Mācību grāmatas latviešu valodā

Pedagogs: latviešu valodu nekas neapdraud

62
(atjaunots 20:19 16.06.2018)
Krišjāņa Barona muzeja vadītāja Ruta Kārkliņa pastāstīja, ka krievu bērni ļoti labi runā latviski un izstādes apmeklē aktīvāk nekā latvieši.

RĪGA, 17. jūnijs — Sputnik. Latviešu valodu Latvijā nekas neapdraud, jo krievvalodīgie jaunieši to pārvalda ļoti labi, radio Baltkom ēterā pastāstīja Krišjāņa Barona muzeja vadītāja, latviešu folkloras eksperte un latviešu valodas skolotāja Ruta Kārkliņa.

"Atbildību par latviešu valodas saglabāšanos nevar uzlikt viena cilvēka plecos. Pēc sarunas beigām es iešu uz muzeju, tur pilnā sparā rit izstāde, nupat ziņu atsūtīja skolniece, viņai vajadzīga palīdzība… Vienmēr ir cilvēki, kuri runā latviešu valodā. Tā ir inteliģences pazīme. Vienmēr ir tādi, kas pamāca citās valodās runājošos, kā runāt latviski. Taču es uzskatu, ka mums, latviešiem, pašiem skaisti jārunā latviski un jāprot valoda," – uzsvēra Kārkliņa, kuras pedagoga stāžs jau sasniedzis 50 gadus.

Viņa stāsta, ka krievu bērni ļoti labi runā latviski. Par to viņa pārliecinājusies, kad ekskursijas muzejā apmeklē mazākumtautību skolu audzēkņi.

"Uz mūsu muzeju bieži nāk skolēni, krievu bērni, kuri, starp citu, aktīvāk nekā latvieši apmeklē ekspozīcijas, un viņi lieliski runā latviski. Skolotāji mums, muzeja darbiniekiem, bieži vaicā: "Vai mums var organizēt ekskursiju krievu valodā?" Bet bērni saka: "Bet kāpēc, skolotāj, es jums pārtulkošu, ja jūs nesaprotat." Bērni ļoti palīdz," – atzīmēja Kārkliņa un piebilda, ka ikviens var apgūt latviešu valodu, ja ir vēlēšanās.

"Visā skolotāja mūžā neesmu sastapusi nevienu, kurš būtu gribējis un nebūtu iemācījies latviešu valodu. Tā nav bijis," – viņa piezīmēja.

Aprīļa sākumā Latvijas prezidents Raimonds Vējonis izsludināja Izglītības likuma grozījumus, kuri paredz visu skolu pāreju pie mācībām valsts valodā līdz 2021./22. mācību gadam.

Latvijas krievvalodīgie iedzīvotāji reformu uztvēra ļoti negatīvi, notika vairākas plašas protesta akcijas. Vecāki cita starpā apšaubīja izglītības kvalitāti, ko saņems viņu bērni pēc reformas īstenošanas – bažas rada pedagogu trūkums, kuri varētu ātri pāriet no mācībām krievu valodā pie darba valsts valodā. Pēdējais mītiņš krievu skolu aizsardzībai notika Rīgā 2. jūnijā.

Šonedēļ Saeima atbalstīja grozījumus, kuri paredz aizliegt studijas krievu valodā privātajās augstskolās un koledžās no nākamā gada.

62
Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
Pēc temata
VVC: autobusa maršrutam jābūt latviešu valodā, lai arī tas ir starptautisks reiss
Latvijā ierosināts ieviest obligāto latviešu mūziku radio ēterā
Otto Ozols: latviešu valoda un kultūra pazudīs pārskatāmā laika periodā
Kā bērnu vecāki tikās ar latviešu valodas mācību grāmatu autoriem
Mitrofanovs: Šadurskis grib atbalstīt latviešu nejēgas augstskolās
Zvejas kuģis, foto no arhīva

Baltijas jūras aizsardzībai: mencu tralerus sagriezīs metāllūžņos

12
(atjaunots 19:50 23.11.2020)
Eiropas Komisija kompensēs Latvijas zvejniekiem mencu zvejošanas aizliegumu Baltijas jūras ūdeņos, taču no daļas kuģu nāksies atbrīvoties.

RĪGA, 23. novembris – Sputnik. Pēc mencu zvejošanas aizliegšanas Latvijas piekrastes ūdeņos Eiropas Parlaments apstiprinājis atbalsta pasākumus zvejniecības nozares pārstāvjiem, vēsta Press.lv.

Šī gada oktobrī ES lauksaimniecības un zvejniecības ministri piekrita samazināt vairāku zivju veidu nozveju Baltijas jūrā, lai atjaunotu populāciju. Austrumu Baltijas mencas ķeršana joprojām ir aizliegta, izņemot piezvejas kvotu, kas ir samazināta, salīdzinājumā ar pērno gadu. Zemkopības ministrijas mājaslapā tiek ziņots, ka Latvija uzstājās pret šo lēmumu, taču palika mazākumā.

Pašlaik Latvijas Zemkopības ministrijā precizē nepieciešamā finansējuma apmēru tā apstiprināšanai Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda Uzraudzības komitejā, paziņoja ministrijas pārstāve Dagnija Muceniece. Pēc viņas sacītā, Zivsaimniecības konsultatīvā padome vienojās par finansējumu aptuveni 3 miljonu eiro apmērā.

Zvejniekiem, kuri pārsvarā nodarbojas ar mencu zveju, atļauts likvidēt kuģus un saņemt kompensāciju. Ja zvejnieki, kuri strādāja uz šiem kuģiem, atradīs darbu citā nozarē, kompensācija vienalga tiks izmaksāta.

Zemkopības ministrijas Zivsaimniecības departamenta direktors Normunds Riekstiņš apgalvo, ka uz šādām kompensācijām varētu pretendēt 12 Latvijas kuģi.

"Tie, kas mencas iegūs piezvejā, arī turpmāk tās varēs realizēt – pārdot, taču jāņem vērā, ka nozvejoto mencu apjoms nedrīkst pārsniegt citas nozvejotās zivis. Eiropas Komisijas nosacījums – piezvejas mencu apjoms nav lielāks par 20%," atzīmēja Riekstiņš.

Tāpat viņš uzsvēra, ka kuģu likvidācija nav piespiedu lieta – tā vietā zvejnieki drīkst pārorientēties uz citu zivju nozveju, piemēram, reņģes, ķilavas, laši u.c.

"Mencu zveja iepriekš vienmēr bija mūsu biznesa pamatā. Taču pēdējos piecos gados tā kļuva arvien sarežģītāka. Pat zinātnieki īsti nespēj izskaidrot, kāpēc mencu ir mazāk un kāpēc tās ir nelielas. Par maza izmēra mencām nepiedāvā ekonomiski izdevīgu vairumtirdzniecības cenu. Mūsu Baltikas tipa zvejas traleris "Briedis" būs viens no tiem, ko likvidēs. Mēs pilnībā sagriežam savu aktīvu, kas ir diezgan emocionāli, ņemot vērā to ilgo laiku, kurā zvejojām mencas. Tāpēc jau ir tā kompensācija.

Droši vien kuģus sagriezīs nākamajā gadā. Kompensācija ir pareizi jāiegulda, lai uzņēmums nākotnē varētu attīstīties. Mums jau ir vairākas iestrādes, kas ļauj turpināt darbību, piemēram, ir uzbūvēts zivju apstrādes cehs, esam kļuvuši par zivju uzpircējiem," pastāstīja Liepājā reģistrētā uzņēmuma "Ervils" valdes loceklis Aigars Laugalis.

Tāpat viņš atzīmēja, ka kuģis pacentīsies saglabāt zvejas licenci un mencu nozvejas kvotas gadījumam, ja pēc dažiem gadiem situācija šajā jomā mainīsies.

12
Tagi:
Latvija, zvejniecība, Baltijas jūra, menca
Pēc temata
Menca ir aizliegta: Eiropas Komisija sāpīgi ietekmējusi zvejniecību Baltijas valstīs
Paciente ar gripas simptomiem, foto no arhīva

Latvijā pagaidām nav sākusies gripas epidēmija

9
(atjaunots 18:32 23.11.2020)
Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumi palīdz arī pret gripas izplatību – Latvijā ir mazāk saslimušo, nekā parasti šajā laikā.

RĪGA, 23. novembris – Sputnik. Pagājušajā nedēļā Latvijā ir reģistrēti vien divi gripas gadījumi, informē Slimību profilakses un kontroles centrs.

Paziņojumi par diviem gripas gadījumiem vecuma grupās līdz 14 gadiem un no 15 līdz 64 gadiem saņemti no ģimenes ārstiem no Jūrmalas. Medicīnas iestāžu stacionāri par gripas gadījumiem aizvadītajā nedēļā nav ziņojuši.

Pacientu skaits, kuri vērsās pēc ambulatorās medicīniskās palīdzības sakarā ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām, pagājušajā nedēļā arī bija mazāks, nekā parasti ap šo laiku. Vidēji tika reģistrēti 895,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, kas ne īpaši pārsniedz pirmās novembra nedēļas rezultātus, kad tika reģistrēti 882,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.

Kopš gripas sezonas sākuma, kas skaitās nedēļa no 28. septembra līdz 4. oktobrim, netika reģistrēts neviens gripas pacienta nāves gadījums.

Šī gada septembrī eirokomisāre veselības aprūpes lietās Stella Kirjakidu brīdināja par "dubultās pandēmijas" – gripas un Covid-19 – bīstamību.

Eiropas gripas sezona sākas oktobrī un pieņemas spēkā novembra vidū-decembra sākumā. Sezonālās gripas epidēmijas laikā slimo no 4 līdz 50 miljoniem cilvēku katru gadu, gadā no gripas mirst līdz 70 tūkstošiem eiropiešu, sevišķi sirmgalvji un riska grupās esošie.

Paredzēts, ka Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumi – maskas, roku mazgāšana un sociālā distance – var palīdzēt samazināt arī gripas epidēmijas apmēru.

9
Tagi:
SPKC, Latvija, gripa
Pēc temata
Gripas vakcīna Latvijā iepirkta pēc desmit gadus veciem noteikumiem
Eiropai var nepietikt vakcīnu pret gripu
Ārsts pastāstīja, kā atšķirt gripu no koronavīrusa
Ārsts: rudenī vērosim gripas un koronavīrusa mijiedarbību