Specdienesti. Foto no arhīva

Pankratovs par krievu kopienas traģēdiju: Latvija pārvēršas par Guantanamo cietumu

114
(atjaunots 13:33 08.06.2018)
Kāpēc Krievija nesteidz glābt no iznīcināšanas vienu no savām lielākajām kopienām, kāpēc Latvijai vajadzīgs VDD, kas saista Nilu Ušakovu un Tatjanu Ždanoku un kas tā tāda ir – "Baltijas viltība"? Par visiem šiem jautājumiem pastāstīja politiķis un tiesībsargs Ruslans Pankratovs.

RĪGA, 8. jūnijs — Sputnik. Politiķis un tiesībsargs, Rīgas domes bijušais deputāts Ruslans Pankratovs intervijā politologam un žurnālistam Armenam Gasparjanam radio Sputnik atbildēja uz jautājumiem par notiekošo krievu kopienā Latvijā un par to, kāda nākotne gaida krievvalodīgos šajā valstī.

Runājot par krievvalodīgo aktīvistu vajāšanu Latvijā, Pankratovs atzīmēja, ka, pēc viņa domām, Drošības policija, kas tagad kļuvusi par Valsts drošības dienestu (VDD), nerīkojas pēc savas gribas, – tā pilda britu un amerikāņu specdienestu pavēles.

"Skaidrs, ka Latvijas specdienests nemaz nav patstāvīgs. Viņi nestrādā tieši, viņi saņem direktīvas. Viņiem teikts rīkoties skarbi, un tā viņi izdarīja. Iznāk skandaloza pretruna konstitūcijai," – teica Pankratovs.

Slepenais aģents

Teikto viņš ilustrēja ar stāstu par tiesībsarga Aleksandra Gapoņenko arestu. Pankratovs atgādināja, ka Drošības policijā, kas rīkojas pēc CIP rīkojuma, Gapoņenko sists un spīdzināts – jau šis fakts vien ir likumu un tiesisko normu pārkāpums.

"Ar noteikumu saglabāt anonimitāti informācijas avots IeM pastāstīja, ka Latvijas specdienesti izmanto spīdzināšanu. Protams, ne jau tā, kā amerikāņu cietumā Guantanamo. Nespārda kājām no rīta līdz vakaram, taču… Es uzskatu, ka krievu aktīvistu aizturēšanas un aresti Latvijā notiek, ņemot vērā to, ka CIP darbinieki piesedz savu aģentu – Rīgas mēru Nilu Ušakovu," – apgalvoja Pankratovs.

Šo versiju viņš argumentēja: lieta tāda, ka Latvijas Krievu savienības (LKS) līdere Tatjana Ždanoka, kā arī tiesībsargi Gapoņenko, Vladimirs Lindermans un žurnālists Jurijs Aleksejevs parādīja, ka spēj vest līdzi cilvēkus, un sāka augt LKS popularitāte.

"Visdrīzāk LKS sāka konkurēt ar Nila Ušakova partiju "Saskaņa". Atlika paskatīties, kas ir LKS ideologi, – Gapoņenko un Lidermans, un izsist šos pamatus zem Ždanokas kādām. Amerikāņi nevar pieļaut, ka Ušakovs netiktu Saeimā, taču izskatās tieši tā," – skaidroja Pankratovs.

Jāpiebilst, ka reitings maijā, neskatoties uz "Saskaņas" popularitātes mazināšanos, liecina: partija vēl joprojām saņem lielāko balsu skaitu, bet LKS vēl tālu atpaliek no pirmā piecnieka.

Taču Pankratovs uzskata, ka "Saskaņas" reitings vēl saņems dažus triecienus. Runa ir par Ušakova izteikumiem nebūt ne krievu labā, piemēram, Rīgas mēra runu, kurā viņš netieši atzina Latvijas okupāciju, un viņa braucienu uz Ameriku. Pankratovs atgādināja, ka Ušakovs esot noslēdzis līgumu ar ļoti spēcīgu polittehnologu no ASV, ar kuru plānots īstenot priekšvēlēšanu kampaņu.

"Viņi lobēs, viņi mēģinās izspiest cauri. Vēl vairāk, esmu pārliecināts, ka vēlēšanas būs falsificētas, jo ar to, ko redzam pašlaik," Saskaņa" Ušakova vadībā ir lemta nāvei. Latvieši par to nebalsos, bet mūsējie… Nu, var jau būt, ka kādam patīk kaķīšu partija," – ironiski piezīmēja Pankratovs.

Gasparjans pavaicāja Pankratovam, kāpēc Ušakovam un amerikāņu specdienestiem vajadzētu izmantot tik sarežģītu shēmu, tādējādi "piespiest pie sienas" LKS, arestējot šīs partijas locekļus, ja iespējams elementāri sarīkot debates, kurās prasmīgi speciālisti nomelnos Ždanokas partiju.

Gasparjanu visvairāk ieinteresēja Gapoņenko arests, kam, pēc viņa domām, vajadzēja saliedēt krievvalodīgos Latvijā un sniegt pretēju efektu – ne par labu Ušakovam vai jebkam citam.

"Pareizi, taču, šķiet, tik tālu uz priekšu Latvijas valdība nedomā. Viņi vienkārši gribēja sarīkot tādu "spiedienu". Bet Gapoņenko publicēja grāmatu "Latvija, ko esam zaudējuši" un pēc tam vēl uzņēma filmu, ar ko satricināja tieši latviešu prātus. Neviens nedomāja, ka Gapoņenko salūzīs un viņa aresta dēļ sāksies protesti," – paskaidroja Pankratovs.

Krievi un "fašistiskie Rietumi"

Politiķis atzīmēja, ka tiesībsargi Latvijā gaida ANO reakciju šajā situācijā. Viņš uzsvēra, ka ir jāuzlauž siena, ar kuru Rietumi norobežojušies no mazākumtautību problēmām Austrumeiropā.

"Ir jāatzīst, ka Rietumi ir atklāti fašistiski," – uzsvēra Pankratovs.

Politiķis nožēloja arī Krievijas Federācijas nepietiekamo atbalstu. Pēc viņa domām, Krievija nepieņem lēmumus, kuri varētu ietekmēt situāciju.

"Ja krieviem izdarīt kādu draņķību, jāiestājas sekām – tiesiskām, ekonomiskām, administratīvām, jebkādām," – uzskata politiķis.

Pankratovs atzīmēja, ka Krievija turpina sadarboties ar Latviju, neskatoties uz visām problēmām. To viņš ieskaitīja "Baltijas viltību" kategorijā: no vienas puses valdība cenšas piespiest pie sienas krievu tautības iedzīvotājus un sauc krievvalodīgos par utīm, bet no otras puses – piedāvā Krievijai strādāt kopā un izmantot visus esošo potenciālu. Atliek tikai atsaukt atmiņā situāciju ar tranzītu un graudu glabātavām.

Gasparjans sarunā ar Pankratovu norādīja, ka problēmu rada apsvērums: jebkādu atbildes pasākumu rezultātā vispirms cietīs krievu tautības cilvēki Latvijā.

"Piekrītu tam, ka atbildes trūkums nozīmē piekrišanu. Taču ir arī sliktāks vēstures iznākums, jo cietīs krievu iedzīvotāji. Tūlīt pat iznāks nākamais Saeimas darbonis un nosauks krievus Latvijā par piekto kolonnu," – piezīmēja Gasparjans.

Politologs atgādināja, ka ik reizi, kad Krievija sāk valsts līmenī pievērst uzmanību problēmām pēcpadomju teritorijā, nekavējoties seko kolektīvo rietumu reakcija, un Krievijas piezīmes tiek dēvētas par "rupju iejaukšanos neatkarīgu valstu, Eiropas Savienības locekļu darīšanās".

Gasparjans ierosināja pavērot problēmu no Latvijā dzīvojošo krievvalodīgo viedokļa un painteresējās, kāpēc krievi nevar paši sevi aizstāvēt un izturas inerti.

"Nesaprotu šos cilvēkus. Viņiem patīk pievilties. Paskatieties uz to pašu krievu skolu reformu – Ušakovs palūdza nepiedalīties mītiņos, citādi sākšoties represijas, un viņi piekrituši. Laiks sarēķināt, cik būs divi plus divi," – atbildēja Pankratovs.

Viņš uzskata, ka Latvijā dzīvojošo krievu inertums ir nelaime, un atzīmēja, ka krievu bailes no soļiem, kas, iespējams, tiks sperti pret viņiem, ir neizskaidrojamas, tāpat kā cilvēku lētticība.

Nerausti lāci aiz ūsām

"Taču es kliedzu no visām tribīnēm: tas ir tikai šķitums, ka krievi ir inerti. Jūs tiktāl raustīsiet lāci aiz ūsām, ka vienreiz kāda vecmāmiņa ņems rokās dakšas un visiem tiks papilnam. Taču pagaidām problēma ir tā, ka lielākā krievu kopiena Eiropā vienlaikus ir arī visvairāk sašķelta," – pastāstīja Pankratovs.

Politiķis atzīmēja, ka nevar pat iedomāties, kā pašlaik panākt, lai cilvēki saliedētos ap kādu ideju un mudinātu tos, kuri varētu aizsargāt viņu tiesības. Turklāt, pēc Pankratova domām, puse krievu jau ir noticējusi Ušakovam, bet otra puse baidās no specdienestiem.

"Drošības dienesti biedē, vervē, diskreditē. Jā, tas notiek," – uzsvēra Pankratovs.

Politiķis uzskata, ka pašreizējā posmā vienīgā izeja ir krievvalodīgo aktīvistu darbības turpināšana, kam jāstrādā ar mērķi saliedēt sabiedrību.

"Ir kopēja lieta, un tās dēļ var apslāpēt jebkuras ambīcijas, pretenzijas un godkāri. Es ceru uz labāko," – piebilda Ruslans Pankratovs.

114
Pēc temata
Nacionālās identitātes meklējumos: asimilācija vai vienotība
Krievijas ĀM: Gapoņenko arests ir krievvalodīgo iebiedēšanas akcija Latvijā
Specdienesti lika Ruslanam Pankratovam atbildēt par Ukrainu un "Volīniju"
Absurds arguments: krievus Latvijā asimilē vardarbīgi
Latvijā pieaug pieprasījums pēc krievvalodīgiem darbiniekiem, sevišķi finansēs
Uzņēmēji, foto no arhīva

Latvijas Finanšu izlūkošanas dienests uzsācis rūpīgu baltkrievu kompāniju pārbaudi

8
(atjaunots 13:32 28.09.2020)
Pēc speciālistu domām, baltkrievu augsti kvalificēto kadru piesaistīšana Latvijā atnesīs ne tikai labumu visai ekonomikai kopumā, bet arī pacels valsts kredītiestāžu līmeni un iespējas.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Iepriekš kļuva zināms, ka Latvija visai nopietni noskaņota virknes baltkrievu kompāniju darbības pārcelšanai savā teritorijā. Latvijas valdība ir gatava piešķirt termiņuzturēšanās atļauju ne tikai augsti kvalificētiem speciālistiem, bet arī visiem viņu ģimenes locekļiem. Septembra vidū jau 12 kompānijas no Baltkrievijas pauda vēlmi izmantot piedāvājumu. Kopumā uz Latviju atbrauks aptuveni 500 cilvēku, pārsvarā vadošie speciālisti un valdes pārstāvji.

Pašlaik ir uzsākts esošo datu par Baltkrievijas finanšu sektora un uzņēmumu darījumiem pārbaudes process, to iniciējis Finanšu izlūkošanas dienests (FID).

"FID sācis darbu pie dienesta rīcībā esošo datu analīzes saistībā ar Baltkrievijas finanšu sektora un uzņēmumu veiktajiem darījumiem. Ar iegūtajiem secinājumiem tiks iepazīstinātas Latvijas finanšu iestādes un citas kompetentās institūcijas," paziņoja iestādē.

FID atzīmēja, ka fakts, ka baltkrievu kompānijas pārceļas uz Latviju, var nest pozitīvu fiskālo efektu valsts ekonomikai, kā arī parādīt kredītiestāžu iespējas pārvaldīt riskus, kas saistīti ar baltkrievu uzņēmumu apkalpošanu.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka Latvija ir gatava uzņemt augsti kvalificētus darbiniekus no Baltkrievijas, piešķirt viņiem termiņuzturēšanās atļauju, kā arī sniegt atbalstu.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Kaspars Rožkalns paziņoja, ka aģentūra strādā ciešā sadarbībā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, Robežsardzi un finanšu uzraudzības un citām institūcijām, lai pēc iespējas ātrāk sagatavotu atbilstošu un praksē pārbaudītu ceļa karti tiem uzņēmējiem, kuri lems par labu Latvijas piedāvājumam. Ar tādu pašu paziņojumu uzstājās arī ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs. Pēc viņa sacītā, pašlaik tiek izstrādāti risinājumi, lai baltkrievu kompānijām būtu visas iespējas pēc iespējas ātrāk pārcelties uz Latviju.

8
Tagi:
termiņuzturēšanās atļauja, Latvija, Baltkrievija
Pēc temata
Investējis 38 miljonus, bet tagad slēguši kontu: kā biznesam no Krievijas strādāt Latvijā
Bankas neatvērs kontus baltkrieviem: LIAA paziņojumu Lembergs uzskata par propagandu
Dievs, sargi Latviju no debiļiem: kā Krievijas pilsone Latvijā noformēja kontu bankā
Bankā pat svīst ir bīstami: katru klientu tur aizdomās
Covid-19 eksprestesta veikšana, foto no arhīva

Latvijā atklāts 21 jauns Covid-19 gadījums, stacionēti četri cilvēki

7
(atjaunots 12:47 28.09.2020)
Saskaņā ar SPKC datiem, 13 cilvēki inficējās no iepriekš zināmiem avotiem, četri cilvēki – ārzemēs (Ukrainā un Indijā), par atlikušajiem četriem informācija tiek noskaidrota.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Latvijā aizritējušajā diennaktī veikti 1398 koronavīrusa testi, atklāts 21 jauns inficēšanās gadījums, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Saskaņā ar SPKC datiem, 13 gadījumos inficēšanās avots ir noteikts, četri cilvēki atbraukuši no ārzemēm (Ukraina, Indija), par atlikušajiem četriem informācija tiek noskaidrota.

Kopumā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti 312 230 Covid-19 izmeklējumi, 1697 cilvēkiem diagnoze apstiprinājās, no kuriem 1304 izveseļojās, bet 36 nomira.

Pēdējo 24 stundu laikā stacionēti četri cilvēki ar Covid-19. Kopumā stacionāros ārstējas 11 pacienti, visiem ir vidēji smaga slimības gaita. Kopumā pēc ārstēšanās no koronavīrusa infekcijas no slimnīcas ir izrakstīti 226 pacienti.

Pārresoru koordinācijas grupa šodien, 28. septembrī, apspriedīs situāciju ar Covid-19 izplatību, paziņoja grupas vadītājs, Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis. Pēc viņa sacītā, pagaidām netiek apspriesta iespēja pārskatīt epidemioloģiskās drošības pasākumus saslimstības pieauguma Latvijā dēļ.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāts vairāk nekā 33,3 miljoni inficēšanās gadījumu, mirušo skaits pārsniedzis miljonu, savukārt izveseļojušies vairāk nekā 24,6 miljoni cilvēku.

7
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Igaunija vienkāršo iebraukšanas kārtību no Latvijas
Ja ministrs saslims, visi būs apdraudēti: Latvijas valdība turpinās strādāt attālināti
Gandrīz 20% reģistrēto Covid-19 gadījumu bija bez simptomiem
Baltkrievijas AES, foto no arhīva

Lietuva iebiedē pilsoņus ar "avāriju BelAES": Viļņā sāks izdalīt joda tabletes

0
(atjaunots 13:21 28.09.2020)
Situācijas kūdīšana no Lietuvas puses attiecībā uz Baltkrievijas AES ir nonākusi līdz absurdam: Viļņas iedzīvotājiem no oktobra sāks izdalīt joda tabletes vairogdziedzera pasargāšanai "avārijas gadījumam" atomelektrostacijā pie Astravjecas.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Neraugoties uz to, ka Lietuvai septembrī izdevās panākt no Latvijas un Igaunijas saistības veicot elektroenerģijas tirdzniecību pieprasīt no importētājiem garantijas, ka tā nav ražota Baltkrievijā, bezjēdzīgā un cietsirdīgā ažiotāža saistībā ar Baltkrievijas AES, kas tiek būvēta pie Astravjecas, Grodņas apgabalā, nav izbeigta.

Saskaņā ar radio LRT informāciju, no oktobra Viļņas iedzīvotājiem sāks izdalīt kālija jodīda tabletes, vēsta RIA Novosti.

Šādus pasākumus Lietuvā veic it kā drošības nolūkos avārijas gadījumam, kura, kā, acīmredzot uzskata Lietuvas varasiestādes, var notikt BelAES, kas atrodas 50 kilometru attālumā no Viļņas.

Tiesa, tas viss vairāk līdzinās mērķtiecīgai iedzīvotāju iebiedēšanai.

Sākumposmā plānots piešķirt 2,1 miljonu tablešu. Tās nonāks piecos lielākajos Viļņas aptieku tīklos, kur cilvēki varēs tās paņemt ar elektroniskām receptēm.

BelAES notika visas nepieciešamās un papildu pārbaudes no SAEA un citu profila institūtu puses, un objekta drošība netiek apšaubīta. Minska vairākkārt uzsvērusi, ka Baltkrievijas AES tiek būvēta stingrā atbilstībā ar drošības normām un nekādā veidā nedraud kaimiņvalstīm.

Taču Lietuvai tas viss nerūp. Tur sen un aktīvi uzstājas pret stacijas būvniecību, mudinot tuvākos kaimiņus sekot tās piemēram, kā arī periodiski sūdzoties par BelAES spēcīgākiem sabiedrotajiem.

Kaut ko, kā jau tika teikts, Lietuvai izdevies panākt: Baltijas valstis grasās pielietot speciālu elektroenerģijas izcelsmes sertifikācijas sistēmu, lai Baltijas kabeļos nenonāk Baltkrievijas elektrība.

Taču eksperti uzskata, ka Baltijas trīsstūrī joprojām pastāv nopietnas pretrunas šajā sakarā. Pietiek atcerēties, ka vēl augusta vidū Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka politiskas iejaukšanās elektrības tirgū nebūs, jo šo jomu regulē pats tirgus.

0
Tagi:
Viļņa, Baltkrievija, BelAES, Lietuva
Pēc temata
Elektronu face control: Latvija meklē BelAES elektroenerģijas atpazīšanas metodi
Lietuvas un Igaunijas prezidenti pastāstīja, kāpēc BelAES vajadzīga Krievijai
Latvija un citas ES valstis aicināja Minsku "nekavējoties" atrisināt BelAES problēmas
Meževičs: cīņa ap BelAES Baltijā turpināsies līdz pēdējai patronai
Lietuva var izstāties no Nord Pool biržas, lai nodrošinātu BelAES boikotu