Pazemes gāzes glabātava Inčukalnā

Latvijai nav vajadzīgi lieli gāzes apjomi lielā rūpniecība valstī mirusi 90. gados

72
(atjaunots 10:50 02.03.2018)
Kopš PSRS sabrukuma Latvijā negrozāmi krītas dabasgāzes patēriņš – valstī vairs nav lielo rūpniecības uzņēmumu un ķīmiskās rūpniecības, kas citastarp izmanto gāzi arī kā izejvielu avotu.

RĪGA, 2. marts — Sputnik. Dabasgāzes patēriņš Latvijā pēdējo 26 gadu laikā ir ievērojami sarucis. Eksperti uzskata, ka tamlīdzīga tendence saglabāsies, jo lielie rūpniecības uzņēmumi Latvijā neparādās, gluži otrādi — tie beidz darbu, piemēram, kā "Liepājas metalurgs".

Laikā no 90. gadiem līdz 2016. gadam  gāzes patēriņš Latvijā ir samazinājies par 1565 miljoniem kubikmetru gadā (53,3%), liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Lai arī patēriņa tendences visvairāk atkarīgas no pārveides nozares sarukuma, dabasgāzes patēriņš samazinājies arī rūpniecībā, transportā, lauksaimniecībā, mežsaimniecībā, zivrūpniecības jomā un enerģētikā. Nedaudz vairāk šis energoresurss tiek lietots tikai mājsaimniecībās, raksta avīze Dienas Bizness.

Lielāko daļu dabasgāzes patēriņa veido pārveides sektors, kurā tā tiek izmantota elektrības un siltuma ražošanai, tāpēc tendences šajā jomā var gandrīz pilnībā pielīdzināt patēriņa izmaiņām visā nozarē.

Pēc CSP datiem, laikā no 90. gadiem līdz 2016. gadam dabasgāzes patēriņš pārveides sektorā ir samazinājies par 1094 miljoniem kubikmetru gadā (53,4%). Lielāko apjomu dabasgāzes elektroenerģijas un siltuma enerģijas ražošanai — 2094 miljonus kubikmetru — Latvija patērējusi 1991. gadā, vismazāk — 550 miljonus kubikmetru — 1994. gadā. Līdzīga situācija vērojama arī kopējā patēriņā — 1991. gadā patēriņš Latvijā sastādīja 2961 miljonus kubikmetru, bet 1994. gadā — tikai 1028 miljonus.

Tik krasas izmaiņas gāzes patēriņā enerģētikas eksperts Edgars Vīgants skaidro ar recesiju rūpniecībā. Viņš norādīja, ka energoresursu patēriņš korelē ar ekonomisko izaugsmi, ko apstiprina dabasgāzes patēriņā mērenā palielināšanās no 1997. gada līdz pēdējai krīzei pirms desmit gadiem.

Iepriekš vēstīts, ka 2017. gadā Latvija no "Gazprom" iegādājās 1,785 miljardus kubikmetru dabasgāzes — par 26% vairāk nekā 2016. gadā. 2015. gadā Latvija iepirka Krievijā 1,329 miljardus kubikmetru gāzes, 2014. gadā — 0,964 miljardus, 2013. gadā — 1,130 miljardus kubikmetru.

72
Pēc temata
Stratēģiskā utopija: Eiropa nespēj atteikties no Krievijas gāzes
Analītiķis: Baltijas valstis velti cer uz amerikāņu gāzi
Le Figaro: amerikāņu kompānijas nevēlas pārdot Eiropai SDG

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

4
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

4
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

11
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

11
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam