Svētku salūts

Vairāk nekā 10 tūkstoši cilvēku gatavi atteikties no Latvijas simtgades svinībām

146
(atjaunots 13:46 17.06.2018)
Desmit tūkstoši cilvēki atdevuši savas balsis par to, lai 60 miljoni eiro, kas atvēlēti Latvijas simtgades svinībām, tiktu novirzīti onkoloģisko slimību ārstēšanai.

RĪGA, 17. jūnijs — Sputnik. Iniciatīvu "Simtgades svinību naudas novirzīšana vēža ārstēšanai" portālā Manabalss.lv parakstījuši vairāk nekā 10 tūkstoši cilvēku.

2018. gada 18. novembrī Latvija svinēs sava valstiskuma simto gadskārtu, 16. februārī Lietuva svinēja simt gadus kopš Neatkarības akta parakstīšanas, 24. februārī – Igaunijas neatkarības simtgade, bet 1. decembrī Rumānija atzīmēs apvienošanos ar Transilvāniju.

Parakstu vākšana iniciatīvas atbalstam sākās 2017. gada novembrī. Tās autors norāda, ka simtās gadskārtas svinībām Latvija iztērēs aptuveni 60 miljonus eiro, no kuriem 22,3 miljoni ir valsts budžeta daļa. Savukārt Igaunija saviem neatkarības svētkiem veltīs tikai apmēram 24 miljonus eiro.

Petīcijas autors Alvils Puričs Aurels iesaka pārvērtēt izdevumus un daļu svētku pasākumiem paredzētās naudas atvēlēt onkoloģisko slimību ārstēšanai.

Onkoloģija Latvijā

Iepriekš labdarības organizācijas Ziedot.lv vadītāja Ruta Dimanta pastāstīja, ka vēža ārstēšanas metodes Latvijā tik lielā mērā atpaliek no mūsdienu metodikas, ka pēdējos gados palīdzības lūdzēju skaits ir vairākkārt pieaudzis. Latvijas Onkologu asociācija norādīja, ka ka vēža ārstēšanas metodes Latvijā ir atpalikušas vismaz par 10 gadiem, ārsti spiesti izmantot novecojušus medikamentus.

Savukārt Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas hematoonkoloģe Gunita Medne stāstīja, ka ik gadus onkoloģiskās slimības tiek diagnosticētas desmitiem bērnu Latvijā.

Lai izdzīvotu daudzi vēža slimnieki spiesti doties uz ārzemēm, kur iespējas ārstēties ir plašākas, tostarp pieejami arī medikamenti onkoloģijas ārstēšanai

Rekorda budžets veselības aprūpei

Taču šogad Latvijas valdība nolēmusi atvēlēt veselības aprūpei rekordlielu summu. 2018. gada budžetā veselības aprūpes finansējums pirmo reizi pārsniedz 1 miljardu eiro.

Nacionālais veselības aprūpes dienests jau ziņoja, ka šogad Latvijā tiks atvērts Valsts Patoloģijas centrs, kas nodarbosies ar onkoloģijas slimību profilaksi, jo galvenās problēmas šajā jomā patlaban saistītas ar audzēju vēlīnu diagnosticēšanu.

Veselības ministrijas dati liecina, ka 33,9% onkoloģijas slimību tiek diagnosticēti trešajā un ceturtajā stadijā, vēl 20,8% — nenorādot stadiju. Cilvēku dzīve ar vēža slimību trešajā un ceturtajā stadijā ir daudz īsāka nekā pacientiem, kuru slimība diagnosticēta agrīnā posmā.

Veselības ministrija uzskata, ka pašreizējo onkoloģijas profilakses, novēršanas un ārstēšanas metožu modernizācija, kā arī jaunas metodikas ieviešana ļaus par 10% samazināt vēlu diagnosticētu audzēju skaitu.

146
Pēc temata
Sociālajos tīklos atrod Latvijas simtgades aleju: lombardi un ātri aizdevumi
Saules mūžu Latvijai: par godu valsts simtgadei tiek laista klajā jubilejas monēta
Katru gadu Latvijā onkoloģijas diagnozi nosaka desmitiem bērnu
Videoklips par godu Latvijas simtgadei
Zinātnieki pastāstījuši, kā pārtikas soda palīdz vēža slimniekiem
Latviešu zinātnieki piedalās jaunas vēža ārstēšanas metodes izstrādē
Sniegputenis

Kaut kas vēl nebijis: tuvākajās dienās Latvijā gaidāms stiprs sniegputenis

1
(atjaunots 08:16 25.01.2021)
Pirmo reizi Latvijas vēsturē varētu sarkano brīdinājumu par ekstremāli stipru sniegu, ko ciklons sagādās no Ukrainas rietumiem.

RĪGA, 25. janvāris - Sputnik. Šīs nedēļas sākumā, īpaši otrdien un trešdien, Zemgalē, Vidzemē un Rīgā gaidāmi ilgstoši nokrišņi, raksta Tvnet.lv, atsaucoties uz sinoptiķu prognozēm.

​Tiek ziņots, ka no Ukrainas rietumiem Latvijai tuvojas ciklons, kas atnesīs spēcīgus nokrišņus. Ja valsts austrumos tās izkritīs lietus veidā, tad centrālajos un rietumu novados galvenokārt snigs.

Paredzams, ka Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludinās oranžo vai pat sarkano brīdinājumu.

Gaisa temperatūra tuvākajās dienās būs aptuveni nulle grādu, snigšanas laikā iespējamas vēja brāzmas. Pūtīs ziemeļu vējš.

Atgādinām, ka oranžā vai sarkanā brīdinājuma periodā ir jāievēro drošības pasākumi. Pacentieties bez īpašas vajadzības neiziet no mājām. Nenovietojiet automašīnas zem kokiem.

1
Tagi:
prognoze, Latvija
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

43
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

43
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas