Uzņēmēji

Endziņš: uzņēmumu pārbaudēs Latvijas bankas pārkāpušas visas robežas

111
(atjaunots 07:51 20.04.2018)
Latvijas bizness ir neapmierināts ar banku stingrajām pārbaudēm – ja bankas saskata kaut mazāko riska potenciālu no nerezidenta puses, tās katram gadījumam atsakās no sadarbības.

RĪGA, 20. aprīlis — Sputnik. Notikumi banku nozarē Latvijā neizbēgami ietekmēs tautsaimniecību, nāksies koriģēt biznesu, ņemot vērā nerezidentu un ārzonas kompāniju apkalpošanas pārtraukšanas rezultātā nesaņemtos ienākumus. Ar ieviestajiem ierobežojumiem neapmierināts arī bizness — bankas dažkārt pārkāpj robežu savās pārbaudēs, intervijā izdevumam Dienas Bizness paziņoja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

19. aprīlī Latvijas Saeima pirmajā lasījumā apstiprināja likumprojektu par augsta riska klientu finansiālo operāciju ierobežojumiem. Likumprojektu atbalstīja 78 deputāti, trīs — atturējās.

Grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā paredz aizliegt sadarbību ar tā saucamajiem čaulas uzņēmumiem ne tikai bankām, bet arī brokeru uzņēmumiem un virknei citu uzņēmumu, kuri pārvalda klientu individuālos portfeļus. Aizliegums neattieksies uz Latvijā reģistrētu juridisko personu klientiem. Likuma galīgais lasījums plānots 26. aprīlī.

Jānis Endziņš ir pārliecināts, ka šie pasākumi skars visu valsts ekonomiku.

"Pēc Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas datiem, pērn caur bankām no tādām kompānijām notika darījumi par summu 93 miljardu eiro apmērā. Vai tad, ņemot vērā banku komisiju, tā ir maza nauda, kas palika Latvijas ekonomikā? Tā pati ABLV pērn nodokļos samaksāja 18 miljonus eiro. Tas nozīmē, ka šīs naudas valsts budžetā vairs nebūs. Tagad tiek izstrādāts budžeta projekts 3 gadiem, un to mums nāktos koriģēt, ņemot vērā situāciju banku sfērā, un nepievērt uz to acis."

Pārbaudes satrauc biznesu

Latvijas uzņēmēji ir neapmierināti ar banku jauno politiku, kuras spiestas rūpīgi pārbaudīt klientus, lai izvairītos no iespējamām sekām no regulatoru puses.

"Tas kļuva manāms nesen, — pastāstīja jurists. — Bankas rūpīgi filtrē savu klientu sastāvu, un bieži vien tas pārkāpj robežas. Mēs saņemam sūdzības no kompānijām, kas saskārušās ar ne īpaši labu attieksmi no banku puses. Ja bankas tagad redz kaut mazāko riska potenciālu no klienta-nerezidenta puses, tās katram gadījumam atsakās ar viņu sadarboties. Skaidrs, ka ir šaubīgi klienti. Taču tikpat skaidrs, ka šajā situācijā cietīs arī godīgi uzņēmumi."

Endziņš uzsvēra: LTRK raizējas par to, ka tāda banku politika varētu aiziet par tālu.

"Uzņēmumam, it īpaši eksportējošam, portfelī var būt liels skaits klientu no visdažādākajām jurisdikcijām. Un mēs nevaram izslēgt, ka vienā brīdī bankas pārtrauks sadarbību ar uzņēmumiem no Latvijas, kuri piegādā produkciju no banku viedokļa aizdomīgiem klientiem. Uzskatām, ka šī situācija ir bīstama," — piezīmēja Endziņš.

111
Pēc temata
Latvijas bankas uzbrūk tranzīta uzņēmumiem ar akcionāriem no Krievijas
Ādamsons: Latvija paliks pie sasistas siles, ja ļaus "gremdēt" bankas
Fontanka: uz kurieni no Latvijas aizies Krievijas nauda
Paiders: banku afērā Latvijā nozags miljardu
Lāči

Divi lāči: aculiecinieks nofilmējis ķepaiņu rotaļas Valkas novadā

4
(atjaunots 07:43 08.08.2020)
Divi lācēni kāpelēja pa kokiem un mielojās ar ogām. Tā viņi nokļuvuši sociālo tīklu lasītāju uzmanības lokā.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Latvijā būtiski augusi brūno lāču populācija, un iedzīvotāji aizvien biežāk sastop ķepaiņus mežā un par rod iespēju tos nofotografēt vai nofilmēt.

Sanitas Āboliņas lapā Facebook publicēts video ieraksts ar diviem lācēniem, kuri rotaļājas Valkas novadā. Dzīvnieki kāpelē pa kokiem un mielojas ar mellenēm.

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

4
Tagi:
dzīvnieki, lācis, Latvija
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Strenču apkaimē sēņotāji mežā sastapa lāci
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu

Cik iedzīvotāji valstī atbalsta latviešu mūzikas kvotas radio

12
(atjaunots 18:03 07.08.2020)
Izskanējis ierosinājums ieviest īpašas kvotas radio, lai atbalstītu vietējos muzikantus. Kā iniciatīvu novērtēja sabiedrībā.

RĪGA, 7. augusts — Sputnik. Latvijas mūziķi un izpildītāji saskārušies ar nopietniem zaudējumiem koronavīrusa krīzes rezultātā ieviesto ierobežojumu dēļ. Lai pāvarētu negatīvās sekas, Latvijas mūzikas attīstības biedrība ierosinājusi ieviest vietējās mūzikas kvotas: saskaņā ar iniciatīvu, 40% ierakstu, ko atskaņo radiostacijas, jābūt latviešu valodā vai laistiem klajā Latvijā.

Radiouztvērējs Spīdola, foto no arhīva
© Sputnik / Павел Лисицын

Kantar TNS aptauja, kas tika veikta starp Latvijas iedzīvotājiem 18-60 gadu vecuma grupā, apliecināja, ka tikai trešā daļa respondentu atbalsta tādu ierosinājumu. Rezultātus publicēja skaties.lv

Pētījums rāda, ka tikai 30% uzskata, ka tādas kvotas ir jāievieš: 11% tās noteikti atbalstīja, vēl 19% drīzāk atbalstīja.

Pret kvotām iebilda lielākā daļa aptaujāto – 54%, turklāt 30% iebilda kategoriski, bet 24% - drīzāk bija pret. Noteiktu atbildi nevarēja sniegt 16%.

Iepriekš vēstīts, ka patlaban no Latvijā atskaņotajiem skaņdarbiem tikai ceturtā daļa ir vietējie.

12
Tagi:
mūzika, latvieši, Latvija
Pēc temata
Operatorus pametīs gan krievi, gan latvieši: kam vajadzīgi prezidenta grozījumi televīzijā
Saeima apstiprinājusi valodas kvotas TV. RTR pamata paketē nebūs
Koronavīrusa skartie: kas notiks ar Latvijas medijiem
BelAES, foto no arhīva

Meževičs: cīņa ap BelAES Baltijā turpināsies līdz pēdējai patronai

0
(atjaunots 11:02 08.08.2020)
Lietuva cīnās par BelAES boikotu, Latvija – par iespēju pirkt lētu elektroenerģiju vajadzīgajā apjomā. Cīņa ritēs līdz pēdējai dienai un pēdējai patronai, uzskata eksperts Nikolajs Meževičs.

RĪGA, 8. augusts – Sputnik. Lietuva cer, ka Latvija pievienosies Baltkrievijas atomelektrostacijas ražotās elektroenerģijas boikotam, informēja Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs. Viņš atzina, ka pagaidām Latvija nav pieņēmusi viennozīmīgu lēmumu šajā jautājumā, un piezīmēja, ka katrai valstij ir savas nostādnes. Savu viedokli – nepirkt BelAES elektrību – skaidri paudusi tikai Polija.

"Neapšaubāmi, Lietuva izmantos visas iespējamās ietekmes formas, izņemot kara pieteikumu. Lietuvai tas šodien ir galvenais uzdevums gan ārpolitikā, gan arī iekšpolitikā, lai cik dīvaino tas būtu. No stingras pozīcijas attiecībā pret Baltkrieviju, Krieviju un BelAES, piemēram, ir atkarīga valdošās koalīcijas uzvara visās gaidāmajās vēlēšanās," norādīja Krievijas Baltijas pētījumu asociācijas prezidents, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors, ekonomikas zinātņu doktors Nikolajs Meževičs intervijā Sputnik Lietuva.

Pie tam skaidrs, ka no ekonomikas viedokļa Latvijai ir ļoti izdevīgi pirkt BelAES elektroenerģiju pat gadījumā, ja nāksies celt savienojumu.

"Protams, Igaunijai, Latvijai un Lietuvai ļoti gribas uzstāties koru dziesmu stilā, nevis kā Krilova fabulā par gulbi, vēzi un līdaku. Tāpēc paskatīsimies, kas tur uzvarēs. Cīņā būs līdz pēdējai dienai un pēdējai patronai," konstatēja eksperts.

0
Tagi:
BelAES, Baltija
Pēc temata
BelAES sākusies kodoldegvielas ielāde reaktorā
Nosaukts BelAES pirmā bloka ražošanas ekspluatācijas uzsākšanas datums
Lietuvā sāk dalīt joda tabletes – gadījumam, ja BelAES notiks avārija
Lietuvas prezidents nodēvējis BelAES par "mūsdienu Černobiļu"