Mācībās Saber Strike

NATO karavīri iemācījušies aizsargāt Latviju

73
(atjaunots 10:31 24.06.2018)
Latvijas Nacionālie bruņotie spēki publicējuši Twitter vietnē videoatskaiti par savstarpējo mācību panākumiem ar NATO sabiedrotajiem.

RĪGA, 24. jūnijs — Sputnik. Latvijas Nacionālie bruņotie spēki (NBS) palepojušies ar to, cik veiksmīgi aizritējušas viņu un NATO savstarpējās mācības Saber Strike.

Īsu videoatskaiti par sasniegumiem NBS publicēja savā Twitter mikroblogā.

​"Mācībās "Saber Strike" sabiedrotie demonstrē vienotību un kaujas spējas," — teikts tvīta parakstā ar saiti uz video ierakstu YouTube vietnē.

Jāpiebilst, ka no 3. līdz 15. jūnijam Latvijā notikušo mācību Saber Strike 2018, kas notika ASV Bruņoto spēku vadībā, uzdevums bija uzlabot partneru un sabiedroto reģionālo sadarbību.

Manevros piedalījās vairāk nekā 3 tūkstoši karavīru no Albānijas, ASV, Dānijas, Itālijas, Kanādas, Latvijas, Lielbritānijas, Norvēģijas, Polijas, Slovēnijas, Spānijas un Vācijas. Turklāt mācībās bija jāiesaistās Kanādas vadītajai NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupai Latvijā.

Manevru parāde

Šoreiz manevri izgāja ārpus Ādažu poligona robežām, lai dažādu valstu karavīri spētu pielāgoties kaujas darbībām, ņemot vērā Latvijas reljefa īpatnības. Karavīri trenējās arī pilsētvides apstākļos Skrundas apkaimē.

Manevru parāde iepriekš tika ziņots, ka šogad Latvijā ieplānots rīkot veselu virkni militāro mācību. Aprīlī aizritēja desmit dienas ilgās mācības Furious Hammer. Lai piedalītos manevros, valstī ieradās smagā tehnika no Lielbritānijas: Challenger tanki, kājnieku kaujas mašīnas Warrior, kā arī Igaunijas Aizsardzības spēku kājnieku bruņumašīnas CV9035EE un Sisu XA-188 tanki.

No 5. līdz 13. maijam tika rīkoti Sill/Heddgehog manevri ar Igaunijas karavīru, Kanādas vadīto Latvijā izvietoto NATO kaujas grupas, kā arī Igaunijā izvietotās Lielbritānijas vadītās kaujas grupas piedalīšanos.

No 15. līdz 25. maijam norisinājās militārās mācības Saber Knight 18 ar Dānijas, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas karavīru piedalīšanos.

Savukārt no 8. līdz 16. jūnijam sauszemes un gaisa spēkiem bija jāapvienojas Summer Shield XV manevros. Pēc šim mācībām no 10. līdz 20. jūnijam bija ieplānoti Swift Response 18 manevri ASV gaisa desanta divīzijas vadībā.

Labs iegansts uzspēlēt karu

NATO samitā Varšavā 2016. gadā tika pieņemts lēmums par bezprecedenta kopš aukstā kara beigām klātbūtnes palielināšanu Austrumeiropas valstīs. starptautisko spēku bataljoni dislocēti Latvijā, Igaunijā, Lietuvā un Polijā sakarā ar it kā pieaugušo "Krievijas agresiju". Latvijā atrodas vairāk nekā tūkstotis karavīru no Albānijas, Itālijas, Kanādas un citām valstīm.

Maskavā vairākkārt paziņoja, ka nav ieinteresēta konfrontācijas rosināšanā ar NATO — nedz Baltijas reģionā, nedz citur, un uzsvēra, ka Krievijas nekad neuzbruks kādai no NATO dalībvalstīm. Pēc Krievijas ĀM vadītāja Sergeja Lavrova sacītā, NATO lieliski zina par to, ka Maskavai nav plānu uzbrukt kādam, taču viņi to izmanto kā ieganstu, lai izvietotu vairāk tehnikas un bataljonus Krievijas robežu tuvumā.    

73
Pēc temata
Politico: kādēļ ASV nav jāizvieto sava militārā bāze Polijā
NATO karavīri mācīsies aizstāvēt Latviju tieši uz ielām, starp civiliedzīvotājiem
Lietuva atļāvusi NATO karavīriem desantēties jebkurā vietā valsts teritorijā
Igauņu "Ezis" pārvērtis Valgu par kaujas lauku
Rokudzelži

VDD pastāstīja, par ko aizturēti septiņi krievvalodīgie žurnālisti

15
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Valsts drošības dienests sniedza komentārus par kratīšanu un Baltnews un Sputnik autoru aizturēšanu.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. Nākamajā dienā pēc kratīšanas, ko VDD organizēja septiņu krievvalodīgo žurnālistu mājās un darba vietās Rīgā, kā arī minēto žurnālistu aizturēšanas, specdienests atskaitījās par veiktajiem izmeklēšanas pasākumiem savā vietnē.

Iepriekš jau vēstīts, ka 3. decembrī VDD organizēja kratīšanas, izņēma tehniku, aizturēja un nopratināja virkni krievvalodīgo žurnālistu. Visi aizturētie ir starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa", kuras ietvaros strādā portāli Baltnews un Sputnik. Patlaban aģentūras juristi cenšas atrisināt minēto situāciju.

VDD informēja, ka procesuālās darbības veiktas kriminālprocesa ietvaros, kas sākts 2020. gada 16. janvārī saskaņā ar Krimināllikuma 84. panta pirmo daļu: par Eiropas Savienības un citu starptautisko organizāciju ieviesto vai Latvijas Republikas noteikto nacionālo sankciju pārkāpšanu.

VDD izmeklētājiem radušās aizdomas, ka notikusi saimnieciskā resursa nodošana personai, pret kuru vērstas Eiropas Savienības sankcijas par darbībām, ar ko tiek grauta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība.  

Procesuālo darbību laikā VDD ir ieguvis apjomīgu informācijas kopumu, kas ietver datu nesējus un dokumentus. Personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Lai izmeklēšana varētu noritēt netraucēti, VDD no plašākiem komentāriem par šo gadījumu šobrīd atturas.

"VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā," teikts specdienesta paziņojumā.

Iepriekš jau norādīts, ka ES individuālās sankcijas vērstas pret ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoru Dmitriju Kiseļovu, pati aģentūra sankciju sarakstos nav iekļauta. Baltijas valstis sankcijas interpretē paplašināti un attiecina tās arī uz aģentūru, tomēr Krievijas ĀM jau norādījusi, ka tamlīdzīgs traktējums ir absurds.

15
Tagi:
sankcijas, Sputnik, žurnālists, Drošības dienests
Pēc temata
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana
Ziņu portāls Baltnews informēja par lapas bloķēšanu Facebook
Krievijas ĀM asi nosodīja Sputnik un Baltnews žurnālistu aizturēšanu Latvijā
Ūdensvada krāns

"Nelietība": publicists sašutis par aizliegumu pārdot saimniecības preces brīvdienās

24
(atjaunots 12:04 04.12.2020)
Pazīstamais latviešu publicists Jurijs Paiders asi novērtēja jaunos ierobežojumus ar mērķi ierobežot koronavīrusa izplatību Latvijā – visvairāk viņš sašutis par aizliegumu pārdot saimniecības preces brīvdienās.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. Izdevuma "Neatkarīgā rīta avīze" analītiķis, ģeogrāfijas zinātņu doktors, LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docents Juris Paiders asi kritizēja jaunos ierobežojumus.

Atgādināsim, ka līdztekus citiem ierobežojošo pasākumu sarakstā iekļauts aizliegums brīvdienās strādāt visiem veikaliem, izņemot pārtikas preču un pirmās nepieciešamības preču (zāles, higiēnas priekšmeti).

Saimniecības preču veikalu slēgšana, pēc Jura Paidera domām ir ārkārtīgi sāpīga – izrādās, viņš nedzīvo pilsētā.

"Kariņam pilsētas dzīvoklī ir elektrība, siltums, ūdens u.c. Ja man laukos, piektdienas vakarā pārsprāgs ūdens pievads, tad mocies līdz pirmdienai. Latvijā katrs piektais dzīvo lauku mājā! Aizliegums pārdot saimniecības preces brīvdienās ir nelietība pret visiem lauku ļaudīm," savā lapā Twitter uzrakstīja Juris Paiders.

​Liela daļa komentētāju žurnālista sašutumu uztvēra sarkastiski, piemēram, atzīmēja, ka rūpīgam lauciniekam vienmēr ir vajadzīgo instrumentu un materiālu krājums. Pat radās aizdomas, ka žurnālistam nav ne jausmas, kā dzīvo laukos.

"Jūs laikam nepazīstat lauku ļaudis. Lauku ļaudis ūdens pievadu saremontēs pirms tas pārsprāgs. Un ja vajadzēs ienesīs ūdeni ar spaini, bet svētdien nemaz nebrauks uz veikalu, jo tā diena ir atpūtai, protams, ja nav lopi jāapkopj," norādīja Normunds Medens.

​Tomēr Paiders noliedza visas lasītāju aizdomas un parādīja savu malkas grēdu. Viņš stāstīja, ka dzīvo laukos jau trešo gadu desmitu un zina, kā tas ir, kad sestdien pēkšņi salūst apkures katls vai ūdens sūknis.

​"Sveiciens visiem apmelojošo tvītu rakstītājiem un melu tvītu retvītotājiem! Tas ir mans malkas šķūnis, mans Saules enerģijas akumulācijas panelis, par kur es neprasu ne no viena Latvijas iedzīvotāja man maksāt OIK, atšķirībā no valdībai pietuvinātajiem korumpantiem!" stāstīja Paiders.

"Visi baigi gudrie, bet, ja ārā ir -20 un kaut kas tāds notiek, tad tā tiešām ir ārkārtas situācija, kas jālabo nekavējoties, citādi var iedzīvoties baigos visas sistēmas bojājumos. Turklāt strādājošam cilvēkam tik uz veikalu darba dienā nav nemaz tik viegli," žurnālistu atbalstīja Vilnis.

​Citi iebilda, ka jaunajos ierobežojumos ir daudz nopietnākas lietas.

"Aizliegums pārdod šmigu brīvdienās vispār ir genocīds pret iedzīvotājiem, jo bez elektrības un ūdens pievadiem var izdzīvot!" ironiski konstatēja Arvis.

​Atzīmēsim, ka jaunie ierobežojumi paredz arī alkohola un cigarešu tirdzniecības aizliegumu brīvdienās un svētku dienās. Tie radīja asāko kritikas vilni sabiedrībā. Tomēr epidemiologi centās apliecināt, ka ar šo iniciatīvu nav saistīti.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību risku analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu tirdzniecības aizliegums nav epidemiologu lēmums, taču viņi to atbalsta, jo alkohola lietošana veicina socializāciju.

"Alkohola lietošana saistās ar plašāku socializēšanos, tāpēc ir augstāki kovida izplatīšanās riski, teica Perevoščikovs. tāpēc jāaizliedz tā tirgošana brīvdienās. man gan šķiet, ka manu kotlešu un rosola smarža daudz vairāk socializē apkārtējos. Aizliedzam kotletes un rosolu!" ziņu komentēja publiciste Elita Veidemane.

​Trešdien, 2. decembrī Latvijas valdība nolēma pagarināt ārkārtējās situācijas režīmu līdz 11. janvārim un ieviesa stingrākus ierobežojumus, ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos.

Cita starpā no 3. decembra visā Latvijas teritorijā aizliegts pulcēties kopā vairāk nekā diviem cilvēkiem (izņēmums – ģimenes), pie tam jāievēro 2 metru distance. Atcelti visi privātie pasākumi, ballītes un sapulces.

24
Tagi:
pandēmija, tirdzniecība, Latvija
Pēc temata
Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus
Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas ir uzsāktas 600 lietas par ierobežojumu pārkāpumiem
Elpot ir bīstami: PVO iesaka valkāt maskas visur
Petrovs: Covid-19 pasākumi ir absurdi un tiek ieviesti demonstratīvos nolūkos