Portfelis

Latvijas jaunieši vēlas saņemt 1600 eiro visvairāk Austrumeiropā

89
(atjaunots 11:30 18.04.2018)
Tā dēļ gandrīz trīs ceturtdaļas Latvijas jauniešu atzinušies, ka ir gatavi pārvākties uz citu valsti; pētījuma autori aprēķinājuši, ka 2050. gadā Latvijā paliks tikai 1,3 miljoni cilvēku.

RĪGA, 18. aprīlis — Sputnik. Latvijas jaunieši vēlas ieņemt vadošos amatus un saņemt vairāk nekā pārējie Austrumeiropā, liecina kompānijas Deloitte "Pirmie soļi darba tirgū" pētījumi dati.

Tā, piemēram, 57,3% aptaujas dalībnieku no Latvijas vēlas kļūt par vadītājiem, turklāt puse no viņiem plāno strādāt tikai starptautiskā darba vidē. Gandrīz trīs ceturtdaļas (74%) Latvijas jauniešu atzinušies, ka ir gatavi pārvākties uz citu valsti.

Apmēram trešdaļa (30,8%) respondentu nosauca sevi par entuziastiem, 28,2% par pastāvošu tieksmi iet pa karjeras kāpnēm, 23,1% par daudzpusējiem, kuri dzīve nekoncentrējas tikai uz karjeras, 17,9% par novērotājiem, kuriem karjera nebūt nav galvenais.

Latvijas jaunieši vēlētos saņemt pēc nodokļu nomaksas 1591 eiro — vairāk, nekā citās Eiropas valstīs. Salīdzinājumam, igauņu jaunieši piekrīt 1399 eiro, slovēņi — 1315 eiro, čehi — 1939 eiro, lietuvieši — 1041 eiro. Taču minimālā noteiktā darba alga Latvijā ir 314 eiro, kas ir divarpus reizes mazāk, nekā Slovēnijā ar 642 eiro (aptaujas dalībvalstu līdere pēc šī rādītāja). Poļi pretendē uz 812 eiro algu ar minimālo algu valstī 353 eiro apmērā.

Taču tikai piektā daļa Latvijas jauniešu vērtē ekonomisko situāciju Latvijā kā labu, Polijā tā uzskata vairāk nekā trešdaļa jauniešu. 86% latviešu uzskata, ka migranti nenes ieguldījumu valsts ekonomikai.

Izglītība, kultūra un veselība nav galvenais dzīvē

Uz jautājumu par galveno dzīves vērtību varēja sniegt vairākus atbildes variantus. Tā, piemēram, absolūtais vairākums (79%) nosauca iespēju dzīvot piedzīvojumiem bagātu dzīvi. 51% — mieru, 49% tika bagātībai un uzskatu brīvībai. Dzimtenes izaugsme ir svarīga 35%, veselība — 30%, godīga dzīve — 27%, reliģiski uzskati — 26%, profesionālā nodarbošanās un iespēja piedalīties valsts sabiedrības un politiskajā dzīvē — 22% katrai.

15% pats galvenais dzīvē ir laimīga ģimene, 14% — izglītība, 10% — draugi, 9% — citu cilvēku cieņa, 7% — slava un 1% — iespēja iesaistīties kultūrā.

Tāpat pētījuma autori aprēķināja, ka 2050. gadā republikas iedzīvotāju skaits samazināsies līdz 1,3 miljonam cilvēku.    

89
Pēc temata
Jaunie latvieši vairāk vēlas uzsākt savu biznesu, nekā lietuvieši un igauņi
Kā atrast darbu Latvijā finanšu nozarē: mācieties krievu valodu
Kā aug pārdevēju algas Latvijā
Nodarbinātības valsts aģentūra: Latvijai nav nepieciešams ārzemju darbaspēks
Lācis, foto no arhīva

Lācis saplosījis govi fermera saimniecībā

4
(atjaunots 15:55 08.08.2020)
Lācis apmeties Alūksnes novadā un izposta dravas. Tagad tas ticis klāt pat saimnieka govij, ko pēc uzbrukuma nācies nokaut.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Iedzīvotāji aizvien biežāk novēro lāču valsts teritorijā. Dažkārt tikšanās ar ķepaiņiem tomēr sagādā nevis jaukas fotogrāfijas sociālajos tīklos, bet gan īstas šausmas.

Aizvadītajā nedēļā kādā zemnieku saimniecībā Alūksnes novadā notika ļoti nepatīkams incidents BВ.lv. Saimniecības īpašniekiem tas beidzies ar govs zaudējumu.

Saimniece Iveta pastāstīja: apkaimē visi zināja, ka kaut kur turpat klīst lācis. Dzīvnieks jau bija sapostījis dravu kaimiņos. Tomēr šoreiz lāča klātbūtni izjutusi arī viņa pati.

No rīta lopu aplokā sieviete ieraudzīja paralizētu govi ar nagu plēstām brūcēm. Tās skaidri liecināja – uzbrucis plēsīgs zvērs. Pie tam Iveta konstatēja, ka runa ir tieši par lāci.

Plēsējs bija uzbrucis vislielākajai govij, taču tā no rīta vēl bija dzīva, lai arī glābt to vairs nebija iespējams. Paralizēto dzīvnieku saimnieki bija spiesti nokaut gaļā.

Pie tam sarunā Iveta norādīja, ka risinājuma zemniekiem, kuri spiesti dzīvot kaimiņos ar bīstamo plēsēju, nav – lāči ir aizsargājami dzīvnieki.

Lācis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

4
Tagi:
Latvija, lācis
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Pandēmijas dēļ tukšajā Tallinā ienākuši lāči
Krievijas lācis ticis Valgas varasiestāžu rokās
Stacionārs fotoradars Juglas ielā Rīgā, foto no arhīva

Autovadītājiem pastāstīja, izvairīties no dubulta soda

2
(atjaunots 15:40 08.08.2020)
Tagad sods par CSN pārkāpumu jāapmaksā mēneša laikā, tomēr, lai paspētu laikus, jāpārliecinās, vai kompetentie dienesti var ar jums sazināties.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Autovadītājus aicina aktualizēt savu kontaktinformāciju Ceļu satiksmes drošības direkcijas vietnē, lai savlaicīgi saņemtu informāciju par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu, vēsta lsm.lv.

No jūlija sākuma spēkā stājušies jaunie noteikumi, kas paredz: sods jānomaksā mēneša laikā, pretējā gadījumā tas tiks nodots piedziņai tiesu izpildītājiem. Šajā gadījumā nāksies samaksāt jau par trešo daļu vai pat divkārt vairāk, turklāt nav svarīgi, kā fiksēts pārkāpums.

Lai izvairītos no liekiem izdevumiem, vajag savlaicīgi saņemt informāciju par piespriesto sodu un apmaksāt to. CSDD pārstāve Ieva Bērziņa iesaka autoīpašniekiem reģistrēties direkcijas portālā un norādīt aktuālu elektronisko adresi, kurp tiks nosūtītas ziņas par pārkāpumiem. Autovadītājs var šeit uzzināt arī visu informāciju par sevi un palūgt izsūtīt atgādinājumu par sodu.

Ieva Bērziņa norādīja, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēks saņemtu informāciju par piespriesto sodu un varētu to operatīvi apmaksāt 30 dienu laikā.

Latvijas Tiesu izpildītāju asociācijas vadītājs Andris Spore atzīmēja, ka pagaidām esot grūti teikt, kā jaunie noteikumi ietekmējuši autovadītājus, jo laiks kopš to stāšanās spēkā nav ilgs.

Viņš pastāstīja, ka 30 dienu termiņš tiek skaitīts nevis no CSN pārkāpuma brīža, bet gan no lēmuma pieņemšanas dienas par soda piespriešanu.

Saskaņā ar jauno likumu, tiek sasaukta neliela sēde policijā, kur lieta tiek izskatīta. Tikai pēc tam tiek pieņemts lēmums, atklāja Spore.

Iepriekš vēstīts, ka jūlija sākumā spēkā stājās arī citi grozījumi. Piemēram, tagad pārkāpumi tiek summēti (agrāk lielākais pārsvēra mazāko). Pie tam virkne naudas sodu par braukšanu alkohola reibumā un bēgšanu no policijas ir būtiski izauguši, bet tāds pasākums, kā administratīvais arests ir svītrots.

2
Tagi:
Ceļu satiksmes drošības direkcija, CSN, sods
Pēc temata
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Valsts policija: pieļaujamās alkohola koncentrācijas asinīs samazināšana nepalīdzēs
Fotoradari Latvijā filmēs pārkāpējus no aizmugures
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts