Bērnu poliklīnika. Foto no arhīva

Nestāstiet te par savām tiesībām: bērnu ārste Rīgā ieteica ņemt līdzi tulku

258
(atjaunots 21:48 18.06.2018)
Bērnu ārste kādā Rīgas slimnīcā uzņemšanas laikā ilgi skaidroja, kādēļ nerunāt latviski ir slikti, un nepievēra uzmanību sešgadīgas meitenītes iedzimtajiem veselības traucējumiem.

RĪGA, 18. jūnijs – Sputnik. VCA Pļavnieki poliklīnikā bērnu ārste, pieņemot sešus gadus vecu bērnu, kurš pagaidām nesaprot latviešu valodu, ieteica viņa mātei ņemt līdzi uz pieņemšanu valsts apmaksātu tulku un "nestāstīt viņai par savām tiesībām". Paralēli ārste pastāstīja pacientes mātei, kādā valstī viņas dzīvo, ieteica palasīt likumu, turklāt meitenītes medicīnas kartē uzrakstīja, ka viņa neesot gatava skolai, kad bērns nebija spējis atbildēt uz aritmētikas jautājumu. Par vizīti pie ārsta Facebook pastāstīja bērna māte Jekaterina.

Meitenītes māte pastāstīja, ka viņas ienākušas kabinetā un sasveicinājās krievu valodā. Ārste uzaicināja bērnu sēsties uz krēsla – latviešu valodā.

"Es (mamma) atzīmēju, ka bērns nesaprot latviešu valodu. Mums ir krievvalodīga ģimene. Ceru, ka tas nav noziegums, un par to vēl nesēdina cietumā un nenošauj. Daktere pateica, ka tas ir slikti. Uz jautājumu, kādēļ slikti, bērnam taču ir tikai 6 gadi, Gunta Užāne atbildēja, ka viņai neesot pienākums runāt ar mums krievu valodā. Un ja viņai būšot 20 krievu bērni dienā, vai tad viņai ar visiem būšot jārunā? Un, nesagaidot atbildi, pateica, ka nerunās," – rakstīja Jekaterina.

Pieņemšana, pēc viņas sacītā, turpinājās ar lekciju par Latvijas valsti un likumiem, kuri neliek ārstam pārvaldīt krievu valodu.

"Uz manu komentāru, ka Latvijā ir 37% krievu, atbildēja kategoriski: latviešu valsts valoda ir jāzina. Ņemiet valsts tulku un nestāstiet te par savām tiesībām," — pastāstīja meitenītes māte. Tālāk, pēc viņas sacītā, ārste pavaicāja bērnam krievu valodā, cik viņai ir gadi, palūdza noskaitīt līdz 10, un pēc tam atņemt septiņi no deviņiem.

"Bērns aizdomājās. Guntas Užānes slēdziens – bērns neesot gatavs skolai. Ko viņa uzrakstīja slēdzienā, neesmu spējīga salasīt. Raksta nesaprotami. Varu tikai minēt, ka viens no vārdiem ir psihologs," — pastāstīja sieviete.

Turklāt viņa atzīmēja, ka bērnam ir iedzimtas problēmas, taču ārste par to pat nepainteresējās.

Jekaterinas publikācija Facebook saņēma daudzus komentārus no sašutušiem par šādu attieksmi lietotājiem.

"Manuprāt, tā ir Veselības ministrijas problēma. Man izveidojusies stingrs iespaids, ka ārstus māca tā uzvesties speciāli. Īpaša sāpe, protams, par bērniem. Taču, atnākot psihiski veselai, no šādiem ārstiem aiziesi asarās un ar salauztu psihi," — uzrakstīja Svetlana T.

"Sieviete, pie tam ārste, ar šādu attieksmi pret saviem pienākumiem, taču tik bezatbildīga, būtne bez dvēseles. Viņai jāstrādā nevis par ārstu, bet par koncentrācijas nometnes uzraudzi," — uzskata Natalia A.

"Ārsti par apkopēju. Tas nav ārsts. Vai uz viņas kabineta durvīm nekarājas uzraksts "Krieviem ieeja aizliegta"? Nevēlos, lai no maniem nodokļiem kaut viens cents kristu šīs dāmītes krājkasē," — uzrakstīja Jurijs N.

Daudzi ieteica pacientiem, kuri nokļuvuši analoģiskā situācijā, komunicējot ar ārstiem, kam vairāk rūp valsts valoda, nekā medicīna, neatstāt nesodītu necienīgu uzvedību, bet gan doties pie poliklīnikas galvenā ārsta, rakstīt sūdzību, stāstīt par to visos iespējamos sakaru kanālos. Daži uzskata par lietderīgu ieviest ārstu-rusofobu melnos sarakstus.

"Nevajag atmest ar roku, — tāda attieksme rodas tāpēc, ka daudzi ir bailēs paralizēti un neliekas zinis. Jādara tā, lai visa pasaule zina par "demokrātiju" Latvijā. Tikai tad visiem būs tiesības, un nevis deklarētas, bet dzīvē reālas," — noslēgumā pateica Natalia A.

Latvijā dzīvo apmēram 2 miljoni cilvēku, no tiem ap 40% ir krievvalodīgie. Republikā ir viena valsts valoda – latviešu valoda, krievu valodai ir svešvalodas statuss.

258
Pēc temata
Latvijā ierosināts ieviest obligāto latviešu mūziku radio ēterā
VVC: autobusa maršrutam jābūt latviešu valodā, lai arī tas ir starptautisks reiss
Pedagogs: latviešu valodu nekas neapdraud
Kā bērnu vecāki tikās ar latviešu valodas mācību grāmatu autoriem
"Jezuītu" likumi: var izmantot jebkuru valodu, ja tā ir latviešu
Latvijas armija

"Jūs esiet Latvijas lepniem!": Latvijas armija svin 101. dibināšanas gadadienu

5
(atjaunots 15:21 11.07.2020)
Latvijas Aizsardzības ministrija uzsākusi akciju "Pasveicini karavīru!" par godu Latvijas armijas dzimšanas dienai.

RĪGA, 11. jūlijs – Sputnik. Latvijas armija 10. jūlijā svin 101. gadadienu. Par godu armijas dzimšanas dienai Latvijas Aizsardzības ministrija aicina visus piedalīties akcijā "Pasveicini karavīru!" ar tēmturi #pasveicinikaravīru.

"Ja Tavs radinieks, draugs, kaimiņš vai cits pazīstams cilvēks ir Latvijas armija karavīrs vai zemessargs, iepriecini viņu armijas dzimšanas dienā ar sirsnīgu sveicienu! Tie var būt labi vārdi īsziņā, telefona zvans, sociālā tīkla profilā ievietots sveiciens, sen neredzēta cilvēka apciemojums vai jebkurš cits patīkams pārsteigums pēc Tavas izvēles," piedāvā Aizsardzības ministrijas Facebook lapā.

Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Leonīds Kalniņš uzrakstīja Twitter vietnē apsveikumu karavīriem, zemessargiem un jūrniekiem, atzīmējot, ka ir ļoti gandarīts ar viņu profesionālo ieguldījumu Latvijas armijas kaujas iespēju stiprināšanā.

​Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks savā mikroblogā bija ļoti īss savos apsveikumos.

"Sirsnīgi sveicu Latvijas Armiju dzimšanas dienā! Jūs esiet mūsu Latvijas lepnums!" uzrakstīja viņš.

​Uz aicinājumu apsveikt Latvijas armiju jau ir atsaukusies Lietuvas ĀM. Twitter vietnē diplomāti uzrakstīja: "Brāļi Lietuvā sveic Latvijas armiju 101. gadadienā!" Šo publikāciju brāļi no Lietuvas dāsni papildināja ar karogiem un tēmturi #WeAreNATO.

​Arī Ziemeļatlantijas alianse nepalika malā stāvam.

"10. jūlijā Latvijas armija atzīmē 101 gadu. Turpinot labo tradīciju akcijas "Pasveicini karavīru!" rīkošanā, piedāvājam visiem uzrakstīt siltus vārdus, kas būs veltīti Nacionālo bruņoto spēku dienošajiem," uzrakstīja Latvijā izvietoto alianses spēku Twitter mikroblogā.

5
Tagi:
NBS, armija
Pēc temata
Stabils atalgojums un sociālās garantijas: Latvijas armija aicina bezdarbniekus dienēt
Latvijas ienesīgā militarizācija: jaunākie sasniegumi
Jebkāda informācija par padošanos – meli! AM laidusi klajā bukletu kara gadījumam
Latvija samazinās prasības? Armijā varēs dienēt gandrīz visi
Autobusa vadītājs. Foto no arhīva

Latvijā 8 jauni Covid-19 gadījumi: SPKC meklē autobusa Liepāja-Rīga pasažierus

9
(atjaunots 13:56 11.07.2020)
Aizritējušajā diennaktī Latvijā ir veikti 1870 koronavīrusa testi un atklāti 8 jauni inficēšanās gadījumi. Slimību profilakses un kontroles centrs veic izmeklēšanu.

RĪGA, 11. jūlijs – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informāciju, aizritējušajā diennaktī tika atklāti 8 jauni koronavīrusa inficēšanās gadījumi.

Pēdējās diennakts laikā valstī veikti 1870 izmeklējumi. Visā epidēmijas laikā ir veikti 167 480 Covid-19 testi. Kopumā ir atklāti 1173 inficētie, 1019 cilvēki ir izveseļojušies, 30 – miruši.

​Slimnīcās joprojām atrodas trīs cilvēki ar apstiprinātu koronavīrusa diagnozi. Vienam no viņiem ir smaga slimības gaita. Kopš epidēmijas sākuma no slimnīcām izrakstīti 183 pacienti ar Covid-19.

​SPKC cenšas noskaidrot katra Covid-19 gadījuma izcelsmi. Tur tiek meklēti autobusa pasažieri ar reisa numuru 7937, kurš brauca maršrutā Liepāja-Saldus-Rīga.

Viens no pasažieriem ar apstiprinātu Covid-19 brauca ar šo reisu. Visus, kas brauca šajā maršrutā kopā ar viņu, lūdz nekavējoties sazināties ar SPKC speciālistiem pa tālruni 67 271 738 un sākt ievērot pašizolācijas režīmu.

​Piektdien, 10. jūlijā, Ministru kabinets pieņēma lēmumu par sabiedriskās ēdināšanas iestāžu darba laika saīsināšanu ar mērķi ierobežot Covid-19 izplatību un novērst jaunus saslimšanas uzliesmojumus.

Turklāt, saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem ir jāizvieto informācija par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu, kuri vienlaikus drīkst atrasties iestādē, apmeklētājiem redzamā vietā (pie ieejas un pie kases).

Tāpat līdz 1. septembrim plānots pagarināt ierobežojumus cilvēku skaitam, kuri drīkst vienlaikus atrasties sabiedriskās ēdināšanas iestādēs. Pie viena galdiņa iestādē varēs sēdēt ne vairāk par četriem cilvēkiem, ja viņi nav vienas mājsaimniecības locekļi, savukārt terasē – ne vairāk par 8 cilvēkiem.

9
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
PVO ieinteresējusies par Krievijas vakcīnu pret Covid-19
Palielināts izmeklējumu skaits: valstī krasi pieaudzis Covid-19 gadījumu skaits
Izsekot var tikai atbraukušos no Krievijas un Baltkrievijas: kā Latvijā kontrolē Covid-19
Ieveda un kontaktēja: Latvijā 11 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi