NATO misijas dalībvalstu bruņojuma izstāde Latvijā

Politologs: NATO dislocēs karavīrus Latvijā pēc sirds patikas

66
(atjaunots 12:08 27.04.2018)
Latvijas paziņojumi liecina, cik lielā mērā NATO zaldāti kaitina sabiedrību, taču, pēc alianses domām, tas nav šķērslis papildu spēku dislokācijai.

RĪGA, 27. aprīlis — Sputnik. NATO var nosūtīt uz Latviju tik lielu skaitu karavīru, cik uzskata par nepieciešamu, neskatoties uz tās iebildumiem, uzskata politologs, vēstures zinātņu kandidāts Mihails Smoļins.

Iepriekš Latvijas Aizsardzības ministrija ziņoja, ka neredz nepieciešamību paplašināt alianses militāro klātbūtni valsts teritorijā. AM valsts sekretārs Jānis Garisons informēja, ka patlaban no kvantitatīvā viedokļa NATO spēki Latvijā ir pietiekami.

M1 Abrams
© Sputnik / Sergey Melkonov

"Domāju, šo Latvijas paziņojumu itin labi iespējams koriģēt noteikta spiediena apstākļos. No otras puses, tas ir ļoti raksturīgs. Baltijas medij publicē papilnam skandālu par to, kā šie drosmīgie zaldāti uzvedas Latvijas, Lietuvas un igaunijas pilsētās. Runa ir par izvarošanām, tračiem dzērumā, kautiņiem un tā tālāk. Acīmredzot, pat tik daudzi kareivji no NATO valstīm jau kaitina ne tikai Latvijas sabiedrību, bet arī eliti. Tāpēc tika publiskots tamlīdzīgs izteikums. Taču, domāju, noteikta NATO spiediena apstākļos šie vārdi tiks ņemti atpakaļ, un nākotnē NATO dislocēs Latvijā tik lielu skaitu kareivju, cik tā vēlēsies," — pauda Smoļins radio Sputnik ēterā.

2016. gadā NATO samitā tika pieņemts lēmums dislocēt Baltijas valstīs un Polijā daudznacionālos bataljonus pēc rotācijas principa, aizbildinoties ar tā saucamo "Krievijas augošo agresiju".

Krievija vairākkārt paziņoja, ka nav ieinteresēta palielināt spriedzi pie savām robežām, neīsteno un neplāno agresības darbības nevienā reģionā.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs norādīja, ka NATO vadībai tas ir labi zināms, taču alianse ar izdomātu ieganstu joprojām paplašina militāro klātbūtni pie Krievijas robežām.

Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu norādīja, ka NATO jau dislocējusi Baltijas valstīs un Polijā uzbrukuma grupējumu, ko veido 10 tūkstoši karavīru. Viņš uzsvēra, ka šī iemesla dēļ Krievija uzturēs savus bruņotos spēkus līmenī, kas garantē Krievijas un tās sabiedroto militāro drošību.    

66
Pēc temata
Desmitiem miljonu aizsardzībai: Latvija turpinās audzēt militāro budžetu
Jurkāns: ja Latvijai uzbruks, lai cer, ka to atcerēsies un izglābs
Ceļi, ceļi, kas tie ceļi. ES pārvērtīs savas šosejas par kara taku
Krievijas aizsardzības ministrs: nepieciešama Krievijas potenciālā apdraudējuma neitralizācija

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

5
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

5
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

11
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

11
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam