Padomju Savienības karogs

Politologs: SS leģionāru glorifikācija Latvijā baismīgs sveiciens no PSRS propagandas

161
(atjaunots 10:03 18.03.2018)
Internacionālās padomju ideoloģijas nevērības dēļ SS leģionāri Latvijā pacelti varoņu rangā, uzskata politologs Armens Gasparjans.

RĪGA, 18. marts — Sputnik. Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs, Nacionālās apvienības loceklis Jānis Iesalnieks izcēlās ar provocējošu ierakstu savā mikroblogā Twitter.

Politiķis publicēja fotogrāfiju ar uzrakstu: ja leģionāri būtu bijuši nacisti, vai sabiedrotie tiem uzticētu Nirnbergas kara tribunāla apsardzi?". Fotogrāfijas komentārā viņš apgalvo, ka tāda nostādne esot "Smadzeņu mežģis kremliniem un citiem, kas nonievā latviešu leģionārus".

​Iesalnieka publikāciju komentēja bijušais ārlietu un aizsardzības ministrs, tagadējais Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks. Viņš piezīmēja, ka aizsardzības ministra postenī tāda fotogrāfija karājusies viņa kabinetā pie sienas un ar tās palīdzību viņš iepazīstinājis ārzemju viesus ar patieso vēsturi.

​"Iesalniekam nenāktu par ļaunu vispirms izpētīt vēsturi un tikai pēc tam publicēt dziļdomīgas piezīmes Twitter. Protams, 15. un 17. SS spēku brīvprātīgo divīzijas nebija nekādi nacistu formējumi, tas bija trubadūru un menestrelu bars, tikai nez kāpēc tādā pašā formā ar vācu ērgli ar svastiku nagos," — ironiski bilda politologs Armens Gasparjans savā iknedēļas pārraidē radio Sputnik — tuvāko ārvalstu un Baltijas ziņu apskatu.

Gasparjans uzvēra, ka Nirnbergas tribunālā patiešām netika izskatīts jautājums par SS spēku austrumu divīzijām un kolaboracionistu kara noziegumiem, ko Baltija izmantoja ar lielāko prieku. Politologs piezīmēja, ka vācu apsardzes komandās un SS bataljonos dienošie latvieši tika izmantoti Nirnbergas kara tribunāla apsardzē, taču ne jau aiz lielās cieņas.

"Apsargāt nacistu noziedzniekus ir nepievilcīgs darbs, jo ikviens normāls cilvēks gribēja viņus nožņaugt pats savām rokām, taču to darīt nedrīkstēja nekādā gadījumā. Tāpēc kara noziedznieku apsardzei tika nolemts izmantot viņiem līdzīgos," — paskaidroja Gasparjans.

Viņš atzīmēja, ja tobrīd trūka cilvēku nacistu darbības seku noskaidrošanai, un latviešu leģionāriem paveicies — viņi nav kļuvuši par Nirnbergas  tribunāla subjektiem.

"Šeit, protams, liels sveiciens cauri gadiem jānodod padomju propagandai, kas pamanījās šo jautājumu nepārdomāt. Protams, kurš tad, pie skaidra prāta būdams, 1946. gadā varēja iedomāties, ka pēc 45 gadiem valsts sabruks un visi tie padibeņi kļūs par nacionālajiem variņiem. Taču rezultātā esam saskārušies ar šo paradoksu," - pauda Gasparjans.

Vēsturnieks pastāstīja, ka Nirnbergā starp vāciešu (latvieši tika pierakstīti vācu vienībās) noziegumu pierādījumiem atradās krievu Atbrīvošanas armijas poručika Baltiņa atskaite, kurā bija aprakstīti latviešu nodarījumi: nodedzinātie ciemi un runas par to, kā viņi vēlas nogalināt pēc iespējas vairāk krievu. Taču, pateicoties nevērībai, ko demonstrēja PSRS Internacionālās padomju ideoloģijas propagandas un aģitācijas nodaļa (tā uzskatīja, ka starp SPSR tautām nevarēja būt tik daudz noziedznieku), latviešu leģionāri palika nesodīti, paskaidroja politologs.

"Taču pats galvenais ir tas, ka, neatkarīgi no tā, vai tūkstoš latviešu bija Nirnbergas tribunāla apsardzē, vai nebija, nekur nepazudīs Rīgas geto vēsture, nepazudīs Krievijā un Baltkrievijā pastrādātie noziegumi. Tas ir mēģinājums pūst miglu acīs, pieiet pie nezinoša cilvēka un teikt: "Skaties, viņi ir Nirnbergā!" Tikai tāds ir aprēķins," — uzsvēra Gasparjans.

Politologs komentēja arī Pabrika atmiņas par fotogrāfiju pie sienas, — viņš atzīmēja, ka, acīmredzot, Latvijas bijušais aizsardzības ministrs rādījis foto vēsturē tikpat neizglītotiem cilvēkiem, kāds ir viņš pats.

"Melīgu datumu un melīgu svētku parāžu rīkošanas vietā labāk būtu padomājuši par to, kur pazūd Latvijas iedzīvotāji," — noslēgumā piebilda Gasparjans.

161
Pēc temata
Vēsturnieks: Waffen SS ir nacistu armija
Waffen SS diena Latvijā: "vēsturiskais taisnīgums" joprojām nav atjaunots
Salaspils jaunākā vēsture: "tagad šī zeme ir apkaunota līdz pēdējam"
"Nacistiem neklanīsimies". Veterāni – par Hitlera līdzskrējēju glorifikāciju
Norādītājs Melnās piektdienas izpārdošanā Čikāgas lielveikalā, foto no arhīva

"Ko jūs darāt veikalos?" Melnā piektdiena Rīgā šausmina ar neprātīgiem pūļiem

3
(atjaunots 23:32 28.11.2020)
Sociālo tīklu apmeklētāji atklāti pauda sašutumu par pūļiem tirdzniecības centros galvaspilsētā "melnajā piektdienā". Atlaides veikalos sagrozījušas cilvēkiem galvas un likušas aizmirst visu pārējo, pat vīrusu.

RĪGA, 29. novembris — Sputnik. Dažiem sociālo tīklu apmeklētājiem šķiet, ka 20% atlaides "melnajā piektdienā" nav tā vērtas, lai riskētu ar veselību un pārkāptu ierobežojumus, kuru mērķis ir apturēt Covid-19 izplatību, vēsta Mixnews.lv.

Twitter lietotāja Agija Kola-Kanča pauda savu sašutumu par ļaužu pilnajiem veikaliem, kurās daudziem nerūpēja ne sociālā distance, ne masku pareiza valkāšana.

"Wow, mīļie cilvēki, KO JŪS DARĀT VEIKALOS? Spici gāž riņķī, veikalos rindas, distances nav, deguni ārā no maskām, pilns ar māmiņām un mazuļiem... tā 20% atlaide ir arī interneta veikalos, jūsu un apkārtējo veselība ir vairāk vērta!" raksta Agija Kola-Kanča.

​Skrupulozi komentētāji apjautājās, ko viņa pati darījusi "Spicē" tik grūtā laikā. Viņa paskaidroja, ka devusies uz Gulbja laboratoriju, lai nodotu Covid-19 testu.

Kāds cits lasītājs piekrita Agijai. "Nopietni? Tiešām cilvēki nepadomā, ka tās melnajā piektdienā sapirktās Ziemassvētku dāvanas nebūs kam dāvināt, ja turpinās šitādā garā?" rakstīja komentētājs ar lietotājvārdu  •••KriJu•••.

​Savukārt Ance Dobrova raksta, ka pati nolēmusi Twitter lapā uzrakstīt to pašu par "Plazas Maxima", kur ieskrējusi pēc produktiem.

Viņa ieraudzīja, ka centrs ir pilns. "Tikko ienācu twitterī, lai to pašu ierakstītu par Plazas Maximu. Ieskrēju pēc pārtikas brīvdienām un tur pāāāāārbāāāzts ar cilvēkiem! Saprotu, ka 40% atlaides rotaļlietām liekās vilinoša, bet kamon-nafig jāvelkās visai ģimenei? Un visi tie mazie bebuki..." šaubas pauda Ance Dobrova.

​Atgādināsim, ka iepriekš lasītāji publicēja fotogrāfijas no kartsvīna ballītes, kas piektdienas vakarā ritēja Rīgas centrā. Tur restorāni un bāri "Garāža", "B bārā", "Balzambārs" un "Cuba Cafe" pievilināja rīdziniekus ar interesantu loteriju un uzkodām uz ielas.

Ballīti apmeklēja daudzi, un, spriežot pēc fotogrāfijām, visi izmeta no galvas gan sociālo distanci, gan individuālās aizsardzības maskas.

3
Tagi:
sociālie tīkli, veikals, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Kas jāpatur prātā pirms "melnās piektdienas"
Uzskrūvē cenas un apmuļķo! Latvijas iedzīvotājus šokējusi "Melnā piektdiena"
"Melnā piektdiena": galvenā šopoholiķa diena
Nils Ušakovs Eiropas Parlamentā, foto no arhīva

Runājiet latviski, mīliet krievu valodu: Ušakovs aicina krievus strādāt politikā

34
(atjaunots 13:47 28.11.2020)
EP deputāts Nils Ušakovs publikācijā Facebook asi kritizēja valdību, kas pūlas padzīt krievvalodīgos no politikas un atgādināja, ka var mīlēt krievu valodu, pie tam runājot latviski. Viņš piebilda, ka ir pareizi vēlēties, lai bērni mācītos dzimtajā valodā.

RĪGA, 28. novembris — Sputnik. Bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs savā lapā Facebook nāca klajā ar graujošu publikāciju "Par Eiropas un Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju nākotni". Tās noslēgumā viņš aicināja Latvijā dzīvojošos krievvalodīgos nepalikt malā no politiskajiem procesiem valstī un visā Eiropā.

Publikācijas mērķis – piesaistīt krievvalodīgo uzmanību Konferencei par Eiropas nākotni, tomēr paralēli politiķis skāra gan latviešu valodu, gan "nacionālo valdību" un pat viņu algas.

Ušakovs sāka ar rezultātiem, ko uzrādīja sabiedriskā viedokļa pētījumu centra SKDS aptauja, veikta pēc interneta žurnāla "Spektr" pasūtījuma ar Nīderlandes un Zviedrijas vēstniecību Latvijā atbalstu. Atgādināsim, ka aptauja notika šī gada jūlijā un augustā visā Latvijā. Pētnieki aptaujāja 1100 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus (pilsoņus un nepilsoņus), kam krievu dzimto vai ģimenes saziņas valodu.

Ušakovs publicēja monitoringa rezultātus: 65% krievvalodīgo uzskata sevi par eiropiešiem; 73% norāda, ka pieturas pie Eiropas vērtībām, 50% runā latviski labi vai ļoti labi, vēl 29% - vidējā līmenī, 84% norāda, ka par galveno uzskata piederību krievu kultūras telpai, 88% uzskata par būtisku izglītību krievu valodā.

Ņemot vērā šos datus, Rīgas bijušais mērs secināja, ka ir dabiski un pareizi uzskatīt sevi par eiropieti, tāpat kā saistīt sevi ar Latviju, labi pārvaldīt latviešu valodu un pie tam mīlēt dzimto krievu valodu. Pēc viņa domām, pareizi ir arī vēlēt bērniem iespēju saņemt izglītību dzimtajā valodā.

Pēc šī slēdziena Ušakovs sāka uzbrukumu nacionālistiskajiem latviešu politiķiem un nosauca viņus par "parodiju Borata stilā".

"Nacionālie latviešu politiķi gadiem ilgi mēģina dēmonizēt Latvijas krievvalodīgos iedzīvotājus, lai izspiestu viņus no politiskajiem un sabiedriskajiem procesiem. Tomēr paskatieties uz tiem, kuri pašlaik stāv pie varas stūres. Tie ir cilvēki, kuri pandēmijas laikā paceļ algas tikai sev. Tā jau ir politikas parodija Borata stilā. Protams, viņi baidās no jebkādas konkurences, vienalga, vai to sastāda citādi domājoši latvieši vai krievvalodīgie," konstatēja Ušakovs.

Šajā kontekstā politiķis atgādināja, ka Latvijā jau ilgi nav organizētas aptaujas, kas palīdzētu noskaidrot, cik daudzi vēl tic iespējām mainīt valsts attīstības kursu. Viņaprāt, tamlīdzīgas aptaujas rezultāti diezin vai būtu apmierinoši.

"Tomēr kursu mainīt var, piedaloties gan vēlēšanās mājās, gan procesos Eiropas līmenī, - Ušakovs ierunājās par galveno. – Par vienu no galvenajiem notikumiem ES politiskajā dzīvē tuvākajā laikā kļūs Konference par Eiropas nākotni. To organizēs Eiropas Parlaments un Eiropas Komisija. Tā ilgs vismaz divus gadus. Visā Eiropā ritēs tikšanās un diskusijas. Eksperti, sabiedriskie darbinieki, ES pilsoņi piedāvās savu vīziju par mūsu kontinenta nākotni. Konferencei jāliek pamati nākamajām pārmaiņām un reformām ES."

Ušakovs apsolīja parūpēties par to, lai daļa pasākumu Eiropas nākotnei veltītās konferences ietvaros tiktu organizēta krievu valodā.

"To es nodrošināšu kā Eiropas Parlamenta deputāts no sociālistiem un demokrātiem sadarbībā ar kolēģiem no "Saskaņas"," viņš apliecināja un aicināja savā komandā visus, kas vēlētos piedalīties pasākumu sagatavošanā un organizācijā. Visus interesentus Ušakovs lūdz rakstīt uz e-pastu nils.usakovs@europarl.europa.eu.

34
Tagi:
krievu valoda, Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments
Pēc temata
Ušakovs atbildējis uz Iesalnieka izteikumiem par to, ka viņš esot svešs Latvijai
IQ līmeni var noteikt pēc paziņojumiem: Ušakovs izsmēja Latvijas kultūras ministru
Nils Ušakovs pastāstīja, kāpēc nav gājis "bungot" pret krievu skolu likvidāciju
Rīgā informē par aizliegumu pulcēties krievu valodā! Latviete sašutumā, Ušakovs iejaucās
MPV aparāti, foto no arhīva

Covid-19 sekas salīdzina ar izkaisīto sklerozi, AIDS un insultu

0
(atjaunots 14:44 29.11.2020)
Mediķi precizē, ka īpaša uzmanība jāvelta Covid-19 laikā bojāto asinsvadu ārstēšanai un jāpārbauda asins recēšanas līmenis, tomēr norāda, ka būtu pāragri runāt par koronavīrusa infekcijas ilgtermiņa sekām, jo pagājis pārāk īss laiks kopš tās sākuma.

RĪGA, 29. novembris — Sputnik. Koronavīrusa infekcijas sekas organismā ir ārkārtīgi tālejošas, radio HCH ēterā pastāstīja imunologs Vladislavs Žemčugovs, vēsta RIA Novosti.

Speciālists norādīja uz simptomiem, kuri liecina par centrālās un perifērās nervu sistēmas traucējumiem cilvēkiem, kuri izslimojuši Covid-19: atmiņas traucējumi, ožas trūkums, dzirdes traucējumi, parastēzija (jutīguma traucējumi dažādās ķermeņa daļās). Ārsts konstatēja, ka šie simptomi var saglabāties ilgāku laiku, jo nervu šūnu atjaunošanās ir ilgstošs process.

"Magnētiskās rezonanses tomogrāfija tādiem slimniekiem parāda ainu, kas ļoti līdzinās izkaisītajai sklerozei. Tā mēdz gadīties arī HIV/AIDS apstākļos," precizēja imunologs.

Pie tam Covid-19 izslimojušajiem pacientiem ārsti novēro asins sabiezēšanu un sarecēšanu, kas neizzūd ilgu laiku.

"Tas nav insults, taču ļoti līdzīgi," atzīmēja Koškins.

Mediķis norādīja, ka īpaša uzmanība jāvelta Covid-19 laikā bojāto asinsvadu ārstēšanai un jāpārbauda asins recēšanas līmenis.

Pie tam imunologs precizēja, ka pagaidām būtu pāragri runāt par koronavīrusa infekcijas ilgtermiņa sekām, jo pagājis pārāk īss laiks kopš tās sākuma.

Pasaules veselības organizācijas dati liecina, ka Covid-19 infekcija pasaule reģistrēta jau gandrīz 59 miljoniem cilvēku, miruši vairāk nekā 1,38 miljoni. Lielākais infekcijas gadījumu skaits reģistrēts ASV, Indijā un Brazīlijā.

0
Tagi:
AIDS, koronavīruss
Pēc temata
VM pastāstīja, cik Covid-19 pacientus spēs uzņemt Latvijas slimnīcas
Krievijā nosaukti masveida vakcinācijas sākums Covid-19 profilaksei
Ārsts paskaidroja, kāpēc ir bezjēdzīgi slepkavot koronavīrusa inficētās ūdeles
Lielbritānija ieviesusi pašizolāciju atbraucējiem no Latvijas