Kafijas tase un kases čeki

Kafejnīcas īpašnieks spiests atlaist sevi no darba pēc VVC inspekcijas

67
(atjaunots 08:01 02.03.2018)
Valsts valodas centra noteikumi, kas izstrādāti cīņai ar "padomju mantojumu", aizvien biežāk sagādā nepatikšanas mazā biznesa īpašniekiem no rietumvalstīm.

RĪGA, 2. marts — Sputnik. "Valodas policija" piespiedusi kafejnīcas īpašnieku Džeimsu Vanderlaisu atlaist no darba pašam sevi, stāsta press.lv. Izrādījies, ka viņa valodas prasme neatbilst līmenim, kāds nepieciešams klientu apkalpošanai.

Vanderlaiss dzīvo Latvijā jau piecus gadus, viņa dzimtā ir angļu valoda. Pērnā gada nogalē viņš nopircis uzņēmumu Wexcafe Rīgas centrā un pats sācis apkalpot klientus, kuru vidū, starp citu, arī ir ārzemnieki.

Vismaz netraucējiet

Janvāra vidū kafejnīcā ieradās valodas inspekcija — bija saņemta sūdzība. Vairākas stundas Valsts valodas centra speciālisti vēroja notiekošo, sarunājās ar iestādes īpašnieku un darbiniekiem.

Saskaņā ar pārbaudes rezultātiem viņi sastādīja aktu par Valsts valodas likuma prasību pārkāpumu. Starp trūkumiem tika minēta ēdienkarte angļu valodā un nepārtulkotie tējas šķirņu nosaukumi.

Pēc nepilna mēneša inspektori ieradās vēlreiz un konstatēja, ka ēdienkarte nav pārtulkota pilnīgi un precīzi. Šoreiz Vanderlaisu uzaicināja ierasties VVC uz pārrunām.

Noskaidrojās, ka ārzemnieks nepārvalda latviešu valodu B1 līmenī, kas nepieciešams oficiantam. Lai izvairītos no soda, Džeims Vanderlaiss bija spiests atbrīvot sevi no klientu apkalpošanas uzdevumiem.

"Man nācās sevi atlaist, jo nav jēgas maksāt sev algu, ja es nevaru pat runāt ar klientiem. Tagad es vienkārši daru to, ko varu darīt kā īpašnieks," — stāsta uzņēmējs.

Visvairāk Vanderlaisu sarūgtināja tas, ka tagad viņam aizliegts atrasties kases zonā, — viņš gribējis rādīt piemēru darbiniekiem un iemācīt viņus strādāt rietumu stilā, bet tagad tas ir neiespējami.

Līdz šim kafejnīcu pārbaudīja arī citi dienesti, taču VVC ir vienīgais, ar kuru nav izdevies rast kompromisu.

Uzņēmējs saprot, ka tamlīdzīgu prasību iemesls meklējams vēsturē, tās radījuši pagātnes notikumi. Viņš neprasa pret sevi īpašu attieksmi tādēl, ka runā angliski, nevis krieviski.

"Tomēr, ja īpašnieks cenšas runāt un trenējas, runājot ar klientiem, tad ir sajūta, ka viņi krietni mani palēnina," — pauda uzskatu uzņēmējs.

67
Pēc temata
VVC: latviešiem ir jātiesājas par krievu valodas prasībām darbā
VVC veic pārbaudi: latviešu tautības kasiere nosaukusi pirkuma summu krievu valodā
Valsts valodas centrs cīnās ar "nepareiziem" vārdiem
Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs, foto no arhīva

"Zodziet apņēmīgāk!" Ušakovs uzbruka labējiem, kuri atbalsta vandāļus Jēkabpilī

17
(atjaunots 16:30 01.03.2021)
Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs izdomājis reklāmsaukli – tā pamatā ir nacionālistu atsauksmes pēc lielgabala zādzības un padomju karavīriem veltītā pieminekļa apgānīšanas Jēkabpilī. Reklāmsaukli viņš izdomājis ne tikai labējiem, bet arī visai Latvijas valdībai.

RĪGA, 1. marts — Sputnik. Kā zināms, Jēkabpilī noticis skandalozs vandālisma akts. Nezināmi ļaundari sagrāvuši padomju memoriālu karavīru apbedījuma vietā. Nozagts piemineklis – lielgabals, kas rotāja memoriālu.

Incidents pats par sevi rada sašutumu, ņemot vērā ļaundaru melno sirdzapziņu un jebkādu principu trūkumu, piedevām memoriālu aizsargā Krievijas un Latvijas starpvaldību līgums par pieminekļu aizsardzību. Krievijas Izmeklēšanas komiteja jau ierosinājusi krimināllietu sakarā ar noziegumu.

Krievijas vēstniecība Rīgā nosūtīja Latvijas ĀM protesta notu sakarā ar vandālisma aktu.

Policisti Latvijā apgalvo, ka centīgi izmeklē noziegumu. Cilvēki ir sašutuši. Tikai Nacionālās apvienības deputāti nespēj valdīt sajūsmu.

Jānis Iesalnieks un Jānis Dombrava savās lapās Twitter un Facebook atļāvās atbalstīt vandāļus, kuri tumsas aizsegā faktiski sagrāvuši memoriālu padomju artilēristiem. Iesalnieks attaisnoja noziedzniekus, Dombrava pat ierosināja pateikties par apņēmīgo rīcību.

Bijušais Rīgas mērs. Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs savā lapā Facebook pauda savas domas par notiekošo. Viņš izmantoja ļaunu ironiju.

Pēc NA politiķu izteikumu motīviem Ušakovs izdomāja saukli, kas, pēc viņa domām, piemērots visai valdībai. Politiķis ironiski konstatēja, ka aicinājums "zodziet apņēmīgāk" ideāli iekļautos valdības koncepcijā.

Ušakovs pat ieteica uz Saeimas griestiem rakstīto "Viens likums - viena taisnība visiem" nomainīt pret "zodziet apņēmīgāk".

"Jēkabpilī apgānīts piemineklis padomju karavīriem, nozagts lielgabals no postamenta. Kas un kāpēc to izdarījis, politisku vai ekonomisku motīvu dēļ – tas ir atsevišķs jautājums. Toties nepārsteidza labējo politiķu reakcija. Mūsu visu iemīļotais Saeimas deputāts Jānis Dombrava teica, ka vajadzētu būt "apņēmīgākiem". Loģiski – zagt vajag apņēmīgāk. Uz tā mūsu labējās partijas turas. Var pat valdības ēkā uz griestiem uzrakstīt

"Zodziet apņēmīgāk!" agrākā "Viens likums - viena taisnība visiem" vietā," – Ušakovs konstatēja savā lapā.

Jāpiebilst, ka policijas centieni lielgabala meklējumos vēl nav vainagojušies panākumiem, lai arī pat pieejami videonovērošanas kameru ieraksti, kuros redzams, kā traktorā aizved lielgabalam līdzīgu objektu.

17
Tagi:
vandalisms, nacionālisms, Nils Ušakovs
Pēc temata
Jēkabpilī barbariski sagrauts karavīru memoriāls. Kā atbildēs Krievija?
Video ierakstā nokļuvusi pieminekļa sagraušana Jēkabpilī
Avīzes, foto no arhīva

Valdība apstiprinājusi vairāk nekā 3 miljonu eiro piešķiršanu privātajiem medijiem

11
(atjaunots 16:10 01.03.2021)
Latvijas Kultūras ministrijas ieskatā privātajiem medijiem vajadzīga apaļa summa – vairāk nekā trīs miljoni eiro. Valdība tam piekrīt.

RĪGA, 1. marts — Sputnik. Kultūras ministrija pieprasījusi valdībai 3 258 367 eiro privāto mediju atbalstam Latvijā. Valdība prasību apstiprinājusi, vēsta Mixnews.lv.

Tagad šī nauda no valsts budžeta nonāks Mediju atbalsta fondā (MAF). Tas vajadzīgs, lai plašsaziņas līdzekļi Covid-19 radītajā krīzes situācijā varētu joprojām sniegt sabiedrībai savlaicīgu un kvalitatīvu informāciju par pandēmijas problēmām.

​Tagad izstrādātais mediju vides atbalsta mehānisms jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, un Sabiedrības integrācijas fonds MAF ietvaros sadalīs līdzekļus starp komerciālajiem radio, telekanāliem, elektroniskajiem un drukātajiem medijiem.

Jau zināms, ka 1 075 000 eiro no MAF finansējuma tiks atvēlēti televīzijas un radio programmu tekošo izdevumu – darbinieku algu, telpu nomas, komunālo pakalpojumu utt. segšanai.

530 850 eiro paredzēti tādiem pašiem izdevumiem drukātajiem un ziņu medijiem, 846 150 eiro – drukāto mediju darba materiālu apmaksai piecus mēnešus ilgajā ārkārtējā situācijā. 798 210 eiro vajadzīgi televīzijas un radio programmu izstrādei piecus mēnešus ilgajā ārkārtējā situācijā.

SIF administratīvie izdevumi "apēdīs" 8 157 eiro.

11
Tagi:
Latvija, finansējums, mediji
Pēc temata
No kurienes nāk nauda cīņai par "demokrātiju un cilvēktiesībām"