāksies maksāt vairāk par dalību depozīta sistēmā. Un viņiem nāksies celt produktu cenas," uzskata Miks Stūrītis, "Depozīta Iepakojuma Operators" valdes priekšsēdētājs.

Turklāt biedrība apsūdz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju depozīta sistēmas ieviešanas sabotēšanā.

"Mēs nevaram nosaukt konkrētas personas, taču pieļaujam: kāds ir ieinteresēts tajā, lai šīs sistēmas nebūtu. Vai arī lai sistēma nesāktu strādāt – vai, uzsākot darbu, bankrotē. Acīmredzot, kādam tas ir izdevīgi," atzīmēja Stūrītis.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā apgalvo, ka atļāva nodot saplacinātus iepakojumus, rūpējoties par patērētāju ērtībām: tā tukšā tara aizņem mazāk vietas mājās.

"Kā saka mūsu sociālie partneri, jaunās tehnoloģijas ļauj atpazīt saplacinātu PET pudeli vai bundžu. Taču vai tas būs ieviests, redzēsim rudenī, kad Valsts vides dienestam vajadzēs pēc noteiktiem kritērijiem izvēlēties to, kas varēs kļūt par depozīta sistēmas operatoru un ar kādām prasībām tas varēs strādāt. Ja tas tehniski nebūs iespējams, tad šādas iespējas arī nebūs," uzsvēra ministrijas valsts sekretāra vietniece Alda Ozola.

Uzņēmumā "Peruza", kur pirms kāda laika izstrādāja depozīta iepakojuma pieņemšanas aparāta prototipu, saka, ka pareizi atpazīt saplacinātas pudeles un atsijāt liekās – nav problēma, jautājums ir tikai par aparāta cenu.

"Mākslīgais intelekts spēj atpazīt un it kā rekonstruēt pudeles formu no tā, kā tā ir saplacināta, noteikt deformācijas līmeni, taču tas aizņem laiku un maksā naudu. Mēs esam gatavi. Vai visi ir gatavi maksāt? Es ceru, ka ir gatavi," uzsvēra Roberts Dlohi, "Peruza" valdes loceklis.

Cietiem vārdiem sakot, par uzlabotām tehnoloģijām rezultātā nāksies atkal maksāt pircējiem.

28
Tagi:
Latvija, VARAM
Pēc temata
Trīs atkritumu grozi ir par maz: Latvijas iedzīvotājiem nāksies vairāk šķirot atkritumus
Nododiet pudeles: lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju atbalsta taras depozīta ieviešanu
Ekologi: atteikšanās no plastmasas iepakojumiem var kaitēt apkārtējai videi
Taras depozīta sistēmas dēļ paaugstināsies atkritumu izvešanas tarifi