Tatjana Ždanoka Latvijas krievu savienības birojā

Tatjanas Ždanokas nopratināšana Drošības policijā: jautājumi un atbildes

126
(atjaunots 10:17 15.05.2018)
Tatjana Ždanoka pastāstīja Sputnik Latvija, kādus jautājumus uzdevis Drošības policijas izmeklētājs un kādas atbildes viņa sniegusi.

RĪGA, 15. maijs — Sputnik, Andrejs Solopenko. Partijas "Latvijas krievu savienība" līdere Tatjana Ždanoka ieradās uz nopratināšanu Drošības policijā sakarā ar Vislatvijas vecāku sapulces organizāciju. Pasākuma dalībnieku runās specdienests saskatījis pretvalstiskas darbības pazīmes.

Degi Karajevs
© Foto : Фото из личного архива Караева

Vislatvijas vecāku sapulci 31. martā apmeklēja gandrīz tūkstotis dalībnieku. Pasākums bija veltīts cīņai pret latviešu mācību valodas ieviešanu vidusskolās Latvijā. Dažādi cilvēki – politiķi, sabiedriskie darbinieki un skolēnu vecāki pauda savu viedokli par to, pie kā novedīs mācības svešā valodā un kas jādara, lai procesu apturētu.

Dažās runās Drošības policija saskatījusi aicinājumus starpetniskā naida kurināšanai un darbības, kas vērstas uz pašreizējās valsts valdības gāšanai. Aizdomās tiek turēta arī Ždanoka – viena no šīs sapulces organizatoriem.

Taču, spriežot pēc visa, šajā gadījumā specdienesti nepārprotami pārkāpuši savas pilnvaras, jo tiesības uz miermīlīgām protesta akcijām ir cilvēka pamattiesības, ko garantē Satversme.

Kas tas ir – organizators?

Ždanoka pastāstīja, ka Drošības policijas izmeklētāju sarīkotā nopratināšana ilgusi divarpus stundas, un tās mērķis bija noskaidrot, vai politiķe bijusi vecāku sapulces organizators. Taču pēc šī jautājuma Ždanoka lūgusi definēt terminu "organizators". Lūgums pamatīgi samulsinājis operatīvo darbinieku.

"Izmeklētājs paziņoja, ka organizators ir tas, kurš organizē cilvēkus. Es viņam pastāstīju, ka nav iespējams skaidrot vārdu ar tiem pašiem vārdiem, ir jāizmanto citi. Viņš sastomījās, tomēr noformulēja, ka organizators ir tas, kurš uzaicina zālē cilvēkus, kuri uzstājas no tribīnes, kā arī atrod un apmaksā telpas," – pastāstīja Ždanoka.

Ņemot vērā tādu definīciju, Ždanokai piemērots ir tikai viens aspekts – telpu sameklēšana un apmaksa.

"Zāli viesnīcā Radisson Blu Latvija es apmaksāju pati no saviem līdzekļiem," – viņa paskaidroja.

Jautājumā par referentu sarakstu politiķe atgādināja, ka tamlīdzīgs saraksts itin labi var būt arī galvā, un to nav vajadzības sastādīt.

Štāba darbību atjaunojis Šadurskis

Pēc tam, Ždanoka pastāstīja, izmeklētājs interesējies par Krievu skolu aizsardzības štāba darbību, kas atsācis darbu pēc skolu reformas kārtējā pavērsiena. Kāda ir štāba struktūra, kas to vada, kur notiek sapulces – tas nebūt nav pilns jautājumu saraksts, ko uzdeva Ždanokai. Taču Štābs ir sabiedriska kustība, tā nav reģistrēta organizācijai, tai nav nekādas struktūras un centralizētas vadības.

Protams, uz tiešu jautājumu par to, vai Ždanoka darbojas Štābā, viņa atbildēja apstiprinoši, taču uzsvēra, ka neieņem tajā nekādu posteni.

"Par Krievu skolu aizsardzības štāba locekli var kļūt ikviens, kurš ierodas pirmdienās pl. 18:30 Rūpniecības ielā 9 (partijas "Latvijas krievu savienība" adrese, kur notiek sapulces) un piekrīt nepieciešamībai atcelt skolu pāreju pie mācībām latviešu valodā," – informēja politiķe.

Stāstījumā par Štābu Ždanoka paskaidroja, ka sabiedriskā kustība izveidojusies jau 2002. gadā, kad notika pirmais mēģinājums likvidēt mācības krievu valodā vidusskolās. Kad Latvijas valdība panāca kompromisu jautājumā par valodu proporciju "60/40", Štāba darbība tika apturēta, taču pieņemts lēmums to atsākt, ņemot vērā pašreizējos notikumus.

Operatīvais darbinieks nekavējoties apjautājās, kas atsācis Štāba darbību. Tatjana Arkadjevna uz to kategoriski un atklāti atbildēja: "Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis," un pieprasīja, lai šie viņas vārdi tiktu iekļauti protokolā. Ždanoka piezīmēja, ka izmeklētājs samulsis, pierakstījis to saviem vārdiem un pasteidzies mainīt nopratināšanas tēmu. Viņš pavaicāja, kad atsākta Štāba darbība.

Uz šo jautājumu Ždanoka atbildēja precīzi: "23. oktobrī, kad mēs protestējām iepretim Šadurska vadītajai Izglītības ministrijai pret viņa ierosināto reformu."

Politiķe atminējās, ka šie vārdi tomēr iekļauti protokolā, kas pēc viņas lūguma sastādīts krievu valodā.

Ždanoka atzīmēja, ka viņa nav lūgta parakstīties par ziņu neizpaušanu un var brīvi runāt par nopratināšanu.

Protestu radikalizācija – likumīgi vai ne?

Izmeklētājs norādījis, ka vecāku sapulcē skanējuši dažādi radikāli izteikumi, piemēram, Vladimira Lindermana vārdi par nepieciešamību radikalizēt protestus. Taču Ždanoka viņam paskaidroja, ka radikalizācija itin labi iespējama Latvijas Satversmes ietvaros un var noritēt atbilstoši spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem.

"Likumīgas akcijas var būt radikālas dažādā mērā. Piemēram, streiks pats par sevi ir radikāls, taču tā ir absolūti likumīga protesta akcija. Likumu par streiku pieņēma Augstākā Padome jau 90. gadu sākumā. Tāpat par radikāliem var dēvēt gājienus, kuri bloķē satiksmi, taču arī tas ir likumīgs līdzeklis," – Ždanoka pastāstīja izmeklētājam.

Tātad tas ir absurds – apgalvojumi, ka Vislatvijas vecāku sapulcē izskanējuši aicinājumi gāzt pašreizējo valsts varu. Pēc Ždanokas domām, tam visam ir nepārprotams politisks zemteksts ar mērķi iebiedēt aktīvistus un piespiest viņus pārtraukt protestu darbību.

"Neskatoties ne uz ko, mēs turpināsim savas akcijas un drīz vien informēsim par vietu un laiku, kādā noritēs mūsu jaunais, Bērnu aizsardzības dienai veltītais pasākums," – uzsvēra Ždanoka.

Gaidāma plaša saliedēšanās

Līdzīgu viedokli pauda arī Eiropas Parlamenta deputāts Miroslavs Mitrofanovs. Viņš paziņoja, ka uzņemas atbildību par vecāku sapulci un ir gatavs iet cietumā Gapoņenko un Lindermana vietā. Politiķis uzsvēra, ka pēdējā laikā Latvijā krasi pieaugusi radikālo nacionālistu ietekme politiskajā sistēmā un patlaban viņi cenšas panākt lēmumu pieņemšanu ar tiesībsargājošo iestāžu starpniecību.

"Nacionālistu totalitārās fantāzijas par krievu aktīvistiem īstenojas ar Drošības policijas rokām," – atzīmēja Mitrofanovs.

Taču, pēc viņa domām, tamlīdzīgas darbības var novest pie pretēja efekta, – tās var saliedēt Latvijas krievvalodīgos iedzīvotājus ideju par nevardarbīgu pretošanos skolu reformai.

"Valdošie nacionālisti ir panākuši krievu mazākumtautības konsolidācijas sākumu. 1. maija gājienā piedalījās 10 tūkstoši cilvēku, bet "Nemirstīgajā pulkā" 9. maijā – jau 15 tūkstoši, tātad pieauguma potenciāls ir, un tas ir kolosāls. Valdības represīvā reakcija vienmēr panāk protestu kustības plešanos plašumā," – secināja politiķis.

126
Temats:
Tiesībsargu un žurnālistu dzīve demokrātiskajā Latvijā (64)
Pēc temata
Gasparjans: Latvijas specdienests sarīkojis tīrīšanu pirms Saeimas vēlēšanām
Lindermana lieta: tiesa piemēro apcietinājumu
Ždanoka un Mitrofanovs gatavi galvot par Gapoņenko
Gapoņenko sniedzis interviju no cietuma: varasiestādes grib aizbāzt man muti
Drošības policija ierosinājusi lietu pret Tatjanu Ždanoku

Pāvela Rebenoka slepkavas runāja krieviski un nozaga dārgus pulksteņus

18
(atjaunots 17:30 21.09.2020)
Advokātu Pāvelu Rebenoku nogalināja trīs melnā apģērbā tērpušies vīrieši, kuri atnāca pie viņa mājās bez ieročiem, pastāstīja Valsts policijā.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Advokāta Pāvela Rebenoka slepkavības lietas izmeklētājs Armands Ruks pastāstīja notikušā detaļas preses konferencē.

Rebenoks tika nogalināts savās mājās aizritējušajās brīvdienās. Sakarā ar šī nozieguma faktu tika ierosināta lieta pēc Krimināllikuma 117. panta – par slepkavību, ja tā ir saistīta ar aplaupīšanu. Taču jurists Mārtiņš Krieķis apgalvo, ka par slepkavības iemeslu kļuva elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) jautājumi. Krieķis apsolīja samaksāt 20 tūkstošus eiro par informāciju par slepkavām.

Ruks pastāstīja žurnālistiem, ka mājā nozieguma laikā atradies arī Rebenoka biznesa partneris Ingus Balandins, kurš ir guvis smagas traumas.

Slepkavas bijuši trīs sportiskas miesas būves vīrieši, divi – aptuveni 175 cm augumā, viens bija virs 180 cm augumā. Viņi visi bija tērpušies melnās drēbēs, viņu sejas aizsedza maskas. Savā starpā viņi sarunājās krievu valodā. Ruks noliedza informāciju par to, ka slepkavas mājā ielaidis pats Rebenoks: pēc viņa sacītā, viņi iegājuši mājā no pagalma puses.

Izmeklētājs atsevišķi atzīmēja ka laupītājiem nebija līdzi speciāli līdzi paņemti ieroči, piemēram, pistole. Rebenoku sasēja ar vadu, savukārt slepkavības ieroča kārtā tika izmantots dēlis, kas tika izlauzts no terases. Vēlāk tā tika atrasta 200 metru attālumā no mājas.

Tika nozagtas dārglietas un dārgu pulksteņu kolekcija. Precīza summa pagaidām nav zināma.

Tāpat Ruks paziņoja, ka māja nebija aprīkota ar novērošanas kamerām, savukārt signalizāciju mājas saimnieki ieslēdza reti, tikai gadījumos, kad devās prom uz ilgāku laiku. Šoreiz tā nebija ieslēgta. Viņš aicināja visus rūpēties par sava mājokļa drošību.

Iepriekš Valsts policijā paziņoja, ka izskata arī versiju par slepkavību, kas saistīta ar nelaiķa profesionālo darbību.

IeM vadītājs Sandis Ģirģens atzīmēja, ka pēdējo gadu laikā Latvijā šī ir jau trešā advokāta slepkavība, tādēļ ir jāizdara viss, lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes. Šī nozieguma atklāšana kļūs par tiesībsargājošo iestāžu profesionālisma pārbaudi.

Ik gadu Latvijā tiek aplaupītas 20-28 mājas, taču aplaupīšanas ar slepkavībām notiek reti, atgādināja Valsts policijas priekšnieka v.i. Juris Šulte.

18
Tagi:
slepkavība, policija
Pēc temata
Lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes: ministrs komentēja advokāta Rebenoka slepkavību
Ieva Jaunzeme

Paši sevi apzogat: VID vadītāja iesaka meklēt normālus darba devējus

7
(atjaunots 17:24 21.09.2020)
Tie, kam algu izsniedz "aploksnēs", vidēji slimības lapas pabalstos saņem par 400 eiro mazāk, nekā tie, kas maksā sociālās iemaksas, pastāstīja VID direktore.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. "Aplokšņu" algu līmenis Latvijā joprojām paliek liels, tādēļ valsts ievāc par 17% – par 600 tūkstošiem eiro – mazāk darbaspēka nodokļos, nekā varētu, pastāstīja Latvijas Radio intervijā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme. Šeit tiek ņemti vērā ienākumu nodoklis un sociālās apdrošināšanas iemaksas.

VID mēra nodokļu plaisu jau septiņu gadus. Pakāpeniski tā samazinās, taču ļoti lēni.

"Mēs esam nedaudz iestiguši 17%. Protams, ir samazinājums par procentdaļām, bet mēs netiekam vismaz līdz 16%," pastāstīja VID vadītāja.

Pēc Jaunzemes teiktā, tas skaidrojams ar vairākiem faktoriem: makroekonomisko situāciju valstī, nodokļu nomaksas kultūru, nodokļu sistēmas īpatnībām.

"Attiecībā uz valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu liela loma ir tieši nodokļu samaksas kultūrai valstī. (…) Ja par citām iemaksām varētu teikt – kā tad tās tiek izmantotas, mēs neuzticamies un tāpēc mēs nemaksājam –, tad sociālās apdrošināšanas iemaksas katrs cilvēks maksā sev," pastāstīja VID ģenerāldirektore.

Saskaņā ar VID aprēķiniem, iedzīvotāji, kuriem alga nāk "aploksnēs", vidēji slimības lapas pabalstos saņem par 400 eiro mazāk, nekā pārējie darbinieki.

"Tas nozīmē, ka cilvēks te un tagad sevi apzog, vienojoties ar darba devēju. Par "māmiņalgām" ir tieši tāda pati korelācija.

Ja cilvēks saka, ka nav citas izejas, es varu pateikt – ir Latvijā pietiekams skaits ļoti normālu darba devēju, kuriem pat prātā nenāk kaut ko tādu darīt," piebilda ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore.

Viena no nozarēm, kur situācija ir uzlabojusies, ir celtniecība, kur tika noslēgta ģenerālā vienošanās par minimālās algas palielināšanu. Pēc Jaunzemes domām, šāda vienošanās ir nepieciešama arī sabiedriskās ēdināšanas nozarē.

Tāpat VID mēra plaisu pievienotās vērtības nodokļa nomaksā, un šeit situācija ir ievērojami uzlabojusies – tā sarukusi no 30% pirms septiņiem gadiem līdz 9%, un tas ir vidējais rādītājs Eiropas Savienībā. Tas nozīmē, ka arvien mazāk uzņēmēju izvairās no PVN nomaksas. Pēc Jaunzemes sacītā, ar šādu rezultātu var lepoties.

7
Tagi:
nodokļi, Valsts ieņēmumu dienests
Pēc temata
Par nodokļu reformu: sociālā nodeva 5%, akcīžu celšana, neapliekamais minimums 350 eiro
Kur ņemt naudu jaunām nodevām: ierosināts ierobežot nodokļu pieaugumu mazajām saimniecībām
Reirs pastāstīja, kāda būs nekustamā nodokļa likme pēc kadastra reformas
Jauno nodokļu kanibāliskā loģika: kā iznīcināt mikrouzņēmumus