Zinātņu doktors un tiesībsargs Aleksandrs Gapoņenko

Tiesībsarga Gapoņenko arests, jeb Politisko represiju ēras sākums Latvijā

128
(atjaunots 13:13 21.04.2018)
Par to, kā tiesībsargu, "Nepilsoņu kongresa" priekšsēdētāju un Krievu skolu aizstāvības štāba locekli – Latvijas Indiānu Džonsu Aleksandru Gapoņenko valdība cenšas pataisīt par jaunu Nelsonu Mandelu un kāpēc tas ir vajadzīgs.

Acīmredzot, Latvijas specdienesti nopietni nolēmuši mazliet dīvaino zinātņu doktoru un tiesībsargu Aleksandru Gapoņenko, konspiroloģisku teoriju un piedzīvojumu mīļotāju, savdabīgu Indiānu Džonsu pataisīt par Nelsonu Mandelu.

Vakar Gapoņenko tika aizturēts un, kā tīklā Facebook ziņo publicists un sabiedriskais darbinieks Vladimirs Lindermans, iesēdināts īslaicīgas aizturēšanas izolatorā Čiekurkalnā. Šodien tiesas sēdē tiks izlemts jautājums par viņa arestu.

Demonstratīvs pēriens

Latvijas specdienesti noskaņoti apņēmīgi. Izmantojot bijušo DĀR kolēģu piemēru, viņi vēlas "iespundēt" Gapoņenko pavisam nopietni. Lai citiem nesagribētos iekļauties citādi domājošo rindās, aizstāvēt bilingvālās skolas, cīnīties ar diskrimināciju un rakstīt zinatniskas grāmatas.

Ko tad īsti cenšas panākt Latvijas specdienesti, ieslēdzot politisko represiju mehānismu uz pilnu jaudu? DĀR pieredze taču liecina, ka pēc tam "iespundētais" kļuva par pirmo melnādaino prezidentu, bet specdienesti muka prom no valsts.

Faktiski Gapoņenko reklamē paši nacionālisti, kuri viņu neieredz ne acu galā. Ko vērtas ir karikatūras, ko pastāvīgi publicētā centrālā latviešu prese. Vai raksti par viņu, ko sacer vadošie latviešu žurnālisti, piemēram, Elita Veidemane. Gapoņenko pretinieki, piemēram, Sergejs Roze velta viņam feļetonus. Viņš pastāvīgi ir acu priekšā. Kāpēc? Laikam jau tāpēc, ka viņš piedāvā sabiedrībai intelektuālu daiļradi, kas iedzen strupceļā nacionālistus.

Pieredze, ko dāvā sarunas ar Gapoņenko, liecina: viņš ir gudrs un nestandarti domājošs cilvēks, labi orientējas zinātnē un politikā, azartisks, ar jauneklīgu mirdzumu acīs. Arestu viņš uzskata par izaicinājumu, kārtējo pavērsienu Indiānas Džonsa dzīvē.

Pravieši tēvzemē nav vajadzīgi

Bet tagad padomāsim, kāpēc Gapoņenko arestēts tieši tagad. Viņš taču jau 10 gadus rada īstas galvassāpes latviešu nacionālistiem.

Vispirms atsauksim atmiņā tiesībsarga veikumu pēdējā mēneša laikā. Pirmkārt, viņš prezentēja filmu "Latvija, ko esam zaudējuši?". Tā sacēla skandālu. Filmā stāstīts par sarkanajiem latviešiem, kuri godīgi kalpoja padomju varai, lai arī pieturējās pie nacionālisma idejām vieglā formā. 

Protams, filma ir neviennozīmīga, par daudziem aspektiem var strīdēties, it īpaši par trockisma ekstrapolāciju pēckara periodā, taču darbs ir uzmanības vērts. Nacionālistus sakaitināja stāsts par viņu vectēviem, sarkanajiem latviešiem. Par vectēviem, no kuriem viņi ir atteikušies.

Otrkārt, Gapoņenko publicēja savā lapā Facebook prognozi par to, ka maijā Latvijā sāksies tiesībsargu aresti un Rīgas centrā viņiem tiks organizēta koncentrācijas nometne. Pēc Gapoņenko aresta daudzi sāka runāt, ka, iespējams, viņam bijusi taisnība.

Grūti teikt, kurš no šiem faktoriem bija izšķirošais, taču, šķiet, ir vērts gan pārlasīt prognozi par arestiem, gan vēlreiz noskatīties filmu.

Pie tam Gapoņenko ievēro savu principu – droši skatīties acīs visām grūtībām. Viņš ir pieteicis badastreiku.

Pagaidām ir grūti teikt, ar ko beigsies tiesas sēde. Skaidrs ir viens: ja Gapoņenko tiks turēts cietumā, šī nedēļa Latvijā un, iespējams, arī mēnesis vai gads aizritēs diskusijās par viņa lietu. Tāpēc gribas uzdot retorisku jautājumu: kurš un kāpēc pataisa Gapoņenko par Mandelu? Vai patiešām Latvijas valdībai nav citu rūpju?

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

128
Temats:
Tiesībsargu un žurnālistu dzīve demokrātiskajā Latvijā (64)
Pēc temata
Spēlītēm reizēm pienāk gals: DP parunāja ar Karajevu par "politisko darbību"
DP brīdina par izglītības reformas iespējamām sekām
Nedraudzējieties ar familiāriem ārvalstniekiem: DP stāsta, kā identificēt spiegu
Svētā vientiesība: izglītības ministrs atzinies, ka darbojas DP labā
Ogļu pārkraušana Rīgas ostā, foto no arhīva

"Latvijas Dzelzceļa" vadītājs pastāstīja, kāda ir KF kravu pazaudēšanas cena

32
(atjaunots 13:00 19.09.2020)
Galvenais kravu apgrozījuma krituma iemesls Latvijā ir tajā, ka arvien vairāk ogļu tiek pārkrauts Ustjlugas ostas terminālos, paziņoja LDz vadītājs Māris Kleinbergs.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. "Latvijas Dzelzceļš" tuvāko gadu laikā plāno nedaudz palielināt kravu pārvadājumu apjomu, taču iepriekšējo gadu rādītājus tas nesasniegs, paziņoja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Māris Kleinbergs, vēsta Baltic Course.

Pēc viņa sacītā, šogad "Latvijas Dzelzceļam" nākas rēķināties ar kravu pārvadājumu apjoma kritumu, tāpēc kompānija izdarījusi uzsvaru uz izdevumu samazināšanu, jaunu tirgu meklēšanu un klientu piesaisti.

"Šogad plānojam pārvadāt aptuveni 25 miljonus tonnu kravu, kas ir aptuveni uz pusi mazāk nekā gadu iepriekš. Nākamajos gados mēs plānojam nelielu pieaugumu. Taču tas tiešām ir neliels, jo aizstāt tos kravu pārvadājumu apjomus no Krievijas, kurus mēs esam pazaudējuši, es neredzu iespējas," sacīja Kleinbergs.

Viņš piebilda, ka galvenais kravu plūsmas krituma iemesls ir Krievijas kravu novirzīšana uz pašmāju ostām. Iepriekšējos gados šīs kravas sastādīja līdz 70% kravu, kas tika pārvestas pa Latvijas dzelzceļu. Kritums noticis, samazinoties naftas, naftas produktu un akmeņogļu pārvadājumiem.

"Ogļu kravu kritumam ir vairāki iemesli, bet galvenais ir tas, ka arvien lielāki ogļu apjomi tiek pārkrauti Krievijas jaunizveidotajos terminālos Ustjlugas ostā," teic Kleinbergs. Viņš atzīmēja, ka jāņem vērā, ka pagājusī ziema bijusi visnotaļ silta, kas samazināja ogļu pieprasījumu Eiropā, turklāt daudzas ES valstis samazināja elektroenerģijas un siltumenerģijas ģenerāciju ogļu TEC un TES, aizstājot ogles ar citiem, ekoloģiskākiem degvielas veidiem, tostarp ar gāzi.

Kravu pārvadājumu samazināšanos pa Latvijas dzelzceļiem ietekmēja arī Covid-19 pandēmija.

Kravu pārvadājumu krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādāja jaunu biznesa modeli, kurai jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. Jaunais LDz biznesa modelis paredz pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un autotransporta ekspeditoru pakalpojumus, kā arī terminālu un noliktavu pakalpojumus.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Vienlaikus "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieki, kas ir aptuveni 24% uzņēmuma darbinieku. Pašlaik ir atlaists jau ap tūkstoti cilvēku.

LDz atbrīvojas arī no nevajadzīga nekustamā īpašuma un neprofila aktīviem.

Ministru kabinets jūlijā atbalstīja "Latvijas Dzelzceļa" pamatkapitāla palielināšanu par 32 422 016 eiro, uzņēmuma izmaksu kompensāciju par dzelzceļa pasažieru pārvadājumu nodrošināšanu 14 225 226 eiro apmērā un finanšu līdzsvara avansa maksājumu 13 011 000 eiro apmērā.

32
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš, Kravu pārvadājumi, kravas, tranzīts
Pēc temata
Tagad vagoni: "LDz Cargo" izsludina izsoli
Kravu nekļūs vairāk, jāieņem svešs "lauciņš": ko nozīmē jaunais LDz biznesa modelis
Kravas nevairosies, taču var piespiest pie sienas ekspeditorus: LDz jaunais biznesa plāns
Pat ja tarifs būs nulle, kravu nekļūs vairāk: Latvijai nāksies dotēt LDz
Covid-19 antivielu testēšanas sistēma, foto no arhīva

Latvijā Covid-19 inficēšanās uzliesmojums: 17 jauni gadījumi

7
(atjaunots 14:18 19.09.2020)
Ja piektdien Latvijā tika ziņots vien par četriem jauniem koronavīrusa inficēšanās gadījumiem diennakts laikā, tad sestdien jaunatklāto inficēto skaits sasniedzis 17. Viens pacients nokļuvis slimnīcā.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, pēdējās diennakts laikā tika veikti 2402 Covid-19 testi un reģistrēti 17 jauni koronavīrusa inficēšanās gadījumi.

​Saskaņā ar SPKC veikto epidemioloģisko izmeklēšanu, sešos gadījumos Covid-19 tika ievests no ārzemēm. Inficētie atgriezās no Krievijas un Lielbritānijas. Vēl trīs inficētie kontaktējuši ar citiem ar iepriekš inficētajiem ar koronavīrusu. Pārējiem inficēšanās avots tiek noskaidrots.

​Aizritējušajā diennaktī slimnīcā nonācis viens cilvēks ar Covid-19. Kopumā Latvijas slimnīcās ārstējas 8 pacienti ar šādu diagnozi.

Kopumā kopš pandēmijas sākuma Latvijā tika veikti 293 309 testi, 1515 cilvēki inficējās, no tiem 1248 izveseļojās, bet 36 inficētie nomira.

​Atgādināsim, ka piektdien, 18. septembrī, Latvijā tika ziņots vien par četriem jauniem inficēšanās gadījumiem. Neviens cilvēks netika stacionēts.

7
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams
Dumpis: mēs kaut ko darām sistēmiski pareizi
Vācu virusologs aicina pārskatīt stratēģiju cīņā ar Covid-19
PVO: pasaulē reģistrēts Covid-19 saslimstības rekords vienas diennakts laikā
Eurovision, foto no arhīva

Eirovīzijas organizatori nosaukuši četrus konkursa norises scenārijus

0
(atjaunots 18:40 19.09.2020)
Galīgā izvēle starp scenārijiem tiks izdarīta 2021. gada pirmo mēnešu laikā, balstoties uz epidemioloģisko situāciju pasaulē.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Starptautiskā dziesmu konkursa "Eirovīzija" rīkotāji sagatavojuši četrus iespējamos tā norises variantus Roterdamā 2021. gadā, tiek ziņots konkursa oficiālajā mājaslapā.

Konkursam "Eirovīzija" bija jānotiek no šī gada 12. līdz 16. maijam Roterdamā, taču sarežģītās epidemioloģiskās situācijas visā pasaulē dēļ pasākums tika atcelts. Rīkotāji nolēma pilnvērtīga šova vietā sarīkot mūzikas šovu, kurā nebija sacensību sastāvdaļas un kurš kļuva par sava veida dziesmu godināšanu, kurām bija jāpārstāv savas valstis konkursā. Konkursa fināls ir ieplānots 2021. gada 22. maijā.

Organizatori izstrādājuši četrus iespējamos konkursa norises scenārijus. Pirmais no tiem paredz ierasto formātu ar delegācijām un skatuves māksliniekiem no visām dalībvalstīm. Taču šī scenārija īstenošana ir atkarīga no iespējamās vakcīnas pret koronavīrusu parādīšanās, testēšanas un no epidemioloģiskās situācijas pasaulē kopumā.

Otrais variants paredz šova rīkošanu ar ierobežotām iespējām un sociālās distancēšanās ievērošanu. Šī scenārija īstenošanas gadījumā katras dalībvalsts komandu pārstāvēs ierobežots cilvēku skaits delegācijas un preses sastāvā. "Tā kā šajā scenārijā auditorijai būs mazāk vietas, jāizveido jauna skatītāju sēdvietu shēma. Ja tas notiks, tiks veikta izloze, lai izlemtu, kurš spēs apmeklēt katru šovu. Jebkuram, kas zaudēs izlozē, protams, tiks atgriezta pilna biļetes iegādes summa," teikts paziņojumā.

Eirovīzijas 2019 uzvarētājs Dunkans Lourenss, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Астапкович

Trešais variants - "Eirovīzija" ar braucienu ierobežojumiem. Tā, organizatori paredz variantu, ka dažas valstis nevarēs ierasties Roterdamā, tādēļ to dalībnieki uzstāsies no savām valstīm. Skatuves mākslinieki, kuri spēs piedalīties konkursā klātienē, uzstāsies dzīvajā ēterā.

Ceturtajā variantā organizatori izskata Eirovīzijas rīkošanu izolācijā – dalībnieki uzstāsies no savām valstīm.

Galīgā izvēle starp scenārijiem tiks izdarīta 2021. gada pirmo mēnešu laikā, balstoties uz epidemioloģisko situāciju pasaulē.

0
Tagi:
Eurovision
Pēc temata
Par ko pārvērtusies Eirovīzijai paredzētā Ahoy Arena Roterdamā
Eirovīzija ir atcelta, tas bija smags lēmums