Leģionāru dienai veltīts pasākums 2017. gada 16. martā

Vēsturnieks: Waffen SS ir nacistu armija

226
(atjaunots 09:03 13.03.2018)
Latvijā jau ir Otrā pasaules kara upuru piemiņas diena, un nav nekādas vajadzības slavināt nacistu armijas kareivjus, uzskata vēsturnieks.

RĪGA, 13. marts — Sputnik. Latvijas universitātes Valsts vēstures institūta pētnieks vēsturnieks Artūrs Žvinklis radio Baltkom ēterā komentēja Nacionālās apvienības ierosinājumu noteikt leģionāru oficiālo piemiņas dienu 16. martā.

Partijas līderis, Saeimas deputāts Raivis Dzintars paziņoja, ka savulaik 16. marts bija oficiāla piemiņas diena, taču pēc tam tā no šī saraksta svītrota. Pēc Dzintara domām, šī netaisnība ir jānovērš, izdarot attiecīgos grozījumus likumā par svētku, piemiņas un svinamajām dienām.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs
© Sputnik / Григорий Сысоев

Žvinklis atgādināja, ka Latvijā jau ir diena, kad tiek godāti Otrā pasaules kara dalībnieki.

"Lēmums ir nepareizs, jo tāda diena kalendārā jau bija. Jāpatur prātā, kas ir Waffen SS leģions – tas ir vācu nacistiskās armijas dienests, vienalga, vai mums tas patīk, vai ne. Jā, tā ir patiesība, ka galvenokārt notika pilsoņu mobilizācija un daudzi kļuva par leģiona kareivjiem piespiedu kārtā. Taču bija mazāka daļa, ko veidoja brīvprātīgie. Tas bija izdomāts ar nodomu, lai apietu starptautiskās tiesības. Mums taču ir 8. maijs, kad mēs pieminam visus šī briesmīgā režīma un šī kara upurus," – paziņoja Žvinklis.

Vēsturnieks piebilda, ka tamlīdzīgs Latvijas lēmums nebūs saprotams starptautiskajai sabiedrībai.

"Mūs neviens nesapratīs pasaulē. Jā, bija propaganda par neatkarības cīņu, taču Hitlers nekad nesolīja Latvijai neatkarību. To viņš neplānoja. Es domāju, Saeima to saprot, taču tagad ir priekšvēlēšanu gads… Ir labas iniciatīvas, taču šī nav viena no tām," – norādīja Žvinklis.

Nacistiskā Vācija Otrā pasaules kara gados okupētās Latvijas teritorijā nodibināja SS latviešu leģionu no divām grenadieru divīzijām. 1943. gada 24. martā Heinrihs Himlers parakstīja pavēli, kurā tika precizēts "latviešu legiona" jēdziens – latvieši, kuri dien visos Waffen SS latviešu militārajos formējumos, ieskaitot policijas bataljonus.

1944. gada 16. martā leģiona vienības sāka kauju ar Sarkano armiju Veļikajas upes rajonā pie Ostrovas pilsētas Pleskavas apgabalā. Tieši šī iemesla dēļ Leģionāru diena Latvijā tiek atzīmēta 16. martā.

226
Pēc temata
16. marts – vienas dienas tribīne
KF vēstniecība: 16. marta gājiens – Hitlera līdzgājēju glorifikācija
Rīgā SS Leģionāru dienā policija strādās pastiprinātā režīmā
Rīgas dome nolēmusi neaizliegt SS leģionāru maršu
Panorāmas rats Amsterdamā

Lietuvas uzņēmums uzbūvēs Rīgā panorāmas ratu

3
(atjaunots 14:58 31.05.2020)
Panorāmas rata būvniecības projektam Uzvaras parkā Rīgā jābūt īstenotam līdz 2022. gada septembrim.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Izsoles laikā Lietuvas uzņēmums "RPR Operators" ieguva tiesības uzbūvēt Pārdaugavā Raņķa dambī panorāmas ratu, raksta Tvnet.lv.

Lēmumu par apbūvi Rīgas dome pieņēma jau 2019. gada jūlijā.

Izsole notika 2019. gada oktobrī. Par uzvarētāju kļuva Lietuvas kompānija, kura nodarbojas ar atrakciju un atpūtas parku būvniecību.

Pēc izsoles apbūvētājam nodeva zemesgabalu 5,7 tūkstošu kvadrātmetru platībā Uzvaras parkā, starp Raņķa dambi un Slokas ielu. Saskaņā ar noteikumiem, panorāmas rata augstums nedrīkst pārsniegt 60 metrus. Kompānijai tiek dotas apbūves tiesības uz 30 gadiem.

Līdz 2021. gada 30. septembrim "RPR Operators" ir jāizstrādā un jāapstiprina panorāmas rata projekts, kurš ir jāsaskaņo ar departamentu. Būvniecības beigas ir ieplānotas līdz 2022. gada septembra beigām.

Pēc Rīgas Būvvaldes pārstāvja Edgara Butāna sacītā, jau ir saņemta Lietuvas uzņēmuma būvniecības ideja par rata uzstādīšanu, lēmums šajā jautājumā tiks pieņemts 2020. gada 20. jūnijā.

3
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Poļu tūristi iedarbinājuši panorāmas ratu mirušajā Pripetē
Televizori un wi-fi augstumā: Ķīnā atklāts jauns panorāmas rats
Cietumā, foto no arhīva

Latvijā samazinājies nāvessoda atjaunošanas piekritēju skaits

3
(atjaunots 14:44 31.05.2020)
Cik Latvijas iedzīvotāju uzskata par iespējamu atjaunot nāvessodu, kā augstāko soda mēru valstī.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri uzstājas par nāvessoda kā augstākā soda mēra atjaunošanu, pēdējo trīs gadu laikā samazinājies līdz 11%. Par to liecina pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas dati, vēsta Grani.lv.

Vēl 20% ir drīzāk par, nekā pret nāvessoda atjaunošanu.

Toties stingri pret nāvessodu Latvijā uzstājās 56% aptaujāto. 27% respondentu pozīcija svārstās. Viņi ir drīzāk pret, nekā par.

Cietums. Foto no arhīva
© Sputnik / Иван Руднев

Vien 13% nespēja izlemt, ko viņi domā par nāvessodu.

2016. gadā par nāvessoda atjaunošanu Latvijā bija 35% respondentu, 2017. gadā – 45%.

Latvijā nāvessods netiek pielietots kopš 1996. gada, lai gan Krimināllikums pieļāva augstākā soda mēra iespēju vīriešiem, kuri kara laikā pastrādāja slepkavību ar vainu pastiprinošiem apstākļiem.

Eiropas valstu vidū nāvessods mūsdienās pastāv tikai Baltkrievijā. 2020. gadā tur jau tika paziņots nāvessoda spriedums brāļiem no Mogiļevas apgabala – 21 gadu vecajam Iļjam un 19 gadus vecam Staņislavam Kosteviem, kuri nogalināja kaimiņos dzīvojušo skolotāju.

3
Tagi:
Latvija, nāvessods, cietums, cietumsods

Kosmiskā kuģa Crew Dragon starts uz SKS

0
(atjaunots 15:07 31.05.2020)
Ar otro mēģinājumu raķetei Falcon 9 izdevās palaist kosmosā pilotējamo kuģi Crew Dragon ar NASA astronautiem uz klāja, kuru izstrādāja Īlona Maska kompānija SpaceX.

Iepriekš Crew Dragon lidojums tika atlikts laikapstākļu dēļ. Taču sestdien, 30. maijā, pilotējamais kuģis ar NASA astronautiem Bobu Benkenu un Dagu Herliju tomēr startēja uz SKS.

Kompānijas SpaceX vadītājs Īlons Masks ar lepnumu paziņoja, ka cilvēce var lepoties ar šo notikumu.

Federācijas Padomes Informācijas politikas komisijas priekšsēdētājs Aleksejs Puškovs, komentējot "vēsturisko notikumu" atzīmēja, ka Masku, protams var apsveikt, taču tas tomēr ir tikai lidojums uz SKS, nevis uz Marsu.

Līdz šim amerikāņu astronautus kosmosā nogādāja Krievijas kuģi no Baikonuras kosmodroma.

0
Tagi:
Ilons Masks, ASV, kosmoss