Koda uzlaušana

Jūs esat uzlauzti: hakeri tikuši pie Latvijas ierēdņu un Valsts policijas parolēm

114
(atjaunots 09:11 27.04.2018)
Kibernoziedznieku darbību rezultātā cietuši ne tikai ierēdņi un policisti, bet arī vienāršie iedzīvotāji.

RĪGA, 27. aprīlis — Sputnik. Hakeri uzlauzuši vairāk nekā pusmiljonu Latvijas iedzīvotāju pastkastīšu un paroļu: potenciāli uzlausto pastkastīšu īpašnieku vidū ir Latvijas ierēdņi un pat Valsts policija, vēsta LSM.lv.

Jāpiebilst, ka bieži vien paroles, ko lietotāji izveido ieejai dažādās vietnēs, atbilst viņu elektroniskā pasta parolēm. Turklāt bieži vien elektrosiskā pastka adrese tiek izmantota kā lietotājvārds — tas būtiski atvieglo hakeru darbu.

Paši vainīgi

Resurss gotcha.pw informē, ka ļaundari ieguvuši savā rīcībā 568 tūkstošus adrešu un potenciālo paroļu no Latvijas resursu laika periodā no 2004. līdz 2017. gadam. To vidū ir adreses, kas pieder lielākajiem resursiem Latvijā — Inbox.lv, One.lv, Tvnet, Apollo, Delfi. Kopumā — vairāk nekā iecsimt interneta resursi, kuros reģistrēts vairāk nekā pusmiljons adrešu.

Krievijas Centrālās vēlēšanu komisijas darbs
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Hakeru uzbrukumā cietušas arī 29 valsts un pašvaldību iestādes, tātad aptuveni tūkstotis sabiedriskā sektora darbinieku, amatpersonu, ierēdņu reģistrējuši savas darba elektroniskās adreses nepiederošās vietnēs. Viņu vidū ir ministriju, aģentūru, valsts uzņēmumu un pat Valsts policijas darbinieki.

"Mums nav par to precīzas informācijas, vai ir bijusi pieeja konkrētiem VP epastiem, vai šī pieeja ir izmantota," — pauž Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas vadītāja vietnieks Mārtiņš Biržs. Viņš piebilda, ka iestādē tomēr izstrādāti iekšējie noteikumi elektronisko adrešu lietošanai un pašlaik rit pārbaude.

Atklāto adrešu sarakstā ir 235 Lattelecom darbinieki, 146 Latvijas dzelzceļš darbinieki, kā arī VID, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, Zemkopības ministrijas, Robežsardzes, Latvijas Valsts meži, Finanšu ministrijas, Nodarbinātības valsts aģentūras, Sociālās apdrošināšanas aģentūras, Ekonomikas ministrijas, Pārtikas un veterinārā dienesta, Zemes dienesta, Reģionālās attīstības ministrijas, Valsts kases utt. darbinieki. Uzlauzto paroļu skaita ziņā līdera vietu ministriju vidū ieņēmusi ĀM.

Darba pasts vajadzīgs darbam

CERT.LV IT speciālists Gints Mālkalnietis pastāstīja, ka valsts iestāžu darbiniekiem būtu jāzina, ka savu darba elektroniskā pasta adresi nedrīkst izmantot personiskajām vajadzībām, reģistrējot to nepiederošās lapās. Tāpat viņš atgādināja, ka parole ir regulāri jāmaina.

IT eksperts Māris Alberts uzskata, ka ļaundari, iespējams, piekļuvuši ne tikai pastam un parolēm, bet arī lietotāju bankas kartēm, ja tās piesaistītas vietēm, kurās iespējams apmaksāt pakalpojumus.

Vai jūs arī uzlauzuši?

Kiberdrošības speciālisti apgalvo, ka datu noplūde, iespējams, ir viena no lielākajām vēsturē, taču pagaidām neviens nevar novērtēt valstij nodarīto kaitējumu.

Latvijas iedzīvotājiem vajadzētu pārbaudīt, vai hakeri nav nokļuvuši viņu elektroniskajās pastkastītēs. Atliek tikai apmeklēt vietni gotcha.pw un meklēšanas rindiņā ievadīt savas elektroniskās pastkastītes adresi. Ja adrese ir sarakstā, iespējams, hakeri piekļuvuši ne tikai pastkastītei, bet arī visiem interneta resursiem, kuros lietotājs jebkad ievadījis paroli līdz ar pastkastītes adresi.

Tomēr Valsts policija aicina neriskēt, jo portāla īpašnieku nodomi nav zināmi.

Vienlaikus Igaunijā notiek starptautiskās kibermācības Locked Shields 2018. Tās sākās 23. aprīlī un ilgst līdz 27. aprīlim. Mācībās piedalās aptuveni tūkstoš cilvēki no 30 valstīm. mācību mērķis — apmācīt speciālistus informācijas sistēmu un svarīgas infrastruktūras aizsardzībai no kiberuzbrukumiem. Tajās piedalās arī Latvija.    

114
Pēc temata
ASV aplaupa koloniju: "Latvijas tīģera" nāve nāks par labu Rotšilda biznesam
Minhenes drošības konferencē skan satraukums
Pilsoņu kiberkarš Latvijā
Pēc e-veselības sistēmas hakeri varētu uzbrukt partiju vietnēm
Asteroīds, foto no arhīva

Unikāla Latvijas ierīce palīdzēs pasargāt Zemi no asteroīdiem

3
(atjaunots 12:21 21.10.2020)
Ukraiņu izcelsmes rīdzinieka izgudrojums ir ne vien precīzāks par analogu, bet arī desmit reizes lētāks, ko augsti novērtēja Eiropas Kosmosa aģentūrā.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas kompānijas "EvenTech" mērīšanas iekārta tiks izmantota Eiropas Kosmosa aģentūras misijā pie Zemes tuvumā esošā asteroīda Didimosa un tā pavadoņa Dimorfa, vēsta TV3.

Eiropas Kosmosa aģentūras mājaslapā par misiju "Hera" stāsta leģendārās grupas Queen ģitārists Braiens Meijs, kuram arī ir zinātniskais grāds fizikā.

"Iedomājaties kalnu debesīs, kuram apkārt riņķo akmens Lielās piramīdas izmērā. Tas ir Didimoss," stāsta Meijs.

Kā stāsta Rīgas Tehniskās universitātes maģistrants, kompānijas "EvenTech" elektronikas inženieris Imants Pulkstenis, Eiropas kopīgajā kosmosa misijā tiks izmantots Latvijas aparāts, kurš ļauj ļoti precīzi izmērīt laiku. Sākotnēji to izstrādāja ukraiņu izcelsmes rīdzinieks, zinātnieks Jurijs Artjuhs, turklāt viņam izdevās piedāvāt tik precīzu tehnoloģiju, ka analogu tai pasaulē nav. Artjuhs aizgāja viņsaulē 2012. gadā, taču paguva ieraudzīt savu izgudrojumu praktiski tagadējā izskatā 2011. gadā. Viņa zinātniskie pēcteči izveidoja aparāta versiju, kuru var nosūtīt kosmosā.

"Unikāls ir tas, kādā veidā viņš to izdarīja. (..) Viņš noslīpēja tehnoloģiju līdz perfektumam, kādā veidā pielasa elementus, kādā veidā saliek un kādā veidā tas tiek darīts," pastāstīja Imants Pulkstenis.

Runa ir par staciju, kura šauj ar lāzeri līdz satelītam, bet kad lāzers atgriežas, kompānijas izstrādātais taimeris nosaka, cik ātri lāzers sasniedza mērķi un atgriezās, ar precizitāti līdz 2 pikosekondēm – tās ir divas tūkstošās daļas no nanosekundes. Pēcāk šo iekārtu plānots pielietot kvantu datoros, kur ir nepieciešama augsta precizitāte.

Pastāv daudz mērīšanas iekārtu, taču citu tik precīzu un nedārgu kā Latvijas, pasaulē nav – tā ir desmit reizes lētāka par analogiem.

"EvenTech" vadītājs Pāvels Razmajevs skaidro, ka jau šobrīd vairāk nekā puse lāzera mērīšanas staciju pasaulē izmanto "EvenTech" aparātus.

" Mūsu taimerus izmantos altimetrijas sistēmai. Altimetrijas sistēma ir, kura mēra no punkta, kur atrodas altimetrs un kur asteroīds lido un mūsu taimeris būs tur pielietots," saka Razmajevs.

3
Tagi:
zinātnieki, Latvija, asteroīds
Pēc temata
Astronomi Latvijā noteikuši mīklainu kosmosa signālu avotu
Par godu neatkarības 100. gadadienai Latvija palaidīs kosmosā raķeti
Jūnijā kosmosā dosies pirmais pavadonis no Latvijas
Protesta akcija pie Latvijas Ministru kabineta ēkas pret valdības lēmumu ierobežot grupu treniņus slēgtās telpās

Latvijā ieviesīs naudas sodus par masku nelietošanu: apmēru policija noteiks uz vietas

2
(atjaunots 12:16 21.10.2020)
Naudas sods par atteikšanos lietot sejas masku personai sastādīs no 10 līdz 50 eiro (paredzēts arī brīdinājums); naudas soda apmēru uzdots noteikt uz vietas policijas darbiniekiem, ņemot vērā "pārkāpuma bīstamības pakāpi".

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Latvijas valdība atbalstīja Tieslietu ministrijas izstrādāto likumprojektu, kurš paredz naudas sodu ieviešanu par sejas masku režīma neievērošanu publiskās vietās.

Saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, iedzīvotājiem ir pienākums lietot sejas masku sabiedriskajā transportā, kultūras un tirdzniecības iestādēs, citās pakalpojumu sniegšanas vietās (DUS, pasts un tt.) Lakati un šalles, kuras vēl pavasarī bija atļauts lietot sejas maskas vietā, rudens viļņa laikā tika atzīti par nepietiekamu aizsardzību no Covid-19. No sejas masku lietošanas ir atbrīvoti bērni vecumā līdz 13 gadiem, kā arī personas, kuras nevar valkāt sejas masku veselības stāvokļa dēļ.

Līdz šim normatīvie akti neparedzēja nekādas sankcijas par sejas masku nelietošanu. Kontrolieriem gan bija tiesības izsēdināt no sabiedriskā transporta pasažierus, kuri pārkāpj masku lietošanas režīmu.

Situācija izmainījās pēc valdības sēdes, kura notika otrdien. Tieslietu ministrijas sagatavotais un valdības atbalstītais likumprojekts paredz naudas sodu ieviešanu par atteikšanos no sejas aizsargmasku lietošanas – tas sastādīs no 10 līdz 50 eiro (tiesa, paredzēts arī brīdinājums). Noteikt naudas soda apmēru uz vietas uzdots policijas darbiniekiem, ņemot vērā "pārkāpuma bīstamības pakāpi". Ministrijā norāda, ka likumprojekts izstrādāts, ņemot vērā straujo koronavīrusa infekcijas izplatību. Likumprojektam piešķirts "augstas steidzamības" statuss un drīzumā to paredzēts apstiprināt arī Saeimā.

Vienlaikus valdībā notika saspringtas diskusijas par to, vai ir jāparedz atbildība komersantiem, kuri pieļauj pircēju bez maskām parādīšanos veikalos. Viedokļi ir dažādi – no finanšu sankciju piemērošanas līdz tiesību leģitimēšanai neapkalpot pircējus bez sejas maskas.

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards paziņoja valdības sēdē, ka, saskaņā ar viņa informāciju, Saeimas deputāti jau gatavo likumu grozījumus, kuri paredzēs atbildību par sejas masku režīma pārkāpšanu arī komersantiem.

Savukārt iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens norādīja, ka viņš ir pret masveida naudas sodu piemērošanu, tomēr, pēc viņa sacītā, komersantiem ir jāpiemēro tiesības neielaist telpās personas bez sejas maskām: "Es neesmu par sodīšanu, taču ir jābūt vadlīnijām, kas paredz komersantiem dot norādījumus neapkalpot klientus, kuri nelieto maskas. Es ierosinu ieviest šādas vadlīnijas, bet uzreiz neķerties pie sodiem."

Cita starpā tika apspriests variants piešķirt veikalu apsardzei vai pārdevējiem tiesības dzīt ārā apmeklētājus bez sejas maskām.

Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina aicināja Ekonomikas ministriju izvērtēt iespējamos ietekmēšanas pasākumus komersantiem, kā arī jauno noteikumu iespējamo ietekmi uz uzņēmējdarbību. "Ja būs nodefinēti precīzi pienākumi, tad var paredzēt atbildību par pienākumu neievērošanu."

Var nešaubīties, ka likumprojekta izskatīšanas procesā Saeimā opozīcijas deputāti izturēsies pret to kritiski. Parlamentārieši jau ir izteikuši pirmos publiskos paziņojumus. Komentējot gaidāmo naudas sodu ieviešanu, Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko savā Facebook lapā paziņoja: "Jaunu sodi! Nu ļoti ātri pieņemts lēmums, tiešām malači! Ar masku nodrošināšanu mazaizsargātajām grupām gan neveicas it nemaz. Viņķeles atbilde deputātiem apliecināja pilnīgu vienaldzību: "Mēs pamēģinājām veikt iepirkumu, mums nekas nesanāca. Nu mēs vēl 19. oktobrī sanāksim kopā un svarīgi pasēdēsim, bet vispār - lai tās pašvaldības domā." Vai sapratāt? Viņi tikai veiks pilnveidojumu publisko iepirkumu likumā! Tātad, jautājumu pat nav vēl sākts risināt! No marta!"

Kad oktobrī valdība pieņēma lēmumu par obligātas sejas masku lietošanas prasības ieviešanu sabiedriskajā transportā un tirdzniecības vietās, tai skaitā Rīgas pašvaldības pārstāvji solīja izdarīt visu, lai līdz iespējamo sankciju ieviešanai visas maznodrošināto iedzīvotāju grupas tiktu apgādātas ar bezmaksas maskām. Tika pat teiks, ka tam nepieciešamais masku apjoms ir. Tomēr, jautājums tā arī palika neatrisināts.

2
Tagi:
maska, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
"Sporta Latvijā nav un nebūs": sociālajos tīklos kritizē jaunos ierobežojumus Covid-19 dēļ
Veselības ministrija man nav noteicējs: Gobzems paskaidroja, kāpēc nevalkā masku
Šuplinska paskaidroja interešu un sporta nodarbību ierobežojumu nozīmi
Pašvaldības vēlas saņemt vairāk informācijas par Covid-19 slimniekiem
Policija nerīkos reidus, lai "izķertu" cilvēkus bez sejas aizsargmaskām