Latvijas aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis

Bergmanis par raķešu palaišanu, Latvijas armijas ambīcijām un siltām apakšbiksēm

87
(atjaunots 14:12 29.04.2018)
Latvijas aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis uzskata Latviju par drošu valsti – aizsardzības budžets palielināts līdz NATO pieprasītajiem 2% IKP, ieroču iepirkumi notiek, lai arī dažkārt tiek pirkti lietoti ieroči, un militārajiem pasūtījumiem izdevies piesaistīt pat vietējos uzņēmumus – viņi šuj apģērbus.

RĪGA, 29. aprīlis — Sputnik. Latvijas aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis pastāstīja, kāpēc Latvijai dara raizes Krievijas neveiktās raķešu šaušanas, par drošību valstī, bruņojuma iepirkumu un militārajiem pasūtījumiem vietējiem uzņēmumiem. Ministrs sniedza interviju programmai "Darbojošās personas" Latvijas radio 4.

Zīlēšana kafijas biezumos

Latvijas Aizsardzības ministrija vēl joprojām zīlē, kāpēc Krievija rezervējusi gaisa telpu Baltijas valsts ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā mācību vajadzībām, taču Latvijas BS nav fiksējuši raķešu startus. Tas rada bažas, uzskata Bergmanis.

155-mm haubice M777
© Sputnik / Сергей Степанов

Krievijas Bruņotie spēki divreiz informēja Latviju par nodomu organizēt raķešu mācības Latvijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā Baltijas jūrā un šim nolūkam rezervēja gaisa telpu laikā no 4. līdz 6. aprīlim un no 17. līdz 19. aprīlim. Taču abas reizes Latvijas BS nefiksēja raķešu palaišanu.

"Ja nešāva, var būt visādi… Man nav informācijas. Mēs pastāvīgi vaicājam, taču atbildes nav. Mums ir tikai paziņojums, kurā teikts, ka tas ir rocket testing," – pastāstīja Bergmanis.

Viņš atgādināja, ka militārās mācības bija ieplānotas Baltijas telpā, kur notiek aktīva komerciālā kustība, — lidmašīnām un kuģiem nākas doties apkārt slēgtajiem rajoniem.

"Domāju, Krievijas pusi ieinteresētu, ja mēs dotos uz Krievijas ekskluzīvo ekonomisko zonu un tur sāktu šaut. Tas nepārkāpj līgumus, taču kālab žvadzināt ieročus pie kaimiņu durvīm? Tam nav nekādas militārās vajadzības," – piebilda Bergmanis.

Iepriekš Aizsardzības ministrijas militāri sabiedrisko attiecību departamenta direktors Kaspars Galkins paziņoja, ka Krievija solījusi veltīt īpašu uzmanību plānoto mācību raķešu startu laikā. Uz Latvijas AM jautājumu par to, kāds bruņojums tiks izmantots mācībās, atbilde netika sniegta.

Žurnāla "Nacionaļnaja oborona" galvenais redaktors Igors Korotčenko sarunā radio Sputnik ēterā komentēja Krievijas mācības Latvijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā. Viņš pastāstīja, ka Rīga nevar izvirzīt pretenzijas Krievijas AM, viss notiek starptautisko līgumu ietvaros.

"Latvijai ir jāzina sava vieta no tā viedokļa, ka mēģinājumus diktēt Krievijai kaut ko starptautiskajām normām neatbilstošu nav iespējams uzskatīt par pilntiesīgu kritiku. Lai sūdzas Sportloto, Seksuālo reformu līgā, NATO, reakcija būs analoģiska – tā pamatā nav starptautiskās tiesības," – uzsvēra Korotčenko.

574 miljoni eiro Ziemeļatlantijas aliansēm un vietējo uzņēmumu apakšbikses

Latvija attīsta savu aizsardzības spēju – šogad šiem mērķiem atvēlēti 574 miljoni eiro, līdz 2020. gadam šī summa sasniegs 634 miljonus. Karavīru skaita ziņā Latvijas armija tuvojas ambiciozam skaitlim – 6,5 tūkstošiem cilvēku, lai arī patlaban dien 5500-5800 cilvēki – sapulcēt nepieciešamo skaitu neļauj vājā veselība un fiziskās sagatavotības līmenis, atzīmēja Bergmanis.

Tāpat Latvijas teritorijā dislocēti vairāk nekā 1000 karavīri no sešām valstīm.

"Šogad viņiem pievienosies karavīri no Slovākijas un Čehijas. Tā kļūst par pilnvērtīgu kaujas grupu. Kad 6 no rīta braucu uz mācībām poligonā, biju pārsteigts par bāzē notiekošo – visi pamodušies, skraida, braukā…" – pastāstīja aizsardzības ministrs.

Tāpat Latvijas armija turpinās kara tehnikas iepirkumus.

"Tuvākajā laikā mēs iepirksim trīs (varbūt arī četrus) jaunākos vidējās klases helikopterus. Mēs nostiprinām arī mūsu pretgaisa aizsardzību – iepirktas gandrīz visas radaru sistēmas. Ir mūsu tuvās darbības RBS70, esam iepirkuši tiem raķetes, kas demonstrēja labu rezultātu mācībās. Parakstījām līgumu ar Dāniju par "stingeru" iegādi. Strādājam, lai nopirktu vidēja darbības rādiusa PGA," – atzīmēja ministrs.

Pie tam Bergmanis atzina, ka "ne viss mūsu iepirktais bruņojums vai iekārtas ir jaunas".

Militārajā pasūtījumā piedalās arī vietējie uzņēmumi – tas ir viens no ministra lielajiem personiskajiem mērķiem.

"Visā pasaulē bizness cīnās par militārajiem pasūtījumiem. Taču, kad cilvēki visu mūžu strādā biznesā, viņiem ir grūti pielāgoties domām par militāro sektoru. Tur ir ar drošības prasībām saistītas nianses. Ceru, ka tuvākajā laikā ražosim savu munīciju. Armijas tērpus Latvijā jau šuj. Mums ir lieliska ziemas apakšveļas ražotne – tas ir makšķernieku un mednieku sapnis," – pastāstīja Bergmanis.

87
Pēc temata
Bergmanis pārliecināts, ka Krievijas mācību laikā apguva Baltijas izolēšanu
Latvijā atvērusies NATO munīcijas sastāvdaļu ražošanas rūpnīca
Bergmanis nosauca Latviju par pieredzējušu hibrīdo karu dalībnieku
Latvija nesaprot, kāpēc Krievija nav palaidusi raķetes
Lācis, foto no arhīva

Lācis saplosījis govi fermera saimniecībā

5
(atjaunots 15:55 08.08.2020)
Lācis apmeties Alūksnes novadā un izposta dravas. Tagad tas ticis klāt pat saimnieka govij, ko pēc uzbrukuma nācies nokaut.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Iedzīvotāji aizvien biežāk novēro lāču valsts teritorijā. Dažkārt tikšanās ar ķepaiņiem tomēr sagādā nevis jaukas fotogrāfijas sociālajos tīklos, bet gan īstas šausmas.

Aizvadītajā nedēļā kādā zemnieku saimniecībā Alūksnes novadā notika ļoti nepatīkams incidents BВ.lv. Saimniecības īpašniekiem tas beidzies ar govs zaudējumu.

Saimniece Iveta pastāstīja: apkaimē visi zināja, ka kaut kur turpat klīst lācis. Dzīvnieks jau bija sapostījis dravu kaimiņos. Tomēr šoreiz lāča klātbūtni izjutusi arī viņa pati.

No rīta lopu aplokā sieviete ieraudzīja paralizētu govi ar nagu plēstām brūcēm. Tās skaidri liecināja – uzbrucis plēsīgs zvērs. Pie tam Iveta konstatēja, ka runa ir tieši par lāci.

Plēsējs bija uzbrucis vislielākajai govij, taču tā no rīta vēl bija dzīva, lai arī glābt to vairs nebija iespējams. Paralizēto dzīvnieku saimnieki bija spiesti nokaut gaļā.

Pie tam sarunā Iveta norādīja, ka risinājuma zemniekiem, kuri spiesti dzīvot kaimiņos ar bīstamo plēsēju, nav – lāči ir aizsargājami dzīvnieki.

Lācis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

5
Tagi:
Latvija, lācis
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Pandēmijas dēļ tukšajā Tallinā ienākuši lāči
Krievijas lācis ticis Valgas varasiestāžu rokās
Stacionārs fotoradars Juglas ielā Rīgā, foto no arhīva

Autovadītājiem pastāstīja, izvairīties no dubulta soda

3
(atjaunots 15:40 08.08.2020)
Tagad sods par CSN pārkāpumu jāapmaksā mēneša laikā, tomēr, lai paspētu laikus, jāpārliecinās, vai kompetentie dienesti var ar jums sazināties.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Autovadītājus aicina aktualizēt savu kontaktinformāciju Ceļu satiksmes drošības direkcijas vietnē, lai savlaicīgi saņemtu informāciju par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu, vēsta lsm.lv.

No jūlija sākuma spēkā stājušies jaunie noteikumi, kas paredz: sods jānomaksā mēneša laikā, pretējā gadījumā tas tiks nodots piedziņai tiesu izpildītājiem. Šajā gadījumā nāksies samaksāt jau par trešo daļu vai pat divkārt vairāk, turklāt nav svarīgi, kā fiksēts pārkāpums.

Lai izvairītos no liekiem izdevumiem, vajag savlaicīgi saņemt informāciju par piespriesto sodu un apmaksāt to. CSDD pārstāve Ieva Bērziņa iesaka autoīpašniekiem reģistrēties direkcijas portālā un norādīt aktuālu elektronisko adresi, kurp tiks nosūtītas ziņas par pārkāpumiem. Autovadītājs var šeit uzzināt arī visu informāciju par sevi un palūgt izsūtīt atgādinājumu par sodu.

Ieva Bērziņa norādīja, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēks saņemtu informāciju par piespriesto sodu un varētu to operatīvi apmaksāt 30 dienu laikā.

Latvijas Tiesu izpildītāju asociācijas vadītājs Andris Spore atzīmēja, ka pagaidām esot grūti teikt, kā jaunie noteikumi ietekmējuši autovadītājus, jo laiks kopš to stāšanās spēkā nav ilgs.

Viņš pastāstīja, ka 30 dienu termiņš tiek skaitīts nevis no CSN pārkāpuma brīža, bet gan no lēmuma pieņemšanas dienas par soda piespriešanu.

Saskaņā ar jauno likumu, tiek sasaukta neliela sēde policijā, kur lieta tiek izskatīta. Tikai pēc tam tiek pieņemts lēmums, atklāja Spore.

Iepriekš vēstīts, ka jūlija sākumā spēkā stājās arī citi grozījumi. Piemēram, tagad pārkāpumi tiek summēti (agrāk lielākais pārsvēra mazāko). Pie tam virkne naudas sodu par braukšanu alkohola reibumā un bēgšanu no policijas ir būtiski izauguši, bet tāds pasākums, kā administratīvais arests ir svītrots.

3
Tagi:
Ceļu satiksmes drošības direkcija, CSN, sods
Pēc temata
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Valsts policija: pieļaujamās alkohola koncentrācijas asinīs samazināšana nepalīdzēs
Fotoradari Latvijā filmēs pārkāpējus no aizmugures
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts
Dienvidosetija, foto no arhīva

Krievijas politiķis pamatoja Abhāzijas un Dienvidosetijas neatkarības atzīšanas motīvus

0
(atjaunots 18:59 08.08.2020)
2008. gada 8. augustā Gruzijas karavīri apšaudīja Dienvidosetiju ar zalves uguns iekārtām "Grad", uzbruka un daļēji sagrāva tās galvaspilsētu Chinvalu.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Maskava atzina Dienvidosetijas un Abhāzijas neatkarību, jo nevarēja pieļaut, ka Aizkaukāzs pārvērstos par pulvera mucu, konstatēja Krievijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Medvedevs, kurš 2008. gadā bija Krievijas prezidents, vēsta RIA Novosti.

"Šodien aprit 12 gadi kopš brīža, kad mūsu valsts atbildēja uz Gruzijas toreizējā prezidenta noziedzīgo rīcību. (..) Tieši tāpēc es toreiz pieņēmu grūtu, tomēr vienīgo pareizo lēmumu – aizsargāt Abhāziju un Dienvidosetiju, vispirms pasargājot tās no agresijas, pēc tam, saskaņā ar pilsoņu lūgumu, atzīstot to pilnīgu neatkarību. Pretējā gadījumā Aizkaukāzs būtu pārvērties par pulvera mucu, un tas Krievijai, kas vienmēr atbalstījusi stabilu mieru kaimiņvalstīs, bija absolūti nepieņemami," viņš pastāstīja savā lapā sociālajā tīklā VKontakte.

Politiķis uzsvēra, ka Krievija vienmēr ir atbalstījusi stabilitāti kaimiņvalstīs un pie tam nekad nepieļaus uzbrukumu saviem pilsoņiem.

"Mūsu atbilde vienmēr būs absolūti adekvāta situācijai ar mērķi uzturēt stabilitāti un drošību gan mūsu valstī, gan visā pasaulē," atgādināja Medvedevs.

Abhāzijas Republikas karogs
© Sputnik / Алексей Никольский

2008. gada 8. augustā Gruzijas karavīri apšaudīja Dienvidosetiju ar zalves uguns iekārtām "Grad", uzbruka un daļēji sagrāva tās galvaspilsētu Chinvalu. Krievija, aizsargājot Dienvidosetijas iedzīvotājus, kuru vidū daudzi pieņēma Krievijas pilsonību, ieveda karaspēkus un pēc piecas dienas ilgas karadarbības padzina Gruzijas kareivjus no reģiona.

2008. gada 26. augustā Krievija atzina Dienvidosetijas un Abhāzijas suverenitāti. Krievijas valdība norādīja, ka šis lēmums atbilst pašreizējai realitātei un nav pārskatām. Tomēr Tbilisi atsakās atzīt republiku neatkarību.

 

0
Tagi:
Dienvidosetija, Abhāzija