Vardarbība. Foto no arhīva

ASV uzskata, ka Latvija slikti cīnās ar vergu tirdzniecību

55
(atjaunots 10:17 01.07.2018)
ASV Valsts departaments pievērsis uzmanību Latvijas darbam vergu tirdzniecības apkarošanas jomā, taču uzskata, ka ar to nepietiek.

RĪGA, 1. jūlijs — Sputnik. ASV Valsts departamenta sastādītais ziņojums "Par cilvēku tirdzniecības apkarošanu" liecina, ka Latvijas valdība nav pilnībā ieviesusi minimālos standartus vergu tirdzniecības pārtraukšanas jomā, vēsta Mixnews.lv.

Ziņojumā atzīmētas Latvijas pūles, kas manāmas salīdzinājumā ar iepriekšējo periodu. Piemēram, lielāks skaits cilvēku tirgoņu upuru guvuši iespēju piedalīties valsts atbalsta programmā, darbā iekārtošanas aģentūrām uzlikts pienākums nodrošinat cietušajiem ar minimālo algu. Turklāt Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā iekļautas normas ar mērķi aizsargāt cilvēkus, kuri spiesti izdarīt noziegumus.

Taču progress Latvijā nav panākts vairākās sfērās. Dažās nozīmīgās jomās nav ieviesti minimālie standarti, piemēram, cilvēku tirgoņiem tieneši piespriež mīkstu sodu, bieži vien — bez brīvības atņemšanas. Ziņojumā arī norādīts, ka ierēdņiem Latvijā nav pietiekamu zināšanu par cilvēku tirdzniecības pazīmēm, tāpēc grūti laikus identificēt upurus.

ASV norāda, ka par kontrabandistu upuriem vēl joprojām viegli kļūst bērni Latvijas bērnu namos.

Cilvēku tirdzniecības apkarošanas pasākumu pastiprināšanas ietvaros Amerika ieteica Latvijas valdībai palielināt sodu vergu tirgotājiem un apmācīt amatpersonas, lai tās varētu labāk identificēt šāda veida noziegumus.

Ziņojuma autori piezīmēja, ka meitenes uz sievietes bieži tiek izmantotas prostitūcijai Latvijā un ārzemēs, vīrieši — piespiedu darbam, pārsvarā — ārzemēs. Organizētās grupas nodarbojas arī ar darbspēka kontrabandu no Ukrainas.

Iepriekš vēstīts, ka Latvijas Iekšlietu ministrijas dati liecina: 2017. gadā valstī konstatēti 20 vergu tirdzniecības upuri, kuru vidū bija trīs bērni. Kopš 2016. gada vergu tirgotāju upuru skaits ir pieaudzis — pērn verdzībā nokļuva 19 cilvēki, kuru vidū bija seši bērni.

IeM nacionālā koordinatore cilvēku tirdzniecības novēršanas jautājumos Lāsma Stabiņa pastāstīja, ka riskam kļūt par vergu tirgotāju upuri pakļautas tādas iedzīvotāju grupas kā bezdarbnieki un darba meklētāji, jauniesi, sievietes, nepilngadīgie, pirmspensijas vecuma cilvēki un invalīdi. Cilvēku vervēšana Latvijā pārsvarā nav saistīta ar fizisku vardarbību, tā drīzāk izpaušas kā psiholoģiska manipulēšana.

Cilvēku tirdzniecība notiek visā pasaulē

Latvija ieņem 32. vietu pasaulē verdzībā esošo cilvēku skaita ziņā, vēsta Global Slavery Index 2016 dati.

Pētījums liecina, ka Latvijā 8 tūkstoši cilvēku — 0,4% iedzīvotāju — kļuvuši par verdzības upuriem. Mūsdienu verdzības formu vidū izplatīta cilvēku tirdzniecība, piespiedu un bērnu darbs, nolaupīšana ar piespiedu precību mērķi un iekšējo orgānu tirdzniecība. Arī Lietuvā un Igaunijā verdzības upuru skaits sasniedz 0,4% iedzīvotāju, jeb 11,8 tūkstošus cilvēku, un 5,3 tūkstoši cilvēku ir nebrīvē.

167 pasaules valstīs 45,8 miljoni cilvēku cieš no verdzības, un 58% mūsdienu vergu dzīvo piecās Āzijas valstīs: Indijā (18,4 milj.), Ķīnā (3,4 milj.), Pakistānā (2,1 milj.), Bangladešā (1,5 milj.) un Uzbekistānā (1,2 milj.). Sesto vietu nebrīvē esošo cilvēku skaita ziņā ieņem Ziemeļkoreja — 1,1 milj. cilvēku, jeb 4,4% iedzīvotāju (lielākā daļa visu pētīto valstu vidū), septīto — Krievija (1 milj.).

55
Pēc temata
Birmingemā reida laikā pret verdzību aizturēto vidū izrādījās latvieši
Gada laikā Latvijas un Lielbritānijas policija izglābusi no verdzības 30 cilvēkus
No verdzības Lielbritānijā atbrīvotie atteikušies atgriezties Latvijā
Kauņas panorāma, foto no arhīva

Eurolines atjaunos pasažieru pārvadājumus starp Baltijas valstīm

0
(atjaunots 12:00 05.06.2020)
Starptautiskā pasažieru pārvadātāja Eurolines autobusi tiks aizpildīti tikai uz pusi, turklāt pasažierus lūgs ceļot maskās.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. No šīsdienas autobusu pasažieru pārvadājumus no Rīgas uz Kauņu atsāks starptautiskais pasažieru pārvadātājs Eurolines, vēsta Tvnet.

No 15. jūnija plānots atsākt arī reisus uz Viļņu, Varšavu, Gdaņsku un Tallinu.

Eurolines vadītājs Edmunds Pavlovs pastāstīja, ka autobusu reisi tiks atsākti pakāpeniski.

Viņš atklāja, ka vispirms sāksies braucieni uz Lietuvu, no jūnija vidus atjaunosies reisi uz Tallinu, Varšavu, Gdaņsku. Pavlovs uzsvēra, ka uzņēmums novēros un novērtēs situāciju, jo tagad katra nedēļa atšķiras no iepriekšējās.

Uzņēmuma vadītājs piebilda, ka cilvēki vēlas ceļot un šī vajadzība nekur nav pazudusi.

Eurolines uzsvēra, ka, atsākot braucienus, liela uzmanība tiks veltīta drošībai – autobusi tiks dezinficēti un vēdināti pirms un pēc katra brauciena.

Pasažieriem autobusos būs pieejami dezinficējošie līdzekļi. Biļetes tiks pārdotas tikai uz katru otro vietu, tātad tiks garantēts drošs attālums starp pasažieriem. Viņu ķermeņa temperatūra tiks mērīta ar bezkontakta termometriem, bet autobusa vadītāji strādās maskās. Eurolines aicina pasažierus izmantot maksas brauciena laikā.

Iepriekš pasažieru pārvadājumus starp Baltijas valstīm atjaunoja kompānijas Ecolines un Lux Express. Tiek atjaunota arī aviosatiksme starp Baltijas valstīm.

0
Tagi:
Baltija, pasažieru pārvadājumi, sabiedriskais transports
Pēc temata
"Lux Express" autobusi atkal savienos Rīgu un Tallinu
Polija atver robežas: atļauti tranzītbraucieni
Ērce, foto no arhīva

Valstī liels inficēto skaits: speciālisti brīdina par ērču nesto risku

3
(atjaunots 11:33 05.06.2020)
Šogad ērces Latvijā "pamodušās" pārāk agri, turklāt noskaidrojies, ka to vidū ir liels encefalīta pārnēsātāju skaits.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. Latvijas infektoloģijas centra speciāliste Irēna Anna Damberga LR4 programmā "Doma laukums" pastāstīja, kādu risku šogad sagādā ērces. Tās Latvijā "pamodušās" pārāk agri, turklāt noskaidrojies, ka to vidū ir liels encefalīta pārnēsātāju skaits, vēsta Rus.lsm.lv.

Damberga pastāstīja, ka, iespējams, ērču skaits nav lielāks nekā pērn. Mājās tās pārsvarā ienes mājdzīvnieki. Tomēr 3-4% ērču ir inficētas ar encefalītu, lai arī 2019. gadā slimības pārnēsātāju skaits nepārsniedza 1%.

Latvijas infektoloģijas centra dati liecina, ka pirmo ērci šogad izmeklēšanai atnesa jau 8. janvārī. Pēc tam 2020. gada pirmajos piecos mēnešos LIC saņēmis 551 ērci. 4,5% to vidū izrādījās inficētas ar encefalītu.

Pie tam Latvijas teritorijā izplatās relatīvi jauna ērču suga, tā saucamā pļavu ērce, kas bīstama gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Tās mīt aizaugušās pļavās.

Iepriekš vēstīts, ka līdz 7. maijam Latvijā bija diagnosticēti trīs ērču encefalīta gadījumi un 13 Laima slimības gadījumi.

Vēl joprojām iespējams vakcinēties pret ērču encefalītu, taču vakcīnu pret Laima slimību un erlihiozi nav, tāpēc ērces koduma gadījuma noteikti vismaz mēnesi jānovēro sava pašsajūta un pirmo simptomu gadījumā jāvēršas pie speciālistiem.

Iepriekš jau vēstīts, kādas sekas cilvēcei var nest globālā sasilšana. Tā var ne tikai skart bīstamu slimību un vīrusu izplatību, bet arī būtiski ietekmēt celtniecības nozari un infrastruktūru, lauksaimniecību un mežsaimniecību, veselības aprūpi un daudzas citas nozares.

3
Tagi:
ērce, Latvija
Pēc temata
Ne tikai encefalīts, arī Laima slimība: ar ko draud ērces kodiens Latvijā
Ērces atkal gatavojas uzbrukt Latvijai
Ērces, govis un zibens: kas draud Latvijas iedzīvotājiem vasarā
Latvijā pieaudzis ērču encefalīta gadījumu skaits