Naudas audzēšana

SEB bankā pastāstīja, kad alga Latvijā sasniegs tūkstoti eiro

90
(atjaunots 08:05 22.05.2018)
Šodien vidējā alga Latvijā sastāda 926 eiro bruto, taču darba atalgojums aug visās nozarēs, pastāstīja SEB bankas ekonomists.

RĪGA, 22. maijs — Sputnik. Vidējā alga Latvijā pēc nodokļu nomaksas sasniegs tūkstoti eiro tuvāko divu vai trīs gadu laikā, šādu viedokli pauž SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis, raksta Dienas Bizness.

Pēc eksperta sacītā, algu palielināšanās notiek visās nozarēs, saskaņā ar uzņēmēju aptaujām, šogad algu saviem darbiniekiem paaugstinās 40% uzņēmumu. Latvijas iedzīvotāju vidējā bruto alga (pirms nodokļu nomaksas — red.) varētu pacelties līdz tūkstotim eiro jau šogad, uzskata ekonomists.

Šodien vidējā alga Latvijā sastāda 926 eiro bruto, Lietuvā — 885 eiro un Igaunijā — 1221 eiro pirms nodokļu nomaksas. Visātrāk alga ceļas Latvijā — šogad par 8,3%, savukārt 2019. gadā tā pieaugs par 7,2%. Igaunijā — par 5,8% un 5,3% attiecīgi, Lietuvā par 7% šogad un nākamgad.

Gašpuitis atzīmēja lielu starpību algu apmērā starp Rīgu un Latvijas reģioniem. Dažkārt atšķirība sasniedz 80%. Tā, piemēram, vidējā alga Rīgā ir 1 044 eiro pirms nodokļu nomaksas, savukārt Latgalē — 640 eiro.

"Tas nozīmē, ka Latgales iedzīvotāji meklēs darbu Rīgā vai arī dosies ārpus Latvijas robežām. Labāk būtu, ja viņi dotos uz valsts reģioniem, kur ir zems bezdarba līmenis un trūkst darba roku. Piemēram, īpaši asi šī problēma šobrīd vērojama celtniecībā, un šī nozare tuvākajos gados būs ekonomikas izaugsmes lokomotīve," — atzīmēja eksperts.

Vēl viena problēma — darba roku trūkums — būs aktuāla arī nākotnē. Tas ietekmē algu apmēru. "Mums ir jādomā par to, kādā veidā piesaistīt darba tirgum tos, kas šobrīd dažādu iemeslu dēļ nav ieinteresēts strādāt," — uzskata eksperts.

Minimālās darba algas apmērs Latvijā noteikts 430 eiro apmērā. Taču ikdienas vajadzību apmierināšanai vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju vēlētos saņemt vismaz tūkstoti eiro mēnesī, liecina vakanču portāla CV Market organizētā aptauja.

14% respondentu paziņoja, ka ikdienas vajadzībām viņiem ir nepieciešami 1 200 eiro mēnesī, 18% vēlas saņemt vairāk nekā 1 200 eiro, bet 21% vēlētos saņemt 1 000 eiro. Neskatoties uz to, 25% respondentu būtu apmierināti ar algu 800 eiro apmērā, 17% pietiktu ar 600 eiro, savukārt 5% — ar 400 eiro mēnesī.

Ar algu no 600 līdz 800 eiro vairumā gadījumu būtu apmierinātas sievietes vecumā līdz 35 gadiem, savukārt algu virs 1 200 eiro vēlas saņemt vīrieši vecumā virs 35 gadiem.

Ar 400 eiro algu lielākoties būtu apmierinātas jaunietes bez darba pieredzes un vīrieši virs 45 gadu vecuma ar vidējo vai profesionālo izglītību, kuri dzīvo ārpus Rīgas, un strādā ražošanas vai pakalpojumu nozarē. Alga virs 1 200 eiro interesē aptaujātos ar augstāko izglītību, ar darba pieredzi ne mazāk par 10 gadiem, IT, celtniecības, nekustamā īpašuma, pārvaldes un finanšu darbiniekus.

Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvijā vidējā alga ir viena no zemākajām. Saskaņā ar portālā Jobseurope.net portāla datiem par vidējām algām Eiropas valstu galvaspilsētās 2017. gadā, Rīgā tā sastādīja pēc nodokļu nomaksas 631,53 eiro, un pēc šī rādītāja Latvijas galvaspilsēta ieņēma 28. vietu Eiropas valstu galvaspilsētu vidū. Pirmo vietu sarakstā ieņem Luksemburga, kur vidējā alga mēnesī sastāda 3 042,07 eiro.

90
Pēc temata
Nosauktas nozares ar augstākajām algām Latvijā
Restorāna īpašniece Rīgā: oficianti nav atrodami pat par 1500 eiro un 15 brīvdienām
Kučinskis par emigrantiem: Anglijā alga ir reizi nedēļā, un krodziņš blakus
Latvijas jaunieši vēlas saņemt 1600 eiro – visvairāk Austrumeiropā
Covid-19 testi, foto no arhīva

Covid-19 joprojām paliek Latvijā: atklāts jauns inficēšanās gadījums

2
(atjaunots 13:36 02.07.2020)
Visā pandēmijas laikā Latvijā ir atklāti 1122 Covid-19 inficēšanās gadījumi: 988 pacienti izveseļojušies, 30 cilvēki ir miruši.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju, Latvijā diennakts laikā ir atklāts viens jauns inficēšanās gadījums. Pēdējo 24 stundu laikā ir veikti 1716 koronavīrusa testi.

Toties Latvijas slimnīcās nav nonācis neviens pacients ar Covid-19. Pašlaik stacionāros atrodas 4 pacienti. Vienam no viņiem ir smaga slimības gaita.

Kopš pandēmijas sākuma Latvijā ir veikti 154 494 koronavīrusa testi. Pozitīvi izrādījušies 1122 cilvēku testi. 988 pacienti ir izveseļojušies, 30 cilvēki nomira. No slimnīcām ir izrakstīts 181 pacients.

Trešdien, 1. jūlijā, Latvijā tika atklāti trīs ar Covid-19 inficēti cilvēki.

Slimību profilakses un kontroles centrs palūdza visus, kas 26. jūnija brauca ar autobusiem maršrutā Valka-Rīga-Valmiera-Valka, sazināties ar epidemiologiem.

Noskaidrojies, ka viens no cilvēkiem, kam 28. jūnijā tika atklāts Covid-19, pārvietojās ar sabiedrisko transportu un varēja inficēt apkārtējos.

2
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi
Ārstus atkal piemānīja: piemaksas no valsts viņi tā arī nesaņēma
PVO informē, ka koronavīrusa pandēmijas izplatība pasaulē paātrinās
Pandēmija nav atnākusi viena: kādi pārbaudījumi vēl gaida šogad
Dzintars veikals, foto no arhīva

"Dzintara" administrators tiesā cenšas atņemt Gerčikovam preču zīmes

4
(atjaunots 12:10 02.07.2020)
"Dzintars" tiesā cenšas apstrīdēt preču zīmju nodošanu savam bijušajam vadītājam Iļjam Gerčikovam, kurš nodibinājis jaunu kompāniju.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. "Dzintars" maksātnespējas procesa administrators Jānis Ozoliņš uzstājas pret bijušo uzņēmuma šefu Iļju Gerčikovu: kompānija lūdz atzīt par spēkā neesošu darījumu, kura rezultātā viņš ir saņēmis preču zīmes, un pieprasa tās atgriezt, vēsta Baltic Course.

Šīs lietas izskatīšana sākusies 26. maijā.

Dzintars
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

Iepriekš tiesa pielietoja nodrošinājumu par labu "Dzintars": aizliegumu pārreģistrēt preču zīmes. Gerčikovs palūdza šo prasības nodrošinājumu atcelt, taču tiesa noraidīja prasību.

Savukārt Jānis Ozoliņš izskaidroja šādu situācijas redzējumu: Gerčikovs piesavinājies "Dzintara" preču zīmes vēl pirms tam, kad rūpnīca kļuva maksātnespējīga, un tas noticis nepamatoti.

Jau 2019. gadā Gerčikovs nodibināja firmu "Dzintars Beauty" un kļuva par vienīgo tās īpašnieku un valdes locekli. Un kad sabiedrībā sākās kompānijas problēmu apspriešana, toreizējā "Dzintara" valdes locekle Dagnija Maike paziņoja, ka zīmols, preču zīmes un visi kompānijas patenti jau ir nomainījuši īpašnieku – pārgāja pie Iļjas Gerčikova.

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, 12. novembrī Rīgas Pārdaugavas tiesa pasludināja Latvijas kosmētikas ražotāju AS "Dzintars" par maksātnespējīgu un par maksātnespējas procesa administratoru norīkoja Jāni Ozoliņu.

Pie šādas notikumu sakritības novedusi virkne faktoru. Uzņēmums neveica kārtējo nodokļu maksājumu, kā rezultātā parāds pieauga līdz 2,59 miljoniem eiro. Savukārt kopējā parādu un nodokļu parādu summa sastādīja 6,8 miljonus eiro.

Vienlaikus tika izbeigts tiesiskās aizsardzības process, jo "Dzintars" vairāk nekā 30 dienas nepildīja ar kreditoriem saskaņoto pasākumu plānu tiesiskās aizsardzības procesa ietvaros.

Neskaitot to, uzņēmums nesniedza sadarbības līgumus vai kaut kādus citus dokumentus, kuri apliecinātu "Dzintara" spējas izpildīt tiesiskās aizsardzības pasākumu plānu. Uzņēmums neizpildīja arī virkni normatīvo aktu prasību.

Sakarā ar visiem šiem apstākļiem tiesa bija spiesta konstatēt uzņēmuma maksātnespējas pazīmes.

Tiesas pārstāve Viktorija Mežance paskaidroja, ka galvenais uzņēmuma kreditors bija Valsts ieņēmumu dienests (VID), kurš nepiekrita jaunajām izmaiņām "Dzintara" tiesiskās aizsardzības pasākumu plānā pērnā gada septembrī. Iesniegumu par "Dzintara" maksātnespēju tiesa saņēma 2019. gada oktobrī.

"Dzintars" piedzīvoja finanšu grūtības pēc 2008. un 2014. gada krīzēm, kad tradicionālie noieta tirgi samazinājās, kas noveda pie pārdošanas apjomu krituma un apgrozāmo līdzekļu trūkuma, kā dēļ uzņēmumam uzkrājās parādi.

Ilggadējais Latvijas kosmētikas fabrikas "Dzintars" vadītājs Iļja Gerčikovs Sputnik Latvija intervijā paziņoja, ka grasās atjaunot produkcijas ražošanu – dažas dienas pirms uzņēmuma bankrota Gerčikovs piereģistrēja firmu "Dzintars Beauty". Pēc Gerčikova sacītā, jaunais uzņēmums ražos visu to labāko, kas bija "Dzintaram".

4
Tagi:
Dzintars, Latvija
Pēc temata
"Dzintara" darbinieki pieprasa no uzņēmuma vairāk nekā 600 tūkstošus eiro
Izpārdod "Dzintaru": fabrikai piederošās iekārtas ir nopērkamas
"Dzintara" bankrots: vairāk nekā simt darbinieki vēl nav atraduši darbu
Latvijā iet bojā kārtējais brends: Dzintars nav spējis pārliecināt kreditorus