Pensionāri

ESAO: daudzi pensionāri Latvijā ir nabagi, it sevišķi sievietes

148
(atjaunots 09:50 08.03.2018)
ESAO paziņojusi, ka Latvijā lielākā veco ļaužu daļa dzīvo nabadzībā, pensiju pamata līmenis nomināli nepalielinās vairāk nekā 10 gadus, tomēr labklājības ministrs Jānis Reirs uzskata, ka Latvijas pensiju sistēmas vērtējums ir pietiekami labs.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija, veicot Latvijas pensiju sistēmas izvērtēšanu, konstatējusi, ka valstī ir augsts nabadzības līmenis veco ļaužu vidū, pensiju pamata līmenis ir ļoti zems, kaut gan valstij ir iespējas palielināt tās līdz 20% līmenim no vidējās algas, vēsta rus.tvnet.lv.

ESAO konstatējusi, ka attiecīgais veco ļaužu nabadzības līmenis Latvijā ir ļoti augsts, it sevišķi cilvēku, kas vecāki par 75 gadiem, un sieviešu vidū. Pensiju pamata līmenis ir ļoti zems un nominālajā izteiksmē nav palielinājies jau vairāk nekā desmit gadus. Taču organizācija norāda, ka Latvijai ir ievērojamas iespējas palielināt pamata pensijas no esošā līmeņa, kurš sastāda 8% no vidējās algas valstī, līdz vidējam ESAO līmenim apmēram 20%.

Pensionāre
© Sputnik / Sergey Melkonov

ESAO piedāvā Latvijas valdībai samazināt 15 gadu iemaksu periodu, kurš nepieciešams minimālās pensijas saņemšanai, kā arī ieviest pensijas precētiem sakarā ar apgādātāja zaudēšanu.

Turklāt ESAO atzīmē, ka Latvijai pakāpeniski ir jāpalielina mikrouzņēmumu strādnieku iemaksas un jāizlīdzina pašnodarbināto pensiju iemaksas ar darba ņēmēju iemaksām.

Tāpat nepieciešams no jauna iekļaut galvenajā pensiju sistēmā dienesta vecuma sasniegšanas pensijas, jo gandrīz 40% šādu pensiju saņēmēju ir jaunāki par 50 gadiem un vairums no viņiem strādā. ESAO uzskata, ka šādam izņēmumam nav pietiekama pamatojuma.

Latvijas labklājības ministrs Jānis Reirs, komentējot ESAO ziņojumu, paziņoja, ka Latvijas pensiju sistēmas analīze būšot ļoti noderīga tās turpmākai attīstībai un pilnveidošanai. Pēc ministra domām, pensiju sistēmas vērtējums ir pietiekami labs, jo ESAO nonāca pie secinājuma, ka tās finanšu stabilitāti un noturība nākotnē ir nodrošinātas.

Pēc ministra sacītā, mazo pensiju attiecīgi lielā skaita problēma ir labi zināma, un mērķis ir, lai situācija tiktu maksimāli uzlabota.

Latvijā ikmēnesi pensiju vidēji saņem 457 270 cilvēki. Pērn vidējā vecuma pensija sastādījusi 296,15 eiro. Ar nodokļiem neapliekamais pensiju minimums 2018. gadā sastāda 3 tūkstošus eiro gadā, jeb 250 eiro mēnesī, 2019. gadā tas tiks noteikts 3 240 eiro līmenī gadā, jeb 270 eiro mēnesī.

Saskaņā ar globālo pensiju indeksu, kuru sastādījusi franču finanšu korporācija Natixis. Latvija iekļuvusi pensionāriem sliktāko valstu TOP 10. Latvijas pozīcija izrādījusies sliktākā Baltijas valstu vidū: Igaunija kļuva 26. (65%), savukārt Lietuva — 31. (58%), kamēr Latvija ieņēmusi 33. vietu no 43 iespējamām.

 

148
Pēc temata
Latvijas iedzīvotājiem nāksies strādāt vairāk, vai pensionāriem – mazāk ēst
Latvijā vairāk nekā 70% vientuļo pensionāru ir nabagi
Saeimā atteicās paaugstināt ar nodokli neapliekamo pensiju minimumu
Latvijas pensionāri ir vieni no strādīgākajiem Eiropā
Uzvaras piemineklis, foto no arhīva

Google Maps atjaunojis Uzvaras pieminekļa korekto nosaukumu

2
(atjaunots 15:18 16.07.2020)
Google Maps atjaunojis korekto nosaukumu piemineklim Padomju karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem. Vairākas dienas tas bija nodēvēts par "Okupācijas pieminekli".

RĪGA, 16. jūlijs — Sputnik. Lietotne Google Maps atjaunojusi Uzvaras pieminekļa korekto nosaukumu. Krievijas vēstniecība Latvijā komentārā norādīja, ka taisnība ir uzvarējusi, un pateicās visiem, kam šis jautājums nav vienaldzīgs.

Iepriekš vērīgi Google Maps lietotāji pievērsa uzmanību tam, ka piemineklis Uzvaras parkā Rīgā lietotnē nosaukts par "Okupācijas pieminekli". Monumenta oficiālais nosaukums ir "piemineklis Padomju karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem", taču tautā to biežāk dēvē par Uzvaras pieminekli vai Atbrīvotāju pieminekli.

Korekto nosaukumu Google Maps atjaunoja dažas dienas vēlāk.

"Taisnība ir uzvarējusi, lietotnē Google Maps atjaunots Padomju karavīriem-atbrīvotājiem veltītā pieminekļa Uzvaras parkā Rīgā korektais nosaukums. Paldies visiem līdzjūtīgajiem! Tas ir solis pareizajā virzienā," Krievijas vēstniecība Latvijā paziņoja savā lapā Facebook.

Ik gadus 9. maijā Rīgā Uzvaras pieminekli apmeklē desmitiem, pat simtiem tūkstošu cilvēku. Latviešu nacionālisti jau ilgus gadus pūlas panākt monumenta nojaukšanu. Krievijas ĀM atgādina, ka iniciatīva neatbilst Rīgas saistībām saskaņā ar Krievijas un Latvijas līgumu no 1994. gada 30. aprīļa par Latvijas teritorijā dzīvojošo Krievijas kara pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību.

Latvijas ĀM no savas puses skaidroja situāciju: bez Krievijas piekrišanas Latvija nevar nojaukt pieminekli Rīgas atbrīvotājiem, nepārkāpjot starptautiskās saistības, pat gadījumā, ja Saeima pieņemtu lēmumu par demontāžu.

2
Tagi:
Uzvaras piemineklis, Latvija
Pēc temata
Uzvaras piemineklis paliks savā vietā: politologs izsmēja Nacionālā bloka "gribulīšus"
Prieka pilnas bikses: Dombrava atļāvis nojaukt Uzvaras pieminekli
Žurnāliste ierosinājusi pārvest Uzvaras pieminekli uz Pitalovu
Latvijas ĀM par Uzvaras pieminekli: bez Krievijas atļaujas demontēt nevar
Mācību grāmatas, foto no arhīva

"Cik ilgi pieļausim?": latvietis sašutis par interviju LTV ar skolnieci krievu valodā

13
(atjaunots 10:28 16.07.2020)
Modrs iedzīvotājs ieraudzījis ziņu izlaidumā krieviski runājošu skolnieci un pieprasījis to izbeigt.

RĪGA, 16. jūlijs — Sputnik. Vērīgs Latvijas TV skatītājs ieraudzījis ziņu raidījumā skolnieci, kas uz žurnālistes jautājumiem atbildēja krieviski. Viņš pieprasa nekavējoties pārtraukt intervēt tos, kuri nerunā valsts valodā. Savu sašutumu viņš pauda lasītājiem Twitter.

"Ieslēdzu 18 LTV ziņas. Runā 2 Olainas viduskolnieces, kārtējo reizi žurnālistei atbild krievu valodā. Cik ilgi pieļausim šo divvalodību? Un tās žurnālistes cik ilgi strādās par tulkiem, tā vietā, lai šādus cilvēkus, kas nerunā valsts valodā neintervētu! Cik ilgi tā turpināsim?" savu sāpi sociālajos tīklos izlēja Andis Zommers.

Daži lasītāji piekrita viņa satraukumam un ieteicās, ka vajadzētu painteresēties par skolnieces pedagogiem.

"Varbūt jāpaintervē šo meiteņu skolotāji valsts valodā. Bieži vien bilingvālās stundās tikai sasveicinās valsts valodā. Stundas notiek krievu valodā. Skolēni paši par to stāsta," Indra Blaua aicina pārbaudīt skolu.

"Intervēt vajag. Pie reizes paprasīt tieši - kādēļ neatbild latviski. Pavaicāt par cieņu pret Latviju un kā tā izpaužas. Izdarīt sacinājumus, t. sk., par "mazākumtautību" skolu izglītības kvalitāti, īpaši - latviešu valodas apguvē," ziņo Ints Goze. Acīmredzot, viņam precīzi zināms, kā vajag pareizi cienīt Latviju.

"Nu, Latvijai diemžēl ir tikai 2 izvēles - uzklausīt dažus krieviski runājošos vai turpināt uzturēt divu valodu informatīvas telpas. Jo aiz sētas gaida sievietes, kuras ar žurnālistiem nedrīkstēs runāt NEKĀDĀ valodā, saskaņā ar šariatu," atgādināja Valters Korālis, domājams, ar mājienu par citiem kaimiņiem.

"Tas turpināsies tik ilgi, cik vien tam būs nozīme jūsu acīs. 30 gadus kopš neatkarības atjaunošanas jūs dzīvojat ar vienu vienīgu problēmu, kas jūs satrauc. Jūs esat šausmīgi novecojuši," autoram angļu valodā attrauca Sergejs Bratarčuks.

Atgādināsim, ka valsts valodas statuss valstī ir tikai latviešu valodai. Krievu valoda tiek uzskatīta par svešvalodu, lai arī tā ir dzimtā gandrīz 40% valsts iedzīvotāju. Diskusijas par to, kādas valodas nepieciešamas darbiniekiem vienā vai otrā nozarē, rit jau sen. Daudzi uzskata, ka dažās jomās ar latviešu valodu vien neiztikt.

13
Tagi:
latviešu valoda, rusofobija, Latvija, krievu valoda
Pēc temata
"Skolotāji runā krieviski": juristi šokējusi latviešu skola
Sasveicinos latviski, bet atbild man krieviski! Latviešus šokē Bolderāja
Mājās runā krieviski, bet "cilvēkos" – valsts valodā? LKS atbildēja Pabrikam
Pat latviešu grupā runā krieviski: Saeimas deputāts par Latvijas bērnudārziem
"Runāju krieviski un neslēpju to": žurnālists pastāstīja, kā atrisināt valodu jautājumu
Runā ar pasažieriem krieviski: Vīķe-Freiberga aicina airBaltic atbildēt