Latvijas karavīri Lāčplēša dienai veltītajā parādē pie Brīvības pieminekļa

Latvija zaudējusi divas vietas pasaules spēcīgāko armiju reitingā

53
(atjaunots 08:23 19.04.2018)
Pētījums liecina, ka nepilna gada laikā valsts iedzīvotāju skaits samazinājies par 21 tūkstoti cilvēku.

RĪGA, 19. aprīlis — Sputnik. Latvija zaudējusi divas pozīcijas un ieņēmusi 105. vietu no 136 pasaules spēcīgāko armiju reitingā, ko sastāda starptautiskā analītiskā kompānija Global Firepower.

Kompānijas dati liecina, ka Latvijas militārās tehnikas apjomi kopš pērnā gada nav mainījušies: GKS veido četri helikopteri un četras transporta lidmašīnas. Armijas spēkus veido 250 bruņutransportieri un 20 buksējamās artilērijas vienības. JKS veido 18 vienības, kuru vidū ir 11 patruļas kuteri un seši mīnu kuģi.

Armijas dienestam joprojām ir derīgi 850 tūkstoši cilvēki, taču iedzīvotāju kopējais skaits samazinājies no 1 miljona 966 tūkstošiem līdz 1 miljonam 945 tūkstošiem. NBS personālsastāvu veido 17 155 cilvēki, kuru vidū 8 tūkstoši ir rezervistu. Militārais budžets — 280 milj. dolāru.

Latvijai ir arī divas ostas un 42 ekspluatējami lidlauki. Atskaite liecina, ka civilo kuģu skaits pieaudzis līdz 65. Ceļu seguma platība — 72,4 tūkstoši kvadrātkilometru, dzelzceļu sliedes — 2239 km.

Igaunija pacēlusies no 110. vietas uz 108. Lietuva joprojām ieņem 95. vietu.

Militārā potenciāla vērtējumam tiek izmantoti 55 parametri, kuri skar rūpniecības un zinātnes attīstību, bruņojuma un tehnikas rezerves, mobilizācijas rezervi, ģeogrāfisko stāvokli utt.

Valsis, kurām nav izejas pie jūras, netika sodītas par flotes trūkumu, toties jūras valstis zaudēja balles, ņemot vērā flotes bruņojuma daudzveidības trūkumu. Tāpat NATO valstis saņēma bonusu, pateicoties iespējai izmantot alianses kopējo resursu līdzekļus. Valsts politiskā sistēma un militāro līdera pozīciju raksturs netika ņemti vērā.

Pirmās vietas reitingā saņēmušas ASV, Krievija, Ķīna, Indija un Francija. 

53
Pēc temata
Cik liela ir Krievijas armija?
Eksperts: Baltijas valstīm NATO ir sava specializācija
Desmitiem miljonu aizsardzībai: Latvija turpinās audzēt militāro budžetu
Latvijas armija nevar iesaukt karavīrus iedzīvotāju slikto zobu dēļ
Sniegputenis

Kaut kas vēl nebijis: tuvākajās dienās Latvijā gaidāms stiprs sniegputenis

1
(atjaunots 08:16 25.01.2021)
Pirmo reizi Latvijas vēsturē varētu sarkano brīdinājumu par ekstremāli stipru sniegu, ko ciklons sagādās no Ukrainas rietumiem.

RĪGA, 25. janvāris - Sputnik. Šīs nedēļas sākumā, īpaši otrdien un trešdien, Zemgalē, Vidzemē un Rīgā gaidāmi ilgstoši nokrišņi, raksta Tvnet.lv, atsaucoties uz sinoptiķu prognozēm.

​Tiek ziņots, ka no Ukrainas rietumiem Latvijai tuvojas ciklons, kas atnesīs spēcīgus nokrišņus. Ja valsts austrumos tās izkritīs lietus veidā, tad centrālajos un rietumu novados galvenokārt snigs.

Paredzams, ka Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludinās oranžo vai pat sarkano brīdinājumu.

Gaisa temperatūra tuvākajās dienās būs aptuveni nulle grādu, snigšanas laikā iespējamas vēja brāzmas. Pūtīs ziemeļu vējš.

Atgādinām, ka oranžā vai sarkanā brīdinājuma periodā ir jāievēro drošības pasākumi. Pacentieties bez īpašas vajadzības neiziet no mājām. Nenovietojiet automašīnas zem kokiem.

1
Tagi:
prognoze, Latvija
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

43
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

43
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas