Valsts policija

Parādās pirmās versijas Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā

278
(atjaunots 08:23 05.06.2018)
Maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavība varētu būt saistīta ar Trasta komercbanka bankrotēšanu, ABLV bankas likvidāciju vai vairumtirdzniecības firmas Rego Trade īpašnieka interesēm.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. Par iespējamiem maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavības iemesliem pastāstīja telekanāla LTV raidījums de facto.

Kā raidījumam ziņo informācijas avoti, kas pazīstami ar Bunkus, nopietnākās domstarpības profesionālajā darbībā viņam bijuši ar citu administratoru Māri Sprūdu un uzņēmēju Mihailu Ulmanu. Abi atteicās no komentāriem raidījumam.

Valsts policija saista Bunkus slepkavību ar viņa profesionālo nodarbošanos.

"Pašlaik ir daudz dažādu domu, kāpēc tas varēja notikt. Es domāju, ka nākotnē būs vēl vairāk. Un katru no šīm versijām mēs atstrādāsim, kamēr panāksim rezultātu," saka kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Grišins.

Konflikts sakarā ar Trasta komercbanku

Neskatoties uz to, ka par Bunkus pastāvēšanu daudzi uzzināja tikai pēc viņa traģiskās nāves, viņš jau sen piedalījās cīņā starp maksātnespējas administratoriem.

Pērn noskaidrojās, ka slēgtajai Trasta komercbankai trūkst naudas, lai samaksātu visiem noguldītājiem. Toreiz likvidators Ilmārs Krūms aizsūtīja banku uz maksātnespēju un paziņoja par atkāpšanos. Viņa vietu bija jāieņem Armandam Rasam, taču Krūms pārdomāja.

Cīņa par administratora krēslu tika pacelta līdz politikas līmenim. Nacionālās apvienības deputāts Imants Parādnieks ieviesa grozījumus likumā, kuri faktiski liedza Rasam piekļuvi bankai. "Vienotībā" bija pārliecināti, ka šie grozījumi ir izdevīgi Sprūdam, kurš kopā ar Krūmu nodarbojās ar bankas likvidāciju.

Administratoru cīņas iznākumu par Trasta komercbanku atrisināja Valsts policija: Sprūdu un Krūmu aizturēja sakarā ar lietu par naudas izspiešanu no bankas kreditoriem. Rasa kļuva par maksātnespējas administratoru, savukārt kopā ar viņu bankā sāka strādāt Bunkus.

Atbildīgais par finanšu nozari Saeimas komisijas deputāts Ints Dālderis ("Vienotība"), kurš tikās ar Rasi grozījumu pieņemšanas laikā, šobrīd apgalvo, ka partija neesot lobējusi konkrētus administratorus.

"Mūsu protests bija par to, ka trešajā lasījumā mēģina virzīt grozījumus, kas ietekmē aktuālus likvidācijas procesus. Man šķiet, tas ir ļoti nepareizi pēc būtības," saka Dālderis. Viņš tāpat uzsver, ka neesot zinājis par to, ka Bunkus piedalījies bankas administrēšanā.

Visnotaļ ticams, ka Bunkus darbība bankā, kura bija orientēta uz nerezidentiem, varēja izraisīt neapmierinātību gan tiem, kas ir parādā bankai, gan tiem, kam banka neatgriež depozītus.

ABLV likvidācija

Pēdējā mēneša notikumi liek aizdomāties, ka administratoriem pastāv interese pret ABLV banku. Banka paziņoja par pašlikvidāciju un norīkoja savus likvidatorus, taču sapņi par mierīgu turpinājumu bija sasteigti — bankas novērotājs atlika un atlika bankas sagatavotā likvidācijas plāna apstiprināšanu.

Vai Bunkus bija pret bankas pašlikvidāciju? Tiešu pierādījumu nav. Taču zvērinātie advokāti martā sagatavoja desmit potenciālo bankas likvidatoru sarakstu. Viņu vidū otrais tika minēts Bunkus, kurš pats piedalījās speciālistu atlasē.

Saeimas deputāts Imants Parādnieks uzskata, ka lēmuma pieņemšanas kavēšanās ABLV gadījumā ir "bezatbildīga vilcināšanās". Viņš pauda cerību, ka bankas īpašniekiem atļaus pašiem likvidēt bankas, un ar to nenodarbosies " kaut kādi šakāļi".

Strīds sakarā ar Rego Trade

Pēdējo 10 gadu laikā Bunkus administrēja bijušā cukura, šokolādes un konditorejas izstrādājumu vairumtirgotāja Rego Trade maksātnespējas procesu un centās iegūt naudu no bijušajiem īpašniekiem, kuru vidū bijis arī uzņēmējs Mihails Ulmans.

Daļēji viņam tas izdevās: pērn Ulmans un citi starpnieki izmaksāja kompānijai vairāk nekā 700 tūkstošus eiro. kā kļuva zināms de facto, 19. oktobrī Ulmans pats personīgi pārskaitīja visu summu no savas bankas.

Pagājušajā nedēļā Ulmanam izdevās panākt lietas atjaunošanu. Augstākā tiesa nolēma, ka jaunie atklātie apstākļi netika izvērtēti un norāda uz varbūtību, ka administrators Bunkus pieļāva pārkāpumus, ignorējot  vairāku dokumentu detaļas.    

278
Temats:
Mārtiņa Bunkus slepkavība (14)
Pēc temata
ABLV Bank pašlikvidācija Latvijā tiek atlikta
Strādājām Latvijā 20 gadus, un tagad esam padzīti: "Citadeles" klientu stāsti
Šprotu ražotājs par Latvijas politiķiem: debiliķi – spēcīga organizācija
Latvijas kompānijas pamet vietējās bankas līdz ar nerezidentiem
Latvijas ārstu biedrības bijušais vadītājs Pēteris Apinis, foto no arhīva

Apinis: ar mūsu algām visi jaunie Latvijas ārsti drīz būs Lielbritānijā

21
(atjaunots 12:49 28.05.2020)
Diezin vai Latvija sameklēs naudu veselības aprūpei, ņemot vērā valdības pašreizējos soļus izejai no krīzes, paziņoja Latvijas ārstu biedrības bijušais vadītājs Pēteris Apinis.

RĪGA, 28. maijs – Sputnik. Latvija ir veselības aprūpes personāla "donors" citām Eiropas Savienības valstīm, konstatēja Saeimas deputāte, bijusī veselības ministre Anda Čakša. Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis pastāstīja, ka Lielbritānija pašlaik aktīvi atlasa medicīnas personālu, tostarp arī Latvijā. Pēc veselības ministres Ilzes Viņķeles domām, no mediķu prombraukšanas palīdzēs izvairīties skaidrs algu palielināšanas un nozares finansēšanas plāns.

Mediķi aizsargtērpos, foto no arhīva
© Sputnik / Илья Питалев

Latvijas valdība nepiešķir pienācīgu nozīmi veselības aprūpes finansēšana, mediķu atalgojuma starpība Latvijā un Rietumeiropas valstīs liek jaunajiem ārstiem pārdomāt darba iespējas ārzemēs, sarunā ar Sputnik Latvija pastāstīja Latvijas ārstu biedrības bijušais vadītājs, žurnāla "Latvijas ārsts" galvenais redaktors Pēteris Apinis.

"Eiropas plaukstošās valstis – Lielbritānija, Francija, Vācija – kopā ar ekonomiku tagad paceļ arī veselības aprūpi. Latvijas valdība neaptver, cik tas ir nepieciešams. Mūsu valdība neredz, ka arī veselības aprūpe maksā nodokļus un nes ienākumus budžetam," paziņoja Apinis.

Viņš uzsvēra, ka, saskaņā ar visām prognozēm, tieši Lielbritānija būtiski palielina mediķu, it īpaši šauru speciālistu, piemēram, anesteziologu, reanimatologu, radiologu algas.

"Starpība ar Latvijas algām būs tik liela, ka jaunie ārsti ar angļu valodas zināšanām valstī neaizkavēsies. Mediķu algas Rietumeiropā un Latvijā vienmēr ir atšķīrušās, taču, ja starpība kļūs būtiska, jaunais ārsts nespēs atturēties no aizbraukšanas," brīdināja Apinis.

Viņš atgādināja, ka Rietumeiropa jau agrākajos gados ieguldījusi veselības aprūpē daudz vairāk nekā Latvija. "Ņemot vērā valdības pēdējās darbības izejai no ekonomiskās krīzes, neticu, ka atradīsies nauda medicīnai," piebilda Apinis.

Saskaņā ar Health Care Index 2020 reitinga datiem, pēc veselības aprūpes efektivitātes Latvija ieņem 21. vietu 33 Eiropas valstu vidū.

21
Tagi:
Latvija, medicīna, mediķi, veselība
Pēc temata
Urbanovičs kritizē Pabriku: kam atņemt naudu militārā budžeta labad
Ārsti un skolotāji pieprasa algas paaugstinājumu
Ministru kabinets apstiprinājis mediķu algu modeli
Latvijas iedzīvotāji nosaukuši galveno veselības aprūpes problēmu valstī – tā nav nauda
Daugavpils pusaudzes, foto no arhīva

Lēmums pieņemts: NVA ļaus skolēniem piepelnīties vasarā

6
(atjaunots 12:19 28.05.2020)
Lēmums organizēt vasaras nodarbinātības programmu skolēniem ir saistīts ar Covid-19 izplatības samazināšanos un valdības plānu nepagarināt ārkārtējās situācijas režīmu pēc 9. jūnija.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) šovasar organizēs vasaras nodarbinātības programmu skolēniem, stāsta Press.lv, atsaucoties uz Labklājības ministrijas padomnieku komunikācijas jautājumos Jāni Zariņu.

Plānots, ka programma ilgs divus mēnešus – no 1. jūlija līdz 31. augustam.

Labklājības ministrija pieņēmusi šo lēmumu sakarā ar Covid-19 izplatības samazināšanos un valdības plānu nepagarināt ārkārtējās situācijas režīmu pēc 9. jūnija, paskaidroja labklājības ministre Ramona Petrlaviča. Lēmums pieņemts, ievērojot epidemiologu viedokli.

Līdz 3. jūnijam NVA aptaujās darba devējus, kuri jau iesnieguši pieteikumus skolēnu nodarbinātības programmai, lai noskaidrotu, kādi piedāvājumi vēl joprojām ir aktuāli. Līdz 8. jūnijam pretendentus novērtēs komisijas aģentūras filiālēs, bet līdz 18. jūnijam tiks pieņemti lēmumi.

Skolēni var reģistrēties programmai attālināti. No 10. jūnija sāksies reģistrācija Latgalē, no 11. jūnija – Vidzemē, no 12. jūnija – Rīgas reģionā, no 13. jūnija – Kurzemē un Zemgalē.

Par skolēnu iekārtošanu darbā uzņēmēji saņem dotāciju 50% apmērā no minimālās algas, par skolena-invalīda pieņemšanu darbā – minimālās algas apmērā.

6
Tagi:
bērni, NVA
Pēc temata
Labākais, kas ar mums noticis: uz ārzemēm adoptēto bērnu vēstule Labklājības ministrijai
Tā ir katastrofa: latviešu pusaudži kaunas no dzimtās valodas
Latvija – starp līderiem pašnāvību skaita ziņā: kā pazīt uz pašnāvību noskaņotu pusaudzi
Zviedru prettanku granātmetējs Carl Gustaf AB

Latvija un Igaunija iepērk jaunus granātmetējus Carl-Gustav M4

12
(atjaunots 15:05 28.05.2020)
Daļu vecā bruņojuma savu valstu armijās Igaunija un Latvija aizvietos ar zviedru granātmetējiem Carl-Gustav M4.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. Latvija un Igaunija pasūtījušas granātmetējus Carl-Gustaf M4 Zviedrijas kompānijā Saab. Piegādes tiks veiktas laikā no 2021. līdz 2024. gadam, liecina informācija ražotāja vietnē.

Pasūtījumi veikti saskaņā ar 2019. gada jūnijā parakstīto vienošanos. Tā ļauj Zviedrijai, Latvijai un Igaunijai pasūtīt granātmetējus Carl-Gustaf M4 desmit gadu periodā.

"Jaunās paaudzes prettanku granātmetēji Carl-Gustaf M4 noteikti ir liels solis uz priekšu karavīriem, kuri mācījušies tos izmantot un strādājuši ar iepriekšējām versijām, M2. Īpaši tas attiecas uz pārvietošanos ar granātmetējiem," norādīja Igaunijas Aizsardzības pētījumu centra pārstāvis Ramils Lips.

Viņš atzīmēja, ka Latvijas un Igaunijas kopīgais iepirkums nodrošinās vērā ņemamu līdzekļu ekonomiju un tas ir teicams kooperācijas piemērs.

Savukārt Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks apgalvoja, ka prettanku granātmetēju kopīgais iepirkums ļaus palielināt operatīvo savietojamību un atvieglos mācības ar sabiedrotajiem.

"Jauno "Carl Gustaf" prettanku ieroču pasūtījums ir turpinājums jau pirms vairākiem gadiem iedibinātajai sadarbībai ar Skandināvijas partneriem. Šie ieroči atbilst Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām, ir nodrošinājuši sekmīgu uzdevumu izpildi mācībās, kā arī paplašina mūsu ekipējuma savietojamību ar ģeogrāfiski tuvāko sabiedroto valstu arsenālu. Tādēļ lēmums modernizēt jau esošo ieroču klāstu ir likumsakarīgs," norādīja Artis Pabriks.

Jaunajiem ieročiem ir piemērota agrāko modifikāciju munīcija, tāpēc tās piegādes nav nepieciešamas.

12
Tagi:
Latvija, Igaunija, bruņojums
Pēc temata
Latvija un Igaunija iegādāsies granātmetēju munīciju par 22 miljoniem eiro
Latvija slepeni iegādājās prettanku ieroci Zviedrijā