Latvijas izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis

Šadurskis: ja paklausīties arodbiedrību teikto, skolotāji neprot neko

24
(atjaunots 14:54 21.03.2018)
Aptuveni 300 skolas Latvijā integrētas ar bērnudārziem un var nodrošināt mācību sākumu 1. klasē jau no sešu gadu vecuma, taču galīgais lēmums paliks pašvaldību ziņā.

RĪGA, 21. marts — Sputnik. Grozījumu projekts, kas paredz mainīt vecumu, no kāda bērni Latvijā sāks mācības skolā, iespējams, tiks iesniegtas valdībā jau šonedēļ, pastāstīja izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis intervijā Latvijas televīzijas pārraidei Rīta panorāma.

Viņš paskaidroja, ka patlaban aptuveni 300 skolas Latvijā integrētas ar bērnudārziem un var nodrošināt mācību sākumu 1. klasē jau no sešu gadu vecuma. Pie tam politiķis atzina: infrastruktūras jautājums nav atrisināts visur, tāpēc galīgais lēmums par to, vai mācības 1. klasē tiks sāktas bērnudārzā vai skolā, paliks pašvaldību ziņā.

Šadurskis pārraidē pauda, ka nemainās galvenais – sākt mācības Latvijā iespējams no piecu gadu vecuma. Tā tas ir pašlaik, un būs turpmāk. Taču pašlaik bērni saņem vidējo izglītību 19 gadu vecumā, bet IZM vēlas ieekonomēt gadu, lai bērni beigtu mācības 18 gadu vecumā.

Viņš apgalvoja, ka sešgadīgajiem skolēniem tikšot radīta labvēlīga vide un vecākiem nav pamata bažām.

Tāpat ministrs bija ļoti neapmierināts ar reformas kritiku no Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības puses, – viņš apgalvoja, ka šie izteikumi viņam dažkārt atgādina pasaku "Ansītis un Grietiņa pasaku mežā.

Ja paklausoties arodbiedrības, iznāk, ka skolotāji neko nezina: ne kā mācīt bērnus no sešu gadu vecuma, lai arī darījuši to visu mūžu, ne arī kāda būs jaunā izglītības programma. "Nezina, nezina, nezina… tikai skolotāji pie mums ir gudri cilvēki," – pārliecināts politiķis.

Viņš atzīmēja, ka arodbiedrība kritizē visus aspektus.

"Pedagogiem palielināja algas, bet, paklausoties arodbiedrības, iznāk, ka kļuvis vēl sliktāk, mazāk naudas," – pauda neizpratni Šadurskis pārraidē.

Viņš skaidroja, ka Latvija visiem spēkiem cenšas celt pedagoga profesijas prestižu, taču pēc tādiem izteikumiem viņš nesaprot, kā jaunieši var izvēlēties šo specialitāti. Politiķis uzsvēra, ka saprot vēlmi "vaimanāt", taču patlaban kritikas jau esot pārlieku daudz.

24
Pēc temata
Izglītības ministrija no jauna vēlas sūtīt skolā no sešu gadu vecuma
Petīcija pret apmācības uzsākšanu no sešu gadu vecuma tiks iesniegta Saeimā
Latvijas prezidents neatbalsta skolu izglītību no sešu gadu vecuma
Eksperts: Sešgadīgu bērnu sūtīšana skolā Latvijai radīs nopietnas grūtības
Satversmes tiesa, foto no arhīva

Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei

2
(atjaunots 17:57 10.07.2020)
Tiesībsargs vēlreiz pierādījis savu taisnību – nenodarbinātu personu ar invaliditāti un senioru pabalstu apmēri ir pretrunā ar Satversmi.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem tā esošajā apmērā ir pretrunā ar Satversmi, konstatēja Satversmes tiesa (ST).

Prasību tiesā 6. martā iesniedza tiesībsargs Juris Jansons.

Sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkiem ar invaliditāti un tiem nenodarbinātajiem cilvēkiem, kuriem nav tiesību saņemt pensiju vai apdrošināšanas atlīdzību par nelaimes gadījumu darbavietā, kā arī valsts maksā viņa bērniem par apgādnieka zaudēšanu. No 1. janvāra minimālā invaliditātes pensija ir paaugstināta no 80 līdz 128 eiro mēnesī, invalīdiem kopš bērnības – no 122,69 līdz 196,30 eiro mēnesī.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2020. gada janvārī invaliditātes pensiju saņēma 74 411 Latvijas iedzīvotāji. Taču minimālā pensija ir 33 tūkstošiem cilvēku ar invaliditāti, gandrīz pusei no kopējā skaita. 12 215 (69%) sociālā nodrošinājuma pabalstu saņēmēji ir invalīdi kopš bērnības. Tie ir 63% no visiem sociālās palīdzības saņēmējiem Latvijā.

Saskaņā ar Invaliditātes likumu un Valsts pensiju likumu, invaliditātes pensijas mērķis ir garantēt sociālo nodrošinājumu cilvēkam, kurš objektīvu iemeslu dēļ pavisam vai daļēji nespēj gūt ienākumus patstāvīgi.

Tiesībsargs paziņoja, ka cilvēki ar invaliditāti nostādīti pazemojošā stāvoklī un ka pabalsta nepietiekamība neļauj viņiem, piemēram, saņemt medicīniskos pakalpojumus, kas negatīvi ietekmē viņu veselību. Pēc viņa domām, pienācīgas pensijas nodrošināšana invalīdiem ir valsts pienākums, un šīs saistības ir jāizpilda nekavējoties, neraugoties uz esošo ekonomiskās attīstības līmeni valstī.

ST nonāca pie secinājuma, ka Ministru kabineta noteikumos paredzētais pabalsta apmērs attiecībā uz nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem ir pretrunā ar Satversmi. Attiecībā uz šīm iedzīvotāju kategorijām norma, kura nosaka šo pabalstu apmēru, zaudēs spēku no 2021. gada 1. janvāra.

Atzīmēsim, ka šī ir jau otra skaļā lieta, kurā tiesībsargs ir guvis uzvaru. Iepriekš viņš spēja pierādīt, ka Satversmei neatbilst garantētai minimālo ienākumu līmenis. Rindā gaida trešā prasība – par nepietiekamu mediķu atalgojuma palielinājumu.

2
Tagi:
Satversmes tiesa, pabalsts, Jansons
Pēc temata
Tiesībsargs atkal dodas uz Satversmes tiesu. Šoreiz – mediķu algu dēļ
Tiesībsargs iesniedza prasību Satversmes tiesā Latvijas niecīgo pensiju dēļ
Rīdzinieka karte, foto no arhīva

Norēķini ar QR kodu: Rīgu sagaida jaunas sabiedriskā transporta biļetes

4
(atjaunots 15:28 10.07.2020)
"Rīgas satiksme" grasās atteikties no sadarbības ar "Rīgas karte" un pilnveidot e-talonu sistēmu.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Jau līdz gada beigām "Rīgas satiksme" plāno ieviest pasažieriem jaunu brauciena apmaksas veidu – ar QR kodu, vēsta TV3

Šāda projekta īstenošanas iepirkums tiks izsludināts jau šonedēļ.

Valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa pastāstīja, ka "Rīgas satiksme" grasās ieviest jaunus biļešu veidus, lai padarītu to iegādi tehnoloģiskāku, ērtāku un pasažieriem vienkāršāku.

No nākamā gada visu e-talonu sistēmu uzturēs "Rīgas satiksme", savukārt sadarbība ar uzņēmumu "Rīgas karte", vismaz esošajā formātā, tiks izbeigta.

Kā tehniski tiks īstenota šī pāreja, pagaidām īsti nav skaidrs, taču "Rīgas satiksmē" apgalvo, ka rīdzinieku ikdienas dzīvi tas nekādā veidā neietekmēšot.

Sputnik Latvija jau stāstīja par neseno incidentu Rīgas transportā, kad kontrolieri skarbi sagrāba bezbiļetnieku un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties.

4
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Rīga atjaunojusi visus braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā
Luksemburga – pirmā valsts ar bezmaksas transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"