Lembergs

Lembergs: Latvijai ir jāiesniedz nota ASV un jāzvana Trampam, nevis jāvaino Krievija

244
(atjaunots 15:51 01.03.2018)
Amerikāņu FinCEN tā vietā, lai publiski paziņotu par pretenzijām pret ABLV Bank, bija jānodod informācija ECB, kura ir Latvijas banku uzraudzības iestāde, uzskata Ventspils mērs Aivars Lembergs.

RĪGA, 1. marts — Sputnik. Latvijas ĀM ir jāiesniedz protesta nota ASV, savukārt premjerministram Mārim Kučinskim ir jāzvana Donaldam Trampam un jājautā, priekš kam amerikāņi publiski iznīcina trešo lielāko banku, apdraudot visas valsts finanšu sistēmas stabilitāti, taču tā vietā daudzi Latvijā kliedz: "Ai-ai-ai, krievi!" Šādu paziņojumu sakarā ar ABLV Bank situāciju izdarīja Ventspils mērs Aivars Lembergs, raksta avīze Dienas Bizness.

Pēc Aivara Lemberga domām, tas, ka FinCEN izdarīja publisku paziņojumu sakarā ar aizdomām pret ABLV tā vietā, lai nosūtītu informāciju Eiropas Centrālajai bankai, liecina par to, ka amerikāni vēlas padzīt viņu no tirgus.

"ASV Finanšu ministrija nav mūsu un arī Eiropas uzraudzības iestāde. Tā kā atrodamies eirozonā, mūsu bankas kontrolē Eiropas Centrālā banka. Un te lūk FinCEN kaut ko tur atklāja un sastādīja ziņojumu. Kur tas jāsūta? Izskatās loģiski, ka jāsūta to uz Eiropas Centrālo banku. Vai šim ziņojumam ir jābūt publiskam? Protams, ka nē. Ir taču skaidrs, ka ziņojums ir komercnoslēpums un nav publisks, kuru jāpavada ar grifu "slepeni" vai " tikai iekšējam lietojumam"," paziņoja Lembergs.

Ventspils mērs uzsvēra, ka šāda svarīguma dokumenti nekad netiek publicēti atklātā pieejamībā, jo šāda informācija var nopietni ietekmēt finanšu tirgus. Taču ASV padarīja šo informāciju par sabiedrības ziņu.

Lembergs ir pārliecināts: tas, ar kādu ātrumu šis FinCEN dokuments parādījās Latvijas informācijas aģentūrās, liecina tikai par to, ka ASV bija izdevīgi to izplatīt pēc iespējas ātrāk.

"FinCEN dod bankai 60 dienas trūkumu novēršanai. Ja parādās šāds formulējums, tad vēl jo vairāk šim FinCen ziņojumam ir jābūt konfidenciālam. Ja svarīgi, lai banka sevi sakārto, tad nav ko taisīt šovu! Atbilde ir: tas bija jāizdara tikai priekš tam, lai padzītu šo banku no tirgus," paziņoja Lembergs.

Viņš ir pārsteigts par Latvijas varas iestāžu reakciju uz skandālu — valdība centās pārlikt amerikāņu atbildību par trieciena radīšanu Latvijas imidžam uz trešo pusi.

"Ko pateica valdības vadītājs? Ka noticis izplānots trieciens Latvijas imidžam. Nu labi, tad vajadzēja pacelt telefonu un zvanīt Donaldam Trampam. Un jāpajautā viņam: "Ko jūs vispār darāt? Kādēļ jūs apdraudat mūsu mūsu stabilitāti un drošību? Jūs taču it kā esat mūsu sabiedrotie." Iedomājieties, ja Krievijas Federācijas Finanšu ministrija būtu šādu ziņojumu taisījusi! Jo pat tagad, kad Krievijai ar to nav nekāda sakara, daudzi atkal kliedz: "Ai-ai-ai, krievi!"," pateica Ventspils mērs.

Pēc viņa domām, Latvijas ĀM pienācis laiks izteikt protesta notu ASV un jāuzdod viņiem jautājums, kādēļ viņi tā rīkojas.

"Bet ministrija to nesūtīs, tāpēc, ka ir gļēvi un nav gatavi aizstāvēt Latvijas nacionālās intereses," noslēgumā pateica latviešu politiķis.

Iepriekš Sputnik Latvija paziņoja, ka 13. februārī FinCEN Finanšu noziegumu novēršanas tīkls, kurš atrodas ASV Finanšu ministrijas uzraudzībā, paziņoja, ka tur aizdomās Latvijas ABLV Bank naudas atmazgāšanā un piedāvāja bloķēt tā korespondentu kontus dolāros. Pēc FinCEN ziņojumiem top zināms, ka banka bijusi saistīta ar Ziemeļkorejas ieroču programmu. Tāpat FinCEN paziņojumā tiek runāts, ka Latvijas ABLV Bank vadība uzpirkusi ierēdņus. Bankā apsūdzības nosauca par "neredzētu apmelošanu".

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), izpildot Eiropas Centrālās bankas (ECB) instrukciju, vēlāk ieviesa ierobežojumus ABLV Bank maksājumu operācijām, kuras aizliedza bankai veikt debeta operācijas klientu kontos jebkurā valūtā, kā arī izdeva rīkojumu, ka bankā iestājusies ieguldījumu nepieejamība.

Naktī uz 24. februāri ABLV Bank izplatīja paziņojumu, kurā teikts, ka drīzumā varētu tikt iniciēts bankas likvidācijas process. Par iemeslu ABLV Bank nosauca Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padomes lēmumu "Par ieguldījumu nepieejamības iestāšanos", kurš saistīts ar 19. februārī regulatoru noteikto maksājumu aizliegumu, kuru, pēc FKTK domām, nav pamata pārskatīt.

ECB noteica bankai termiņu, kādā ABLV Bank ir jāpierāda, ka tai ir miljards eiro skaidrā naudā Latvijas Bankas kasēs, kas ir standarts skaitlis Bankai, kura izjūt grūtības. ABLV Bank izrādījās ievērojami mazāk līdzekļu — ap 700 miljoniem eiro.

24. februārī ECB publicēja paziņojumu par to, ka ABLV Bank tiks likvidēta saskaņā ar Latvijas likumu. ECB valde konstatēja, ka nav nepieciešamības noregulēt situāciju ABLV Bank, jo tas neatbilst sabiedrības interesēm.    

244
Pēc temata
Lembergs par iesaldēto tranzītu: lai būtu pavēsi, mēs pacietīsim
Ventspils mērs: uzbrukumu Latvijas bankām organizējušas ASV
Lembergs: nodokļu reformas dēļ province galu galā kļūs nabaga
Neatliekamās palīdzības mašīnas, foto no arhīva

"Nav naudas mirsti nost": rīdziniece saņēmusi rēķinu par ātrās palīdzības izsaukšanu

17
(atjaunots 15:58 08.07.2020)
Rīdziniece vērsusies pēc palīdzības ar spēcīgām sāpēm mugurā un augstu asinsspiedienu, taču pēc nedēļas saņēma NMPD rēķinu 62 eiro apmērā.

RĪGA, 8. jūlijs — Sputnik. Par neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes izsaukšanu palīdzības sniegšanai, kas nav uzskatāma par ārkārtēju, rīdziniece būs spiesta samaksāt 62 eiro.

Par vēstuli no NMPD Svetlana pastāstīja Facebook publiskajā grupā Ķengarags.

"Gribu pastāstīt par nepatikšanām, kas ar mani notikušas, lai arī tam nav sakara ar tēmu. Pēc traumas nobīdījās 4. un 5. mugurkaula disks. Iespieda nervu. Spiediens pacēlās līdz 200, izsaucu ātros. Atbrauca uz Ķengaragu, ātri izdarīja injekciju – viņiem spiediens nez kāpēc bija normāls. Tāda man nav pat labā dienā. Bet šodien pa pastu atnāca vēstule par nepamatotu izsaukumu un 62 eiro. Gribas zināt, uz kurieni mēs ripojam?" par savām bēdām stāstīja sieviete.

Tomēr komentētāju domas dalījās: vieni piekrita sašutušajai sievietei un ieteica pārsūdzēt rēķinu, citi nostājās mediķu pusē un pārmeta sievietei: sak, spiediens (mediķu papīrā norādīts 145/80) nebija nāvējošs, pie ārsta varēja aiziet pati.

"Varat droši braukt uz Laktas ielu 8 un apstrīdēt. 145/80 nav nāvējošs spiediens. Bet 217 – tas jau ir ļoti augsts un bīstams. Kad pēdējo reizi mainījāt baterijas aparātā? Tas var rādīt nepareizi," publikācijas autorei ieteica Sergejs.

"Beigas... Pašai ir problēmas ar mugurkaulu, laikam saspieda, tā, ka pat acs sāp, visa kreisā puse kļūst nejūtīga, bet tagad saprotu – labāk nosprāgt, nekā būt parādā par to, kas valstij manā labā ir jādara apriori, jo esmu godīgs nodokļu maksātājs... No rīta ienāca prātā traka doma ātros izsaukt. Ja nav naudas, mirsti nost..." konstatēja Irina.

"Ja jūs būtu bomžs vai narkomāns, viss būtu bez maksas," sarkastiski atzīmēja Jekaterina.

"Manai mammai atnāca tāda pati vēstule. Par to, ka viņa epidēmijas laikā atteicās Ogrē braukt uz slimnīcu. Viņai bija spiediens 240/110," atcerējās Jeļena.

"Noteikti apstrīdiet! Kamēr cilvēki klusē, viņiem visu pierakstīs. Taču... Mūsu valstī ir grūti kaut ko panākt un pierādīt, vajag laiku un stiprus nervus. Lai jums veselība un pacietība!" autorei ieteica Kitija.

Publikācijas autore atcerējās, ka laikā, kad viņa saukusi ātros, tonometrs rādījis spiedienu 200 vienību apmērā, un no sāpēm viņai zudusi samaņa. Viņa stāsta, ka trauma jau ir otro mēnesi, bet tagad nevar nokļūt pat pie maksas ārsta.

"Tabletes Diclac ID 75, ko man izrakstīja ģimenes ārste, dzēru ik pēc stundas visu dienu, nelīdzēja. Bet pie speciālista, pat par maksu, pieraksts tagad tikai uz 15. jūliju," Svetlana paskaidroja, kāpēc izsaukusi NMPD.

Atgādināsim, ka pērn NMPD maksas pakalpojumu cenas valstī pieauga vidēji par 10%. Valdība apstiprināja maksas pakalpojumu cenu pieaugumu.

NMPD uzsvēra, ka cenas augušas atbilstoši ikdienas izdevumiem, un pārsvarā attiecas uz pakalpojumu apmaksu uzņēmumiem un iestādēm, kas noteiktās situācijās, piemēram, masu pasākumos izvēlējās NMPD mediķus, nevis uz dienesta pamatfunkciju – medicīniskas palīdzības sniegšanu iedzīvotājiem ārkārtas situācijās.

Dienests uzsvēra, ka par izsaukumiem pacientiem ar nopietniem veselības traucējumiem maksa netiks iekasēta.

17
Tagi:
NMPD, Rīga
Pēc temata
Pacientus vedīs tālāk un ilgāk: kas notiks ar neatliekamo medicīnisko palīdzību reģionos
Ārstu nebūs tikpat daudz, kā agrāk: ātrajai palīdzībai iepirks mazākas un lētākas mašīnas
Neatliekamā palīdzība Latvijā paaugstinās nepamatoto izsaukumu maksu par 40%
Cipule: samazinājies nāvju skaits, gaidot ātrās palīdzības ierašanos
Vīrietis ar viedtālruni, foto no arhīva

Krāpnieki atkal uzbrūk: tagad Latvijas iedzīvotājiem zvana no Bloomberg

23
(atjaunots 12:17 08.07.2020)
Telefonu krāpnieki atkal sarosījušies – tagad viņi izliekas ne tikai par banku darbiniekiem, bet arī kompānijas Bloomberg līdzstrādniekiem.

RĪGA, 8. jūlijs — Sputnik. Latvijai pāri veļas telefona afēru vilnis – katru dienu dzirdamas kārtējās ziņas par mēģinājumiem izkrāpt naudu lētticīgiem cilvēkiem, izvilinot bankas datus vai izmantojot viltīgas finansiālās shēmas.

Šoreiz ļaundari izliekas par kompānijas Bloomberg darbiniekiem. Tas ir vadošais finansiālās informācijas piegādātājs finanšu tirgu profesionālajiem dalībniekiem.

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija Cert.lv brīdina iedzīvotājus par riskiem.

"Uzmanību! Šodien saņemti vairāki ziņojumi par krāpniekiem, kas zvana un izliekas par Bloomberg pārstāvjiem, un aicina investēt apšaubāmās finanšu platformās. Krāpnieki sazinās krievu valodā. Aicinām šādos darījumos neiesaistīties un pēc iespējas ātrāk telefonsarunu pārtraukt!" iestāde brīdināja savā lapā Twitter.

Atgādināsim, ka pēdējā laikā Latvijā aktīvi darbojas telefona afēristi – zvanītāji sarunājas krievu valodā ar Baltijas valstīm neraksturīgu akcentu, tomēr uzdodas par vietējo banku darbiniekiem.

Ziņapmaiņas lietotne WhatsApp
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Pēc tam "baņķieri" ziņo klientam par mēģinājumu nesankcionēti noņemt no viņa bankas konta naudu un ierosina bloķēt šo operāciju, taču šim nolūkam viņiem nepieciešams aktivizēties ar Smart-ID palīdzību. Ja klients to izdarīja, nauda no konta vienkārši pazuda.

Piemēram, Valsts policijas Ludzas iecirknis jau ierosinājis četras krimināllietas par krāpšanos. Par tās upuriem kļuvuši Swedbank klienti. Interesanti, ka afēristiem bija zināms klienta vārds un uzvārds, kā arī personas kods. Vēl vairāk, ļaundari pat zvana no Swedbank oriģinālā numura.

Valsts policija atgādināja, ka bankas darbinieki nekad nelūgs jūsu personas datus. Nevajag tos nodot aizdomīgiem zvanītājiem.

Provizoriski dati liecina, ka krāpnieki zvanījuši no klientu centriem Ukrainā. Policija sākusi izmeklēšanu, taču tā var būt visai ilga, jo noziedznieki strādā ārvalstīs.

23
Tagi:
krāpniecība, Bloomberg
Pēc temata
Latvijā Swedbank klientu nauda ar viltīgu krāpšanu palīdzību aizplūst uz Ukrainu
Krāpšanās tīmeklī: simtiem cilvēku aizmirsuši drošību cīņā par atlaidēm
Neveriet vaļā aizdomīgas hipersaites! Krāpnieki maskējas par "Swedbank" banku
Fonda Vēsturiskā atmiņa vadītājs vēsturnieks Aleksandrs Djukovs

Vēsturnieks atbildēja uz Latvijas vēstnieka spriedumiem par 1939.-1940. gadu notikumiem

0
(atjaunots 16:20 08.07.2020)
Vēsturnieks Aleksandrs Djukovs paskaidroja, kāpēc Latvijas vēstnieka Krievijā Māra Riekstiņa viedoklis jautājumā par Baltijas valstu pievienošanu Padomju Savienībai ir nepamatots.

RĪGA, 8. jūlijs – Sputnik. Latvijas vēstnieks Krievijā Māris Riekstiņš norādīja, ka fonda "Vēsturiskā atmiņa" vadītājs vēsturnieks Aleksandrs Djukovs savā rakstā "diezgan gari, pieminot kaut kādus 30. un 40. gadu Politbiroja lēmumus, ar kaut kādiem netiešiem slēdzieniem mēģinājis pierādīt, ka līdz pat 1940. gada maijam Padomju Savienībai nebija nekādu Baltijas valstu inkorporācijas plānu". Pie tam Riekstiņš atzīmēja, ka vēsturnieka vārdi neatbilstot tam, kas rakstīts Krievijas prezidenta Vladimira Putina materiālā.

Sarunā ar Sputnik Latvija Djukovs atgādināja, ka viņa publikācijas pamatā ir arhīva dokumenti, kas pirmo reizi ieraudzījuši dienas gaismu.

"Tie ir nesen atslepenotie dokumenti no Krievijas prezidenta arhīva. Tie rāda, ka lēmums par Baltijas galīgo inkorporāciju PSRS sastāvā tika pieņemts Kremlī nevis 1939. gada septembrī, maijā vai jūnija sākumā, bet gan 1940. gada jūnija beigās un jūlija sākumā," pastāstīja Djukovs.

Vēsturnieks apstiprināja, ka viņa slēdziens nesakrīt pilnībā ar tēzi Krievijas prezidenta Vladimira Putina rakstā, kurā teikts, ka lēmums par inkorporāciju pieņemts 1939. gada rudenī.

"Lieta tāda, ka dokumenti, ar kuriem strādāju es, tika iekļauti zinātniskajā apgrozījumā pēc tam, kad Putina raksts bija sagatavots. Tajā vienkārši nebija iespējams ņemt vērā jaunos atradumus arhīvos. Esmu pārliecināts: ja raksts būtu iznācis vēlāk, mēs ieraudzītu citādus formulējumus, pamatotus ar jaunajām arhīvu liecībām. Tāpēc Latvijas vēstnieka mēģinājumi izlikties, ka mans viedoklis balstās uz netiešiem slēdzieniem, ir nepamatoti," uzsvēra Djukovs.

Viņš atgādināja, ka Krievijas vēsturnieki jau ilgus gadus iekļauj zinātniskajā apgrozījumā jaunas arhīvu liecības par Krievijas un Baltijas attiecībām, paplašinot avotu bāzi.

"Esam spiesti strādāt ne tikai par sevi, bet arī Latvijas kolēģu vietā. Piemēram, pērn publicējām dokumentus no Latvijas vēstniecības arhīva par 1939.-40. gadu. Lai arī tie glabājas Latvijā, vietējie vēsturnieki ar tiem nav strādājuši. Gribētos, lai Latvijas vēstnieks Krievijā tam pievērstu uzmanību," konstatēja Djukovs.

Latvija līdz ar Lietuvu un Igauniju apgalvo, ka PSRS to bija okupējusi līdz 1991. gadam. Krievija jau vairākkārt norādījusi, ka par "padomju okupāciju" Baltijas valstīs 1940. gadā nevar būt ne runas, Baltijas pievienošana PSRS tiek uzskatīta par tālaika starptautisko tiesību normām atbilstošu. Turklāt laikā, kad republikas bija PSRS sastāvā (izņemot Vācijas okupācijas periodu), tajās darbojās nacionālās varas iestādes.

0
Tagi:
fonds "Vēsturiskā atmiņa", Māris Riekstiņš, Latvija
Pēc temata
Baltijas valstis Otrā pasaules kara priekšvakarā: arhīvi stāsta neglītu patiesību
Kolektīva pašiedvesma: kāpēc Latvija atkal cilā "okupācijas" kompensāciju tēmu
Krievijas kultūras ministrs devis vēstures mācību Viļņas mēram
Neapgūtā vēstures mācība: kāpēc nevēlēšanās nožēlot grēkus nāk par ļaunu