Ievu tīklkodes

Rīgu iekarojuši kāpuru pulki: rīdzinieki pūlas cīnīties ar ložņājošajām radībām

270
(atjaunots 14:13 23.05.2018)
Rīgas iedzīvotāji ceļ trauksmi: pilsētai uzbrukuši kāpuru bari, kuri ietinuši kokus biezā tīklā.

RĪGA, 23. maijs — Sputnik. Satraukto Rīgas iedzīvotāju pirmie trauksmes signāli tika saņemti jau pirms nedēļas. Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) informēja, ka saņem daudz satrauktus zvanus un elektroniskās vēstules no rīdziniekiem ar fotogrāfijām, kuros redzami kāpuru pārņemti koki.

Spriežot pēc visa, kaitēkļu aktīvu izplatīšanos veicina saulainais un siltais laiks, kas šajās dienās iestājies galvaspilsētā. Vēsā un lietainā laikā kāpuri iet bojā, informēja dienests.

Iedzīvotāji interesējas par iespējām atbrīvoties no šī "mēra", kas pārvērš kokus dekorācijās no šausmu filmas, vaicā, vai šie kāpuri nenes epidēmiju visiem pārējiem zaļajiem apstādījumiem.

Šķiet, patlaban kāpuru uzbrukums pārņēmis jau gandrīz visu pilsētu: briesmīgie tīkli vērojami kokos Imantā Zolitūdē, Iļģuciemā un Ķengaragā.

Taču VAAD nekādas grūtības nesaskata. No viņu skaidrojuma izriet, ka tās ir ievu tīklkodes – parasts kaitēklis, kas "cikliski savairojas masveidā, atsevišķiem ievu kokiem nograužot lapas pilnībā un ar tīmekļiem satīklojot visu koku". Citu sugu kokiem tas nekaitē. Vizuāli koki izskatās ļoti nepievilcīgi, taču pašam kokam tas postu nenodara, un nākamgad to atkal klās zaļas lapas.

Пост в паблике Кенгарагс
Publikācija Facebook

Augu aizstāvji brīdina dārzkopjus par to, ka nekādā gadījumā nevajag apkarot kaitēkļus ar ķīmiskiem līdzekļiem. Tas ir aizliegts un pat sodāms gadījumā, ja izmantots nereģistrēts preparāts, kas, piemēram, ražots Krievijā.

Tāpēc speciālisti iesaka ierobežot kaitēkļu izplatību, savācot un iznīcinot kāpurus. "Kad satīklots jau viss koks, palīgos var ņemt grābekli, ar kura palīdzību tīmekļus no koka kopā ar kāpuriem novāc un iznīcina," – norādīja VAAD.

Grābekļi un Coca-Cola

Nonācis jau tiktāl, ka kāpuri sākuši uzbrukt ne tikai kokiem, bet arī dzīvojamajām mājām. Uz speciālistu ierosinājumu vākt kāpurus ar rokām vai grābekli rīdzinieki atsaucās skeptiski. Turklāt iedzīvotāji raksta, ka ievu tīklkodēm iepatikušies arī citi koki – šie radījumi ķērušies pie bērziem, jasmīna un citiem augiem.

"Bail pat domāt, kas mūs gaida nākamgad, ja šis te viss iekūņosies, izšķilsies un dos pēcnācējus. Viņi laikam apēdīs visus kokus, un, iespējams, arī baložus un kaķus. Viena ieva aug tieši pie mana balkona un ar zariem skar sienas. Agrāk tas mani priecēja, ziedoši zari tieši uz balkona. Bet tagad man katru dienu nākas visur vākt kopā to kāpuru kamolus – viņi migrē pa mājas sienu un aizņem visus brīvos stūrus.

Vai patiešām ir tā – grābeklis vai apokalipse?" – vaicā Imantas iedzīvotāja.

Rīdzinieki sociālajos tīklos aktīvi stāsta par tautas metodēm kaitēkļu apkarošanai. Piemēram, populārs ir padoms apstrādāt inficētos kokus ar dzērienu Coca-Cola.

Pavisam izmisuši iedzīvotāji, neskatoties uz VAAD aizliegumu, stāsta par vietām, kur var paslepus iegādāties Krievijā ražoto līdzekli "Iskra", kas, iespējams, ir vienīgais palīgs pret rāpojošo nelaimi.

270
Ēnu dienas dalībnieki Paula Stradiņa slimnīcā, foto no arhīva

Ministra tvītu par rindu slimnīcā apspriedīs Saeimas komisijā

3
(atjaunots 18:18 10.08.2020)
Tiklīdz satiksmes ministrs pasūdzējās sociālajos tīklos par garo rindu pie ārsta, uzreiz šo situāciju nolēma apspriest Saeimas komisijā.

RĪGA, 10. augusts – Sputnik. Rīt, 11. augustā, plkst. 13:00 notiks Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedriskās veselības apakškomisijas sēde, kurā paredzēts apspriest satiksmes ministra Tāļa Linkaita publikāciju Twitter, vēsta Press.lv.

Pagājušajā nedēļā Linkaits izrādījās rindā Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Traumatoloģijas nodaļā un pastāstīja par savu pieredzi sociālajos tīklos.

Pēc viņa sacītā, rindā nācies gaidīt sešas stundas, turklāt uzgaidāmajās zālēs nepietiek krēslu, un tas nozīmē, ka pacientiem ar traumām ilgi jāstāv kājās. Tomēr medicīniskais personāls, pēc viņa sacītā, strādā ātri, laipni un profesionāli.

Ministra publikācija sociālajos tīklos piesaistīja ne vien parasto Latvijas iedzīvotāju, bet arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas locekļu uzmanību. Atzīmēsim, ka šīs komisijas vadītājs, ārsts-kardiologs Andris Skride ("Attīstībai/Par!"), arī strādā Stradiņa slimnīcā, kur ministram nācies gaidīt rindā.

Stradiņa slimnīcas un Veselības ministrijas pārstāvji, kā arī Linkaits tika uzaicināti, lai pastāstītu komisijai par situāciju.

Komisijas sēde notiks attālināti videokonferences režīmā.

3
Tagi:
Saeima, Latvija, medicīna, Tālis Linkaits
Pēc temata
Linkaits izlicies par vienkāršu pasažieri. Rīgas lidostā rindu nebija
Sešas stundas rindā: Latvijas satiksmes ministrs veica eksperimentu slimnīcā
Operāciju zāle P.Stradiņa slimnīcā, foto no arhīva

Dakteris Internets: katrs trešais Latvijas iedzīvotājs nodarbojas ar pašārstēšanos

8
(atjaunots 16:19 10.08.2020)
Pašārstēšanās var būt bīstama jūsu veselībai – Internetā atrasto informāciju labāk ir apspriest ar savu ārstu.

RĪGA, 10. augusts – Sputnik. Gandrīz trešā daļa Latvijas iedzīvotāju (28%) pēdējā gada laikā ārstējās patstāvīgi, vadoties pēc Internetā atrastās informācijas, liecina aptaujas rezultāti, kuru veica aptieku tīkli "Mana Aptieka" un "Apotheka".

"Mana Aptieka" un "Apotheka" Veselības indekss ir ikgadēja aptauja, kas tiek veikta sadarbībā ar Tirgus un sabiedriskā viedokļa pētījumu centru SKDS. Ik gadu tajā piedalās vairāk nekā tūkstotis cilvēku vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Pētījuma rezultāti liecina, ka 83% respondentu uzticas farmaceitiem kā veselības aprūpes nozares speciālistiem, taču 28% ārstējas patstāvīgi, izmantojot Internetā atrasto informāciju.

Pašārstēšanās ir daudz bīstamāka, nekā varētu likties: cilvēki bieži nepamana visus saslimšanas simptomus, atrod sev nepareizas diagnozes un apdraud savu veselību, izvēloties nepiemērotas zāles, izmantojot nepareizo devu vai dažādu medikamentu kombināciju.

Ierastām slimībām var būt līdzīgi simptomi ar ļoti nopietnām, cilvēka dzīvību apdraudošām slimībām. Tāpat ir svarīgs simptomu ilgums, piemēram, klepus vairāku dienu garumā var nozīmēt saaukstēšanos, savukārt klepus vairāku nedēļu garumā var norādīt uz absolūti ko citu, nopietnāku slimību.

"Apotheka" valdes loceklis Jānis Kūliņš uzsver, ka Internetā atrastajai informācijai nekad nav jākļūst par avotu diagnozes noteikšanai un vēl jo vairāk pirms ārstēšanas uzsākšanas.

"Diemžēl farmaceiti joprojām pārāk bieži saskaras ar situācijām, kad cilvēki vēršas pie farmaceita pēc konsultācijas tikai tad, kad pašu izvēlētā metode nav nesusi vēlamos rezultātus," saka Kūliņš.

"Mana Aptieka" farmaceite Agnese Ritene atzīmē, ka, pat ja cilvēks ir veicis klīnisko izmeklējumu un atlasīja ticamu informāciju Internetā, nav garantiju, ka izvēlētā ārstēšanās metode būs efektīva un droša viņa veselībai. Internetā atrasto informāciju ir vērts apspriest ar ārstu vai farmaceitu.

8
Tagi:
Latvija, zāles, medicīna
Pēc temata
Piemaksājiet 10 eiro par ārsta tērpu: medicīna Latvijā kļuvusi dārgāka
Eurostat: Latvijā ir pārāk maz medicīnas māsu un akušieru
"Nāciet pēc 197 dienām": par cenām, rindām un jauno medicīnas reformu Latvijā
Bezmaksas medicīnas Latvijā nav: bērnam mēnešiem ilgi jāgaida pat maksas vizīte
Latvijā ražotie piena produkti, foto no arhīva

Ražotājus šokē nodokļu izmaiņas: pārtikas produktu cenas pieaugs

0
(atjaunots 18:18 10.08.2020)
Latvijas valdība plāno izmaiņas Dabas resursu nodokļa piemērošanā pārtikas rūpniecībai; ražotāji būs spiesti iekļaut izmaksu kāpumu savas produkcijas cenā.

RĪGA, 10. augusts – Sputnik. Pārtikas rūpniecības uzņēmumi, kuri noslēguši sadarbības līgums ar kādu no iepakojumu apsaimniekotājiem, turpmāk netiks atbrīvoti no Dabas resursu nodokļa, vēsta TV3. Šāds piedāvājums iekļauts nodokļu politikas galveno nosacījumu projektā uz 2021.-2025. gadu.

Pārtikas produktu ražotājiem tas kļuvis par ārkārtīgi nepatīkamu pārsteigumu, pastāstīja Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas priekšsēdētāja Ināra Šure.

"Bija šoka reakcija. Pārtikas nozarē tas pašlaik ir viens no sāpīgākajiem punktiem. Ir hroniskas kaites, bet ir arī jaunas kaites. Un tā bija jaunā problēma, kas pēkšņi parādījās, kad VARAM kopā ar Finanšu ministriju iestrādāja valsts nodokļu pamatnostādnēs. Pēkšņi tur 100% atbrīvojums no Dabas resursu nodokļa ir pazudis un parādījies tikai 65% atbrīvojums," pastāstīja Šure.

Saskaņā ar Pārtikas uzņēmumu federācijas aprēķiniem, dažiem uzņēmumiem kopējās izmaksas maksājumiem iepakojumu pārstrādes firmām un Dabas resursu nodoklis var pieaugt no trim līdz četrām reizēm.

"Tas nozīmē, ka par vienu un to pašu lietu mums jāmaksā divas reizes – gan par (iepakojuma) apsaimniekošanu, gan arī valstij, ka atbrīvojuma vairs nav," paskaidroja Šure.

Viņa uzsvēra, ka nodokļu sloga izaugsme neizbēgami novedīs pie cenu kāpuma.

"Nākamais solis ir inflācija, jo skaidrs, ka uzņēmums to nevar pavilkt. Tātad viņš pārcels šo slogu uz pārtikas cenām. Un šīs cenas var augt 3 līdz 5% vismaz," atzīmēja nozares pārstāve.

Pēc viņas sacītā, Dabas resursu nodoklis jau tā katru gadu pieaug, radot slogu Latvijas ražotājiem, taču turpmāk nāksies maksāt arī par atkritumu apsaimniekošanu, un daļu Dabas resursu nodokļa valstij.

0
Pēc temata
Pārtikas produktiem Latvijā tērē vairāk nekā vidēji ES
Noskaidrojies, kādas summas Latvijā atvēl pārtikai un alkoholam
Pārtikas produktu cenas: burkāni varbūt kļūs lētāki, taču piens – diezin vai
Latvijā turpina mazināties pārtikas "nacionālpatriotisms"