Gatavošanās SS leģionāru gājienam Rīgā

Nav aizmirsuši SS "ideālus": Rīgā startēja leģionāru maršs

108
(atjaunots 13:14 16.03.2018)
Gājiena sākumā pie Brēmenes muzikantu pieminekļa savācās jau vairāki simti nacionālistu; kā skaidro Nacionālā apvienība, pasākuma dalībnieki vēlas pagodināt to cilvēku piemiņu, kuri Otrā pasaules kara laikā Latviešu Waffen SS leģiona sastāvā cīnījās pret PSRS.

RĪGA, 16. marts — Sputnik, Jevgēnijs Leškovskis. No paša rīta Rīga bijusi ielenkšanas stāvoklī. Jau kopš 8:00 Vecrīgā, pie Bastejkalna un Brīvības pieminekļa apkārtnē savākušies, liekas, visi Rīgas policisti, specdienesta darbinieki, terorisma apkarošanas specvienība, NATO ārvalstu kontingents, zemessargi un daudzas citas spēkvienības. Kā saka: kādi svētki — tāda arī noskaņa.

Полиция в Риге
© Sputnik / Sergey Melkonov
Policija Rīgā

Antifašistiem bija jāsarīko mītiņš jau 10:00, taču Nila Ušakova vadītā Rīgas administrācija aizliedza rīkot akciju šajā laikā, tādēļ "brūnā mēra" pretinieki nolēma pagaidām pagaidīt un uzstāties mazliet vēlāk.

Tikmēr pie Svētā Jāņa baznīcas sāka pulcēties visi gribētāji pamaršēt ierindā kopā ar Otrajā pasaules karā zaudējušajiem.

Подготовка к маршу легионеров СС в Риге
© Sputnik / Sergey Melkonov
Gatavošanās SS leģionāru gājienam Rīgā

Latviešu Waffen SS leģiona veterāni un viņu jaunie sekotāji stāvēja pie Brēmenes muzikantu pieminekļa un gaidīja komandu iziet.

Подготовка к маршу легионеров СС в Риге
© Sputnik / Sergey Melkonov
Gatavošanās SS leģionāru gājienam Rīgā

Uzmanības centrā bija latviešu nacionālisti, kuriem pievienojās igauņi, lietuvieši un, protams, ukraiņi.

Подготовка к маршу легионеров СС в Риге
© Sputnik / Sergey Melkonov
Gatavošanās SS leģionāru gājienam Rīgā

Bija arī iepriekš aizliegtās organizācijas Pērkonkrusts pārstāvji ar Igoru Šiškinu vadībā, kurš iepriekš centies uzspridzināt Uzvaras pieminekli…

Игорь Шишкин, один из лидеров националистической организации Pērkonkrusts, перед маршем легионеров СС в Риге
© Sputnik / Sergey Melkonov
Igors Šiškins, viens no nacionālistiskās organizācijas Pērkonkrusts līderiem

Gājiena sākumā pie Brēmenes muzikantu pieminekļa savācās jau vairāki simti nacionālistu. Policisti saspringa, žurnālisti pacēla fotoaparātus un videokameras. Uzmanību. Gatavību. Un viņi devās ceļā…

Lepojas, neslēpjoties

Neoficiālajā Latviešu Waffen SS leģionāru piemiņas dienā nacionālisti ieplānojuši veselu virkni pasākumu.

Plkst. 10:00 notika dievkalpojums Svētā Jāņa baznīcā, plkst. 11:00 startēja gājiens no baznīca līdz Brīvības piemineklim.

Galvenais leģionāru marša rīkotājs ir nacionālistiskā organizācija Daugavas Vanagi. Pēc kara tajā apvienojās bijušie latviešu SS karavīri.

Savus atbalstītājus pasauca arī cita ultranacionālistiska organizācija Tēvijas sargi, kura pazīstama ar savām akcijām pret bēgļiem.

"16. martā piemini varoņus!" uzrakstīja Tēvijas sargi Twitter vietnē. Uz publikācijas ilustrācijas attēlots leģionārs un uzrakstīti vārdi: "Es cīnījos par tavām iespējām piedzimt un dzīvot Latvijā. Tu taču neesi aizmirsis mani un manus ideālus?"

​Pie Brīvības pieminekļa gājienu sagaidīs Latvijas karogu aleja, kuru sagatavojusi Nacionālās apvienības jauniešu organizācija, kura ir viena no valdošās koalīcijas partijām.

"Tiekamies šodien leģionāru dienas pasākumos, godinot mūsu zēnus un vīrus, kas 2. Pasaules kara laikā Latviešu leģiona rindās cīnījās pret Padomju savienību, cenšoties nepieļaut Baigā gada atkārtošanos," teikts Nacionālās apvienības paziņojumā.

​"Nacionālā apvienība ir vienīgā partija, kas, spītējot valdošās elites noraidošajai attieksmei, oficiāli godina latviešu leģionārus ne tikai ierindas biedru, bet arī augstāko amatpersonu līmenī, un vairākkārt Saeimā arī ir rosinājusi iekļaut 16. martu oficiāli atzīmējamo piemiņas dienu sarakstā," uzsvēra partija Facebook.

Kā jau stāstījusi Sputnik Latvija, 15. marta sēdē Latvijas Saeima noraidīja Nacionālās apvienības piedāvājumu. Taču partija uzsvēra, ka neatkāpsies no savas idejas un gaidīs, kad to apstiprinās "patriotiskākas" Saeimas sasaukums.

Pēc gājiena lielākā daļa dalībnieku dosies uz brāļu kapiem Lestenē, kur plkst. 14:00 sāksies atceres pasākums.

Katru gadu šajā dienā Rīgā radikāli noskaņotas organizācija rīko savus pasākumus. Pērn šajos pasākumos piedalījās apmēram divi tūkstoši cilvēku.

Krievijā uzskata, ka šādu gājienu rīkošana attaisno miljoniem bojāgājušo piemiņas aizvainošanu, ignorē Nirnbergas tribunāla lēmumu, ANO Ģenerālās Asamblejas rezolūciju par nacisma godināšanas nepieļaujamību. Pēc Krievijas ĀM vadītāja Sergeja Lavrova sacītā, tas ir ES un NATO apkaunojums.    

108
Pēc temata
Lavrovs: nacistu attaisnošana Baltijā nav pieļaujama
Vēsturnieks: Waffen SS ir nacistu armija
Waffen SS diena Latvijā: "vēsturiskais taisnīgums" joprojām nav atjaunots
Krievija ierosinājusi EDSO jautājumu par krievu tiesību pārkāpumiem Ukrainā un Baltijā
Neatliekamās palīdzības mašīnas, foto no arhīva

"Nav naudas mirsti nost": rīdziniece saņēmusi rēķinu par ātrās palīdzības izsaukšanu

15
(atjaunots 15:58 08.07.2020)
Rīdziniece vērsusies pēc palīdzības ar spēcīgām sāpēm mugurā un augstu asinsspiedienu, taču pēc nedēļas saņēma NMPD rēķinu 62 eiro apmērā.

RĪGA, 8. jūlijs — Sputnik. Par neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes izsaukšanu palīdzības sniegšanai, kas nav uzskatāma par ārkārtēju, rīdziniece būs spiesta samaksāt 62 eiro.

Par vēstuli no NMPD Svetlana pastāstīja Facebook publiskajā grupā Ķengarags.

"Gribu pastāstīt par nepatikšanām, kas ar mani notikušas, lai arī tam nav sakara ar tēmu. Pēc traumas nobīdījās 4. un 5. mugurkaula disks. Iespieda nervu. Spiediens pacēlās līdz 200, izsaucu ātros. Atbrauca uz Ķengaragu, ātri izdarīja injekciju – viņiem spiediens nez kāpēc bija normāls. Tāda man nav pat labā dienā. Bet šodien pa pastu atnāca vēstule par nepamatotu izsaukumu un 62 eiro. Gribas zināt, uz kurieni mēs ripojam?" par savām bēdām stāstīja sieviete.

Tomēr komentētāju domas dalījās: vieni piekrita sašutušajai sievietei un ieteica pārsūdzēt rēķinu, citi nostājās mediķu pusē un pārmeta sievietei: sak, spiediens (mediķu papīrā norādīts 145/80) nebija nāvējošs, pie ārsta varēja aiziet pati.

"Varat droši braukt uz Laktas ielu 8 un apstrīdēt. 145/80 nav nāvējošs spiediens. Bet 217 – tas jau ir ļoti augsts un bīstams. Kad pēdējo reizi mainījāt baterijas aparātā? Tas var rādīt nepareizi," publikācijas autorei ieteica Sergejs.

"Beigas... Pašai ir problēmas ar mugurkaulu, laikam saspieda, tā, ka pat acs sāp, visa kreisā puse kļūst nejūtīga, bet tagad saprotu – labāk nosprāgt, nekā būt parādā par to, kas valstij manā labā ir jādara apriori, jo esmu godīgs nodokļu maksātājs... No rīta ienāca prātā traka doma ātros izsaukt. Ja nav naudas, mirsti nost..." konstatēja Irina.

"Ja jūs būtu bomžs vai narkomāns, viss būtu bez maksas," sarkastiski atzīmēja Jekaterina.

"Manai mammai atnāca tāda pati vēstule. Par to, ka viņa epidēmijas laikā atteicās Ogrē braukt uz slimnīcu. Viņai bija spiediens 240/110," atcerējās Jeļena.

"Noteikti apstrīdiet! Kamēr cilvēki klusē, viņiem visu pierakstīs. Taču... Mūsu valstī ir grūti kaut ko panākt un pierādīt, vajag laiku un stiprus nervus. Lai jums veselība un pacietība!" autorei ieteica Kitija.

Publikācijas autore atcerējās, ka laikā, kad viņa saukusi ātros, tonometrs rādījis spiedienu 200 vienību apmērā, un no sāpēm viņai zudusi samaņa. Viņa stāsta, ka trauma jau ir otro mēnesi, bet tagad nevar nokļūt pat pie maksas ārsta.

"Tabletes Diclac ID 75, ko man izrakstīja ģimenes ārste, dzēru ik pēc stundas visu dienu, nelīdzēja. Bet pie speciālista, pat par maksu, pieraksts tagad tikai uz 15. jūliju," Svetlana paskaidroja, kāpēc izsaukusi NMPD.

Atgādināsim, ka pērn NMPD maksas pakalpojumu cenas valstī pieauga vidēji par 10%. Valdība apstiprināja maksas pakalpojumu cenu pieaugumu.

NMPD uzsvēra, ka cenas augušas atbilstoši ikdienas izdevumiem, un pārsvarā attiecas uz pakalpojumu apmaksu uzņēmumiem un iestādēm, kas noteiktās situācijās, piemēram, masu pasākumos izvēlējās NMPD mediķus, nevis uz dienesta pamatfunkciju – medicīniskas palīdzības sniegšanu iedzīvotājiem ārkārtas situācijās.

Dienests uzsvēra, ka par izsaukumiem pacientiem ar nopietniem veselības traucējumiem maksa netiks iekasēta.

15
Tagi:
NMPD, Rīga
Pēc temata
Pacientus vedīs tālāk un ilgāk: kas notiks ar neatliekamo medicīnisko palīdzību reģionos
Ārstu nebūs tikpat daudz, kā agrāk: ātrajai palīdzībai iepirks mazākas un lētākas mašīnas
Neatliekamā palīdzība Latvijā paaugstinās nepamatoto izsaukumu maksu par 40%
Cipule: samazinājies nāvju skaits, gaidot ātrās palīdzības ierašanos
Vīrietis ar viedtālruni, foto no arhīva

Krāpnieki atkal uzbrūk: tagad Latvijas iedzīvotājiem zvana no Bloomberg

21
(atjaunots 12:17 08.07.2020)
Telefonu krāpnieki atkal sarosījušies – tagad viņi izliekas ne tikai par banku darbiniekiem, bet arī kompānijas Bloomberg līdzstrādniekiem.

RĪGA, 8. jūlijs — Sputnik. Latvijai pāri veļas telefona afēru vilnis – katru dienu dzirdamas kārtējās ziņas par mēģinājumiem izkrāpt naudu lētticīgiem cilvēkiem, izvilinot bankas datus vai izmantojot viltīgas finansiālās shēmas.

Šoreiz ļaundari izliekas par kompānijas Bloomberg darbiniekiem. Tas ir vadošais finansiālās informācijas piegādātājs finanšu tirgu profesionālajiem dalībniekiem.

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija Cert.lv brīdina iedzīvotājus par riskiem.

"Uzmanību! Šodien saņemti vairāki ziņojumi par krāpniekiem, kas zvana un izliekas par Bloomberg pārstāvjiem, un aicina investēt apšaubāmās finanšu platformās. Krāpnieki sazinās krievu valodā. Aicinām šādos darījumos neiesaistīties un pēc iespējas ātrāk telefonsarunu pārtraukt!" iestāde brīdināja savā lapā Twitter.

Atgādināsim, ka pēdējā laikā Latvijā aktīvi darbojas telefona afēristi – zvanītāji sarunājas krievu valodā ar Baltijas valstīm neraksturīgu akcentu, tomēr uzdodas par vietējo banku darbiniekiem.

Ziņapmaiņas lietotne WhatsApp
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Pēc tam "baņķieri" ziņo klientam par mēģinājumu nesankcionēti noņemt no viņa bankas konta naudu un ierosina bloķēt šo operāciju, taču šim nolūkam viņiem nepieciešams aktivizēties ar Smart-ID palīdzību. Ja klients to izdarīja, nauda no konta vienkārši pazuda.

Piemēram, Valsts policijas Ludzas iecirknis jau ierosinājis četras krimināllietas par krāpšanos. Par tās upuriem kļuvuši Swedbank klienti. Interesanti, ka afēristiem bija zināms klienta vārds un uzvārds, kā arī personas kods. Vēl vairāk, ļaundari pat zvana no Swedbank oriģinālā numura.

Valsts policija atgādināja, ka bankas darbinieki nekad nelūgs jūsu personas datus. Nevajag tos nodot aizdomīgiem zvanītājiem.

Provizoriski dati liecina, ka krāpnieki zvanījuši no klientu centriem Ukrainā. Policija sākusi izmeklēšanu, taču tā var būt visai ilga, jo noziedznieki strādā ārvalstīs.

21
Tagi:
krāpniecība, Bloomberg
Pēc temata
Latvijā Swedbank klientu nauda ar viltīgu krāpšanu palīdzību aizplūst uz Ukrainu
Krāpšanās tīmeklī: simtiem cilvēku aizmirsuši drošību cīņā par atlaidēm
Neveriet vaļā aizdomīgas hipersaites! Krāpnieki maskējas par "Swedbank" banku
Fonda Vēsturiskā atmiņa vadītājs vēsturnieks Aleksandrs Djukovs

Vēsturnieks atbildēja uz Latvijas vēstnieka spriedumiem par 1939.-1940. gadu notikumiem

0
(atjaunots 16:20 08.07.2020)
Vēsturnieks Aleksandrs Djukovs paskaidroja, kāpēc Latvijas vēstnieka Krievijā Māra Riekstiņa viedoklis jautājumā par Baltijas valstu pievienošanu Padomju Savienībai ir nepamatots.

RĪGA, 8. jūlijs – Sputnik. Latvijas vēstnieks Krievijā Māris Riekstiņš norādīja, ka fonda "Vēsturiskā atmiņa" vadītājs vēsturnieks Aleksandrs Djukovs savā rakstā "diezgan gari, pieminot kaut kādus 30. un 40. gadu Politbiroja lēmumus, ar kaut kādiem netiešiem slēdzieniem mēģinājis pierādīt, ka līdz pat 1940. gada maijam Padomju Savienībai nebija nekādu Baltijas valstu inkorporācijas plānu". Pie tam Riekstiņš atzīmēja, ka vēsturnieka vārdi neatbilstot tam, kas rakstīts Krievijas prezidenta Vladimira Putina materiālā.

Sarunā ar Sputnik Latvija Djukovs atgādināja, ka viņa publikācijas pamatā ir arhīva dokumenti, kas pirmo reizi ieraudzījuši dienas gaismu.

"Tie ir nesen atslepenotie dokumenti no Krievijas prezidenta arhīva. Tie rāda, ka lēmums par Baltijas galīgo inkorporāciju PSRS sastāvā tika pieņemts Kremlī nevis 1939. gada septembrī, maijā vai jūnija sākumā, bet gan 1940. gada jūnija beigās un jūlija sākumā," pastāstīja Djukovs.

Vēsturnieks apstiprināja, ka viņa slēdziens nesakrīt pilnībā ar tēzi Krievijas prezidenta Vladimira Putina rakstā, kurā teikts, ka lēmums par inkorporāciju pieņemts 1939. gada rudenī.

"Lieta tāda, ka dokumenti, ar kuriem strādāju es, tika iekļauti zinātniskajā apgrozījumā pēc tam, kad Putina raksts bija sagatavots. Tajā vienkārši nebija iespējams ņemt vērā jaunos atradumus arhīvos. Esmu pārliecināts: ja raksts būtu iznācis vēlāk, mēs ieraudzītu citādus formulējumus, pamatotus ar jaunajām arhīvu liecībām. Tāpēc Latvijas vēstnieka mēģinājumi izlikties, ka mans viedoklis balstās uz netiešiem slēdzieniem, ir nepamatoti," uzsvēra Djukovs.

Viņš atgādināja, ka Krievijas vēsturnieki jau ilgus gadus iekļauj zinātniskajā apgrozījumā jaunas arhīvu liecības par Krievijas un Baltijas attiecībām, paplašinot avotu bāzi.

"Esam spiesti strādāt ne tikai par sevi, bet arī Latvijas kolēģu vietā. Piemēram, pērn publicējām dokumentus no Latvijas vēstniecības arhīva par 1939.-40. gadu. Lai arī tie glabājas Latvijā, vietējie vēsturnieki ar tiem nav strādājuši. Gribētos, lai Latvijas vēstnieks Krievijā tam pievērstu uzmanību," konstatēja Djukovs.

Latvija līdz ar Lietuvu un Igauniju apgalvo, ka PSRS to bija okupējusi līdz 1991. gadam. Krievija jau vairākkārt norādījusi, ka par "padomju okupāciju" Baltijas valstīs 1940. gadā nevar būt ne runas, Baltijas pievienošana PSRS tiek uzskatīta par tālaika starptautisko tiesību normām atbilstošu. Turklāt laikā, kad republikas bija PSRS sastāvā (izņemot Vācijas okupācijas periodu), tajās darbojās nacionālās varas iestādes.

0
Tagi:
fonds "Vēsturiskā atmiņa", Māris Riekstiņš, Latvija
Pēc temata
Baltijas valstis Otrā pasaules kara priekšvakarā: arhīvi stāsta neglītu patiesību
Kolektīva pašiedvesma: kāpēc Latvija atkal cilā "okupācijas" kompensāciju tēmu
Krievijas kultūras ministrs devis vēstures mācību Viļņas mēram
Neapgūtā vēstures mācība: kāpēc nevēlēšanās nožēlot grēkus nāk par ļaunu