Specdienesti. Foto no arhīva

Pankratovs par krievu kopienas traģēdiju: Latvija pārvēršas par Guantanamo cietumu

108
(atjaunots 13:33 08.06.2018)
Kāpēc Krievija nesteidz glābt no iznīcināšanas vienu no savām lielākajām kopienām, kāpēc Latvijai vajadzīgs VDD, kas saista Nilu Ušakovu un Tatjanu Ždanoku un kas tā tāda ir – "Baltijas viltība"? Par visiem šiem jautājumiem pastāstīja politiķis un tiesībsargs Ruslans Pankratovs.

RĪGA, 8. jūnijs — Sputnik. Politiķis un tiesībsargs, Rīgas domes bijušais deputāts Ruslans Pankratovs intervijā politologam un žurnālistam Armenam Gasparjanam radio Sputnik atbildēja uz jautājumiem par notiekošo krievu kopienā Latvijā un par to, kāda nākotne gaida krievvalodīgos šajā valstī.

Runājot par krievvalodīgo aktīvistu vajāšanu Latvijā, Pankratovs atzīmēja, ka, pēc viņa domām, Drošības policija, kas tagad kļuvusi par Valsts drošības dienestu (VDD), nerīkojas pēc savas gribas, – tā pilda britu un amerikāņu specdienestu pavēles.

"Skaidrs, ka Latvijas specdienests nemaz nav patstāvīgs. Viņi nestrādā tieši, viņi saņem direktīvas. Viņiem teikts rīkoties skarbi, un tā viņi izdarīja. Iznāk skandaloza pretruna konstitūcijai," – teica Pankratovs.

Slepenais aģents

Teikto viņš ilustrēja ar stāstu par tiesībsarga Aleksandra Gapoņenko arestu. Pankratovs atgādināja, ka Drošības policijā, kas rīkojas pēc CIP rīkojuma, Gapoņenko sists un spīdzināts – jau šis fakts vien ir likumu un tiesisko normu pārkāpums.

"Ar noteikumu saglabāt anonimitāti informācijas avots IeM pastāstīja, ka Latvijas specdienesti izmanto spīdzināšanu. Protams, ne jau tā, kā amerikāņu cietumā Guantanamo. Nespārda kājām no rīta līdz vakaram, taču… Es uzskatu, ka krievu aktīvistu aizturēšanas un aresti Latvijā notiek, ņemot vērā to, ka CIP darbinieki piesedz savu aģentu – Rīgas mēru Nilu Ušakovu," – apgalvoja Pankratovs.

Šo versiju viņš argumentēja: lieta tāda, ka Latvijas Krievu savienības (LKS) līdere Tatjana Ždanoka, kā arī tiesībsargi Gapoņenko, Vladimirs Lindermans un žurnālists Jurijs Aleksejevs parādīja, ka spēj vest līdzi cilvēkus, un sāka augt LKS popularitāte.

"Visdrīzāk LKS sāka konkurēt ar Nila Ušakova partiju "Saskaņa". Atlika paskatīties, kas ir LKS ideologi, – Gapoņenko un Lidermans, un izsist šos pamatus zem Ždanokas kādām. Amerikāņi nevar pieļaut, ka Ušakovs netiktu Saeimā, taču izskatās tieši tā," – skaidroja Pankratovs.

Jāpiebilst, ka reitings maijā, neskatoties uz "Saskaņas" popularitātes mazināšanos, liecina: partija vēl joprojām saņem lielāko balsu skaitu, bet LKS vēl tālu atpaliek no pirmā piecnieka.

Taču Pankratovs uzskata, ka "Saskaņas" reitings vēl saņems dažus triecienus. Runa ir par Ušakova izteikumiem nebūt ne krievu labā, piemēram, Rīgas mēra runu, kurā viņš netieši atzina Latvijas okupāciju, un viņa braucienu uz Ameriku. Pankratovs atgādināja, ka Ušakovs esot noslēdzis līgumu ar ļoti spēcīgu polittehnologu no ASV, ar kuru plānots īstenot priekšvēlēšanu kampaņu.

"Viņi lobēs, viņi mēģinās izspiest cauri. Vēl vairāk, esmu pārliecināts, ka vēlēšanas būs falsificētas, jo ar to, ko redzam pašlaik," Saskaņa" Ušakova vadībā ir lemta nāvei. Latvieši par to nebalsos, bet mūsējie… Nu, var jau būt, ka kādam patīk kaķīšu partija," – ironiski piezīmēja Pankratovs.

Gasparjans pavaicāja Pankratovam, kāpēc Ušakovam un amerikāņu specdienestiem vajadzētu izmantot tik sarežģītu shēmu, tādējādi "piespiest pie sienas" LKS, arestējot šīs partijas locekļus, ja iespējams elementāri sarīkot debates, kurās prasmīgi speciālisti nomelnos Ždanokas partiju.

Gasparjanu visvairāk ieinteresēja Gapoņenko arests, kam, pēc viņa domām, vajadzēja saliedēt krievvalodīgos Latvijā un sniegt pretēju efektu – ne par labu Ušakovam vai jebkam citam.

"Pareizi, taču, šķiet, tik tālu uz priekšu Latvijas valdība nedomā. Viņi vienkārši gribēja sarīkot tādu "spiedienu". Bet Gapoņenko publicēja grāmatu "Latvija, ko esam zaudējuši" un pēc tam vēl uzņēma filmu, ar ko satricināja tieši latviešu prātus. Neviens nedomāja, ka Gapoņenko salūzīs un viņa aresta dēļ sāksies protesti," – paskaidroja Pankratovs.

Krievi un "fašistiskie Rietumi"

Politiķis atzīmēja, ka tiesībsargi Latvijā gaida ANO reakciju šajā situācijā. Viņš uzsvēra, ka ir jāuzlauž siena, ar kuru Rietumi norobežojušies no mazākumtautību problēmām Austrumeiropā.

"Ir jāatzīst, ka Rietumi ir atklāti fašistiski," – uzsvēra Pankratovs.

Politiķis nožēloja arī Krievijas Federācijas nepietiekamo atbalstu. Pēc viņa domām, Krievija nepieņem lēmumus, kuri varētu ietekmēt situāciju.

"Ja krieviem izdarīt kādu draņķību, jāiestājas sekām – tiesiskām, ekonomiskām, administratīvām, jebkādām," – uzskata politiķis.

Pankratovs atzīmēja, ka Krievija turpina sadarboties ar Latviju, neskatoties uz visām problēmām. To viņš ieskaitīja "Baltijas viltību" kategorijā: no vienas puses valdība cenšas piespiest pie sienas krievu tautības iedzīvotājus un sauc krievvalodīgos par utīm, bet no otras puses – piedāvā Krievijai strādāt kopā un izmantot visus esošo potenciālu. Atliek tikai atsaukt atmiņā situāciju ar tranzītu un graudu glabātavām.

Gasparjans sarunā ar Pankratovu norādīja, ka problēmu rada apsvērums: jebkādu atbildes pasākumu rezultātā vispirms cietīs krievu tautības cilvēki Latvijā.

"Piekrītu tam, ka atbildes trūkums nozīmē piekrišanu. Taču ir arī sliktāks vēstures iznākums, jo cietīs krievu iedzīvotāji. Tūlīt pat iznāks nākamais Saeimas darbonis un nosauks krievus Latvijā par piekto kolonnu," – piezīmēja Gasparjans.

Politologs atgādināja, ka ik reizi, kad Krievija sāk valsts līmenī pievērst uzmanību problēmām pēcpadomju teritorijā, nekavējoties seko kolektīvo rietumu reakcija, un Krievijas piezīmes tiek dēvētas par "rupju iejaukšanos neatkarīgu valstu, Eiropas Savienības locekļu darīšanās".

Gasparjans ierosināja pavērot problēmu no Latvijā dzīvojošo krievvalodīgo viedokļa un painteresējās, kāpēc krievi nevar paši sevi aizstāvēt un izturas inerti.

"Nesaprotu šos cilvēkus. Viņiem patīk pievilties. Paskatieties uz to pašu krievu skolu reformu – Ušakovs palūdza nepiedalīties mītiņos, citādi sākšoties represijas, un viņi piekrituši. Laiks sarēķināt, cik būs divi plus divi," – atbildēja Pankratovs.

Viņš uzskata, ka Latvijā dzīvojošo krievu inertums ir nelaime, un atzīmēja, ka krievu bailes no soļiem, kas, iespējams, tiks sperti pret viņiem, ir neizskaidrojamas, tāpat kā cilvēku lētticība.

Nerausti lāci aiz ūsām

"Taču es kliedzu no visām tribīnēm: tas ir tikai šķitums, ka krievi ir inerti. Jūs tiktāl raustīsiet lāci aiz ūsām, ka vienreiz kāda vecmāmiņa ņems rokās dakšas un visiem tiks papilnam. Taču pagaidām problēma ir tā, ka lielākā krievu kopiena Eiropā vienlaikus ir arī visvairāk sašķelta," – pastāstīja Pankratovs.

Politiķis atzīmēja, ka nevar pat iedomāties, kā pašlaik panākt, lai cilvēki saliedētos ap kādu ideju un mudinātu tos, kuri varētu aizsargāt viņu tiesības. Turklāt, pēc Pankratova domām, puse krievu jau ir noticējusi Ušakovam, bet otra puse baidās no specdienestiem.

"Drošības dienesti biedē, vervē, diskreditē. Jā, tas notiek," – uzsvēra Pankratovs.

Politiķis uzskata, ka pašreizējā posmā vienīgā izeja ir krievvalodīgo aktīvistu darbības turpināšana, kam jāstrādā ar mērķi saliedēt sabiedrību.

"Ir kopēja lieta, un tās dēļ var apslāpēt jebkuras ambīcijas, pretenzijas un godkāri. Es ceru uz labāko," – piebilda Ruslans Pankratovs.

108
Pēc temata
Nacionālās identitātes meklējumos: asimilācija vai vienotība
Krievijas ĀM: Gapoņenko arests ir krievvalodīgo iebiedēšanas akcija Latvijā
Specdienesti lika Ruslanam Pankratovam atbildēt par Ukrainu un "Volīniju"
Absurds arguments: krievus Latvijā asimilē vardarbīgi
Latvijā pieaug pieprasījums pēc krievvalodīgiem darbiniekiem, sevišķi finansēs

Covid-19 infekcijas gadījumu skaits Latvijā sasniedzis 1124

9
(atjaunots 16:49 05.07.2020)
Pēdējās diennakts laikā valstī fiksēts viens jauns koronavīrusa infekcijas gadījums. Slimnīcās Covid-19 pacientu skaits nav pieaudzis.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Slimību profilakses un kontroles centrs vēsta, ka pēdējo 24 stundu laikā Latvijā fiksēts viens jauns Covid-19 gadījums. Jau vairākas dienas inficēto skaits valstī pieaug tikai par vienu jaunu gadījumu.

​Diennakts laikā veikti 1042 Covid-19 testi. Kopš pandēmijas sākuma veikti 157 826 izmeklējumi. Kopā Latvijā fiksēti 1124 koronavīrusa infekcijas gadījumi, 1000 cilvēki sekmīgi izveseļojušies, 30 pacienti miruši.

​Slimnīcās ārstējas 5 pacienti ar Covid-19 diagnozi. Vienam no viņiem konstatēta smaga slimības gaita. Kopā no stacionāra izrakstīts 181 pacients.

9
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Pārāk maz Latvijas iedzīvotāju lejupielādējuši mobilo lietotni Apturi Covid
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums
Latvija paplašinājusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma nepieciešama karantīna
Latvijas NBS pārtrauc Krievijas un Baltkrievijas robežu patrulēšanu
Vietējas zemenes, foto no arhīva

Sēž vagoniņos un uz Latviju braukt negrib: latvieši nomainījuši dzimteni pret zemenēm

33
(atjaunots 10:36 05.07.2020)
Latvija vaid un cieš darba roku trūkuma dēļ, bet latvieši dzīvo Anglijā vagoniņos kopā ar poļiem un atgriezties negrasās. "Zemnieku saeimas" valdes loceklis Mārtiņš Trons paskaidroja, kāpēc tā.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Eksperts lauksaimniecības politikas jautājumos, biedrības "Zemnieku saeima" valdes loceklis Mārtiņš Trons intervijā radio Baltkom pastāštīja, kāpēc ārvalstīs strādājošos latviešus neizdodas atbilināt dzimtenē.

Trons konstatēja, ka zemniekiem Latvijā trūkst darba roku, tomēr latvieši nesteidz darbā uz laukiem Latvijā. Viņi dod priekšroku dzīvei vagoniņos kopā ar poļiem un zemeņu vākšanai Lielbritānijā.

Pat dzīve sešatā vienā vagoniņā neliek latviešiem padomāt par atgriešanos dzimtenē – kamēr viņi strādā Anglijā, viņu kontos ieripo laba naudiņa

Trons pastāstīja, ka koronavīrusa pandēmija likusi cerēt: varbūt vismaz kāda daļa iedzīvotāju atgriezīsies no citām valstīm, tomēr atkal visu ir atrisinājis naudas jautājums.

Zemnieki Vācijā, Anglijā un Francijā atklāti atzīst, ka ārvalstu darbinieku palīdzību apmaksās dāsnāk nekā lauksaimnieki Latvijā, jo nevēlas redzēt, kā viņu pašu laukos sapūst zemenes.

Iepriekš Latvijā populārā televīzijas šova "Saimnieks meklē sievu" dalībnieks Aivars, kurš strādāja vistu fermā Vācijā, pastāstīja, kāpēc nevēlas atgriezties Latvijā, lai arī skumst pēc mājām.

Viņš atzina: ja Latvijā piedāvātu tādu algu kā Vācijā, viņš ar prieku darītu arī smagāku darbu nekā tas, ko viņš tagad strādā ārzemēs.

Pie tam Aivars konstatēja, ka Vācijā viņam ir mājoklis un ir brīvais laiks, ko viņš var veltīt pats sev. Pārsvarā viņš strādā naktīs, bet dienā ar velosipēdu apbraukā apkaimi.

Bet tagad, kamēr latvieši apbrīno ainavu citās valstīs, Latvijā laukos pūst zemenes.

Latvijas augļkopju asociācijas biroja vadītāja Renāte Kajaka sūdzējās par novēloto atļauju fermeriem aicināt sezonas strādniekus no ārzemēm – lielākā daļa potenciālo strādnieku jau atraduši darbu citviet.

Šī iemesla dēļ liela daļa ogu ražas Latvijā patiešām var sapūt, nenokļuvusi veikalu plauktos.

33
Pēc temata
Latvijas iedzīvotāji neiet strādāt uz lauka par 900 eiro: zemnieki uztraucas par ražu
TV šova dalībnieks: Latvijas laukos ir grūti dzīvot un strādāt
Iedzīvotāji negrib iet uz lauka, bet viesstrādniekus nelaidīs: ZM nepalīdzēja zemniekiem
Vietējās zemenes veikalos? Latgales zemnieki cer pārpludināt valsti ar ogām
Krievijā 2018

Liels skaits ārvalstnieku joprojām nav pametuši Krieviju pēc 2018. gada čempionāta

0
(atjaunots 16:49 05.07.2020)
Vairāk nekā divi tūkstoši ārvalstnieku, kuri ieradās Krievijā 2018. gadā ar līdzjutēja pasi, vēl joprojām nav atgriezušies mājās.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Vairāk nekā divi tūkstoši ārvalstnieku, kuri ieradās Krievijā 2018. gadā ar līdzjutēja pasi, vēl joprojām nav pametuši Krievijas teritoriju pēc pasaules čempionāta futbolā, informēja valsts ārlietu ministra vietnieks Jevgēņijs Ivanovs.

"Saskaņā ar tiesībsargājošo iestāžu datiem, Krieviju vēl joprojām nav pametuši vairāk nekā divi tūkstoši ārvalstnieku, kuri iebrauca valstī 2018. gadā bez vīzām, ar pasaules čempionāta futbolā līdzjutēju pasēm. Patlaban faktiski viņi ir nelegālie migranti," Ivanova teikto citēja RIA Novosti.

Iepriekš Krievijas prezidents Vladimirs Putins augstu novērtēja mundiāles organizatoru darbu – tās skatītāji Krievijā jutušies drošībā, un ne Krievijas iedzīvotāji, ne ārvalstu līdzjutēji nav saskārušies ar pārliekiem ierobežojumiem. "Cilvēki, kuri ieradās mūsu valstī varēja mierīgi un komfortabli pārvietoties starp pilsētām un pa visu valsti, noskatīties iemīļoto komandu spēles stadionos un fanu zonās," — atgādināja Putins un piebilda, ka organizētie drošības pasākumi neērtības nav sagādājuši.

Pasaules čempionāts Krievijā ilga no 2018. gada 14. jūnija līdz 15. jūlijam Maskavā, Sanktpēterburgā, Jekaterinburgā, Kaļiņingradā, Kazaņā, Ņižņij Novgorodā, Rostovā pie Donas, Samarā, Saranskā, Sočos un Volgogradā. Fināls notika svētdien "Lužņiki" stadionā Maskavā.  

0
Tagi:
Krievija
Pēc temata
Franču līdzjutēji pārsteigti: krievi ir "normāli cilvēki!"
Latvija plāno saņemt no PČ hokejā 2021 ne mazāk par sešiem miljoniem eiro
PČ 2021 laikā Rīga cer pieņemt vismaz 75 tūkstošus līdzjutēju