Latviešu valodas dialektu atlants

Izglītības reforma: bērnu vecāki pārdomā alternatīvas latviešu skolām

92
(atjaunots 09:29 19.06.2018)
Izglītības neapmierinošā kvalitāte Latvijā un gaidāmā vidējās izglītības pāreja pie mācībām latviešu valodā piespiež vecākus izvēlēties mājmācības saviem bērniem.

RĪGA, 19. jūnijs — Sputnik. Laikā, kad Latvijā rit kaismīgas debates ap izglītības reformu, kura paredz plašas pārmaiņas, tostarp arī vidējās izglītības pakāpenisku pāreju pie mācībām latviešu valodā un skolu programmas jaunu saturu (kopumā — 72 jaunievedumus), skolēnu vecāki aktīvi domā par nākotni.

Izrādījies, ka daudzi meklē alternatīvas mācību metodes, turklāt  daži tās jau sekmīgi īsteno.

Vētraina diskusija šajā jautājumā izvērtās krievu izglītībai Latvijā veltītā publiskā grupā Facebook. Bērnu vecāki ir nonākuši pie slēdziena, ka slīcēju glābšanās ir pašu slīcēju rokās, jo krievu skolotājus Latvijā neviens negatavo, tāpēc sākta aktīvi citu variantu meklējumi.

Запись на стене группы Русское образование в Латвии в Facebook
Publikācija grupas "Krievu izglītība Latvijā" lapā Facebook

Piemēram, kāds Latvijas iedzīvotājs vaicāja, vai viņš var ar tālmācības metodi apmācīt savu bērnu Krievijas skolā.

"Ja es — Latvijas rezidents, negribu laist bērnu nevienā skolā Latvijā, bet gan saņemt izglītību tiešsaistē TIKAI Krievijas skolā ar KF licenci, vai man var atņemt vecāku tiesības par to, ka bērns neapmeklē skolu Latvijā? Vai šādam nolūkam labāk palikt uzņemtam Latvijas skolā mājmācībās, kārtot latviešu valodas normatīvu? Vēl viens variants — līdz 9. klasei bilingvālajā skolā, pēc tam — profesionālā izglītība (piemēram, IT koledža) + brīvajā laikā un brīvdienās ar mājskolotāju — vidējās izglītības saņemšana ar KF licenci tiešsaistē. Vai kāds ir domājis par tādu risinājumu?" — vaicā vecāks.

Ko pieprasa specdienesti

Publikācijas lasītāji sāka strīdēties par to, kāpēc skolniekam no Latvijas vajadzīga KF izglītība, ja viņš tālāk, piemēram, vēlēsies mācīties Latvijā un ES. Vieni uzstāja, ka KF izglītība nodrošina labākas zināšanas nekā Latvijā un pasaulē kotējas augstāk, citi iebilda, ka ar Latvijas apliecību daudz vienkāršāk turpināt studijas ES augstskolās.

"Eksāmeni klātienē jākārto tikai 9. un 11. klasēs. Pati patlaban iekārtoju meitu Krievijas digitālajā skolā 9. klasē. Paralēli nekādas skolas Latvijā nebūs. Pēc dokumentiem bērns mācīsies reālā Maskavas skolā," — par savu pieredzi pastāstīja Alla Š.

Pēc viņas domām, problēmas ar Latvijas sociālajiem dienestiem nevarētu rasties, jo likums prasa, lai bērns apmeklētu iestādi, kam ir skolas statuss. Krievijas digitālajai skolai šis statuss ir, un ar to pietiek.

Allai iebilda, ka tamlīdzīgas darbības nav iespējamas.

"Izglītība pie mums ir obligāta. Jūs varat laist bērnu valsts skolā vai akreditētā privātskolā, vai izmantot mājmācības (ar ārsta izziņu) kādā no valsts skolām, kur jūs divas reizes gadā kārtosiet eksāmenus un atskaitīsieties par to, kā jūs tur mājās mācaties. Kaut kā tā," — rakstīja Olga G.

Alternatīvas izejas ir

Tomēr Alla ir pārliecināta: taisnība ir viņas pusē. Grupas dalībniekiem viņa paskaidroja, ka mājmācības latviešu skolā un tālmācības citas valsts skolā ir gluži atšķirīgas.

"Latvijas likumi nosaka, ka pamatizglītība bērnam jāsaņem skolā. Taču likums nenosaka, kādā tieši. Jūs varat atdot bērnu angļu skolā. Vai vadāt viņu uz igauņu skolu, un pēc nodarbībām vest mājās uz Latviju," — viņa ir pārliecināta.

Sieviete paskaidroja, ka pats galvenais — bērnam jāmācās skolā. Ja viņš mācās skolā Latvijā — spēkā stājas normatīvie akti, kuri regulē mācības Latvijas skolā, ja viņš mācās citas valsts skolā, mācības regulē citas valsts noteikumi. Krievijā ir likums par digitālo izglītību, tāpēc visām digitālajām skolām ir skolas statuss. Latvijas sociālajiem dienestiem pietiek ar izziņu par to, ka bērns mācās skolā, lai tie jūs liktu mierā, uzskata Alla.

"Vai jūs varat piedāvāt man krievu izglītību Latvijā no šī gada septembra? Nē. Un neviens to nevar. Apelācijas un sūdzības ir laika jautājums. Pat ja galarezultāts būs pozitīvs, tas aizņems ne vienu vien dienu. Ko konkrēti manam bērnam darīt šajā laikā? Apstulbināties ar valsts programmu, meklējot 5 sinonīmus vārdam pažobele*? Vai pāriet uz digitālo skolu un mācīties patstāvīgi?"- vaicāja sieviete.

Vai būs ārvalstu skolas?

Cīņā iesaistījās pat Saeimas deputāts Igors Pimenovs, kurš apstiprināja: alternatīvas izglītības iespēja, šķiet, patiešām pastāv.

"Šķiet, mūsu oficiālās iestādes ir apjukušas, un tos, kuri mācīsies ar tālmācības metodi, pašreizējie normatīvie akti patiešām nevarēs ar varu iedzīt Latvijas skolā. To netieši atzina K.Šadurskis savā nesenajā preses konferencē.

Bērni
© Sputnik / Константин Чалабов

Vienlaikus Alla apstiprināja, ka izglītības pārvalde izprot, — pamatizglītība ir obligāta, un pielieto tieši tā, kā es brīdināju. Ja bērns ir Latvijā, viņam ir obligāti (pātaga) jāiet skolā, savā paša mikrorajona skolā bez maksas (burkāns). Un atgādināšu, ka mācības tajā iespējamas tikai saskaņā ar jauno standartu," — rakstīja tautas kalps.

Pēc viņa domām, lielam vairākumam vecāku nebūs pietiekami daudz spēku un iespēju, lai organizētu tālmācības saviem bērniem.

Taču viņš pieļāva, ka iespējama kaut kādu tālmācības centru organizcija, kuri varētu uzņemties tālmācības koordināciju un atbalstu. "Varbūt patiešām iespējama ārvalstu skolu dibināšana Latvijā, kas sniegs pamatizglību, ko piedāvā Konstantīns Čekušins," — Pimenovs uzdeva retorisku jautājumu.

Tomēr politiķis pesimistiski secināja, ka, domājams, tiks īstenots pavisam citāds scenārijs: "Mana pieredze liecina, ka K.Šadurska ideologi darīs visu iespējamo, lai aizvērtu šo pamatizglītības formas brīvās izvēles strautiņu un iedzītu visus skolā, kur bērniem nebūs iespēju izvairīties no asimilācijas programmām un smadzeņu skalošanas."

* Uzdevums trešajā klasē. Pažobele — šaura telpa starp griestu segumu un jumta slīpnes apakšējo daļu. Latviešu valodā vārdam ir arī pārnesta nozīme — attāla vieta, pamests nostūris.  Uzdevumu nespēja izpildīt arī ministrs

92
Pēc temata
Nākamais likums – dzemdēt uzreiz latviešus: kāpēc krievvalodīgie iziet ielās
Gasparjans: demokrātija Latvijā – tā ir vairākuma tiesības apspiest mazākumu
Ušakovs: nacionālā tematika palīdz novirzīt uzmanību no problēmām ekonomikā
"Zarnica" aiz atslēgas: Latvijas skolniekus paglābs no Krievijas "vervēšanas"
Uzņēmēji, foto no arhīva

Latvijas Finanšu izlūkošanas dienests uzsācis rūpīgu baltkrievu kompāniju pārbaudi

8
(atjaunots 13:32 28.09.2020)
Pēc speciālistu domām, baltkrievu augsti kvalificēto kadru piesaistīšana Latvijā atnesīs ne tikai labumu visai ekonomikai kopumā, bet arī pacels valsts kredītiestāžu līmeni un iespējas.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Iepriekš kļuva zināms, ka Latvija visai nopietni noskaņota virknes baltkrievu kompāniju darbības pārcelšanai savā teritorijā. Latvijas valdība ir gatava piešķirt termiņuzturēšanās atļauju ne tikai augsti kvalificētiem speciālistiem, bet arī visiem viņu ģimenes locekļiem. Septembra vidū jau 12 kompānijas no Baltkrievijas pauda vēlmi izmantot piedāvājumu. Kopumā uz Latviju atbrauks aptuveni 500 cilvēku, pārsvarā vadošie speciālisti un valdes pārstāvji.

Pašlaik ir uzsākts esošo datu par Baltkrievijas finanšu sektora un uzņēmumu darījumiem pārbaudes process, to iniciējis Finanšu izlūkošanas dienests (FID).

"FID sācis darbu pie dienesta rīcībā esošo datu analīzes saistībā ar Baltkrievijas finanšu sektora un uzņēmumu veiktajiem darījumiem. Ar iegūtajiem secinājumiem tiks iepazīstinātas Latvijas finanšu iestādes un citas kompetentās institūcijas," paziņoja iestādē.

FID atzīmēja, ka fakts, ka baltkrievu kompānijas pārceļas uz Latviju, var nest pozitīvu fiskālo efektu valsts ekonomikai, kā arī parādīt kredītiestāžu iespējas pārvaldīt riskus, kas saistīti ar baltkrievu uzņēmumu apkalpošanu.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka Latvija ir gatava uzņemt augsti kvalificētus darbiniekus no Baltkrievijas, piešķirt viņiem termiņuzturēšanās atļauju, kā arī sniegt atbalstu.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Kaspars Rožkalns paziņoja, ka aģentūra strādā ciešā sadarbībā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, Robežsardzi un finanšu uzraudzības un citām institūcijām, lai pēc iespējas ātrāk sagatavotu atbilstošu un praksē pārbaudītu ceļa karti tiem uzņēmējiem, kuri lems par labu Latvijas piedāvājumam. Ar tādu pašu paziņojumu uzstājās arī ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs. Pēc viņa sacītā, pašlaik tiek izstrādāti risinājumi, lai baltkrievu kompānijām būtu visas iespējas pēc iespējas ātrāk pārcelties uz Latviju.

8
Tagi:
termiņuzturēšanās atļauja, Latvija, Baltkrievija
Pēc temata
Investējis 38 miljonus, bet tagad slēguši kontu: kā biznesam no Krievijas strādāt Latvijā
Bankas neatvērs kontus baltkrieviem: LIAA paziņojumu Lembergs uzskata par propagandu
Dievs, sargi Latviju no debiļiem: kā Krievijas pilsone Latvijā noformēja kontu bankā
Bankā pat svīst ir bīstami: katru klientu tur aizdomās
Covid-19 eksprestesta veikšana, foto no arhīva

Latvijā atklāts 21 jauns Covid-19 gadījums, stacionēti četri cilvēki

7
(atjaunots 12:47 28.09.2020)
Saskaņā ar SPKC datiem, 13 cilvēki inficējās no iepriekš zināmiem avotiem, četri cilvēki – ārzemēs (Ukrainā un Indijā), par atlikušajiem četriem informācija tiek noskaidrota.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Latvijā aizritējušajā diennaktī veikti 1398 koronavīrusa testi, atklāts 21 jauns inficēšanās gadījums, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Saskaņā ar SPKC datiem, 13 gadījumos inficēšanās avots ir noteikts, četri cilvēki atbraukuši no ārzemēm (Ukraina, Indija), par atlikušajiem četriem informācija tiek noskaidrota.

Kopumā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti 312 230 Covid-19 izmeklējumi, 1697 cilvēkiem diagnoze apstiprinājās, no kuriem 1304 izveseļojās, bet 36 nomira.

Pēdējo 24 stundu laikā stacionēti četri cilvēki ar Covid-19. Kopumā stacionāros ārstējas 11 pacienti, visiem ir vidēji smaga slimības gaita. Kopumā pēc ārstēšanās no koronavīrusa infekcijas no slimnīcas ir izrakstīti 226 pacienti.

Pārresoru koordinācijas grupa šodien, 28. septembrī, apspriedīs situāciju ar Covid-19 izplatību, paziņoja grupas vadītājs, Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis. Pēc viņa sacītā, pagaidām netiek apspriesta iespēja pārskatīt epidemioloģiskās drošības pasākumus saslimstības pieauguma Latvijā dēļ.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāts vairāk nekā 33,3 miljoni inficēšanās gadījumu, mirušo skaits pārsniedzis miljonu, savukārt izveseļojušies vairāk nekā 24,6 miljoni cilvēku.

7
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Igaunija vienkāršo iebraukšanas kārtību no Latvijas
Ja ministrs saslims, visi būs apdraudēti: Latvijas valdība turpinās strādāt attālināti
Gandrīz 20% reģistrēto Covid-19 gadījumu bija bez simptomiem
Baltkrievijas AES, foto no arhīva

Lietuva iebiedē pilsoņus ar "avāriju BelAES": Viļņā sāks izdalīt joda tabletes

0
(atjaunots 13:21 28.09.2020)
Situācijas kūdīšana no Lietuvas puses attiecībā uz Baltkrievijas AES ir nonākusi līdz absurdam: Viļņas iedzīvotājiem no oktobra sāks izdalīt joda tabletes vairogdziedzera pasargāšanai "avārijas gadījumam" atomelektrostacijā pie Astravjecas.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Neraugoties uz to, ka Lietuvai septembrī izdevās panākt no Latvijas un Igaunijas saistības veicot elektroenerģijas tirdzniecību pieprasīt no importētājiem garantijas, ka tā nav ražota Baltkrievijā, bezjēdzīgā un cietsirdīgā ažiotāža saistībā ar Baltkrievijas AES, kas tiek būvēta pie Astravjecas, Grodņas apgabalā, nav izbeigta.

Saskaņā ar radio LRT informāciju, no oktobra Viļņas iedzīvotājiem sāks izdalīt kālija jodīda tabletes, vēsta RIA Novosti.

Šādus pasākumus Lietuvā veic it kā drošības nolūkos avārijas gadījumam, kura, kā, acīmredzot uzskata Lietuvas varasiestādes, var notikt BelAES, kas atrodas 50 kilometru attālumā no Viļņas.

Tiesa, tas viss vairāk līdzinās mērķtiecīgai iedzīvotāju iebiedēšanai.

Sākumposmā plānots piešķirt 2,1 miljonu tablešu. Tās nonāks piecos lielākajos Viļņas aptieku tīklos, kur cilvēki varēs tās paņemt ar elektroniskām receptēm.

BelAES notika visas nepieciešamās un papildu pārbaudes no SAEA un citu profila institūtu puses, un objekta drošība netiek apšaubīta. Minska vairākkārt uzsvērusi, ka Baltkrievijas AES tiek būvēta stingrā atbilstībā ar drošības normām un nekādā veidā nedraud kaimiņvalstīm.

Taču Lietuvai tas viss nerūp. Tur sen un aktīvi uzstājas pret stacijas būvniecību, mudinot tuvākos kaimiņus sekot tās piemēram, kā arī periodiski sūdzoties par BelAES spēcīgākiem sabiedrotajiem.

Kaut ko, kā jau tika teikts, Lietuvai izdevies panākt: Baltijas valstis grasās pielietot speciālu elektroenerģijas izcelsmes sertifikācijas sistēmu, lai Baltijas kabeļos nenonāk Baltkrievijas elektrība.

Taču eksperti uzskata, ka Baltijas trīsstūrī joprojām pastāv nopietnas pretrunas šajā sakarā. Pietiek atcerēties, ka vēl augusta vidū Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka politiskas iejaukšanās elektrības tirgū nebūs, jo šo jomu regulē pats tirgus.

0
Tagi:
Viļņa, Baltkrievija, BelAES, Lietuva
Pēc temata
Elektronu face control: Latvija meklē BelAES elektroenerģijas atpazīšanas metodi
Lietuvas un Igaunijas prezidenti pastāstīja, kāpēc BelAES vajadzīga Krievijai
Latvija un citas ES valstis aicināja Minsku "nekavējoties" atrisināt BelAES problēmas
Meževičs: cīņa ap BelAES Baltijā turpināsies līdz pēdējai patronai
Lietuva var izstāties no Nord Pool biržas, lai nodrošinātu BelAES boikotu